REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urząd skarbowy, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy spłatę długu spadkowego można uwzględnić w kosztach

Spłaty długu spadkowego nie można uwzględnić w kosztach podatkowych odpłatnego zbycia odziedziczonej nieruchomości - takie stanowisko potwierdziło Ministerstwo Finansów.

Ordynacja podatkowa 2014. Trudniej o interpretację podatkową

Z założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, wynika, że pojawią się ograniczenia dotyczące prawa do uzyskania interpretacji podatkowej. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2014 r.

Zwrot VAT za materiały budowlane sfinansowane zasiłkiem celowym

Prawo do zwrotu części VAT za zakup materiałów budowlanych przysługuje także w sytuacji, gdy środki na zakup materiałów budowlanych podatnik otrzymał z budżetu państwa w formie specjalnego zasiłku celowego.

Przekazanie składnika majątku firmy na cele osobiste - skutki w PIT i VAT

Częstą sytuacją, jest wycofanie środka trwałego z majątku firmy i przekazanie go do majątku prywatnego. Warto zdawać sobie sprawę z konsekwencji podatkowych takiej decyzji.

REKLAMA

VAT od nieruchomości niezabudowanych – interpretacja ogólna Ministra Finansów

Od 1 kwietnia 2013 r. dostawa terenu niezabudowanego, nieobjętego planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Nie mają już znaczenia przy tym zwolnieniu zapisy ewidencji gruntów i budynków.

Ordynacja podatkowa 2014. Fiskus zablokuje rachunki bankowe

Z założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, wynika, że organom kontroli skarbowej zostaną przyznane uprawnienia do blokowania rachunków bankowych. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2014 r.

Kontrola podatkowa - uprawnienia organów podatkowych oraz prawa kontrolowanego (część 3)

Kontrole podatkowe mają prawo przeprowadzać organy podatkowe, w celu sprawdzenia czy przedsiębioraca wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec fiskusa. Przepisy zapewniają odpowiednie uprawnienia organom podatkowym, a także nakładają na kontrolowanego szereg obowiązków.

Podatek od spadków i darowizn - miesięczny termin zgłoszenia jest za krótki

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis ustawy o podatku od spadków i darowizn dotyczący miesięcznego terminu złożenia zgłoszenia do urzędu skarbowego nabycia spadku.

REKLAMA

Urzędy skarbowe w ocenie podatników

W badaniu przeprowadzonym przez CBOS Polacy dokonali oceny urzędów skarbowych oraz rocznych deklaracji PIT.

Kiedy urząd skarbowy może zakwestionować wartość transakcji

Urzędy skarbowe sprawdzają akty notarialne pod kątem zgodności ceny nieruchomości z ich wartością rynkową. Kiedy urząd skarbowy ma prawo zakwestionować wartość transakcji na rynku nieruchomości?

Czy dochód ze sprzedaży mieszkania podlega PIT

Jestem właścicielką mieszkania. Nie prowadzę działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży mieszkań. W 2006 r. nabyłam spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu. W lutym 2010 r. przekształcono to prawo w odrębną własność. Czy dochód ze sprzedaży tego mieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Nieodpłatne zarządzanie nieruchomościami przez wspólnika, to nieodpłatne świadczenie dla spółki z o.o.

Nieodpłatne świadczenie usługi zarządzania nieruchomościami przez członka zarządu będącego jedynym wspólnikiem na rzecz jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w celu wykonania usług dla klientów tej spółki, stanowi nieodpłatne świadczenie w świetle ustawy o CIT. Spółka powinna wykazać i opodatkować przychód z tego tytułu.

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - zmiana ustawy

Weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zmiana dotyczy kwestii związanych z wnoszeniem uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w postaci elektronicznej.

Dochód ze sprzedaży nieruchomości nie musi być opodatkowany

Nie każde odpłatne zbycie nieruchomości wiąże się z powstaniem przychodu. Kluczowym w ustaleniu przychodu oraz podatku od sprzedaży nieruchomości jest moment sprzedaży.

