REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Resort finansów wydał broszurę o zwrocie VAT

Ministerstwo Finansów opracowało broszurę informacyjną dotyczącą zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesionych od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku.

Wypadek losowy to za mało

Samo zdarzenie losowe nie przesądza o pozytywnym rozpoznaniu wniosku o rozłożenie zapłaty podatku na raty. Jeżeli wypadek nie wpłynął na możliwości zarobkowe podatnika, organy go nie uwzględnią.

Liniowy PIT pilnie potrzebny

Polska, biorąc przykład ze Słowacji, powinna jak najszybciej wprowadzić podatek liniowy. Utrzymywanie kosztownego i niesprawiedliwego systemu progresji podatkowej jest, zdaniem ekspertów, nieracjonalne.

Kłopotliwe sytuacje w PIT

Wielu podatników wypełniając PIT będzie musiało zmierzyć się z nietypowymi problemami. Wynikają one nie tylko ze skomplikowanych przepisów. Często prowokują je sami podatnicy.

VAT. Pomoc prawna z urzędu

Są problemy ze stosowaniem rozporządzeń nakazujących podwyższenie o VAT wynagrodzeń radców prawnych i adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu. Sądy interpretują jednak przepisy w sposób korzystny dla pełnomocników stron.

Fiskus szykuje Białą Księgę

Przygotowywana przez Ministerstwo Finansów tzw. Biała Księga ma rozwiać wątpliwości związane z głośną sprawą Romana Kluski. Były prezes Optimusa uważa, że powinna ona objąć także działania innych resortów.

Kiedy cudzoziemiec zapłaci podatek

Podatnik mający miejsce zamieszkania za granicą jest opodatkowany w Polsce tylko od tych dochodów, które uzyskał w danym roku podatkowych w naszym kraju.

Podatnika trzeba pouczyć

Organ podatkowy przed przesłuchaniem podatnika jako strony najpierw musi pouczyć go o prawie odmowy zeznań - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Czy trzeba składać aktualizację NIP

Podatnicy PIT nieprowadzący działalności gospodarczej są zobowiązani składać aktualizację danych na druku NIP-3. Obowiązek ten dotyczy również tych osób, które opuszczają Polskę i deklarują stałe miejsce zamieszkania poza krajem.

Odsetki od zaległości podatkowych w dół

Od dziś stopa lombardowa wynosi 5,75 proc. co oznacza, że stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych będzie wynosić 11,5 proc. zamiast dotychczasowych 12 proc. w stosunku rocznym.

Spór o niższe stawki VAT

Wyrażany jest pogląd, że mimo weta zgłoszonego na forum unijnym, Polska ma szansę na przedłużenie stosowania obniżonych stawek na mieszkania, które przysługują nam na mocy traktatu akcesyjnego do końca 2007 roku.

Nowe firmy muszą mieć kasy

Rozporządzenie dotyczące kas fiskalnych nakazuje ich instalację podatnikom, którzy rozpoczęli działalność w 2005 roku. Powinni tego dokonać najpóźniej 1 stycznia 2006 roku. Nie ma przy tym znaczenia wysokość osiągniętego w roku ubiegłym obrotu. Teraz taką interpretację potwierdziło Ministerstwo Finansów.

Na szwedzkiej licencji

Pomysł, aby rozliczenia rocznego za podatników dokonywały urzędy skarbowe, nie jest polskim wynalazkiem. Od lat takie rozwiązanie doskonale funkcjonuje w Szwecji. W 2005 roku z tej możliwości skorzystało ponad 2 mln Szwedów.

Powrót ulg w akcyzie

Od dziś znów obowiązują ubiegłoroczne ulgi w akcyzie od paliw wytwarzanych z udziałem komponentów pochodzących z odpadów z tworzyw sztucznych.

RPP obniżyła stopy o 25 pkt

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym we wtorek posiedzeniu obniżyła zgodnie z oczekiwaniami analityków wszystkie stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Decyzja RPP oznacza, że główna stopa NBP znajdzie się na kolejnym historycznie najniższym poziomie, tym razem 4,25 proc.

Zgodzimy się albo stracimy

Czy Polska poprze porozumienie w sprawie preferencyjnych stawek VAT w Unii Europejskiej? - odpowiedź na to pytanie poznamy dziś do północy. Na placu boju zostaliśmy sami, bo Czechy i Cypr, które również kwestionowały porozumienie, poparły je.

Ostatni dzień na PIT-16A

Podatnicy płacący podatek w formie karty podatkowej nie mają obowiązku składania zeznania rocznego. Nie mogą jednak zapominać, że do 31 stycznia muszą złożyć w urzędzie skarbowym deklarację o odliczonych w ciągu roku składkach zdrowotnych.

