REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - zakres opodatkowania, Biuro rachunkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bezpłatne wejście na siłownię w promocji - co z VAT?

„Fitness” Sp. z o.o. posiada sieć siłowni na terenie dużego miasta. Chcąc pozyskać nowych klientów Spółka oferuje osobom, które jeszcze nie korzystały z jej usług, pierwsze wejście na siłownię za darmo. Spółka, dbając o kondycję fizyczną swoich pracowników umożliwia osobom tym nieodpłatne korzystania z siłowni w wymiarze 2 godzin miesięcznie. Czy wskazane usługi podlegają opodatkowaniu VAT?

Sprzedaż samochodów używanych – nie będzie zwolnienia z VAT

Ministerstwo Finansów w końcu likwiduje zwolnienie dostawy samochodów używanych z podatku od towarów i usług.

Jak uniknąć VAT od remanentu likwidacyjnego

Podatnik VAT w przypadku zakończenia działalności zobowiązany jest opodatkować remanent likwidacyjny. Obowiązek ten dotyczy podatników VAT będących osobami fizycznymi oraz spółkami osobowymi nieposiadającymi osobowości prawnej. Podatnik może jednak skorzystać z rozwiązań, które pozwolą mu zminimalizować to obciążenie.

Korekta faktury w 2014 roku - brak potwierdzenia odbioru

W styczniu wystawiliśmy fakturę sprzedaży na dostawę 35 szt. towaru. W lutym klient zwrócił nam 5 szt. Takie rozliczenie wynika z umowy. Czy wystawiając korektę faktury 6 lutego, musimy przeczekać całą tę procedurę z uzyskaniem potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę, aby rozliczyć korektę? Korektę wysłaliśmy tego samego dnia pocztą z potwierdzeniem odbioru. Co, jeśli nie uzyskamy zwrotki? Wcześniej mieliśmy już problemy z tą firmą. Jest to mała, dwuosobowa firma, której pracownicy pracują głównie w terenie. Nam natomiast zależy, żeby rozliczyć korektę jak najszybciej.

REKLAMA

Kiedy menadżer nie podlega opodatkowaniu VAT

Zawarcie w kontrakcie menadżerskim warunków ograniczających, czy wyłączających odpowiedzialność zleceniobiorcy (menadżera) za szkody wobec osób trzecich sprawia, że wykonywane przez niego czynności są wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Wydanie nagród w programie lojalnościowym bez VAT

Nieodpłatne wydanie nagród w ramach programu lojalnościowego stanowi czynność realizowaną w ramach usługi kompleksowej i nie podlega opodatkowaniu VAT. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 lutego 2014 r.

Zwolnienie z VAT czynności pomocniczych wobec usługi ubezpieczeniowej

Czynności związane z zawieraniem i wykonywaniem umów ubezpieczenia mieszczą się w pojęciu działalności ubezpieczeniowej. Jednocześnie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT przewiduje zwolnienie z VAT dla usługi stanowiącej element usługi ubezpieczeniowej i nie precyzuje zakresu podmiotowego.

Nowe rozporządzenia dotyczące VAT

Od stycznia 2014 r. obowiązują nowe rozporządzenia Ministra Finansów dotyczące podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Czy sprzedaż działki trzeba opodatkować VAT

Ciąg działań takich jak: nabycie działek przeznaczonych pod zabudowę, scalenie działek, uzbrojenie terenu, wystąpienie o pozwolenie na budowę budynku z przeznaczeniem na usługi, oddanie działek w najem, poszukiwanie nabywców poprzez biuro nieruchomości oraz za pośrednictwem Internetu - wskazuje na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami. Sprzedaż działki w takich okolicznościach jest opodatkowana VAT.

Usługi medyczne zwolnione z VAT

Usługi z zakresu opieki medycznej, które podlegają zwolnieniom z podatku VAT, muszą służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia. Jakie usługi medyczne mogą korzystać ze zwolnienia z VAT?

Przywileje podatkowe dla OPP

Organizacjom pożytku publicznego działającym na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przysługuje wiele zwolnień z podatków i opłat.

Bitcoin i wirtualne przedmioty - opodatkowanie PIT i VAT

Co roku rośnie wartość obrotu wirtualną kryptowalutą bitcoin, także w Polsce. Również coraz popularniejszym przedmiotem sprzedaży są tzw. wirtualne przedmioty, czyli nabyte podczas gier online praw do posiadania funkcjonujących w danej grze postaci, środków płatniczych, czy innych "rzeczy". Czy dochody osiągane ze sprzedaży tych praw powinny być opodatkowane PIT, a sam obrót podatkiem VAT? Wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Zmiany w rozliczaniu VAT w 2014 r.

