REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenie, PIT - koszty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niższe stawka PIT i wyższe koszty podatkowe - skorzysta 25 mln podatników

Wchodzące w życie we wtorek 1 października 2019 r. zmiany w PIT to wyższe wynagrodzenia dla 25 mln Polaków; skorzystają m.in. pracownicy, osoby zarabiające na podstawie umów zlecenia, a także emeryci i renciści - informuje minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Zmiany w PIT od 1 października 2019 r. - skala podatkowa 2019/2020

W dniu 17 września 2019 roku Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany dotyczą kosztów uzyskania przychodu ze stosunku pracy, oraz zmniejszenie stawki podatku z 18% na 17%. Pojawiło się sporo zmian, jednak czy będą one miały dla znaczący wpływ na nasze wynagrodzenie netto? Jak wygląda skala podatkowa PIT od 1 października 2019 r. i w 2020 roku.

Stawka 17% PIT od IV kwartału 2019 r.

Obniżona do 17 proc. stawka PIT będzie obowiązywać w ostatnim kwartale 2019 r., przez jedną czwartą bieżącego roku - poinformował PAP wiceminister finansów Tadeusz Kościński. Zaznaczył, że we wrześniu dochody w pierwszym przedziale skali podlegają 18 proc. opodatkowaniu PIT.

Zapłata z konta małżonka a koszty uzyskania przychodu

Zdarza się, że przedsiębiorcy dokonują zakupu na firmę, dokonując zapłaty nie z konta firmowego, ale z konta małżonka. Takie działanie może jednak wzbudzać wątpliwości organów podatkowych. Czy zapłata z konta małżonka może spowodować utratę prawa do ujęcia wydatku w kosztach uzyskania przychodu?

REKLAMA

Czy influencer płaci podatki?

Media społecznościowe zawładnęły naszym codziennym życiem. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że na naszą podświadomość oddziałuje ogromna rzesza influencerów.

Wynagrodzenia członków zarządów

Jak kształtują się wynagrodzenia osób zasiadających w zarządach spółek giełdowych, a także osób pełniących poszczególne funkcje w zarządach spółek Skarbu Państwa?

Sprzedaż obciążonej nieruchomości a koszty

Do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży obciążonej nieruchomości można zaliczyć tylko opłatę notarialną, bowiem pozostałe koszty nie zwiększają jej wartości, a więc nie spełniają przesłanek art. 22 ust. 6d ustawy o PIT.

Korzyści podatkowe z inicjatywy JEREMIE

Rozpoczęcie oraz początki prowadzenia działalności gospodarczej zawsze wiąże się z nakładami finansowymi. Niestety, nie w każdym przypadku początkujący przedsiębiorca ma wystarczające zaplecze finansowe, które pozwoli mu na oczekiwany rozwój. Zewnętrzne finansowanie, w postaci kredytu bankowego również może okazać się niemożliwe do uzyskania, ze względu na brak wystarczającej historii kredytowej. To właśnie przyczyniło się do powstania inicjatywy JEREMIE wspierającej mikro, małe i średnie firmy.

REKLAMA

Wakacje w tropikach w kosztach firmy

Patrząc z teoretycznego punktu widzenia – wczasów w Hiszpanii, Grecji, Turcji czy jeszcze bardziej egzotycznych miejscach, nie można rozliczyć w kosztach firmowych, gdyż stanowią wydatek o charakterze osobistym. Ale czy na pewno?

Konsekwencje zawyżenia kosztów uzyskania przychodu

Organy podatkowe mają obowiązek kontrolować m.in. czy podatnicy nie zawyżają kosztów uzyskania przychodu, a tym samym, czy celowo nie zmniejszają podstawy opodatkowania. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości podatnik ma prawo do złożenia korekty (deklaracji, zeznania podatkowego), a jeżeli korekta nie zostanie złożona, organ wyda decyzję wymiarową w postępowaniu podatkowym.

Wydatki na bony szkoleniowe kosztem podatkowym

Wydatki poniesione przez podatniczkę na zakup bonów wykorzystywanych wyłącznie na szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe podatniczki, a tym samym pozwalające podatniczce świadczyć usługi fizjoterapeutyczne na lepszym poziomie, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wydatki na koparkę kryptowalut są kosztem

Wydatek poniesiony na zakup sprzętu komputerowego (tzw. koparki) oraz na zużycie prądu nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia wirtualnej waluty. Brak jest bowiem bezpośredniego związku pomiędzy nabyciem bitcoinowej koparki a wydobywaniem kryptowaluty.

