REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Udziały, Spółki osobowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie PCC przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę osobową

Jeżeli wynikiem przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową nie będzie zwiększenie majątku spółki osobowej (komandytowo-akcyjnej, komandytowej), wówczas czynność przekształecenia nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

Kiedy przekształcenie spółki nie jest opodatkowane PCC?

Jeżeli wynikiem przekształcenia spółki nie będzie zwiększenie majątku spółki osobowej (komandytowo-akcyjnej, komandytowej), to czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Umorzenie udziałów – czy w tym przypadku trzeba sporządzić dokumentację cen transferowych?

Decyzja o umorzeniu udziałów podyktowana może być zarówno przyczynami ekonomicznymi, jak i uwarunkowaniami natury prawnej. Okoliczności te determinują transakcje zbycia udziałów w celu ich umorzenia, które w większości przypadków dokonywane są pomiędzy podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT).

Umorzenie udziałów za wynagrodzeniem w formie niepieniężnej – skutki w CIT

W związku z umorzeniem udziałów za wynagrodzeniem w formie wydania składnika majątkowego, którego wartość księgowa jest niższa niż księgowa wartość umarzanych udziałów, po stronie spółki wypłacającej nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu CIT.

Wypłata dywidendy w formie przekazania udziałów - skutki w PCC

Przeniesienie własności udziałów w spółce kapitałowej jest czasem dokonywane w ramach wypłaty dywidendy (dywidenda niepieniężna). Takie przeniesienie nie zostało wymienione w katalogu transakcji opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych i dlatego nie wywołuje żadnych skutków na gruncie tego podatku.

Wymiana udziałów w spółkach - skutki w PIT

Przy umorzeniu lub zbyciu udziałów objętych na skutek wniesienia aportu, kosztem właściciela takich udziałów jest - co do zasady - ich wartość nominalna. Zasada ta nie dotyczy przypadków, w których aport ten miał formę, neutralnej podatkowo, transakcji wymiany udziałów. W takiej sytuacji, koszty właściciela umarzanych lub zbywanych udziałów są równe rzeczywistym kosztom historycznym, jakie poniósł na ich nabycie (a ściślej rzecz biorąc: na nabycie udziałów, jakie w ramach transakcji wymiany, były wnoszone drogą aportu).

19% PIT od dochodu ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Dochód ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o. (podobnie jak akcji spółek giełdowych) jest opodatkowany PIT wg stawki 19%. Do 30 kwietnia następnego roku trzeba złożyć odrębną deklarację PIT-38, w której wykazuje się przychody, koszty i podatek od tej transakcji.

Przychód wspólnika spółki cywilnej ustala się proporcjonalnie do jego udziału w zysku

Każda spółka cywilna dzieli wypracowany przez nią zysk między jej wspólników wg zasad i proporcji ustalonych w umowie spółki. Jeżeli umowa spółki nie określa proporcji podziału zysku – przyjmuje się, że udziały wspólników w zyskach są równe. Część zysku spółki cywilnej przypadająca danemu wspólnikowi to przychód tego wspólnika, który trzeba opodatkować PIT.

Dywidenda w formie niepieniężnej dla wspólnika spółki komandytowo akcyjnej płacącego PIT

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Akcjonariuszem może być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna.

Zyski spółki z o.o. z udziałów w spółce komandytowej

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest komplementariuszem w spółce komandytowej. Biegły rewident podpowiada jak sp. z o.o. ma ująć w sprawozdaniu finansowym przychody z tytułu posiadanych udziałów w spółce komandytowej oraz jak opodatkować przychody spółki komandytowej u tego komplementariusza.

Dochód z tytułu przymusowego lub automatycznego umorzenia udziałów otrzymanych w drodze darowizny

Dochodem z umorzenia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o PIT. Jeżeli nabycie umorzonego udziału nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Objęcie udziałów w spółce cypryjskiej – jak ustalić przychód

Jeżeli polska spółka obejmuje udziały w spółce cypryjskiej w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółki komandytowo-akcyjnej - przychodem podatkowym polskiej spółki jest nominalna wartość udziałów objętych w spółce cypryjskiej. Jest tak również w sytuacji, gdy rynkowa wartość przedmiotu wkładu jest wyższa od nominalnej wartości udziałów obejmowanych za wnoszony wkład.

Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej przez spółkę przejmującą na spłatę pożyczki spółki przejmowanej są kosztem podatkowym?

Odsetki od pożyczki, którą spółka przejmująca zamierza wziąć w celu spłaty pożyczki zaciągniętej przez spółkę przejmowaną są zapłatą za pożyczkę i stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie faktycznej zapłaty. Stosuje się tu więc ogólną zasadę zaliczania odsetek do kosztów uzyskania przychodów.

