REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, PIT - rozliczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mały przedsiębiorca też może przekazać 1 proc. na OPP

Polacy lubią dzielić się z innymi. Co roku na konta fundacji wpływa około 0,5 mld zł. Czy 1 proc. może przekazać również jednoosobowa działalność gospodarcza? Dlaczego 1 proc. nie jest darowizną ani ulgą i jak go rozliczyć? Jakie organizacje mogą przyjmować wpłaty z 1 proc. i jak je zweryfikować?

Ruszyła usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego dla PIT-37

Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filed tax Return) została udostępniona podatnikom 16 marca 2015 r. Z usługi mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na deklaracji PIT-37. Ministerstwo Finansów poinformowało, że złożono już ponad 650 deklaracji PIT-37 z wykorzystaniem PFR.

Podatek akcyzowy w 2014 roku – obraz katastrofalny

Jak dotąd nie opublikowano pełnych informacji liczbowych na temat dochodów budżetowych z podatku akcyzowego za 2014 rok. Uzyskaliśmy jednak z resortu finansów (dziękujemy) dane za 11 miesięcy zeszłego roku, które – obiektywnie rzecz biorąc – są wystarczająco reprezentatywne, aby ocenić ten rok jako stan katastrofy, bo ów ukrywany wciąż miesiąc (grudzień 2014 r.) niewiele już zmieni.

Płatnicy przesłali ponad 21 mln PIT-ów za pomocą systemu e-Deklaracje

Od początku roku do końca lutego płatnicy wysłali za pomocą systemu e-Deklaracje ponad 21 mln deklaracji PIT - poinformowało w czwartek PAP Ministerstwo Finansów. Zdecydowana większość dotyczyła dochodów pracowników oraz pobranych zaliczek na podatek.

REKLAMA

Zrób zakupy i rozlicz PIT w galerii handlowej

W najbliższy weekend (13-15 marca 2015 roku) w galeriach handlowych w całej Polsce pracownicy urzędów skarbowych będą czekać na podatników PIT w największych galeriach handlowych. Pomogą wypełnić zeznanie podatkowe i od razu wysłać je elektronicznie bezpośrednio do właściwego urzędu skarbowego.

Krótkie filmy o iluzjach podatkowych - ruszył ogólnopolski konkurs

Czy da się mówić o podatkach prosto i atrakcyjnie? Taka jest idea konkursu pt. „Krótkie filmy o iluzjach podatkowych – TAXMINUTES", który rozpoczął się 1 marca 2015 r.. Zadanie jest takie, by zobrazować pojęcia związane z podatkami w prosty i przyjazny sposób w krótkich klipach – do 1,5 minuty.

Minister finansów chce mniej inwazyjnie pobierać podatki

Cel to zbieranie podatków w sposób jak najmniej inwazyjny i jak najmniej zaburzający działalność gospodarczą - deklaruje szef MF Mateusz Szczurek. Przedstawiciele biznesu zaproszeni do MF chwalą plany zmian dot. administracji podatkowej, zastrzegając, że kluczowa będzie praktyka.

Nowa umowa podatkowa z Bośnią i Hercegowiną

Sejm 5 marca 2015 r. uchwalił ustawę o ratyfikacji Konwencji między Polską a Bośnią i Hercegowiną o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Konwencja została oparta o aktualną wersję Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

REKLAMA

Umowa zlecenia i umowa o dzieło zawarte między osobami fizycznymi – rozliczenie PIT

Bardzo często spotkać można się z umowami cywilnoprawnymi (umowa zlecenie, umowa o dzieło) zwieranymi pomiędzy osobą fizyczną (nieprowadzącą działalności gospodarczej), a przedsiębiorcą. Rzadziej spotykanym rozwiązaniem jest zawieranie takich umów zleceń pomiędzy dwiema osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Jak rozliczać takie umowy?

PIT od aut służbowych - zmiany korzystne dla najbogatszych

Zmiana zasad rozliczania podatku od aut służbowych okazuje się być korzystna, ale tylko dla najlepiej zarabiających – wynika z wyliczeń firmy Grant Thornton. Prezes dużej firmy może zyskać dzięki niej kilka tysięcy złotych, a szeregowy pracownik nawet stracić.