Jak skorzystać z ulgi dla honorowych krwiodawców

Podatnicy w swoim rocznym zeznaniu podatkowym mogą skorzytać z ulgi dla honorowych krwiodawców. Odliczenie od dochodu wartości oddanej honorowo krwi lub jej składników zmniejsza podstawę opodatkowania, a niższa podstawa opodatkowania oznacza niższy podatek w rozliczeniu rocznym. By skorzystać z ulgi dla honorowych krwiodawców, musimy mieć potwierdzenie, ile krwi oddaliśmy. Dokumenty – dla celów ewentualnej kontroli fiskusa – należy przechowywać do momentu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Zwrot kosztów opłaty pocztowej nie podlega VAT

Jeżeli sprzedawca posiada upoważnienie (pełnomocnictwo) do zawarcia umowy o usługi pocztowe w imieniu i na rachunek kupującego – mamy do czynienia ze zwrotem kosztów opłaty pocztowej i kwota ta nie podlega opodatkowaniu VAT.

Ulga mieszkaniowa - zakup nieruchomości finansowany kredytem

Ulga mieszkaniowa obowiązuje w ustawie o PIT od 1 stycznia 2009 r. Zastąpiła ona obowiązującą do końca 2008 r. ulgę meldunkową. Okazuje się, że pozornie prosta regulacja powoduje szereg problemów.

Przedłużające się kontrole skarbowe niszczą firmy

Czy polskie prawo podatkowe sprzyja nieuzasadnionym kontrolom skrbowym, które niszczą firmy?

Coraz mniej czasu na rozliczenie PIT

Każda osoba, która pracowała w ubiegłym roku, musi do 30 kwietnia złożyć w urzędzie skarbowym rozliczenie roczne PIT. Lepiej nie czekać z tym do ostatniej chwili, żeby uniknąć zbędnych nerwów i stania w kolejce.

Kiedy urząd skarbowy może wszcząć kontrolę bez zawiadomienia

Urząd skarbowy generalnie ma obowiązek powiadomić podatnika o swoim zamiarze dokonania kontroli. Jednak w celu zapobiegania łamaniu prawa podatkowego fiskus ma również możliwość przeprowadzenia kontroli bez wcześniejszego zawiadomienia.

Czy sprawozdanie finansowe można przesłać drogą elektroniczną

Czy sprawozdania finansowe osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe można przekazywać do Urzędu Skarbowego drogą elektroniczną?

E-deklaracje, czyli szybkie i bezpieczne rozliczenie z fiskusem

E-deklaracje cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród podatników. Oszczędność czasu, ale także możliwość uniknięcia błędów - to główne zalety rozliczania się z fiskusem przez internet.

Fiskus ściągnie należności podatkowe z wynagrodzenia

W przypadku podatnika niepłacącego w terminie należnego podatku w całości lub w części może zostać wszczęta egzekucja administracyjna. Jeśli podatnik osiąga dochody z tytułu zatrudnienia, urząd skarbowy będzie mógł zająć jego wynagrodzenie.

Konkubent podatnika nie może odmówić zeznań w postępowaniu podatkowym

Ważnym dowodem w postępowaniu podatkowym bywają zeznania świadków. Tylko niektórzy świadkowie mają prawo odmówić składania zeznań. Takie prawo mają np. małżonkowie, rodzice i dzieci podatników, ale już nie osoby pozostające z podatnikami w związkach nieformalnych.

Doręczanie pism przez organy podatkowe

Trzeba mieć świadomość, że fiskus może skuteczne doręczyć pismo (np. decyzję podatkową, czy wezwanie z urzędu skarbowego) nawet pod nieobecność adresata.

Kiedy nie trzeba stawiać się na wezwanie urzędu skarbowego

Jeżeli podatnik lub osoba trzecia dostanie wezwanie z urzędu skarbowego do osobistego stawienia się w urzędzie, to z reguły powinien to zrobić. Nieuzasadnione niestawiennictwo podatnika na wezwanie organu podatkowego podlega w 2013 roku karze porządkowej do 2800 zł. Ale są sytuacje, które zwalniają osobę wezwaną z obowiązku pójścia do urzędu.

