REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Za pomyłki biura zawsze płaci podatnik

Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za błędy popełnione w prowadzonych przez nie księgach rachunkowych.

Konferencja/Reforma podatków

W dniach 26-27 kwietnia 2006 r. w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie odbędzie się konferencja na temat reformy systemu podatkowego - kierunki zmian w VAT i CIT. Organizatorami są BDO Polska i Gazeta Prawna.

Akcyza/Projekty

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian do rozporządzenia w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego.

Zamiast ISO urzędy skarbowe potrzebują informatyzacji

Urzędy skarbowe wdrażają normy ISO, by poprawić jakość świadczonych usług. Tymczasem urzędnicy skarbowi uważają, że zamiast wydawania pieniędzy na ISO, przydałoby się więcej komputerów i etatów.

REKLAMA

Zapłacimy za auta

Jeśli resort finansów zrealizuje plany opodatkowania służbowych samochodów, do budżetu powinno trafić 1,5 mld zł. To interesująca wiadomość. Interesująca, bo za używanie służbowych samochodów powinniśmy płacić już dziś. Skąd dodatkowe wpływy?

Nowe rozwiązania dla banków

Pojawił się nowy standard w rachunkowości MSSF nr 7. Dzięki niemu informacje ujawniane przez instytucje finansowe mają być jeszcze lepsze.

Jakie wydatki można odliczyć

Podatnicy korzystający z ulgi rehabilitacyjnej nie mogą odliczyć wszystkich wydatków, jakie ponieśli w ubiegłym roku. O tym, co odliczą, decydują przepisy.

Będziemy walczyć z planami podwyżek podatków

Będziemy walczyć na śmierć i życie z wszystkimi kolejnymi planami podwyższania podatków - zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej lider Platformy Obywatelskiej Jan Rokita.

REKLAMA

Sprawdzony podatnik zapłaci wcześniej

Przedsiębiorcy, którzy bez zarzutu prowadzą działalność gospodarczą i bez opóźnień płacą podatki, będą mogli starać się o uzyskanie statusu sprawdzonego podatnika - zakłada projekt reformy systemu podatkowego przygotowany przez resort finansów. Przywilej ten ma być nagrodą dla rzetelnych i bogatych podatników

UNIA/PODATEK WSPÓLNOTOWY

Komisarz Unii Europejskiej do spraw budżetu Dalia Grybauskaitë sprzeciwiła się wprowadzeniu podatku europejskiego, który miałby finansować w części budżet Unii Europejskiej.

Kolejna domowa wojna podatkowa?

W ubiegłym tygodniu niespodziewanie pojawiły się informacje o planowanych przez resort finansów zmianach w zasadach opodatkowania dochodów z indywidualnej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Kiedy można skorzystać ze stawki liniowej

Podatnik, który opodatkował stawką liniową najem prowadzony na niewielką skalę, naraża się na określenie zaległości podatkowej przez organ podatkowy i na odpowiedzialność karną skarbową.

Ulgi dla zatrudniających więźniów

Przywięzienne zakłady nie będą musiały wpłacać do urzędów skarbowych należności VAT. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian ustawy o zatrudnieniu osób pozbawionych wolności. Proponowane zmiany przewidują m.in. rozszerzenie katalogu podmiotów mogących ubiegać się o przyznanie statusu przywięziennego zakładu pracy.

Zakup leków z ulgą

Osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności i czasowo muszą przyjmować leki, mogą odliczyć od dochodu wydatki poniesione na ich zakup.

Termin zwrotu VAT będzie krótszy

W projekcie zmian opracowanym przez resort finansów znalazły się propozycje dotyczące nowych zasad zwrotu VAT. Podatnik otrzymuje zwrot różnicy VAT na rachunek bankowy wtedy, gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego.

Urzędy otwarte dla podatników

W sobotę we wszystkich urzędach skarbowych w całej Polsce odbędzie się "Dzień otwarty". Między 9.00 a 13.00 można będzie odwiedzić urząd i uzyskać odpowiedź na pytanie podatkowe.

