REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Będzie ulga za ratowanie życia

Złożone w Sejmie projekty przewidują, że honorowi krwiodawcy mogliby odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę ekwiwalentu za oddaną krew.

Jakie prawa ma mały podatnik

Podatnicy rozpoczynający w ciągu roku działalność opodatkowaną VAT korzystają z uprawnień małego podatnika. Oznacza to, że mają prawo składać deklaracje kwartalne oraz rozliczać podatek metodą kasową.

Ulga tylko dla mieszkańców wsi

Zlbliżający się sezon letni to czas wypoczynku dla jednych, a okazja dorobienia dla innych. Część osób, które chcą dorobić, może mieć jednak kłopoty związane z rozliczeniami podatkowymi.

Propozycja zmiany w CIT

Polska Izba Ubezpieczeń przedstawiła swoje propozycje zmian do ustawy o CIT. Izba proponuje wprowadzenie innego momentu określenia przychodu oraz szczególne definicje przychodu do opodatkowania z tytułu składek ubezpieczeniowych.

REKLAMA

Niezadowalająca odpowiedź

Sejmowa Komisja Gospodarki nie przyjęła odpowiedzi Ministerstwa Finansów na przesłany w lutym dezyderat dotyczący zmian w VAT.

Nie trzeba płacić podwójnych podatków

Obowiązujące przepisy ustawy o CIT umożliwiają unikanie podwójnego opodatkowania w przypadku wypłaty dywidendy, m.in. przez spółkę z innego kraju unijnego.

Nowe rozwiązania w przyszłorocznym budżecie pod znakiem zapytania

Coraz mniej czasu zostaje na uchwalenie nowej ustawy o finansach publicznych. Bez niej nie będzie można skonstruować budżetu państwa na 2007 rok według nowych zasad.

Podatek wspólnotowy

Lord Grenfell, przewodniczący jednej z grup roboczych Parlamentu Europejskiego, oświadczył, że wprowadzenie podatku wspólnotowego może być odpowiedzią na potrzebę stworzenia niezależnego systemu finansowania budżetu Unii Europejskiej.

REKLAMA

Łatwiej o zwrot wydatków

Członkowie Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego przy Ministerstwie Finansów będą mogli łatwiej uzyskać zwrot kosztów poniesionych w związku z udziałem w pracach komisji.

Termin zapłaty podatku

15 maja mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości i podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Przepisy o uldze poprawiono

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej. Teraz każda firma kupująca nowoczesne technologie będzie miała prawo do takiej samej ulgi.

Niższa ulga na zakup kasy

Wśród planów Ministerstwa Finansów na zmianę systemu podatkowego są propozycje modyfikacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Opodatkowanie firm na świecie

Średnia stawka podatku dochodowego dla firm w krajach UE zmalała w 2005 roku o 0,28 proc. do 25,04 proc., dzięki obniżkom stawek w sześciu krajach Unii.

Decydujące znaczenie ma miejsce zamieszkania

Osoby, które uzyskują dochody za granicą, powinny ustalić, gdzie znajduje się ich faktyczne miejsce zamieszkania. Od tego m.in. zależy, czy będą musieli rozliczać się w Polsce.

Będą zmiany w Ordynacji podatkowej

W związku z ustawowym nakazem wprowadzenia systemu e-podatków od 16 sierpnia, Ministerstwo Finansów rozważa, jaką koncepcję można zastosować, aby ten nakaz wypełnić.

Zmiana jednego przepisu nie rozwiąże problemów zleceniobiorców

Od przyszłego roku zostanie zmieniona definicja podatnika VAT i samodzielnej działalności gospodarczej. Pojęcia te zostaną doprecyzowane, choć nadal nie rozwieją wszystkich wątpliwości - oceniają specjaliści.

Wprowadzono uproszczony nadzór podatkowy

Nie zawsze oznaczanie wyrobów znakami akcyzy musi się odbywać w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego.