Definicja terenów budowlanych w ustawie o VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Do ustawy o VAT od 1 kwietnia 2013 r. zostanie wprowadzona definicja terenów budowlanych.

Obowiązek dowodowy na gruncie postępowania podatkowego

Z chwilą wszczęcia postępowania podatkowego, a niekiedy również już na etapie dokumentowania określonych transakcji (czynności) u podatników mogą pojawiać się wątpliwości na kim spoczywa obowiązek tzw. „ciężaru dowodowego” w przypadku ewentualnego wszczęcia postępowania podatkowego.

Jak wprowadzić do ksiąg rachunkowych majątek przekazany z operatem szacunkowym

Nastąpiła likwidacja placówki szkolnej. Pozostający po niej budynek i działkę przejęła jednostka budżetowa. Majątek przekazano protokołem zdawczo-odbiorczym, w którym ujęto wartości zakupu wraz z umorzeniem majątku. Nieruchomość oddana została w trwały zarząd łącznie z operatem szacunkowym majątku. Czy jednostka przejmująca, wprowadzając do ksiąg rachunkowych ten majątek, powinna przyjąć wartości z protokołu przekazania czy może z operatu szacunkowego?

Podstawy uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że nie można wywodzić negatywnych skutków społecznych, czy gospodarczych wynikających z decyzji o pozwoleniu na budowę (pozwalających na stwierdzenie nieważności takiej decyzji) z roszczenia wnioskodawcy, opartego na niewłaściwej jego zdaniem realizacji umowy dzierżawy nieruchomości zabudowanej zgodnie z pozwoleniem na budowę.

Kto może odebrać pismo od urzędu skarbowego

Wszelkie wezwania, postanowienia i decyzje urzędu skarbowego doręczane są do podatnika na piśmie drogą pocztową. Ustawodawca za odpowiednie miejsce doręczenia ich wskazuje przede wszystkim mieszkanie podatnika. Mimo, iż bezpośrednim odbiorcą urzędowego pisma od fiskusa jest wskazany w nim podatnik, pod jego nieobecność pismo odebrać może także sąsiad.

„Podatek śmieciowy”- co warto wiedzieć

Nowelizacja ustawy „o utrzymaniu czystości i porządku w gminach” wprowadza wiele zamieszania. Rady gmin podejmują uchwały dotyczące „podatku śmieciowego”, który będzie nas obowiązywał najpóźniej od 1 lipca 2013 r. - opłaty za wywóz śmieci będziemy uiszczać gminie, a nie tak jak dotychczas firmom.

Prawne podsumowanie lutego 2013 r.

Najnowsze zmiany w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących funduszy inwestycyjnych, prawa zamówień publicznych oraz radiofonii i telewizji, które weszły w życie w lutym 2013 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz decyzje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czy sąsiad może odebrać pismo z urzędu skarbowego?

Okazuje się, że w niektórych sytuacjach, pod nieobecność podatnika pismo urzędowe wysłane przez organ podatkowy może odebrać domownik, a nawet sąsiad. Podczas dłuższych wyjazdów lepiej ustanowić pełnomocnika do odbioru takich pism.

Konsekwencje podatkowe opóźnień w płatnościach

Nieopłacona w terminie faktura oznacza problem z fiskusem. Maksymalne opóźnienie w płatnościach może wynieść 30 dni na gruncie podatku dochodowego i 150 dni na gruncie VAT.