PIT przez internet - status dokumentu i pobranie UPO za pomocą formularza PDF

Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że wykorzystując formularz interaktywny PDF dostępny na stronie Portalu Podatkowego pod adresem http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje/formularze/upo możliwe jest wykonanie następujących czynności:

Wstępne wypełnianie PIT-ów przez fiskusa od połowy marca 2015 r.

W połowie marca podatnicy będą mogli korzystać z usługi wstępnego wypełniania PIT-ów przez administrację podatkową - poinformowali w piątek 27 lutego 2015 r. na konferencji minister finansów Mateusz Szczurek i wiceminister Jacek Kapica.

MF zaprezentowało usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego

Wiceminister finansów Jacek Kapica po raz pierwszy zaprezentował publicznie usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (ang. Pre-filled tax return, PFR), co miało miejsce podczas V Konferencji Państwo 2.0, która odbyła się 25 lutego br. w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Usługa ma być dostępna dla podatników składających zeznania podatkowe na formularzu PIT-37.

Najczęstsze błędy w PIT-ach przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych

Okres kampanii rozliczania PIT-ów, to czas, kiedy niektórzy podatnicy PIT zostają wezwani do urzędów skarbowych. Główną przyczyną tych wezwań są błędy w formularzach PIT, których to błędów urzędnicy nie mają prawa sami usunąć. Takich błędów i zarazem „błahych" powodów wezwania podatników do urzędu jest sporo, a jedynym sposobem na ich wyeliminowanie jest uświadomienie sobie ich istnienia. W tym celu Izba Skarbowa w Białymstoku stworzyła zamieszczony poniżej informator o najczęściej popełnianych błędach przez przedsiębiorców rozliczających na zasadach ogólnych.

Upływa termin składania przez płatników informacji PIT

Z końcem lutego upływa termin na złożenie przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika informacji PIT-8C, PIT 11, PIT-R, IFT-1R oraz rocznego obliczenia podatku PIT-40 za 2014 r. W związku z tym, że w tym roku ostatni dzień lutego wypada w sobotę, czas na złożenie deklaracji został przedłużony do 2 marca.

Dłużnicy podatkowi trafią do rejestru Ministerstwa Finansów

Utworzenie Rejestru Dłużników Należności Publicznoprawnych, w którym mają się znaleźć dłużnicy niepłacący zobowiązań wobec państwa, podlegających egzekucji administracyjnej - to cel propozycji Ministerstwa Finansów, której założeniami ma zająć się rząd. Do rejestru trafią dłużnicy posiadający zaległości m.in. z tytułu zobowiązań podatkowych.

Podatek od nieujawnionych dochodów - nowelizacja ustawy o PIT podpisana przez prezydenta

Prezydent podpisał nowelę regulującą opodatkowanie ukrywanych dochodów. Pozostawia ona 75-proc. stawkę PIT od dochodów z nieujawnionego źródła. Przepisy mają charakter prewencyjny, ich celem jest zachęcenie do uczciwego rozliczania się z państwem.

Skup akcji własnych - korzyści podatkowe

Spółki giełdowe mogą zrealizować pewne korzyści podatkowe w wyniku przeprowadzenia skupu akcji własnych. W ostatnich miesiącach na amerykańskiej giełdzie zanotowano wzrost liczby i wartości wykupu akcji własnych, co może oznaczać, że nadchodzi kolejny krach na amerykańskiej giełdzie.

Wybór kwartalnych zaliczek na PIT tylko do 20 lutego

Do piątku 20 lutego 2015 r. mali podatnicy mogą zdecydować, czy chcą rozliczać się z fiskusem z PIT-u tylko cztery razy w bieżącym 2015 roku. Na odłożeniu zapłaty podatku można „zarobić”, przeznaczając bieżące środki na krótkoterminowe lokaty czy inwestycje.