Jakie są skutki w VAT i PCC zakupu i wniesienia do innej spółki udziałów w zamian za jej udziały?

Spółka A kupi udziały w innej polskiej Spółce B, które kolejno wniesie do Spółki C (również podmiotu polskiego) w zamian za jej udziały. W każdym przypadku następuje objęcie istniejących udziałów. Czy transakcje te podlegają opodatkowaniu na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych?

Jak rozliczyć PIT z tytułu wniesienia udziałów spółki polskiej do spółki cypryjskiej?

Podatnik w przypadku wniesienia akcji lub udziałów spółek z siedzibą na terytorium Polski jako aportu i objęcia w zamian udziałów w spółce z siedzibą na Cyprze, dla celów związanych z podatkiem dochodowym od osób fizycznych powinien wskazać przychód w wysokości nominalnej wartości udziałów spółki cypryjskiej objętych w zamian za aport w postaci akcji (udziałów) spółek z siedzibą na terytorium RP.

Czy sprzedaż udziałów w spółkach jest zwolniona z VAT?

Do końca 2010 roku nie podlegało dyskusji, że sprzedaż udziałów w spółkach jest zwolniona z VAT. Niestety zmiany ustawy o VAT, które weszły w życie od 1 stycznia 2011 r. sprawiły, że kwestia zwolnienia z VAT takich transakcji jest wątpliwa.

Optymalizacja podatkowa przy sprzedaży udziałów i akcji

W wyniku nowelizacji ustawy o PIT od 1 stycznia 2011 r. tzw. "wymiana udziałów" w spółce kapitałowej (z o.o. i akcyjna) stanowi koszt uzyskania przychodów również dla osób fizycznych. Te nowe przepisy są bardzo korzystne dla podatników i mogą być wykorzystywane do zmniejszenia obciążeń podatkowych przy transakcjach zbycia udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych.

Jak rozliczyć wspólników spółki cywilnej, gdy co miesiąc mają różne udziały?

Wspólnicy spółki cywilnej ustalili w umowie, że udziały w zyskach tej spółki będą proporcjonalne do wkładu pracy wspólników. W związku z różnym nakładem pracy w poszczególnych miesiącach udziały procentowe w zysku wspólników zmieniają się co miesiąc. Wspólnicy potwierdzają je uchwałami. W jaki sposób rozliczyć udziały w przychodach i kosztach tej spółki w zeznaniu rocznym za 2010 rok?

Jak ustalić wartość początkową aportu do spółki osobowej

Wartość początkowa środków trwałych wnoszonych przez osoby prawne do spółek osobowych prawa handlowego ustalana jest przez podatnika (osobę prawną) na dzień wniesienia tego wkładu. Wartość ta nie może być jednak wyższa, niż wartość rynkowa tych środków trwałych.Powyższa teza powstała w wyniku zastosowania analogii rozwiązania z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT) do aportów wnoszonych do spółek osobowych prawa handlowego.Stwierdzenia powyższe to najważniejsze tezy wynikające z pisemnego uzasadnienia wyroku WSA w Poznaniu z dnia 19 października 2010 roku (sygn. I SA/Po 596/10).

Czy wycofanie wkładu ze spółki osobowej jest neutralne podatkowo

Zgodnie z zasadą jednokrotności opodatkowania spółek osobowych oraz zasadą traktowania dochodów spółek bezpośrednio jako dochodów wspólników, wycofanie wkładu ze spółki komandytowej jest neutralne podatkowo. Jeżeli jednak wartość zwróconego majątku przewyższa wartość wkładu wynikającą z umowy spółki osobowej, nadwyżka ta podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z pisemnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 19 sierpnia 2010 roku (I SA/Po 207/10).

Udział wspólnika w przychodzie spółki osobowej

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 8 ust. 1 stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej.

Jak opodatkować sprzedaż udziałów

Jaką stawką PCC opodatkować sprzedaż udziałów pomiędzy wspólnikami powodującą zmianę umowy spółki z o.o. (ustąpienie wspólnika)?

Jak ująć w księgach umorzenie udziałów własnych

Spółka kupiła od jednego ze wspólników udziały w celu ich umorzenia w drodze obniżenia kapitału zakładowego. Jak to zaksięgować?

Sprzedaż udziałów jest przychodem finansowym

W księgach rachunkowych sprzedaż udziałów stanowiących zarówno inwestycje krótkoterminowe, jak i długoterminowe ujmuje się w przychodach finansowych, natomiast wartość netto sprzedanych udziałów stanowi koszt finansowy.

REKLAMA