REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - zakres opodatkowania, Biuro rachunkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprzedaż nieruchomości niezabudowanej a VAT

Nasza Spółka planuje sprzedaż nieruchomości gruntowej (niezabudowanej). Czy dostawa nieruchomości niezabudowanych znajdujących się na terenach, w odniesieniu do których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego utracił ważność z dniem 1 stycznia 2012 r. będzie podlegała zwolnieniu z podatku VAT. Dla niezabudowanych nieruchomości, których dotyczy zapytanie, nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Minimalna suma gwarancyjna OC dla usługowego prowadzenia ksiąg

Od 19 stycznia 2015 r. obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące minimalnej sumy gwarancyjnej OC dla przedsiębiorców usługowo prowadzących księgi rachunkowe. Jakie zmiany zaszły w związku z nowymi przepisami?

Nieodpłatne przekazanie do odrębnego majątku podatnika VAT składnika majątku wspólnego a VAT

Przekazanie składnika majątku co do którego istniało prawo do obniżenia podatku naliczonego z majątku wspólnego do majątku odrębnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako dostawa towarów.

Transport sanitarny finansowany przez pacjenta a zwolnienie z VAT

Forma finansowania usług transportu sanitarnego nie wpływa na fakt zwolnienia tych usług z podatku od towarów i usług.

Przekazywanie próbek a VAT

Już ponad półtora roku obowiązuje zmieniona definicja próbek, tj. kategorii towarów, których nieodpłatne przekazanie nie podlega opodatkowaniu VAT. Mają bowiem na celu promocję asortymentu podatnika, a nie zaspokojenie prywatnych potrzeb odbiorcy. Nadal problemy sprawia kwestia identyfikowalności próbek, tj. rzekomego obowiązku oznaczania ich słowem „próbka” lub podobnym zwrotem.

Pożyczka dla podmiotu powiązanego jako „czynność incydentalna” w VAT

Udzielenie pożyczki przez spółkę której przedmiotem działalności nie jest działalność finansowa, a przychód z udzielonej pożyczki nie jest jej podstawowym źródłem przychodu, stanowi czynność sporadyczną w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o VAT. Tak długo jak udzielane przez spółkę pożyczki będą wyjątkowo, w niewielkim zakresie finansowym, nieangażujące wysokich aktywów spółki, to należy tę działalność oceniać jako działalność sporadyczną, w szczególności gdy ta działalność nie jest na stałe wpisana w strategię działalności gospodarczej firmy.

Sprzedaż lokalu bez VAT

Czy spółka może sprzedać lokal przez nią użytkowany i skorzystać ze zwolnienia podatkowego? Tak, jeżeli od jego zasiedlenia minęły 2 lata. Taką odpowiedź uzyskał podmiot, który skierował zapytanie o interpretację przepisów do Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Badania lekarskie kierowców nie są zwolnione z VAT

Badania lekarskie osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz kierowców podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Chociaż wydanie ekspertyzy lekarskiej lub orzeczenia należy do kompetencji lekarza, świadczącego usługi medyczne, to aby móc zastosować przedmiotowe zwolnienie z VAT, musiałoby to służyć stricte profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakupy związane z czynnościami nie opodatkowanymi VAT dają prawo do odliczenia?

Na pytanie zadane w tytule jest tylko jedna odpowiedź: nie – prawo do odliczenia ma podmiot będący „podatnikiem”: gdy wykonuje on czynności nie będące działalnością gospodarczą, nie jest z tego tytułu „podatnikiem”, czyli nie przysługują mu również prawa tego podmiotu. Proste?

Modernizacja i rozbudowa fabryki - rozliczenie VAT

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretacje indywidualną odnośnie określenia miejsca świadczenia na gruncie VAT nabywanych usług modernizacji obiektu polegających na rozbudowie istniejącej infrastruktury. Organ rozważył również prawo do odliczenia podatku z tytułu nabycia tych usług.

Kara umowna a VAT

Kara umowna otrzymana od klienta nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usługi czy dostawę towaru, nie podlega opodatkowaniu. Dlatego nałożenie kary pieniężnej nie może być dokumentowane ani paragonem fiskalnym, ani fakturą. Obciążenie kontrahenta kwotą tej kary może nastąpić np. na podstawie noty obciążeniowej.

Przekazanie wspólnikom majątku likwidowanej spółki kapitałowej a VAT

Czynność polegająca na przekazaniu majątku likwidowanej (jego poszczególnych składników) spółki kapitałowej jej wspólnikom powinna co do zasady zostać opodatkowana podatkiem VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, pod warunkiem że spółce przysługiwało prawo do odliczenia z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

VAT od przeniesienia własności nieruchomości w zamian za odszkodowanie

Odpłatność za nieruchomość stanowi odszkodowanie, które pełni funkcję wynagrodzenia za przeniesienie własności towarów, co czyni tego rodzaju dostawę faktycznie odpłatną.