Czy wydatki na noclegi dla pracowników mobilnych podlegają opodatkowaniu

Powierzenie pracownikowi mobilnemu obowiązków na określonym w umowie obszarze działalności firmy (poza miejscem zamieszkania pracownika) nie generuje po stronie pracownika przychodu w postaci wartości noclegu. Zatem zwrotu wydatków poniesionych przez pracownika w tym zakresie nie należy traktować jako przychodu ze stosunku pracy i odprowadzać z tego tytułu zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych – orzekł WSA w Poznaniu.

Automatyczna wymiana informacji o orzeczeniach podatkowych w UE

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad przepisami, które mają zapobiegać unikaniu opodatkowania przez firmy. W marcu br. ma przedstawić pakiet rozwiązań na rzecz przejrzystości podatkowej, w tym projekt dotyczący automatycznej wymiany informacji o orzeczeniach podatkowych.

Sprawiedliwe i przejrzyste podatki w UE?

Komisja Europejska rozpoczęła dziś (18 lutego 2015 r.) prace nad ambitnym programem na rzecz zwalczania uchylania się od płacenia podatków i agresywnego planowania podatkowego. Kolegium komisarzy przeprowadziło pierwszą debatę orientacyjną na temat ewentualnych najważniejszych działań, które zapewnią bardziej sprawiedliwe i przejrzyste zasady opodatkowania w UE.

Dochody zagraniczne - rozliczenie PIT

Wielu podatników, którzy wkrótce będą rozliczać się z podatku za rok 2014, uzyskały dochody i w kraju, i za granicą. Z przepisów wynika, że co do zasady przychody osiągnięte za granicą, nawet jeśli są zwolnione z podatku w kraju, doliczane są do dochodu uzyskanego przez podatnika.

Ordynacja podatkowa będzie dostosowana do umowy FATCA

Projekt noweli Ordynacji podatkowej zakłada dostosowanie jej zapisów do amerykańskiej ustawy o ujawnianiu rachunków zagranicznych (FATCA), a także do związanej z nią umowy między Polską i USA podpisanej w październiku 2014 r.

Jak sporządzić i przekazać PIT-11 i PIT-40 za 2014 r.

Do 2 marca 2015 r. płatnicy zobowiązani do przekazywania urzędowi skarbowemu deklaracji podatkowych w formie elektronicznej lub dokonujący rozliczenia za nie więcej niż 5 podatników, którzy wybrali tę formę wysyłki, powinni przygotować dla podatników i urzędów skarbowych PIT-11. Gdy podatnik złożył płatnikowi wniosek o rozliczenie roczne na druku PIT-12, w tym samym terminie i na tych samych zasadach płatnik powinien przygotować i przesłać PIT-40.

2 marca 2015 r. - termin dla płatników PIT

Ministerstwo Finansów przypomina, że z końcem lutego br. (a dokładnie w dniu 2 marca gdyż ostatni dzień lutego przypada w 2015 roku na sobotę) upływa ustawowy termin składania przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika w tym podatku informacji PIT-8C, PIT 11, PIT-R, IFT-1R oraz rocznego obliczenia podatku PIT-40, za 2014 r.

Kwota wolna od podatku nie będzie zależna od minimum egzystencji

Sejm odrzucił projekt dotyczący podniesienia kwoty wolnej od podatku. Projekt Twojego Ruchu w tej sprawie zakładał podniesienie kwoty wolnej od podatku do poziomu zależnego od dochodów potrzebnych do zapewnienia minimum egzystencji.

Konkurs dla pracowników kontrahenta – obowiązki płatnika

Przedsiębiorcy w celu zwiększenia efektywności prowadzonej działalności podejmują różnorodne działania o charakterze marketingowym. Jednym z takich działań jest organizacja konkursu dla osób zajmujących się bezpośrednio sprzedażą produktów (usług) oferowanych przez przedsiębiorcę (np. pracowników jego kontrahenta).