Odprawy pieniężne są opodatkowane

Pracodawca wypłacający odprawy pieniężne pracownikom powinien pobrać od nich zaliczkę na podatek, a następnie wpłacić ją na konto urzędu skarbowego. Organy podatkowe są bowiem w tej sprawie zgodne: odprawy pieniężne otrzymywane przez pracowników podlegają PIT.

Od dochodu zagranicznego przysługują polskie ulgi

Osoby zarabiające za granicą mogą korzystać z polskich ulg i odliczeń. Warunkiem jest to, aby osoba uzyskująca dochody zagraniczne złożyła zeznanie roczne i miała miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

Stypendia naukowe bez podatku

Sejm znowelizował ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych i przywrócił zwolnienie z PIT dla stypendiów naukowych i za wyniki w nauce. Posłowie uchwalili zmiany w zmiany w prawie o szkolnictwie wyższym i ustawie o PIT.

Już tylko dwa dni na rozliczenie ryczałtu

Jutro jest ostatni dzień na rozliczenie z fiskusem podatników, którzy opodatkowani byli w 2005 roku ryczałtem ewidencjonowanym. Aby nie mieć kłopotów z urzędem skarbowym, należy terminowo złożyć zeznanie roczne PIT-28.

Zamiast na pocztę, do konsula

Jeśli podatnik chce wysłać zeznanie do urzędu skarbowego za pośrednictwem zagranicznej poczty, musi pamiętać, aby zrobić to odpowiednio wcześnie. Za datę złożenia PIT uznaje się w tym przypadku datę wpłynięcia zeznania do urzędu, a nie datę stempla pocztowego.

Część zarobków bez podatku

Nie od całej zarobionej zagranicą kwoty trzeba płacić podatek. Zwolniona z podatku jest kwota stanowiąca równowartość do trzydziestu diet należnych z tytułu podróży służbowej poza polską.

Minister nie ustali stawek

Sejm przesłał poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym do Komitetu Integracji Europejskiej. Projekt odbiera ministrowi finansów prawo do ustalania stawek akcyzy na paliwa. Jeśli zostanie przyjęty, minister nie będzie mógł podnosić akcyzy z powodu np. wzrostu cen ropy naftowej.

Jak opodatkowane są alimenty

Minister finansów kolejny raz tłumaczy posłom, że alimenty inne niż wypłacane dzieciom nie są podwójnie opodatkowane. Przyznaje jednak, że przez podatki wartość świadczeń jest niższa.

Jak uzyskać zaświadczenie z urzędu skarbowego

Jeśli podatnikowi potrzebne jest zaświadczenie z urzędu skarbowego, może zażądać jego wydania. Urzędy z zasady uwzględniają takie wnioski. Odmawiają tylko wtedy, gdy podatnik zażąda poświadczenia informacji nieznanych urzędowi lub takich, których poświadczać nie może.

Trzeba sporządzić spis z natury

Opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przedsiębiorcy, którzy zamierzają zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą, muszą sporządzić spis z natury.

Jak grają z urzędem w ciuciubabkę

Zajęcie konta bankowego podatnika to, jak się wydawało, wyjątkowo skuteczna metoda egzekwowania zaległych podatków. Okazało się jednak, że i na to co sprytniejsi podatnicy znaleźli już sposób.

Kara za wygórowane darowizny

Duża darowizna kościelna ściąga uwagę organów podatkowych. Przekonała się o tym podatniczka, której milionowa darowizna na rzecz organizacji charytatywnej Kościoła doprowadziła do postępowania i wymierzenia 75 proc. podatku.

Jak ułatwić podatnikom przekazywanie pieniędzy

Do końca marca Ministerstwo Finansów ma przygotować projekt uproszczenia procedur przekazywania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego - poinformował wczoraj w Sejmie wiceminister finansów Mirosław Barszcz.

Ważne, gdzie mieszkasz

Najważniejszym czynnikiem przy rozliczaniu dochodów zagranicznych jest miejsce zamieszkania. Jeśli podatnik ma je w Polsce, musi liczyć się z tym, że po powrocie do kraju z zarobionych za granicą pieniędzy będzie musiał rozliczyć się z fiskusem.

Mieli prawo do ulgi

Wobec braku jasnej definicji budynku mieszkalnego, organ podatkowy powinien skorzystać z definicji słownikowych i z języka potocznego. Dopiero na tej podstawie powinien stosować przepisy podatkowe - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

VAT. Wady trzeba usunąć

Trudno wyobrazić sobie całkowite wyeliminowanie klasyfikacji statystycznych z polskiego VAT - uważają specjaliści. Podkreślają jednocześnie, że w obowiązującym systemie są wady, które należy usunąć.

Nie każda darowizna zwolniona z ulgi

Niektórzy chcieliby pomóc swoim dzieciom przy zdobywaniu przez nie własnego mieszkania lub domu. Zdają sobie sprawę z istnienia dodatkowych zwolnień w podatku od darowizn dotyczących przekazania pieniędzy na określone cele mieszkaniowe. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie inwestycje mieszkaniowe uprawniają do tego zwolnienia, a które nie mogą na to liczyć.