Większa ochrona dla podatnika

Senatorowie opracowali projekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej, która powinna zapewnić większą ochronę podatnikom.

Interpretacje również dla spółek w organizacji

Możliwość wystąpienia z wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej została przewidziana w art. 14a Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem, aby można było skutecznie ubiegać się o wydanie takiej interpretacji, muszą zostać spełnione określone warunki.

Słabe wyniki egzaminu

Ostatni egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych zdało tylko około 15 proc. osób ubiegających się o certyfikat. To najgorszy wynik z dotychczasowych.

Kto musi stosować międzynarodowe standardy

Część firm musi stosować Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. Zawarte w nich regulacje w wielu przypadkach różnią się od tych, które znajdują się w ustawie o rachunkowości.

Są problemy z przepisami

Ujednolicony tekst Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ma zostać opublikowany na początku 2007 roku.

Sprzęt leczniczy z ulgą

Podatnik w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczy tylko te wydatki na zakup sprzętu, urządzeń i narzędzi, które są niezbędne w rehabilitacji i ułatwiają wykonywanie czynności życiowych.

Wspólnik może mieć swojego pełnomocnika

Wspólnik spółki cywilnej może występować w postępowaniu podatkowym za pośrednictwem pełnomocnika, i to nawet wtedy, gdy pełnomocnictwo ustanowił jeszcze przed zawarciem umowy spółki.

Podatek ekologiczny zastąpi akcyzę

Ministerstwo Finansów opracowało projekt ustawy o podatku ekologicznym, który ma zastąpić akcyzę na samochody osobowe. Jak się dowiedziała Gazeta Prawna, może on wejść w życie jeszcze w tym roku.

Czy najem to działalność gospodarcza

Opodatkowanie najmu podatkiem liniowym dotyczy tylko tych podmiotów, które wynajmują lokale w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - podkreślają eksperci.

Zakres uslug doradcy podatkowego

Doradca podatkowy jest w szczególności obowiązany postępować zgodnie z przepisami prawa, ze złożonym ślubowaniem i z zasadami etyki zawodowej oraz zachować w tajemnicy fakty i informacje, z którymi zapoznał się wykonując swój zawód.

Wspólny majątek przez cały rok

Wspólne rozliczenie małżonków to preferencja, z której mogą skorzystać mąż i żona, gdy w zeznaniu rocznym złożą odpowiedni wniosek - zaznaczając odpowiedni kwadrat w PIT. Jeśli małżeństwo zdecyduje się na taki sposób rozliczenia swoich dochodów, podatek oblicza się od połowy sumy dochodów małżonków, a następnie mnoży się go przez dwa

Egzaminatorzy nie będą prowadzić kursów

Członkowie komisji przeprowadzającej egzaminy na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych nie będą mogli prowadzić szkoleń - wynika z projektu przygotowanego w resorcie finansów.

W marcu ceny wzrosły o 0,4 procent

Niższa od oczekiwanej inflacja była wynikiem spadku cen żywności, ubrań i obuwia oraz transportu. Ekonomiści przewidywali, że w marcu inflacja liczona w ujęciu rocznym wyniesie 0,6 proc.

Unia /Holandia

Holenderski Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie ulgi podatkowej obejmującej zyski ze sprzedaży aktywów kapitałowych (nr sprawy HR 41,465).

Ile według fiskusa waży ciężarówka?

Co to jest ciężarówka? Jeden przepis mówi, że to wóz do 3,5 tony, inny - że powyżej tej wagi. Od jednego auta przedsiębiorca płaci podatek, od drugiego nie.

Regulacje podatku od środków transportu

Od 2002 roku obowiązują jednak nowe przepisy o podatku od środków transportu, które doprowadziły do sprzeczności, jeżeli chodzi o definicję samochodów ciężarowych. W efekcie właściciele takich samochodów muszą płacić podatek od środków transportu.