Wypłata dywidendy do spółki komandytowej – rozliczenia podatkowe (PIT i CIT)

Wspólnikami spółki kapitałowej mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne jak i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowość prawnej (w tym spółka komandytowa jako spółka osobowa). Podobnie, w przypadku wspólników spółki komandytowej, jej wspólnikami mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne jak i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Jedno okienko dla rozliczeń celno-podatkowych i PUESC

Ministerstwo Finansów pracuje nad integracją systemów e-Cło i e-Podatki. W tym roku pojawią się pierwsze ułatwienia dla przedsiębiorców, m.in. jedno okienko do rozliczeń celnych i podatkowych oraz Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC).

Obowiązkowy podpis elektroniczny, kto za to zapłaci?

Przedsiębiorco – jeśli zatrudniasz w swojej firmie powyżej pięciu osób, deklaracje podatkowe za dany rok rozliczeniowy będziesz musiał wysyłać do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą internetu. Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje bowiem znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Na złożenie pierwszych PIT-ów czas tylko do 2 lutego 2015 r.

Podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28) powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym do 2 lutego 2015 r.. Mogą to zrobić także w wersji elektronicznej. W tym terminie deklaracje podatkowe powinni złożyć także podatnicy opłacający zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej (PIT-16A) oraz podatnicy opłacający zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych (PIT-19A).

Jak powinni rozliczać się cudzoziemcy pracujący w Polsce

Nieodłącznym elementem opodatkowania cudzoziemców jest ich miejsce zamieszkania. Wyróżnia się dwie grupy osób: mające miejsce zamieszkania w Polsce oraz osoby, które nie posiadają na terytorium Polski miejsca zamieszkania tzw. nierezydenci. Od tego w której grupie znajduje się dana osoba, zależy czy podlega opodatkowaniu od wszystkich osiągniętych dochodów czy tylko od dochodów osiągniętych na terytorium Polski.

Polisolokaty objęte 19-proc. podatkiem od dochodów kapitałowych

Polisolokaty od 1 stycznia 2015 r. stały się już mniej atrakcyjne. Od zysków z polisolokat trzeba obecnie zapłacić 19-proc. podatek od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki). Podatku nie zapłacą jednak osoby, które wykupiły polisolokatę przed końcem 2014 r. – ale tylko do czasu zmiany lub przedłużenia umowy.

Firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników muszą rozliczyć się elektronicznie

Na początku 2015 r. zaczęły obowiązywać zmiany dotyczące zasad kontaktowania się z organami skarbowymi. Do końca stycznia firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników muszą złożyć część deklaracji podatkowych elektronicznie. Wymaga to wyrobienia kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

"PIT za baterie" - rusza III edycja akcji proekologicznej Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe Cafe Finance przygotowało wyjątkową ofertę dla wszystkich, którzy szukają pomocy przy wypełnieniu rocznego rozliczenia PIT i troszczą się o środowisko naturalne. Każdy, kto przyniesie do siedziby biura co najmniej trzy zużyte baterie, będzie mógł bez żadnych opłat skorzystać z pomocy doświadczonego księgowego przy rozliczeniu z urzędem skarbowym.

Limity dla OPP na reklamę finansowaną z 1 proc. podatku

Będą zmiany w zakresie wykorzystywania środków pozyskiwanych przez organizacje pożytku publicznego z 1 proc. podatku. Chodzi o środki, które OPP mogą przeznaczyć na reklamę. Zdaniem pomysłodawców zmian w ustawie o pożytku publicznym i o wolontariacie, wydatki na reklamę powinny być finansowane z innych źródeł niż 1 proc. odpisu podatkowego.

Rząd zajmie się projektem "dużej" nowelizacji Ordynacji podatkowej

Na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się projektem tzw. "dużej" nowelizacji Ordynacji podatkowej. Nowela zawiera liczne ułatwienia dla podatników oraz klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania, która ma zniechęcić koncerny np. do transferowania zysków za granicę, czy ukrywania ich poza Polską.

Stawka podatku od ukrywanych dochodów

Sejm znowelizował przepisy dotyczące podatku od ukrywanych dochodów pozostawiając 75 proc. stawkę PIT w przypadku próby oszustwa fiskusa. Zdaniem resortu finansów przepisy mają charakter prewencyjny - mają zachęcić do uczciwego rozliczania się z państwem.