Nieodpłatna pomoc prawna a VAT

Członkowie pozarządowej strony Rady Działalności Pożytku Publicznego wystosowali 21 października 2014 r. pismo do wszystkich Klubów Parlamentarnych i Kół Poselskich z prośbą o złożenie poprawki odnoszącej się do opodatkowania nieodpłatnej pomocy prawnej, zawartej w rządowym projekcie ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. RDPP trzykrotnie podejmowała uchwały w sprawie wspomnianych zapisów.

Kontrola ksiąg w biurze rachunkowym

Zdaniem resortu gospodarki należy dokonać zmian w Ordynacji podatkowej, które umożliwią przeprowadzanie kontroli , za obopólną zgodą kontrolowanego i biura rachunkowego, również w miejscu przechowywania dokumentów lub w miejscu prowadzenia ksiąg przedsiębiorcy, bez konieczności zapewniania dostępu do nich w swojej siedzibie.

Pośrednictwo przy sprzedaży akcji i udziałów a podatek VAT

Pośrednictwo zgodnie z definicją słownikową to działalność osoby trzeciej mająca na celu porozumienie się między stronami lub załatwienie jakichś spraw dotyczących obu stron, jak również kojarzenie kontrahentów w transakcjach handlowych oraz umożliwianie kontaktu uczestnikom rynku pracy.

Czy wydanie karty podarunkowej podlega opodatkowaniu VAT

Czy wydanie karty podarunkowej powoduje powstanie obowiązku podatkowego, w szczególności czy sprzedaż kart podarunkowych jest dostawą towaru lub świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o VAT? Czy wpłatę środków pieniężnych w związku z nabyciem karty podarunkowej należy traktować jak zaliczkę lub przedpłatę?

Czy odszkodowanie za zerwanie umowy podlega VAT

Klient wypowiedział mi umowę najmu lokalu bez zachowania trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Muszę wystawić mu fakturę za zerwanie umowy. Faktura ma opiewać na kwotę trzymiesięcznych usług. Czy kwota ta podlega VAT?

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych a certyfikat księgowy

Zgodnie z tzw. drugą ustawą deregulacyjną, usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych może obecnie wykonywać każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, wykazuje niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw, a także posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Co zatem stanie się z certyfikatami księgowymi?

Czy biuro rachunkowe może wystąpić o interpretację podatkową dla klienta

Biuro rachunkowego nie może we własnym imieniu wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej dotyczącej rozliczeń klienta. Natomiast złożenie wniosku o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie klienta możliwe jest w ramach udzielonego przez niego pełnomocnictwa.

Otwarty dostęp do zawodu doradcy podatkowego, biegłego rewidenta, usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Od 10 sierpnia 2014 r. obowiązuje większość przepisów ustawy z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz. U. z 2014 r., poz. 768). Ustawa stanowi drugi etap otwierania dostępu do zawodów regulowanych (m.in. doradcy podatkowego, biegłego rewidenta, usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych). Na mocy ustawy zmniejszono ograniczenia w dostępie do wykonywania 9 zawodów rynku finansowego oraz 82 zawodów technicznych. Przedstawiamy najistotniejsze zmiany przewidziane w ustawie w odniesieniu do wybranych profesji. Osoby zainteresowane pozostałym zakresem deregulacji, zachęcamy do lektury całej ustawy.

Prowadzenie i przechowywanie ksiąg rachunkowych

Ustawa o rachunkowości nakłada na jednostki prowadzące działalność gospodarczą obowiązek sporządzenia zasad (polityki) rachunkowości, w których należy określić sposób prowadzenia i przechowywania ksiąg rachunkowych.

Ubezpieczenie OC biur rachunkowych

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad nowym rozporządzeniem w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Tłumaczenie dokumentów księgowych

Międzynarodowe firmy to również obcojęzyczni pracownicy, którzy nierzadko, w zależności od zajmowanego stanowiska, chcą mieć wgląd do rożnych ewidencji, najchętniej we własnym języku, a przynajmniej w języku angielskim. Warto zatem zadbać o możliwość łatwego i szybkiego tłumaczenia dokumentacji księgowej/kadrowej na dowolny język używany w firmie.

Przekazanie dywidendy w formie udziałów w spółce a VAT

Zagadnienie skutków podatkowych przekazania w formie dywidendy udziałów w spółce wiąże się z pojęciem działalności gospodarczej na gruncie podatku od towarów i usług.