PIT od dochodu ze zbycia nieruchomości

Osoby fizyczne, które odpłatnie zbywają (a więc nie tylko sprzedają) nieruchomości muszą mieć świadomość, że od dochodu z tego zbycia muszą, co do zasady, zapłacić podatek. Jednak zasady opodatkowania i ewentualne ulgi i zwolnienia z PIT zależą od daty nabycia (lub wybudowania) zbywanej nieruchomości. Artykuł niniejszy dotyczy zasad opodatkowania przy zbyciu nieruchomości przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

Kiedy przedawnia się roszczenie związane ze służebnością przesyłu

Służebność przesyłu pozwala na uregulowanie korzystania z cudzej nieruchomości na potrzeby urządzeń przesyłowych. W momencie, gdy przedsiębiorstwo przesyłowe wybudowało bądź chce wybudować na nieruchomości urządzenia przesyłowe, służebność przesyłu pozwala określić, w jakim stopniu przedsiębiorstwo może korzystać z cudzej nieruchomości na potrzeby tych urządzeń.
Po upływie ilu lat następuje przedawnienie roszczeń związanych ze służebnością przesyłu?

Jak zawrzeć umowę najmu?

Zbliża się początek roku. Warto zastanowić się, czy nie wynająć akurat zbędnej powierzchni mieszkaniowej, aby uzyskać stąd jakieś dodatkowe środki dla domowego budżetu. Jak zatem zawrzeć umowę najmu mieszkania i jakie dokumenty jeszcze będą do tego potrzebne?

Coraz więcej wniosków o odroczenie podatków

Podatnicy składają coraz więcej wniosków o odroczenie terminu spłaty podatków. Blisko 667 milionów złotych wynosi kwota zobowiązań podatkowych, które urzędy skarbowe rozłożyły w ubiegłym roku podatnikom na raty.

Podatnicy coraz częściej rozliczają się przez internet

Rozliczenie przez internet staje się coraz bardziej popularne. W styczniu tego roku podatnicy przesłali ponad dwa miliony dokumentów elektronicznych. To 100 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Skarbówka straci pierwszeństwo w ściąganiu długów

Ministerstwo sprawiedliwości planuje zmianę prawa upadłościowego, w wyniku którego urzędy skarbowe mogą stracić pierwszeństwo w ściąganiu długów.

Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Kiedy można go wycofać?

Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej może wycofać, zanim interpretacja zostanie wydana przez organ podatkowy. Oznacza to umorzenie postępowania w tej sprawie.

Kiedy zamiana nieruchomości jest zwolniona z PCC?

W sytuacji, gdy zamiana nieruchomości zostanie dokonana na podstawie art. 98b ustawy o gospodarce nieruchomościami, to czynność ta będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Coraz więcej fikcyjnych faktur

Urzędy kontroli skarbowej w 2012 r. wykryły rekordową liczbę fikcyjnych faktur. Chodzi o prawie 152 tysięcy dokumentów. To o 27 procent więcej niż w 2011 roku.

Z końcem stycznia mija termin złożenia deklaracji PIT-28

Do 31 stycznia podatnicy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (na deklaracji PIT-28) powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Kontrole kas fiskalnych

W okresie ferii zimowych fiskus przeprowadza wzmożone kontrole kas fiskalnych. Pod lupę kontroli skarbowej trafią przede wszystkim przedsiębiorcy z miejscowości turystycznych.

Podatek od nieruchomości i inne podatki i opłaty lokalne w Bydgoszczy w 2013 roku

Od początku 2013 roku mieszkańcy Bydgoszczy płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości. Wzrosły też opłaty za wodę, ścieki i parkowanie.

Stawki podatków i opłat w Krakowie w 2013 roku

Od początku 2013 roku mieszkańcy Krakowa płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości. Wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej, opłaty za ogrzewanie, wodę i ścieki. Przywrócony został podatek od posiadania psów.

Stawki podatków i opłat lokalnych w Warszawie w 2013 roku

Od początku 2013 roku warszawiacy płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych oraz podatek rolny. Wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej. Najprawdopodobniej wzrosną (być może już w lutym) czynsze w lokalach komunalnych i opłaty za wywóz śmieci wodę i ścieki (te od połowy roku).

Podatki i opłaty lokalne w woj. zachodniopomorskim w 2013 r.

W 2013 r. mieszańcy woj. zachodniopomorskiego mogą się spodziewać wyższych czynszów, podatków od nieruchomości czy opłat za wodę i ścieki.

REKLAMA