Na 2014 rok ustawodawca zapewnił nam poważne zmiany w podatkach. Dla spółek komandytowo-akcyjnych nowy rok przyniesie zmiany w rozliczaniu podatku dochodowego, natomiast dla znacznie większego grona podatników – rewolucja styczniowa dotyczyć będzie zasad rozliczania VAT-u.

Pożyczka dla Rosjanina nie podlega VAT

Czynny podatnik podatku od towarów i usług udziela pożyczki pieniężnej osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, posiadającej stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rosji, tj. świadczy na rzecz tej osoby usługę finansową. Wynagrodzeniem z tytułu świadczenia tej usługi są odsetki. Czy usługa ta korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?

Sprzedaż złomu firmie niebędącej czynnym podatnikiem VAT

Czynny podatnik podatku od towarów i usług sprzedaje złom, wymieniony w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług. Nabywcą złomu jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą, który nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Czy w opisanej sytuacji podatek należny z tytułu sprzedaży złomu rozlicza sprzedawca czy nabywca?

Porady dietetyczne udzielane przez Internet nie są zwolnione z VAT

Zdaniem WSA w Poznaniu porady dietetyczne świadczone przez Internet nie stanowią usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Tym samym nie podlegają zwolnieniu od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Zdaniem sądu leczenie wymaga bezpośredniego kontaktu z lekarzem, a zatem leczenie przez Internet nie jest możliwe.

VAT 2014 - koniec zwolnienia z VAT sprzedaży towarów używanych

Od 2014 r. przedsiębiorcy nie będą mogli korzystać ze zwolnienia z VAT sprzedając używane składniki firmowego majątku. Nowelizacja znosi bowiem pojęcie „towarów używanych” w dotychczasowym brzmieniu. W konsekwencji obowiązkowe będzie opodatkowanie VAT-em sprzedaży również tych towarów, przy zakupie których nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT-u, w tym także środków trwałych i wyposażenia.

Premie i prezenty świąteczne - jak opodatkować?

Przekazywanie pracownikom premii i prezentów z okazji świąt Bożego Narodzenia należy rozliczać podatkowo. Przedsiębiorca powinien pamiętać o przychodach odbiorcy, własnych kosztach oraz o podatku VAT.

Zmiany przepisów ustawy o VAT 2013 i 2014

Najważniejsze zmiany przepisów ustawy o VAT wprowadzone nowelizacją z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy wchodzą w życie w trzech terminach, czyli 20 września 2013 r., 1 października 2013 r. oraz od 1 stycznia 2014 r.

Krótkoterminowy najem samochodu – rozliczenie VAT

Czynny podatnik podatku od towarów i usług prowadzi działalność gospodarczą, w zakresie usług wynajmowania samochodów osobowych. W okresie od 1 do 15 września 2013 r. podatnik będzie wynajmował samochód podatnikowi podatku od wartości dodanej z innego państwa członkowskiego. Samochód wydany zostanie usługobiorcy w Krakowie, który będzie nim jeździł po terytorium Polski i innych państw Unii Europejskiej. Czy wynajem samochodu jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT w Polsce?

Stawka VAT na e-booki

Stawka podatku VAT na pobierane z internetu e-booki wynosi 23 proc., natomiast książki papierowe oraz książki elektroniczne utrwalone na fizycznym nośniku (np. płyta CD) obciążone są stawką podatku VAT w wysokości 5 proc. A zatem stawka VAT na książki jest zróżnicowana w zależności od nośnika. Czy e-booki mogłyby być również opodatkowany obniżoną stawką VAT?

Zmiany w VAT od 1 października 2013 - wyjaśnienia MF

Przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące zmian w VAT obowiązujących od 1 października 2013 r., które zostały wprowadzone ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Ulgi i zwolnienia podatkowe dla nowych firm 2013 / 2014

Zaliczka na PIT do zapłaty raz na kwartał. Zapłata VAT dopiero po otrzymaniu wynagrodzenia od kontrahenta. Nie tylko z takich przywilejów podatkowych mogą korzystać przedsiębiorcy rozpoczynający działalność. Jednak odroczenia płatności, a nawet zwolnienia podatkowe nie zawsze są dla przedsiębiorców opłacalne.

Zmiany w VAT od 1 stycznia 2014 r.

Nadchodzą duże zmiany w VAT, na które warto się wcześniej przygotować. Od 1 stycznia 2014 r. zmieni się szereg istotnych zasad rozliczania VAT, które dotyczą m.in. momentu powstania obowiązku podatkowego, definicji podstawy opodatkowania. Od początku 2014 roku podatnicy uzyskają także możliwość wystawiania faktur zbiorczych, obejmujących transakcje z całego miesiąca kalendarzowego.