Zaliczki na poczet przyszłych usług nieokreślonych a VAT

Otrzymanie części lub całości zapłaty za przyszłe wykonanie usługi lub dostarczenie towarów co do zasady generuje obowiązek podatkowy. Otrzymane należności w formie zaliczki, przedpłaty, raty czy też zadatku powinny być objęte podatkiem VAT i udokumentowane fakturą. W jaki sposób klasyfikować i według jakiej stawki opodatkować wpłacone należności na poczet przyszłych usług jeszcze nieokreślonych? Czy są to zaliczki?

Samochód wycofany z działalności - rozliczenie VAT

Prowadzę firmę i jestem podatnikiem VAT czynnym. 10 listopada 2013 r. w ramach działalności gospodarczej kupiłem samochód. Auto było wykorzystywane tylko w działalności opodatkowanej. Zamierzam wycofać samochód z działalności. Czy muszę to rozliczyć w VAT? A jak będzie wyglądać rozliczenie, gdy sprzedam samochód przed wycofaniem z działalności?

Emisja obligacji a VAT

Zgodnie z nową linią interpretacyjną organów podatkowych czynność nabycia obligacji, w związku z którymi przysługuje wynagrodzenie w postaci odsetek, stanowi odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, korzystające ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o podatku od towarów i usług.

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych - zmiany w OC

Resort finansów przygotował projekt zmian dotyczący obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zmiany w ubezpieczeniu OC związane są z deregulacją zawodu księgowego, która wchodzi w życie w sierpniu tego roku.

Certyfikat księgowy po deregulacji nadal zachowuje swoją ważność

Po deregulacji zawodu księgowego, która weszła w życie 10 sierpnia 2014 r., osoby posiadające certyfikaty księgowe czy też świadectwa kwalifikacyjne, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, mogą się nimi nadal posługiwać w celu potwierdzania kwalifikacji zawodowych.

Uproszczenie rozliczeń VAT dla usług telekomunikacyjnych

Projekt zmian w VAT i Ordynacji podatkowej, który w czerwcu przyjął rząd, zakłada uproszczenie rozliczeń VAT m.in. dla usług telekomunikacyjnych świadczonych w innych krajach UE. Zdaniem ekspertów jest to krok dobrym kierunku, który w dłuższej perspektywie może przynieść korzyści dla krajowych podmiotów świadczących szerokorozumiane usługi telekomunikacyjne, m.in. dotarcie z konkurencyjną ofertą poza Polskę.

Czy udostępnienie służbowego sprzętu podlega VAT

Udostępnienie sprzętu takiego jak laptopy czy telefony osobom prowadzącym działalność gospodarczą nie stanowi odpłatnej dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług podlegających opodatkowaniu VAT. Warto jednak w takim przypadku zawrzeć umowę zwaną toolingową, w której wyłączona zostanie możliwość wykorzystania udostępnionego sprzętu w celach prywatnych.

Sprzedaż gruntu użytkownikowi wieczystemu a VAT

Sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Opodatkowanie VAT usług telekomunikacyjnych

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa. Zaproponowane zmiany wprowadzają opodatkowanie podatkiem VAT usług telekomunikacyjnych, nadawczych oraz elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami w miejscu ich konsumpcji, w państwach członkowskich, w których podatnicy ci nie mają siedziby działalności gospodarczej.

Praca w biurze rachunkowym bez uprawnień

Od 10 sierpnia 2014 roku wejdą w życie ułatwienia w dostępie do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. W biurach rachunkowych będą mogły pracować osoby bez żadnych uprawnień, wystarczy, że będą miały pełną zdolność do czynności prawnych i przedstawią zaświadczenie o niekaralności.

Impreza integracyjna dla pracowników i członków ich rodzin - rozliczenie w VAT

Czy istnieje podstawa do opodatkowania VAT usług dotyczących organizacji przez spółkę festynu, którego uczestnikami mieli być również byli pracownicy oraz członkowie rodzin byłych i obecnych pracowników. Rozstrzygnięcie w tym zakresie wydał WSA w Bydgoszczy.

Użyczenie towarów a VAT

Przekazanie towarów na podstawie umowy użyczenia jest uznawane za nieodpłatne świadczenie usług. Jeżeli użyczone towary będą służyły działalności gospodarczej podatnika - usługi te nie podlegają opodatkowaniu VAT. Podatnik ma jednak, co do zasady, prawo odliczenia VAT od nabytych i następnie użyczonych towarów - o ile nie wystąpią konkretne przesłanki negatywne (np. związek ze sprzedażą zwolnioną).

Usługi kształcenia zawodowego świadczone przez podwykonawcę zwolnione z VAT

Usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego świadczone przez podwykonawcę na rzecz zlecającego podlegają zwolnieniu z VAT, jeżeli są finansowane (w całości lub w co najmniej 70%) ze środków publicznych.