Albo zapłata, albo przedawnienie

Zobowiązanie podatkowe może wygasnąć tylko raz: albo w wyniku zapłaty, albo przez przedawnienie.

Projekt może być gotowy najwcześniej za miesiąc

Dopiero za miesiąc może być gotowy projekt ustawy, który ma umożliwić odliczanie od dochodu lub przychodu wpłat na indywidualne konta emerytalne.

Zwolnienia dla inwestorów

Rząd holenderski skierował do parlamentu projekt ustawy, która ma wprowadzić udogodnienia podatkowe dla inwestorów.

RPO wnosi o zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Finansów w sprawie VAT od przekazywanej na cele charytatywne niewykorzystanej przez przedsiębiorców żywności.

Uporządkowanie finansów

Wysoki wzrost gospodarczy to okazja m.in. do uporządkowania finansów publicznych oraz obniżenia tzw. klina podatkowego - stwierdziła wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych.

Ulga dla oszczędzających

Wprowadzenie nowej ulgi podatkowej dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych przewiduje projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Na wyższe stanowisko tylko z certyfikatem ACCA

W ogłoszeniach o pracę skierowanych do księgowych i finansistów coraz częściej w rubryce "wymagania" pojawia się "posiadanie kwalifikacji ACCA". Certyfikat ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) jest szczególnie przydatny w firmach outsourcingowych, w działach księgowości i finansów koncernów i firm międzynarodowych.

Na reformę trzeba jeszcze poczekać

Ministerstwo Finansów wstrzymało prace nad ujednoliceniem formularzy deklaracji w podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. Podatki te, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nieprędko znajdą się w jednej ustawie.

Program do sprawozdań

Sprawozdawczość w jednostkach samorządu terytorialnego za I kwartał 2006 roku będzie przekazywana przy pomocy obecnego programu BUDŻET ST II - poinformowały Regionalne Izby Obrachunkowe na podstawie danych z Ministerstwa Finansów.

Jak ewidencjonować transakcje w walutach obcych

W przypadku powstania różnic kursowych odchylenia należy ewidencjonować odpowiednio na kontach "Przychody finansowe" lub "koszty finansowe".

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy

W przypadku świadczenia wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania zapłaty całości lub części należności, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług.

Po ślubie odsetki trzeba odliczać wspólnie

Osoby korzystające z ulgi odsetkowej po ślubie muszą dokonywać odliczenia w ramach wspólnego limitu. Nie można rozliczyć odsetek za okres do ślubu indywidualnie, a po ślubie - łącznie - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Podatek ściągną nawet z zagranicy

Żaden podatnik, który uzyskał dochody za granicą i nie złożył PIT-u w Polsce, będąc do tego zobowiązany, nie może spać spokojnie.

Administrator nieruchomości nie zawsze jest podatnikiem

Nie w każdej sytuacji administrator nieruchomości stanowiącej własność jednostki samorządu terytorialnego może być podatnikiem podatku od nieruchomości - stwierdził białostocki WSA.

Z podwyżkami nie trzeba się spieszyć

Przed wyborami zapowiadano reformę podatkową, której konsekwencją miało być zmniejszenie obciążeń podatkowych i uproszczenie systemu podatkowego. Po wyborach jednak zaskakiwani jesteśmy co raz to nowymi podwyżkami podatku akcyzowego.

KIG przeciwny podatkowi ekologicznemu

Krajowa Izba Gospodarcza uważa, że uchwalenie ustawy o podatku ekologicznym w kształcie proponowanym przez Ministerstwo Finansów będzie niekorzystne dla rynku motoryzacyjnego w Polsce, a zwłaszcza dla salonów sprzedaży nowych samochodów.

Nie ma VAT od zarządzania funduszami

Zwolnione z VAT usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi obejmują usługi administracyjnego zarządzania i prowadzenia rachunkowości funduszy świadczone przez oddzielny podmiot.