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy - jak obliczyć?

Pracownik, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za czas urlopu wypoczynkowego przysługuje mu wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.

Koszty podatkowe działalności na YouTube, w mediach społecznościowych i blogerów – idą zmiany?

Od kilku lat wskazane kategorie przedsiębiorców dynamicznie rozwijają działalność za pomocą Internetu. Źródłem przychodów tej działalności jest głównie działalność audiowizualna oparta na zdobywaniu i utrzymywaniu popularności wśród społeczności „oglądających” (subskrybenci, śledzący, followersi itd.). Działalność ta generuje przychody zarówno pośrednio – jako wynagrodzenie z odsłon (wyświetleń), aktywności na profilu, jak i bardziej bezpośrednio – w postaci darowizn od fanów. Są przychody ale co z kosztami? Jakie wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Warunki zastosowania 50% kosztów do wynagrodzenia z tytułu korzystania przez pracownika z praw autorskich

W przypadku uzyskiwania przez pracowników wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich do utworu na pracodawcę, mogą pod pewnymi warunkami mieć zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodów. Pracodawca jako płatnik ma obowiązek ustalenia źródła przychodu oraz prawidłowego udokumentowania prawa do zastosowania ryczałtowych, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Klimatyzator w leasingu a koszty uzyskania przychodów

Urzędy skarbowe z reguły nie kwestionują zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na leasing klimatyzatora montowanego w siedzibie firmy, czy pomieszczeniach, gdzie jest wykonywana działalność gospodarcza. Jednak w sytuacji, gdy siedzibą podatnika lub pomieszczeniami, gdzie jest wykonywana działalność jest mieszkanie, czy dom podatnika mogą pojawić się wątpliwości. Nie można bowiem zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków poniesionych w celach osobistych.

Biała lista podatników VAT a sankcje dotyczące kosztów podatkowych

Od września 2019 roku zacznie obowiązywać tzw biała lista podatników VAT. Będzie ona zawierała dane podatników, w tym ich numery rachunków bankowych. Zapłata za zobowiązanie na rachunek bankowy kontrahenta nie znajdujący się na tej liście, będzie powodowała, że wydatek ten nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu dla płacącego.

Stawka 17% PIT i wyższe koszty pracownicze - Rada Ministrów rozpatrzy projekt

16 lipca 2019 r. Rada Ministrów rozpatrzy i najprawdopodobniej przyjmie projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt ten zakłada ponaddwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników oraz obniżenie stawki podatku PIT z 18 proc. do 17 proc.

Dwa razy wyższe koszty uzyskania przychodów i 17% PIT od 2020 r.

Dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników oraz obniżenie stawki podatku PIT z 18% do 17% - takie rozwiązania przewiduje projekt ustawy, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Wynagrodzenie w zamian za ustanowienie służebności przesyłu

Ustalając wynagrodzenie w zamian za ustanowienie służebności przesyłu należy brać pod uwagę wszystkie okoliczności danej sprawy. Koniczne jest m.in. uwzględnienie interesu właściciela nieruchomości obciążonej służebnością, społeczno-gospodarczy charakter służebności, przeznaczenie nieruchomości, jej położenie, rozmiary czy kształt.

Zwrot pieniędzy z PPK opodatkowany PIT - jak obliczyć koszty podatkowe

Co do zasady wypłacanie pieniędzy z Pracowniczych Planów Kapitałowych jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Tym niemniej w przypadku niektórych rodzajów wypłat, np. gdy chodzi o zwrot z PPK przed ukończeniem 60. roku życia czy wypłatę po ukończeniu 60. roku życia, ale szybciej niż w ciągu 10 lat (tu częściowo), należy obliczyć i zapłacić podatek dochodowy.

Czy odsetki od kredytu i prowizje bankowe są kosztami uzyskania przychodu?

Przedsiębiorcy biorą kredyty, płacą odsetki i prowizje bankowe. Czy te wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych? Co do zasady - można. Ale trzeba zdawać sobie sprawę z kilku ważnych zasad i warunków.