Kiedy biuro rachunkowe korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Podatnicy prowadzący biuro rachunkowe mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, jeśli roczne dochody nie przekraczają 150 000 zł oraz w ramach prowadzonej działalności nie świadczą usług prawniczych oraz w zakresie doradztwa.

Biuro rachunkowe czy własna księgowość?

Pytanie zawarte w tytule zadaje sobie zapewne wielu przedsiębiorców - szczególnie na początku działalności lub gdy firma jest niewielka. Jeżeli jednak myśli się o rozwoju, to czy nie warto przekazać obsługę księgową podmiotowi zewnętrznemu, takiemu jak biuro rachunkowe czy kancelaria podatkowa. Zawsze dobrze jest rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

Umowy barterowe - rozliczenie VAT w 2014 r.

Istota transakcji barterowej sprowadza się do wymiany dóbr między podmiotami, bez udziału pieniędzy, przy czym dobra będące przedmiotem tej wymiany mają dla stron porównywalną wartość. Dla tych transakcji od 1 stycznia 2014 r. zmieniły się zasady ustalania obowiązku podatkowego w VAT i dokumentowania.

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa poza VAT

Jeśli przedmiotem zbycia (np. w formie sprzedaży) będzie struktura stanowiąca zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dział, wydział), to czynność ta nie będzie podlegała podatkowi od towarów i usług (VAT).

Kaucja gwarancyjna a VAT

W obrocie gospodarczym zdarza się, że przedsiębiorcy pobierają od kontrahentów kaucje gwarancyjne zabezpieczająca prawidłowe wykonanie umowy. Czy z tytułu otrzymania takiej kaucji powstaje obowiązek zapłaty VAT?

Umowa biura rachunkowego z klientem - wzór

Podstawą świadczenia usług klientom przez każde biuro księgowe powinna być pisemna umowa. Umowa biura rachunkowego z klientem określa nie tylko zakres usług i wysokość wynagrodzenia, ale także wzajemne prawa i obowiązki, tryb zmiany zasad współpracy oraz sposób i termin jej zakończenia.

Darowizna bez VAT

Darczyńca dokonujący darowizny poza ramami działalności gospodarczej nie jest podatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Nie jest zatem zobowiązany do uiszczenia z tytułu ów czynności prawnej podatku VAT. Sama darowizna jest jednak kwalifikowana jako dostawa.

Nieruchomości (traktowane jak towar) wnoszone jako aport są opodatkowane VAT

Wniesienie do spółki działek, które spełniają definicję towaru, dokonane przez podatnika VAT, jest odpłatną dostawą towarów, a więc jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Podstawą opodatkowania jest tu wartość rynkowa wniesionego wkładu niepieniężnego, pomniejszona o kwotę podatku.

Wydanie towarów podczas akcji marketingowych a VAT

Wydanie nagród w ramach akcji marketingowej powinno być opodatkowane VAT, jako dostawa towarów dokonana na rzecz konsumenta – konsekwencje wyroku NSA (sygn. I FSK 474/13) z dnia 7 lutego 2014 r.

Dzierżawa gruntów rolnych pod elektrownie wiatrowe – opodatkowanie

Wydzierżawiający część swojego gospodarstwa rolnego pod elektrownię (farmę) wiatrową rolnik nie musi rejestrować firmy. Od dochodów z takiej dzierżawy rolnik musi płacić jednak PIT wg skali podatkowej albo ryczałt ewidencjonowany wg stawki 8,5% od przychodów. Dzierżawa nieruchomości na cele inne niż rolnicze podlega też opodatkowaniu VAT wg stawki podstawowej 23% - można jednak skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Od wydzierżawionych firmie gruntów trzeba też płacić podatek od nieruchomości wg stawek właściwych dla nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa a VAT

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji podatkowej z 18 marca 2014 r. potwierdził, że transakcja zbycia składników majątkowych i niemajątkowych tworzących zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie jest opodatkowana VAT. Organ podatkowy obszernie wyjaśnił także, kiedy na gruncie przepisów regulujących podatek od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa.

Bezpłatne wejście na siłownię w promocji - co z VAT?

„Fitness” Sp. z o.o. posiada sieć siłowni na terenie dużego miasta. Chcąc pozyskać nowych klientów Spółka oferuje osobom, które jeszcze nie korzystały z jej usług, pierwsze wejście na siłownię za darmo. Spółka, dbając o kondycję fizyczną swoich pracowników umożliwia osobom tym nieodpłatne korzystania z siłowni w wymiarze 2 godzin miesięcznie. Czy wskazane usługi podlegają opodatkowaniu VAT?

REKLAMA