Za interpretacje trzeba będzie płacić

W pierwszym kwartale 2006 r. urzędy skarbowe wydały już 16 812 interpretacji prawa podatkowego. Jeśli takie tempo utrzyma się do końca roku, organy skarbowe napiszą ok. 68 000 interpretacji. W ubiegłym roku w sumie wydały ich 60 352.

Jak rozliczać usługi

Miejscem świadczenia wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów jest to, gdzie transport się rozpoczyna. Usługi transportowe, które odbywają się na terenie UE, kwalifikowane są na podstawie przepisu art. 28 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jako wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów.

Formularz bez poprawki

Ministerstwo Finansów nie uważa za konieczne poprawienia oświadczenia dla podatników, którzy po raz pierwszy rozliczają ulgę odsetkową. Przyznaje jednak, że po zmianie przepisów rozważano zmianę druku PIT/2K.

Gminy mogą finansować stypendia

Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie wyjaśniła, że przekazywanie z budżetu gminy środków finansowych przeznaczonych na rozwój sportu należy do zadań własnych gminy.

Holandia obniży podatki

Władze Holandii zapowiedziały przeprowadzenie w 2007 roku reformy podatkowej, która ma zwiększyć atrakcyjność tego kraju dla inwestorów.

Przywilej dla małych firm

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić jednorazowe odpisy amortyzacyjne. Propozycje dotyczące tego rozwiązania zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt jest realizacją zapowiadanej reformy systemu podatkowego.

Źle ustalone wpływy z PIT

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że w wykazach dotyczących danych dla powiatów, zawierających m.in. informację o środkach z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych za styczeń, luty i marzec 2006 r. błędnie podano wykonanie dochodów z tytułu udziału we wpływach PIT za ten okres dla powiatów objętych zmianami w podziale administracyjnym kraju.

Sondaż/PIT

25 proc. Polaków deklarowało w kwietniu, że skorzysta z nieodpłatnej pomocy przy wypełnianiu formularza PIT, 13 proc. planowało zapłacić za pomoc, a 15 proc. zapowiadało, że samodzielnie wypełni deklarację podatkową - wynika z sondażu MillwardBrown SMG/KRC.

Procedury/Zmiana

6 maja 2006 r. wchodzi w życie ustawa zmieniająca Ordynację podatkową i ustawę o kontroli skarbowej oraz ustawy (Dz.U nr 66, poz. 70).

Jest szansa na szybszy zwrot VAT

Ministerstwo Finansów proponuje zmiany w zasadach zwrotu VAT osobom fizycznym, które od 1 maja 2004 r. ponosiły wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Konieczne są cięcia wydatków budżetowych

Przedstawione przez wicepremier, minister finansów Zytę Gilowską propozycje reform finansów publicznych nie satysfakcjonują w pełni przedstawicieli biznesu. Podkreślają oni, że w założeniach Ministerstwa Finansów trudno doszukać się koncepcji obniżenia wydatków budżetowych.

Jak uniknąć niepotrzebnych podatków

Sprzedaż przedsiębiorstwa nie jest opodatkowana VAT. Podlega natomiast podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Korzystne może być jednak przekazanie przedsiębiorstwa bankowego aportem.

Rachunkowość/Standardy

Do 15 maja 2006 r. można przesyłać uwagi i propozycje do projektu krajowego standardu rachunkowości "Niezakończone usługi budowlane".

Nowa jakość badań

Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej (IAASB) wydała zbiór propozycji, które mają poprawić jakość badania sprawozdań finansowych grup kapitałowych.

Izba prawie jak sąd

Od przyszłego roku ma zacząć funkcjonować nowa instytucja. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić rozprawę podatkową. Zasady zwoływania rozprawy i jej przeprowadzania mają stanowić odwzorowanie analogicznych przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, ze zmianami dostosowawczymi uwzględniającymi specyfikę postępowania podatkowego.

Będą problemy z wyceną gwarancji

Przyjęte przez Unię Europejską zmiany w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości nr 39 "Instrumenty finansowe - ujmowanie i wycena" mają zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzanych po 1 stycznia 2006 roku i następnych.

REKLAMA