Czy od usług szkoleniowych należy rozliczyć import usług?

Polskie firmy korzystają coraz częściej ze szkoleń organizowanych za granicą. W związku z tym mogą powstać wątpliwość, czy może trzeba rozpoznać import usług w świetle przepisów VAT odnośnie takich szkoleń.

Sprzedaż towarów używanych zwolniona z VAT – zmiany 2014

Od 2014 r. zmieniają się przepisy dotyczące zwolnień od podatku VAT. Jeśli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca zamierza sprzedać towar używany, od którego nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT przy zakupie, to warto żeby rozważył jego sprzedaż przed końcem 2013 roku.

Zmiany w VAT w obrocie towarami wrażliwymi

Od 1 października 2013 r. obowiązują zmiany w ustawie o VAT. Nowe przepisy wprowadzają m.in. zasady odpowiedzialności solidarnej VAT w obrocie towarami wrażliwymi, czyli stalą, paliwem i złotem.

Udostępnienie leasingowanych samochodów pracownikom nie podlega VAT

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Do prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje samochody osobowe na podstawie zawartych w 2012 r. umów leasingu. Samochody są również wykorzystywane przez pracowników spółki do celów prywatnych, ale użytkujący je pracownicy na podstawie zawartych umów nie są obciążani kosztami ich używania. Czy nieodpłatne używanie samochodów przez pracowników dla celów osobistych podlega opodatkowaniu VAT?

Sprzedaż działek rolnych przez rolnika ryczałtowego a VAT

Sprzedaż gruntów przez rolników ryczałtowych, którzy użytkowali je do momentu sprzedaży rolniczo, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o ile nie nosi znamion działalności gospodarczej. Takie stanowisko ugruntowało się w orzecznictwie sądów administracyjnych, na przekór odmiennemu stanowisku organów podatkowych.

VAT od usług świadczonych przez Kościoły

Organy skarbowe odmawiają prawa do zwolnienia z VAT usług świadczonych odpłatnie przez Kościoły i związki wyznaniowe na rzecz poszczególnych wiernych.

Usługi udzielania pożyczek są zwolnione z VAT

Czynności udzielania pożyczek za wynagrodzeniem stanowią usługi w rozumieniu ustawy o VAT, podlegające (co do zasady) opodatkowaniu tym podatkiem. Jednak usługi udzielania pożyczek korzystają ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy VAT.

Dostawa terenów niezabudowanych - zwolnienie z VAT po 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r., jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego ani decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, to przy ustalaniu prawa do zwolnienia z VAT działki niezabudowanej nie należy już kierować się danymi zawartymi w ewidencji gruntów i budynków, które były istotne w stanie prawnym obowiązującym do 31 marca 2013 r.

Opinia interpretacyjna dotycząca PKWiU i innych klasyfikacji statystycznych

Każdy zainteresowany podmiot (np. przedsiębiorca) samodzielnie klasyfikuje prowadzoną działalność według zasad danej klasyfikacji wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Unii Europejskiej. W razie wątpliwości można uzyskać w urzędzie statystycznym informację (tzw. opinię interpretacyjną) jak odpowiednio zaklasyfikować np. oferowane towary, usługi, czy środki trwałe.

Przeniesienie własności rzeczy lub praw w celu wygaśnięcia zobowiązania podatkowego - opodatkowanie VAT

Przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych jest alternatywną wobec zapłaty podatku formą wygaszania zobowiązań podatkowych. Z tej opcji mogą korzystać podatnicy, którzy nie chcą lub nie mogą uregulować swoich zobowiązań podatkowych w formie pieniężnej. Wybór tej formy następuje na wniosek podatnika. Krokiem koniecznym do wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jest również m. in. zawarcie umowy cywilnoprawnej w formie pisemnej z odpowiednim organem. Powstaje przy tym wątpliwość, czy ta forma zaspokojenia fiskusa objęta jest podatkiem od towarów i usług.

Stawka 8% VAT dla dostawy i montażu szaf wnękowych

Jeszcze niedawno organy podatkowe, a nawet niektóre sądy administracyjne twierdziły, że dostawa i montaż szaf wnękowych nie może korzystać z obniżonej stawki VAT 8%. Na szczęście Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale 7 sędziów z 24 czerwca 2013 r. (sygn. I FPS 2/13) uznał, że w tym przypadku stawka obniżona jest dopuszczalna.

Biuro rachunkowe - czym się kierować przy wyborze? (Część 3)

Przedstawiamy trzecią część poradnika dotyczącego zagadnień związanych z wyborem biura rachunkowego. Dowiedz się, jak wybrać solidne i fachowe biuro rachunkowe dla swojej działalności gospodarczej?