Jawność wynagrodzeń w polskich firmach

Całkowita jawność wynagrodzeń w znacznej większości polskich firm jest odległą perspektywą. Można już jednak znaleźć firmy, które zdecydowały się na taki krok. Przyjrzyjmy się także, jak robią to firmy w innych krajach.

Wynagrodzenia osób z wykształceniem wyższym

Jak kształtują się wynagrodzenia osób z wykształceniem wyższym, których łączny staż pracy w ubiegłym roku nie przekraczał jednego roku?

Obniżenie stawki PIT z 18% do 17% bez dodatkowego progu?

Projekty podatkowe z tzw. piątki PiS w najbliższych tygodniach zostaną przekazane do konsultacji; skłaniam się ku prostemu obniżeniu PIT z 18 do 17 proc. - mówi w rozmowie z PAP minister finansów Marian Banaś, który w zeszłym tygodniu zastąpił na tym stanowisku Teresę Czerwińską. Banaś uważa ponadto, że w przypadku tzw. zerowego PIT dla młodych osób najlepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie z podatku do poziomu obecnego progu podatkowego (ok. 85,5 tys. zł - PAP).

Zerowy PIT z limitem wynagrodzenia

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że być może w zerowym PIT-cie trzeba będzie ustalić limit wynagrodzenia, aby nie tworzyć patologicznych sytuacji, że najlepiej zarabiającymi Polakami zostaną osoby do 26. roku życia.

Czy bloger może zaliczyć wydatki do kosztów i odliczyć od nich VAT

Zdaniem ekspertów wydatki zawodowego blogera, które ponosi on w związku z prowadzeniem bloga, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast ustawa o VAT pozwala blogerowi odliczyć podatek naliczony wraz z zakupem towarów i usług pod warunkiem, jeżeli są one związane z czynnościami opodatkowanymi.

Wynagrodzenie pracowników w KPiR

Przedsiębiorcy prowadzący własną firmę i zatrudniający pracowników są zobowiązani do wypłacania im odpowiedniego wynagrodzenia wynikającego z ich stanowiska pracy i zawartej z nimi umowy. Na podstawie umowy o pracę, ewidencjonują ich wynagrodzenia na liście płac, a następnie księgują je, na przykład w formie uproszczonej księgowości w KPiR.

Wydatki na spotkania integracyjne doradców podatkowych nie są kosztem

Kosztów uzyskania przychodów nie będą stanowić wydatki związane z udziałem w spotkaniach integracyjnych doradców podatkowych, jak i prawników (radców prawnych i adwokatów), w czasie których odbywać się będą, np. wspólne zwiedzanie określonego obiektu, czy miejscowości, zajęcia sportowe, wspólne posiłki, gry i konkursy, aukcje charytatywne, gry miejskie, zawody sportowe, wspólne dyskusje.

Podwyżka kosztów uzyskania przychodu jeszcze w 2019 r.

Planowana podwyżka kosztów uzyskania przychodu dla wszystkich zatrudnionych na umowę o pracę ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Dla podatnika oznacza to, w zależności od wariantu, zysk od 60 do 120 zł.

Wydatek na rzeczy osobiste przedsiębiorcy nie jest kosztem

Obuwie oraz inne elementy garderoby, niebędące elementem stroju urzędowego, są ze swej natury rzeczami osobistymi, których zakup nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodu. Niezależnie od tego czy i w jakim stopniu rzeczy te są używane w trakcie wykonywanej działalności gospodarczej.

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniu

Podejmując decyzję o założeniu działalności gospodarczej, warto zastanowić się nad miejscem, w którym będzie znajdowała się siedziba firmy. Koszt wynajmu lub zakup lokalu przeznaczonego wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności często jest wydatkiem, na który nie mogą pozwolić sobie mali przedsiębiorcy. Sprawdźmy zatem, czy prowadzenie działalności we własnym mieszkaniu jest możliwe?

Wynagrodzenie za okres urlopu jako koszt kwalifikowany ulgi B+R

Za koszt kwalifikowany w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową (ulgi B+R) należy uznać także wynagrodzenie pracownika za okres przebywania na urlopie wypoczynkowym, choroby czy innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika.

Progi podatkowe w 2020 r.

