REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorstwo, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowelizacja ustawy o rachunkowości - jak skorzystają na tym mikroprzedsiębiorcy?

Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zmiana rozszerza katalog podmiotów zaliczanych do przedsiębiorstw mikro. Po wejściu w życie nowych przepisów przedsiębiorstwa te będą mogły złożyć sprawozdania finansowe w formie uproszczonej.

Alkohol do czyszczenia linii produkcyjnych zwolniony z akcyzy

Ministerstwo Finansów w interpretacji ogólnej potwierdziło, że częściowo skażony alkohol, stosowany przez przedsiębiorstwa do mycia linii produkcyjnych, jest zwolniony z podatku akcyzowego. Chodzi o art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy akcyzowej, który zwalnia z podatku alkohol etylowy wykorzystywany do produkcji produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Odliczenie VAT z faktur otrzymanych przed rozpoczęciem działalności

Osoba, która przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i złożeniem do urzędu skarbowego druku VAT-R - otrzyma faktury dokumentujące wydatki inwestycyjne, ma możliwość rozliczenia podatku VAT naliczonego z tego tytułu po rozpoczęciu działalności gospodarczej.

Co dzieje się z jednoosobową firmą po śmierci przedsiębiorcy?

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. Niestety w większości przypadków nielimitowana odpowiedzialność majątkowa dotyczy również spadkobierców właściciela jednoosobowej firmy. Warto wiedzieć co czeka następców prawnych po śmierci przedsiębiorcy oraz jakie kroki można podjąć, aby zabezpieczyć swoich najbliższych na wypadek śmierci.

REKLAMA

Dofinansowanie dla firm zatrudniających niepełnosprawnych

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe zasady dofinansowania dla firm zatrudniających niepełnosprawnych. Nowe regulacje zakładają zrównanie dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla wszystkich pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne. Dotychczas korzystniejsze warunki miały firmy o statusie zakładu pracy chronionej.

Jak skutecznie prowadzić własną firmę

W ubiegłym roku w naszym kraju zostało założonych ponad 350 tys. firm. Z czego prawie 90 proc. stanowi indywidualna działalność gospodarcza. Najczęściej własny biznes zakładają osoby, które nie mogą liczyć na etat.

Fikcyjne faktury najczęściej w branży budowlanej i paliwowej

Proceder handlu fikcyjnymi fakturami wciąż ma miejsce w obrocie gospodarczym i dotyczy głównie branż budowlanej i paliwowej. W prasie i internecie można znaleźć wiele ogłoszeń o sprzedaży takich "dokumentów". W wyniku stosowania fikcyjnych faktur tracą budżet i uczciwi podatnicy.

Ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, przedłożone przez ministra gospodarki. Jakie rozwiązania zaproponowano w projekcie?

REKLAMA

Wycofanie samochodu z działalności i przekazanie na cele prywatne

Samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej i ujęty w środkach trwałych może zostać wycofany i przeznaczony na cele prywatne przedsiębiorcy. Działanie to ma najczęściej miejsce przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej osób fizycznych lub spółek osobowych.

Skarbówka wystawiła mandaty na 5 mln zł

W ramach zimowej akcji "Weź Paragon" urzędnicy kontroli skarbowej wystawili ponad 18 tysięcy mandatów na łączną kwotę blisko 5 milionów złotych. Głównym celem akcji było sprawdzenie czy przedsiębiorcy wydają dokument zakupu swoim klientom.

Fikcyjne faktury wciąż zalewają rynek

W dalszym ciągu odnotowywane są liczne przypadki posługiwania się pustymi fakturami w rozliczeniach przedsiębiorców. Fikcyjne faktury, które można kupić na rynku, najczęściej są wystawiane za usługi doradcze, marketingowe, transportowe, czy w zakresie badania rynku.

Ujednolicone wzory wniosków składanych w urzędach

Rządowy projekt ustawy o standaryzacji niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych zakłada wprowadzenie w całym kraju ujednoliconych wniosków składanych w postępowaniach administracyjnych przez przedsiębiorców. Zmiany mają ułatwić wykonywanie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin i podatek węglowodorowy

Rada Ministrów przyjęła dwa projekty ustaw w zakresie podatków, tj. podatku od wydobycia niektórych kopalin i specjalnego podatku węglowodorowego. Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin oraz o zmianie niektórych innych ustaw, a także projekt ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym.