Biuro rachunkowe - czym się kierować przy wyborze? (Część 2)

Przedstawiamy drugą część poradnika dotyczącego zagadnień związanych z wyborem biura rachunkowego. Dowiedz się, jak wybrać solidne i fachowe biuro rachunkowe dla swojej działalności gospodarczej?

Przekazanie składnika majątku firmy na cele osobiste - skutki w PIT i VAT

Częstą sytuacją, jest wycofanie środka trwałego z majątku firmy i przekazanie go do majątku prywatnego. Warto zdawać sobie sprawę z konsekwencji podatkowych takiej decyzji.

VAT od nieruchomości niezabudowanych – interpretacja ogólna Ministra Finansów

Od 1 kwietnia 2013 r. dostawa terenu niezabudowanego, nieobjętego planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Nie mają już znaczenia przy tym zwolnieniu zapisy ewidencji gruntów i budynków.

Świadczenia z funduszu socjalnego (zfśs) bez VAT – interpretacja ogólna MF

Pracodawcy z pieniędzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, kupują towary i usługi, a potem je przekazują nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie pracownikom albo innym osobom upoważnionym do korzystania z funduszu. Takie świadczenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast podlegają opodatkowaniu VAT czynności pracodawcy (nawet finansowane z zfśs), jeżeli podejmuje je w ramach jego aktywności jako przedsiębiorcy – podatnika VAT (np. własne usługi świadczone uprawnionym pracownikom).

Okazjonalna sprzedaż żywności – kasy fiskalne, podatki i inne wymogi prawne

Wykonywanie przez podatnika VAT działalności gospodarczej powoduje, że realizowana przez niego sprzedaż musi być ewidencjonowana. Nawet sporadyczna sprzedaż żywności będzie czasem opodatkowana.

Biuro rachunkowe - czym się kierować przy wyborze? (Część 1)

Przedstawiamy pierwszą część poradnika dotyczącego zagadnień związanych z wyborem biura rachunkowego. Dowiedz się, jak wybrać solidne i fachowe biuro rachunkowe dla swojej działalności gospodarczej?

Próbki produktów - rozliczenie VAT 2013

Od kwietnia 2013 r. obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące VAT, w zakresie definicji próbek. Jakie kryteria powinny obecnie spełniać takie małe ilości towarów, nieodpłatnie przekazywane przez przedsiębiorców swoim kontrahentom, aby można je było wyłączyć z opodatkowania VAT-em?

Seminarium dla biur rachunkowych "Controlling dla MŚP - koszty pod kontrolą"

Zapraszamy na bezpłatne seminarium “Controlling dla MŚP – koszty pod kontrolą”, które odbędzie się 4 czerwca br. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Seminarium skierowane jest do kadry menadżerskiej, księgowych oraz biur rachunkowych. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z najnowszymi wyzwaniami związanymi z controllingiem finansowym w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Pośrednictwo w wymianie walut zwolnione z VAT

Usługi transakcji wymiany lub pośrednictwa w wymianie walut są zwolnione z podatku od towarów i usług. Dotyczy to również platformy internetowej umożliwiającej obrót walutami, pośredniczącej w transakcjach kupna / sprzedaży walut przez użytkowników tej platformy.

Nowe zasady stosowania 0 proc. stawki VAT przy WDT

Zmieniają się zasady stosowania 0 proc. stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Od 1 kwietnia 2013 r. podatnik, który zarejestruje się jako podatnik VAT-UE najpóźniej w momencie składania deklaracji będzie mógł zastosować 0 proc. stawkę VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Kiedy biuro rachunkowe korzysta ze zwolnienia z VAT

Jeżeli biuro rachunkowe, świadczące kompleksowe usługi rachunkowo-księgowe, nie będzie wykonywać usług o charakterze doradczym ani nie będzie udzielać porad prawnych, to może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Odwrotne obciążenie VAT w obrocie prętami stalowymi

9 kwietnia 2013 r. Rząd zaakceptował wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na derogację umożliwiającą wprowadzenie mechanizmu odwrotnego obciążenia, czyli przerzucenia odpowiedzialności za rozliczenie podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę prętów stalowych.

Prowadzenie PKPiR powierzyć biuru rachunkowemu?

Prowadzenie PKPiR można zlecić albo prowadzić ją samodzielnie (ręcznie bądź komputerowo).

Nowa definicja terenów budowlanych a zwolnienie z VAT przy sprzedaży gruntów

Od 1 kwietnia 2013 wzrósł VAT na kawę latte i niektóre usługi, ale za to łatwiej będzie o zwolnienie z podatku VAT terenu pod zabudowę. Za sprawą wprowadzenia od dawna oczekiwanej definicji terenów budowlanych w ustawie o VAT.

REKLAMA