Polska przemyśli swoje stanowisko w sprawie VAT

Polska jeszcze raz przemyśli swoje stanowisko w sprawie przedłużenia okresów stosowania obniżonych stawek VAT na niektóre towary i usługi, jednak muszą być one korzystne dla Polski - powiedział wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska.

Spór o opłatę rozstrzygnięty

Opłata manipulacyjna dodatkowa ma charakter represyjny, ale nie oznacza to, że jest sankcją w rozumieniu prawa karnego - stwierdził Trybunał Konstytucyjny. Konstytucyjność przepisów kodeksu celnego zakwestionowała spółka, która musiała dopłacić ponad 60 tys. zł tytułem opłaty manipulacyjnej.

Mniej uprawnień dla celników

Projekt ustawy o powołaniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego odbiera Służbie Celnej prawo użycia środków przymusu bezpośredniego. Poza utratą uprawnień, celników martwi też widmo połączenia z administracją skarbową.

Ważny dobry adres

Skończył się dwuletni okres ochronny dla osób, które kierowały skargi na decyzje bezpośrednio do sądów administracyjnych. Teraz taki błąd może słono kosztować

Jak proporcjonalnie odliczyć odsetki

Podatnik nie może odliczyć odsetek od kredytu wydatkowanego na nabycie gruntu lub prawa użytkowania wieczystego. Jeżeli jednak kredyt przeznaczono na zakup gruntu tylko w części, odsetki można odliczyć proporcjonalnie.

Prokuratorskie dowody dla inspektorów

Rząd chce ułatwić inspektorom skarbowym kontrolę tzw. dużych podatników oraz przywrócić przepis pozwalający wykorzystać w postępowaniu podatkowym dowody zebrane w niezakończonym prawomocnie postępowaniu karnym.

Wyłoniono finalistów

W Gdańsku odbył się ostatni z cyklu półfinałowych konkursów Księgowy Roku. W ten sposób poznaliśmy już wszystkie osoby, które wezmą udział w wielkim finale w Warszawie. W gdańskim półfinale wygrała Joanna Gawrońska z Elbląga. Jest dyrektorem finansowym w Zakładzie Mechanicznym Elzam - Zamech. Od 12 lat zajmuje się rachunkowością oraz ekonomią.

Na sprzęt o przeznaczeniu indywidualnym

Aby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, zakupiony sprzęt, urządzenia czy narzędzia techniczne powinno cechować ich indywidualne przeznaczenie i niezbędność w rehabilitacji. Muszą też ułatwiać osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych.

Szukaj informacji na stronach izb skarbowych

Trwa akcja rozliczeń rocznych. Aktywnie uczestniczą w niej izby skarbowe, które zamieszczają na stronach internetowych informacje niezbędne przy wypełnianiu PIT za 2005 rok.

Sporne opłaty manipulacyjne

Dziś Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę dotyczącą prawa organów celnych do wymierzania opłaty manipulacyjnej dodatkowej.

Do kiedy niższe stawki VAT

Dziewięciu państwom starej Unii Europejskiej wygasły preferencyjne stawki VAT na niektóre towary i usługi. Obecnie domagają się ich przedłużenia. Polska również ma szansę na wydłużenie okresu stosowania obniżonych stawek do 2015 roku.

Doradzanie zgodne z kodeksem etyki

Przyjęcie kodeksu etyki doradcy podatkowego, zmiany statutowe, ustalenie zadań na najbliższe cztery lata oraz ponowny wybór na przewodniczącego Krajowej Rady prof. Witolda Modzelewskiego - to najważniejsze decyzje Drugiego Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych.

Zakup leków z ulgą

Osoby zaliczone do jednej z grup niepełnosprawności lub osoby, na utrzymaniu których pozostają osoby niepełnosprawne, mogą w rozliczeniu za 2005 rok odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na zakup leków. Do skorzystania z ulgi uprawnia już miesięczny wydatek ponad 100 zł.

Są już pierwsze zeznania

Do urzędów skarbowych w całej Polsce trafiają pierwsze zeznania podatkowe za 2005 rok. Na razie nie ma kolejek. Urzędy rozpoczęły jednak akcje informacyjne, pomagają też w wypełnianiu PIT. Gdy liczba zeznań się zwiększy, urzędnicy deklarują wydłużenie godzin pracy.

Akcyzę płaci się tylko raz

Podatnik nie musi płacić jeszcze raz akcyzy od sprzedaży piwa, do którego dodano napój bezalkoholowy. Istotą podatku akcyzowego jest to, że płaci się go tylko raz - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Dotacje z budżetów bez podatku

Do 31 grudnia 2006 r. dotacje otrzymane z budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych są zwolnione od podatku dochodowego.

REKLAMA