Ryczałt za używanie samochodów firmowych na cele prywatne pracownika - zmiany w PIT od 1 stycznia 2015 r.

Ustawa z dnia 7 listopada 2014 roku o ułatwianiu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. z dnia 27 listopada 2014 r.) wprowadziła od początku 2015 roku zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń z tytułu używania samochodów firmowych na potrzeby prywatne pracowników.

Odliczenie składek ZUS w rocznym PIT

Od podstawy opodatkowania (dochodu) można odliczyć składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kwoty odliczeń należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT‑36, PIT‑36L, PIT‑37 lub w PIT-40 sporządzanym przez płatnika.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania - nowelizacja Ordynacji podatkowej

Rząd zajmie się projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej. Nowe regulacje wprowadzają tzw. klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania, różnicują wysokość odsetek karnych od zobowiązań podatkowych oraz wprowadzają zmiany w zasadach wydawania interpretacji podatkowych.

Ulga na dzieci na nowych zasadach

Z początkiem 2015 r. weszły w życie przepisy rozszerzające zasady przyznawania ulgi podatkowej na dzieci. Nastąpiło m.in. podwyższenie o 20% ulgi na trzecie i każde kolejne dziecko. Przeczytaj, jak odliczyć ulgę na dzieci od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i otrzymać kwotę niewykorzystanej ulgi.

Informacje o zaległych podatkach trafią do biur informacji gospodarczej

W 2016 roku urzędy skarbowe, samorządy oraz ZUS będą powiadamiały biura informacji gospodarczej o zobowiązaniach prawno-podatkowych osób fizycznych i firm. Takie rozwiązanie Ministerstwo Gospodarki zapisało w projekcie założeń do nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej.

Pożyczka od rodziny i znajomych - rozliczenie PCC i PIT

Wiele osób co jakiś czas zapożycza się u członków rodziny lub znajomych, czyli podmiotów najczęściej nie zajmujących się zawodowo udzielaniem pożyczek. Trzeba pamiętać, że zawarcie umowy pożyczki (nawet jeżeli nie podpisujemy pisemnej umowy) wiąże się z konsekwencjami podatkowymi w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), jak również w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Kto dostanie 1% Twojego PIT za 2014 rok - aktualny wykaz OPP

Na rozliczenie się z fiskusem mamy czas do 30 kwietnia ale warto już rozglądać się za organizacją pożytku publicznego, której możemy przekazać 1 procent z naszych podatków.

Rozlicz "podatek giełdowy" na PIT-38

Koniec roku kalendarzowego jest jednoznaczny z końcem roku podatkowego. To właśnie wtedy większość osób zaczyna myśleć o rocznym rozliczeniu się z urzędem skarbowym. Taki obowiązek dotyczy także inwestorów, którzy muszą złożyć deklarację PIT-38 o osiągniętych dochodach lub poniesionych stratach w związku z inwestycją oraz opłacić podatek giełdowy.

Pracodawca rozliczy twój PIT - złóż PIT-12 przed 10 stycznia

Ministerstwo Finansów przypomina, że jeżeli podatnik nie chce samodzielnie rozliczyć swoich rocznych dochodów to wystarczy, że przed 10 stycznia zgłosi to pracodawcy (oświadczenie PIT-12) i skorzysta z jego pomocy. Wtedy pracodawca będzie zobowiązany wypełnić i złożyć za pracownika PIT-40.

Świąteczne życzenia: impresja na serio

Jak co rok składamy sobie życzenia świąteczne („gwiazdkowe” – w języku europejskiej poprawności) powtarzając na jednym oddechu banalne, często nic nie znaczące słowa. Szkoda, że tak się dzieje, bo właśnie wtedy warto powiedzieć wszystko, co należy rzec z tej okazji tym, których nie spotkamy przy świątecznym opłatku.

Należności nieściągalne, przedawnione i umorzone w bilansie

Jak prawidłowo wyceniać należności nieściągalne, przedawnione i umorzone w prawie bilansowym i podatkowym?

REKLAMA