Raport OECD: Potrzebne uproszczenia w systemie podatkowym

Z najnowszego raportu OECD dotyczącego konkurencyjności polskiej gospodarki wynika, że nasza gospodarka potrzebuje uproszczenia podatków i przyspieszenia prywatyzacji.

Konferencja dla młodych przedsiębiorców

Konferencja dla młodych przedsiębiorców, którą po raz piąty organizuje Fundacja „Twoja Inicjatywa”, zawita 27 marca do Krakowa. Na Barce Stefan Batory spotkają się prelegenci i praktycy z całej Polski. Będą opowiadać o tym, jak mądrze prowadzić swój biznes. Posłużą radą, pokażą przykłady. Poprzednie edycje, które miały miejsce w Warszawie, Gdańsku i Katowicach zgromadziły łącznie blisko tysiąc osób. Patronat nad konferencją objął portal Infor.pl

Prowadzenie działalności gospodarczej na próbę

Możliwość uruchomienia własnej działalności gospodarczej na próbę, w celu przetestowania jego opłacalności – takie rozwiązanie zawiera w poselski projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Procedura uruchomienia firmy byłaby prosta i dawała możliwość szybkiego otwarcia działalności.

Zmiany w prawie tylko dwa razy w roku - 1 stycznia i 1 czerwca

Zmiany w prawie dla firm będą wchodziły w życie jedynie dwa razy do roku, czyli 1 stycznia i 1 czerwca - taką uchwałę przyjęła Rada Ministrów. Nowe regulacje dotyczą jednak tylko projektów rządowych, nie odnoszą się więc do projektów poselskich, senackich, prezydenckich, obywatelskich, czy aktów prawa miejscowego.

Zmiany w prawie podatkowym tylko dwa razy w roku

Rząd chce chronić przedsiębiorców przed zbyt częstymi zmianami w prawie. Zgodnie z nowymi propozycjami zmiany w prawie regulującym wykonywanie działalności gospodarczej (w tym w prawie podatkowym) będą wchodzić w życie dwa razy do roku: 1 stycznia i 1 czerwca.

Skomplikowane przepisy podatkowe utrudniają biznes

Gospodarka w Polsce rozwija się stabilnie, ale skomplikowane przepisy podatkowe utrudniają pracę przedsiębiorcom - tak ocenia Tony Housh, członek zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Zmiana formy rozliczania podatków

Przedsiębiorca raz w roku (do 20 lutego) ma możliwość wyboru formy rozliczania podatku dochodowego - miesięczną lub kwartalną. Zmiana systemu rozliczania podatków z miesięcznego na kwartalny może przynieść przedsiębiorcy wymierne korzyści. Z czym wiążę się taka zmiana i jak wpływa na funkcjonowanie firmy?

Składki na ubezpieczenia społeczne w 2014 r.

W 2014 r. obowiązują wyższe składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Wzrost składek jest wynikiem wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wyższego prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Optymalizacja podatkowa a obejście prawa

Obchodzenie przez przedsiębiorców przepisów prawa podatkowego staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Sytuację pogarsza fakt, że w polskim ustawodawstwie nie ma klauzuli obejścia prawa podatkowego stanowiącej narzędzie organów podatkowych do walki z tzw. agresywną optymalizacją podatkową, czyli sposobem zawierania transakcji, który dąży do obniżenia wysokości zobowiązania podatkowego.

Jak poprawiać błędy w KPiR?

Księga Przychodów i Rozchodów to jeden z najpopularniejszych sposobów prowadzenia księgowości w polskich firmach, który opiera się na prostej tabeli zawierającej wszystkie wydatki i przychody firmy. Przepisy szczegółowo określają jak KPiR musi być prowadzona, aby była uznana za rzetelną. Spełnienie tego kryterium zależy m.in. od poprawiania błędów, które mogą się pojawić podczas prowadzenia księgi. W jaki sposób tego dokonać?

Składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i Fundusz Pracy w 2014 r

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Czwarta ustawa deregulacyjna - ułatwienia dla portów

Czwarta ustawa deregulacyjna już niebawem trafi pod obrady Rady Ministrów - zapowiada wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Ustawa przewiduje m.in. duże ułatwienia w działalność polskich portów i terminali przeładunkowych.

Rozliczenie PIT przedsiębiorcy za poprzedni rok

Zbliża się termin rozliczenia PIT przedsiębiorcy za poprzedni rok podatkowy. Zgodnie z nowymi przepisami zaliczka za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego wpłacana jest obecnie w terminie do 20 stycznia.

System podatkowy wymaga uproszczenia

Optymalizacja podatkowa opłaca się nie tylko dużym, ale także średnim przedsiębiorcom, dlatego polskie firmy coraz częściej korzystają z rajów podatkowych. W kraju zatrzymałby je elastyczny i prosty system podatkowy.

Formy opodatkowania działalności gospodarczej PIT

Prowadzenie działalności gospodarczej przez osoby fizyczne związane jest z opodatkowaniem osiągniętych z tego tytułu dochodów podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej, należy więc dokonać wyboru formy opodatkowania.

Odszkodowanie za wypadek przedsiębiorcy

Opłacanie składek ZUS to jeden z podstawowych obowiązków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie wszyscy jednak mają świadomość jakie dokładnie ubezpieczenia wchodzą w skład opłacanej kwoty i jakie przysługują w związku z tym uprawnienia. Kiedy przedsiębiorcy przysługuje odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Obowiązek metkowania cen przez przedsiębiorców

Rząd przyjął projekt ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług, który zakłada zlikwidowanie obowiązku metkowania cen towarów przez przedsiębiorców. Przedsiębiorcy dla oznaczenia ceny będą mogli stosować wywieszki z ceną oraz cenniki elektroniczne.

Warsztaty dla młodych przedsiębiorców

Pod koniec stycznia odbędą się już po raz trzeci warsztaty i wykłady dla młodych przedsiębiorców. Tym razem w Gdańsku w Hotelu Mercure. Słuchacze otrzymają szereg użytecznych i praktycznych informacji na temat prowadzenia firmy, księgowości, czy działań marketingowych. A nawet tego, dlaczego myśląc o własnym biznesie warto pamiętać o Google? Zapisy już trwają. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Preferencje podatkowe dla firm w 2014 r.

W roku 2014 więcej firm może korzystać z preferencji podatkowych. W tym roku obowiązują bowiem wyższe limity podatkowe, które warunkują m.in. status małego podatnika, czy możliwość rozliczenia się ryczałtem.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. IV

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. III

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Czy można prowadzić firmę będąc na rencie lub emeryturze?

Pieniądze otrzymywane co miesiąc przez emerytów i rencistów mogą nie być wystarczające na utrzymanie, dlatego niektórzy z nich zarabiają dodatkowo. Jednym z rozwiązań jest podjęcie własnej działalności gospodarczej. Jednak z powodu obawy o koszty prowadzenia działalności oraz możliwość zawieszenia emerytury czy renty, wiele osób boi się podjąć to ryzyko. Czy słusznie?

Inwentaryzacja i wycena składników majątku firmy

Na koniec roku przedsiębiorcy zobowiązani są sporządzić inwentaryzację składników majątku. Spisany w trakcie inwentaryzacji majątek firmy należy następnie wycenić. Jak prawidłowo dokonać wyceny?

Jak założyć i prowadzić firmę?

Założenie jednoosobowej firmy wydaje się obecnie dość proste. Przede wszystkim konieczny jest dobry pomysł, biznesplan, rozpoznanie rynku. Zanim jednak rozpocznie się prowadzenie działalność trzeba podjąć kilka decyzji o charakterze księgowym i wypełnić niezbędne dokumenty.

Ulgi dla firm w strefach ekonomicznych

Strefy ekonomiczne w kolejnych latach nadal będą korzytać z ulg. Jednak, w związku z wyznaczoną przez Unię Europejską nową mapą pomocy regionalnej, firmy prowadzące biznes w specjalnych strefach będą musiały być bardziej innowacyjne.