Ministerstwo Finansów wprowadziło zmiany w progach podatkowych (skali podatkowej PIT). Od 1 października 2019 r. pojawił się nowy próg podatkowy, w wysokości 17% (wcześniej 18%) dla dochodów z pracy do wysokości 85 528 zł. Zastosowanie ma także zerowa stawka PIT dla podatników do 26. roku życia oraz wyższe koszty uzyskania przychodu. Wszystkie te zmiany mają oczywiście zastosowanie także dla roku 2020. Jakie progi podatkowe obowiązują w 2021 roku?

Obowiązki pracodawcy wynikające z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej

Czas pracy osób niepełnosprawnych nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Osoby niepełnosprawne nie mogą być zatrudnione w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej. O jakich jeszcze obowiązkach wobec pracowników niepełnosprawnych muszą pamiętać pracodawcy?

17% PIT od 2020 roku dla przychodów do 42.764 zł

Minister finansów Teresa Czerwińska poinformowała, że od 2020 roku nową, 17% stawką PIT będą objęte dochody z pracy do wysokości 42.764 zł (minus kwota zmniejszająca podatek). W przedziale pomiędzy 42.764 zł a 85.528 zł PIT obliczony będzie wg stawki 18% (od nadwyżki ponad 42 tys. 764 zł). Natomiast przy dochodzie powyżej 85.528 zł podatek wyniesie 14 tys. 967 zł i 40 groszy plus 32% od nadwyżki ponad 85.528 zł. Podatnicy PIT do ukończenia 26. roku życia będą zwolnieni z PIT odnośnie rocznych przychodów do wysokości 42.764 zł. Od 2020 roku roczne koszty uzyskania przychodów w PIT osób pracujących na jednym etacie wzrosną do 3 tys. zł (z 1335 zł obecnie), a osób zatrudnionych na jednym etacie dojeżdżających do pracy z innej miejscowości wzrosną do 3600 zł (z 1668,72 zł obecnie).

Koszty podatkowe samochodów osobowych - leasing opłaca się bardziej niż kupno

Aktualnie obowiązujące przepisy odnośnie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących firmowych samochodów osobowych zawierają – według doradców podatkowych – lukę. Nie taki był cel Ministerstwa Finansów. Resort chciał ujednolicić maksymalną kwotę odliczeń (150 tys.), niezależnie od tego, na jakiej podstawie przedsiębiorca korzysta z auta osobowego – czy je kupił, czy wziął w leasing. Sejm nie zakazał jednak zaliczania do kosztów podatkowych nieodliczonego VAT, płaconego w ratach za leasing auta. Dzięki temu w sumie można odliczyć więcej niż 150 tys. zł.

50% kosztów w PIT dla nauczycieli?

Prezydent RP Andrzej Duda przedstawił minister finansów Teresie Czerwińskiej propozycję, aby koszty uzyskania przychodu dla nauczycieli były takie, jak w przypadku nauczycieli akademickich i twórców, czyli żeby wynosiły 50 procent. O tej propozycji Andrzej Duda mówił 1 kwietnia 2019 r. na spotkaniu z mieszkańcami Gorzowa Wielkopolskiego. Propozycja dotycząca objęcia wynagrodzeń nauczycieli 50 proc. kosztami uzyskania przychodu będzie przez nas szczegółowo analizowana - poinformował w poniedziałek na Twitterze wiceminister finansów Filip Świtała.

Wartość pracy własnej wspólnika spółki jako koszt

Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą świadczy usługi na rzecz spółki osobowej. Posiada przy tym status wspólnika tej spółki. Czy wynagrodzenie wypłacane na rzecz takiego wspólnika może stanowić koszt uzyskania przychodu?

Wynagrodzenia pracowników fizycznych

Pracownicy fizyczni, którzy zdobyli już niezbędne doświadczenie do pracy na swoim stanowisku mogą liczyć na 3 600 PLN. Nieco wyższe wynagrodzenie, czyli 4 300 PLN, otrzymują starsi pracownicy fizyczni. Wysokość wynagrodzeń pracowników fizycznych różni się jedna w zależności od regionu, w którym działa firma.

Wynagrodzenia i stawki godzinowe opiekunek do dziecka w Polsce 2018/2019

Od kilku lat stale rosną zarobki opiekunek do dziecka. Co ciekawe rodzice proponują nianiom wyższe stawki, niż one same oczekują. Eksperci uważają, że rodzice konkurują o najlepsze opiekunki. Rynek niań pozostaje rynkiem pracownika choć stawki oferowane opiekunkom różnią się w poszczególnych województwach.

Diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej przedsiębiorcy w kosztach podatkowych

Za okresy świadczenia usług w państwie zagranicznym, w tym również z dni przebywania w państwach ościennych z powodów wizowych, podatnik jest uprawniony do ujmowania w kosztach wartości diet, jakie byłyby należne z tytułu zagranicznej podróży służbowej. Z kolei świadczenia związane z zapewnieniem noclegu, biletów lotniczych czy ubezpieczenia będą stanowić dla niego przychód opodatkowany PIT.

Systemy wynagrodzeń kadry zarządzającej - zarządzanie przez cele

Jak powinien wyglądać skuteczny systemy wynagrodzeń kadry zarządzającej? Przede wszystkim należy go tak skonstruować, aby wspierał realizację trzech głównych zadań: rekrutacji, retencji i motywowania najlepszych menadżerów. Można wykorzystać Short Term Incentive Plans (STI), jako formę premii rocznej przyznawanej za realizację określonych wskaźników. W Polsce są one często nazywane programami zarządzania przez cele - management by objectives (MBO).

Zwolnienie z PIT dla młodych nie dotyczy przedsiębiorców

Premier Mateusz Morawiecki 1 marca 2019 r. w wywiadzie dla PAP sprecyzował, że zapowiadane zwolnienie z PIT osób do ukończenia 26. roku życia nie będzie dotyczyć osób prowadzących działalność gospodarczą. Morawiecki powtórzył, że ponadto mają ulec co najmniej podwojeniu pracownicze koszty uzyskania przychodów w PIT a także obniżona zostanie stawka podatkowa PIT z 18 na 17 proc.

Stawka 17% w PIT i wyższe koszty uzyskania przychodów

Minister finansów Teresa Czerwińska w rozmowie z PAP poinformowała, że planowane przez rząd zmiany w PIT (tj. obniżenie niższej stawki z 18% do 17%, co najmniej podwojone koszty uzyskania przychodów i zwolnienie z PIT podatników do ukończenia 26 roku życia) stanowią impulsy prorozwojowe, które jednocześnie obniżą tzw. klin podatkowy.

Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w PIT do działalności twórczej

W razie wykonywania na podstawie stosunku pracy czynności zarówno chronionych prawem autorskim, jak i niebędących przedmiotem prawa autorskiego, pozbawionych cech twórczych, udokumentowania wymaga wartość wynagrodzenia z tytułu korzystania z prawa autorskiego. Tylko bowiem wyraźne rozróżnienie, jak również dokumentowanie prac – utworów chronionych prawem autorskim oraz wypłaconych wynagrodzeń z tego tytułu - daje podstawę do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

Wyższe koszty pracownicze oraz obniżenie stawki w PIT

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zapowiedział 23 lutego 2019 r. co najmniej dwukrotne podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w PIT. Ponadto nastąpi obniżenie stawki PIT z 18% do 17%. Nie ulegnie natomiast zmianie kwota wolna od PIT.

Wynagrodzenia i warunki pracy w działach IT

Jakie warunki pracy trzeba obecnie stworzyć i jakie wynagrodzenie zaproponować dla pracowników IT, by chcieli dla nas pracować. Ekspertka ds. rekrutacji Monika Kiliańska, Team Leader IT Tech w Antal wyjaśnia jak "zaprogramować" miejsce pracy, aby przyciągnąć najlepszych specjalistów IT.

Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika (kadry zarządzającej)

W celu ustalenia właściwej wysokości wynagrodzenia pracownika niezbędne jest dysponowanie odpowiednim porównaniem (benchmarkiem). W przypadku wynagrodzeń wyższej kadry zarządzającej cały proces jest dużo bardziej skomplikowany niż ma to miejsce w przypadku pracowników szeregowych.

Koszty 2019 - samochód osobowy lepiej wynająć niż kupić

Obowiązujące od początku 2019 roku przepisy dotyczące kosztów uzyskania przychodów samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej otworzyły nowe możliwości optymalizacyjne. Okazuje się, że bardziej opłacalny może być wielokrotny najem samochodu niż jego nabycie na własność.

REKLAMA