Małe korzyści z ryczałtu VAT

Gazeta Prawna po raz kolejny poddała analizie propozycje Ministerstwa Finansów dotyczące reformy systemu podatkowego. Dziś zajęliśmy się ryczałtem VAT, jaki miałby obowiązywać od przyszłego roku zamiast dzisiejszej karty podatkowej i ryczałtu ewidencjonowanego.

UE. Akcyza

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko tym państwom członkowskim, które stosują minimalne ceny na papierosy.

Jak zakwestionować decyzję podatkową

Jeżeli podatnik chce zakwestionować decyzję podatkową w nadzwyczajnym trybie, jakim jest stwierdzenie nieważności, musi znać przesłanki jej orzeczenia. Jedną z nich jest rażące naruszenie prawa.

Nie wszystkie odsetki do odliczenia

Podatnicy korzystający z ulgi odsetkowej nie mogą odliczyć odsetek od wszystkich kredytów. Do takich kredytów zaliczają się te, które przeznaczone są na zakup gruntu.

Zapłaci tylko jedna strona umowy

Od przyszłego roku nie będzie obowiązywała zasada solidarnej odpowiedzialności stron za zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem ekspertów to dobra zmiana dla podatników.

Fiskus odmawia zwrotu VAT

Urzędy skarbowe odmawiają zwrotu nadwyżki VAT po likwidacji spółek. Wychodzą z założenia, że skoro firma nie istnieje, pieniędzy nie ma komu zwrócić.

Jak rozliczać dochody z Irlandii

Polacy zarabiający w Irlandii muszą wykazać uzyskany tam dochód w zeznaniu rocznym, ale tylko w celu ustalenia stopy procentowej stosowanej do opodatkowania dochodów polskich.

Budżet zadaniowy promują wszyscy

Minister Teresa Lubińska przedstawiła pierwszy program rozpisany zadaniowo. Twierdzi, że całkowite przejście z budżetu tradycyjnego na zadaniowy może nastąpić już w 2009 roku. Zdaniem ekspertów potrwa to dłużej.

Ulga internetowa nie będzie zniesiona

Ministerstwo Finansów nie zamierza likwidować tzw. ulgi internetowej - poinformował resort we wtorkowym komunikacie.

Stare przepisy wracają ponownie do łask

Do Ordynacji podatkowej powrócił przepis pozwalający organom skarbowym korzystać z dowodów zebranych przez policję w postępowaniach jeszcze niezakończonych.

Pełne odliczenie od samochodów osobowych

Ministerstwo Finansów proponuje całkowite odliczenie VAT od zakupu samochodów osobowych. W zamian chce wprowadzić opodatkowanie prywatnego używania służbowego samochodu osobowego.

Deklarację podpisze pełnomocnik

W przyszłym roku deklaracje podatkowe będą mogły być podpisywane przez pełnomocników. Uzyskanie interpretacji podatkowej będzie kosztowało 50 albo 100 zł.

Darowizny dla najbliższych bez podatku

Przekazana najbliższym darowizna będzie zwolniona z podatku - przewiduje projekt opracowany w Ministerstwie Finansów.

Będzie nowa metoda amortyzacji dla małych firm

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zachętę do inwestowania. Zaproponowało więc tzw. małym podatnikom nową metodę amortyzacji uproszczonej.

Niższy podatek od sprzedaży nieruchomości

Gazeta Prawna poddała analizie pomysł Ministerstwa Finansów. Tym razem chodzi o zmiany dotyczące opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

Dlaczego sprawdzony podatnik będzie miał lepiej

Pakiet zmian podatkowych przedstawionych przez ministra finansów przewiduje wprowadzenie nowej instytucji sprawdzonego podatnika.

Znoszenie krępujących limitów

Projekt zmian w CIT przewiduje, że odpisy amortyzacyjne oraz wydatki na ubezpieczenie samochodu osobowego będą zaliczane do kosztów w pełnej wysokości. Zniesione też będą inne limity.

Interpretacje/Rachunkowość

Ministerstwo Finansów nie popiera pomysłu zniesienia obowiązku sporządzania miesięcznych sprawozdań jednostkowych przez samorząd terytorialny.

REKLAMA