Bezpłatne warsztaty i wykłady dla młodych przedsiębiorców

Już w grudniu w centrum konferencyjnym Blue Tower, odbędą się bezpłatne warsztaty i wykłady dla młodych przedsiębiorców. Słuchacze otrzymają szereg użytecznych i praktycznych informacji na temat prowadzenia firmy, księgowości, czy działań marketingowych. A nawet tego, dlaczego myśląc o własnym biznesie warto pamiętać o Google? Zapisy już trwają. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Umowy przedsiębiorców z konsumentami a właściwość umowna sądu

W umowach pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem występujących w obrocie gospodarczym często stosowanym postanowieniem jest poddanie oznaczonemu sądowi sporów, które w przyszłości mogą mieć miejsce w związku z ich zawarciem lub wykonywaniem.

Wydatki na kolację służbową z kontrahentem stanowią koszty uzyskania przychodów

Wydatki poniesione w restauracji podczas kolacji biznesowej, w czasie której przedsiębiorca prowadzi negocjacje lub prezentuje swoje produkty, nie są wydatkami na reprezentację, która nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Tak wynika z niedawno wydanego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok z 11 września 2013 r., sygn. akt I FSK 2019/13).

Bezpłatne warsztaty dla młodych przedsiębiorców

Już pod koniec października, w Centrum Konferencyjnym OSiR w Warszawie, odbędą się bezpłatne warsztaty i wykłady dla młodych przedsiębiorców. Słuchacze otrzymają szereg użytecznych i praktycznych informacji na temat prowadzenia firmy, księgowości, czy działań marketingowych. Zapisy już trwają. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Jak uzyskać umorzenie zaległych składek ZUS

Umorzenie zaległych składek ZUS, o które można się starać od 15 stycznia 2013 r., podlega określonym zasadom. Są kwestie, które budzą pewne wątpliwości. Jakiego rodzaju składki ZUS mogą zostać umorzone? Co z nieuregulowanymi składkami pracowniczymi, których abolicja nie obejmuje, ale ulegają przedawnieniu?

Limity podatkowe na 2014 rok

W oparciu o kursy euro na dzień 1 października i na 30 września 2013 r. ustala się wiele limitów podatkowych istotnych dla prowadzących działalność gospodarczą.

Bezumowne korzystanie z nieruchomości przez przedsiębiorstwo przesyłowe

Jaki wygląda zagadnienie dotyczące zakresu prawa własności w przypdaku bezumownego korzystania z nieruchomości przez przedsiębiorstwo przesyłowe w przypadku podziemnych urządzeń przesyłowych?

Rozliczenia podatkowe przy likwidacji firmy

Po złożeniu odpowiedniego formularza CEIDG rozpoczynają się kolejne etapu procesu likwidacyjnego. Jeśli firma była czynnym płatnikiem VAT, to zgodnie z prawem musi dopełnić kilka niezbędnych procedur. Jak wyglądają poszczególne etapy rozliczeń podatkowych przy likwidacji firmy?

Wydatki towarzyszące nauce w kosztach

Czy przedsiębiorca, rozpoczynający studia, które mają związek z jego działalnością gospodarczą, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów również wydatki towarzyszące nauce, takie jak wydatki na dojazd, zakup potrzebnych materiałów, nocleg czy wyżywienie?

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej jest alternatywą dla całkowitej likwidacji firmy. Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG) może skorzystać z możliwości zawieszenie działalności.

Zatrudnienie współmałżonka we własnej firmie

Zatrudnienie współmałżonka we własnej firmie może wydawać się dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza na początku działalności. Taka współpraca może być znacznie bezpieczniejsza, niż zatrudnienie osoby z zewnątrz, a jednocześnie prowadzi do odciążenia przedsiębiorcy, który zyskuje więcej czasu. Jednak zatrudnienie współmałżonka jest kosztowne.

PSL proponuje abolicję podatkową

Wicepremier Piechociński proponuje abolicję podatkową jako sposób na zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Abolicja podatkowa to jedna z kilkudziesięciu propozycji przygotowanego przez PSL pakietu, który miałby być punktem wyjścia do dyskusji na temat tzw. nowego otwarcia programowego.

REKLAMA