REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

MF szuka możliwości wprowadzenia ulg prorodzinnych

Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozmawiają na temat zmian w podatkach rodzinnych, ale nie chcą, aby zmiany były nadmiernym obciążeniem dla budżetu.

PIT/PROJEKT ZMIAN

PiS analizuje przygotowany przez PO projekt nowelizacji ustawy o PIT zakładający m.in. wprowadzenie dwóch stawek podatku na poziomie 18 proc. i 32 proc. oraz ulg prorodzinnych.

Budżet zadaniowy daje szansę na oszczędności

Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie budżetu zadaniowego. Dzięki temu nastąpią rewolucyjne zmiany. Pieniądze będą przeznaczane na realizację konkretnych zadań, które są ustalone w budżecie. Nie jest to jednak proste zadanie.

Jak prawidłowo obliczyć kwotę zwrotu podatku

Najczęściej o zwrot VAT od materiałów budowlanych występują osoby, które odnawiały mieszkanie i korzystały z ulgi remontowej. Mogą odzyskać do 7135 zł.

REKLAMA

Nieściągalność musi być udowodniona

Wierzytelność nieściągalna może być zaliczona do kosztów, tylko jeśli wcześniej była zarachowana jako przychód i nie ma szans na jej odzyskanie.

Strefy ekonomiczne

Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie udzielania wsparcia nowej inwestycji z Funduszu Strefowego.

Zakwestionowane kontrakty

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy ograniczenia dotyczące wyboru formy opodatkowania menedżerów są zgodne z konstytucją. Obecnie nie mogą oni opłacać podatku na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców.

Likwidacji nie należy księgować

Wartości likwidowanych towarów nie należy ewidencjonować w księdze przychodów i rozchodów. Fakt ich zniszczenia wpłynie na wysokość podatku poprzez zmniejszenie wartości remanentu końcowego.

REKLAMA

Przepisy trzeba pilnie poprawić

Pełnomocnicy podatników kwestionują przepisy określające podstawy skargi kasacyjnej. Wątpliwości ma również rzecznik praw obywatelskich. Możliwości zmian nie wyklucza sam NSA.

Nowa ulga może zachęcać do nadużyć

Dziś Sejm ma zająć się rządowym projektem ustawy o spółdzielniach socjalnych. Eksperci krytykują propozycje zwolnienia podatkowego dla tych spółdzielni.

Wniosek bez opłaty skarbowej

Osoby składające wniosek o zwrot VAT za zakupione materiały budowlane nie muszą wnosić opłaty skarbowej. Od początku roku podatnicy mogą składać wnioski o zwrot części VAT za kupowane materiały budowlane.

Minister nie odstąpi od podatku

Minister finansów może zaniechać poboru podatku od Polaków pracujących w Anglii. Musi jednak istnieć ważny interes społeczny lub ważny interes podatników. Zdaniem MF przesłanki te nie występują. Z opinią tą nie zgadzają się eksperci.

PO przygotowała projekt ustawy o podatku od osób fizycznych

Platforma Obywatelska przygotowała projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - powiedział we wtorek poseł PO Zbigniew Chlebowski na konferencji prasowej. Dodał, że projekt zawiera propozycje PiS, formułowane w kampanii wyborczej.

Nieścisła informacja ministerstwa

Opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Finansów informacje mogą wprowadzić w błąd podatników, którzy chcą odliczać darowizny kościelne. Nie wynika z nich jasno, że od 2006 roku konieczna jest wpłata na konto.

Wkrótce nowe standardy

W drugim półroczu 2006 roku możemy spodziewać się od dawna oczekiwanych nowych krajowych standardów rachunkowości.

Najpierw towar, potem środek trwały

Jeśli firma decyduje o zaliczeniu do środków trwałych urządzenia nabytego jako towar, to konieczne jest dokonanie korekty kosztów w księdze przychodów i rozchodów.

Interpretacje/udziały

Wypłata udziału kapitałowego na rzecz występującego ze spółki wspólnika ponad kwotę zwróconego wkładu stanowi dla niego przysporzenie majątkowe i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Zamiast akcyzy nowy podatek

Podatek ekologiczny zastąpi akcyzę płaconą od nabycia samochodów. Z propozycjami dotyczącymi przyszłego podatku Ministerstwo Finansów zapozna podatników po ogłoszeniu pakietu reform podatkowych.

Ulga czeka na Trybunał

Obowiązująca od początku tego roku ulga na kluby sportowe przewiduje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków w wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu. Żeby z odliczenia skorzystać, trzeba ponieść wydatki na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną.

Deklaracje

Dziś mija termin złożenia deklaracji podatkowych: CIT-2, PIT-4, PIT-5, PIT-5L, PIT-8A i wpłacenia przez płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłaconych wynagrodzeń.

Rachunkowość/Sprawozdania

Tylko do końca marca księgowi mają czas, aby sporządzić roczne sprawozdanie finansowe i przedstawić je właściwym organom.

Zabrakło jednego zarzutu

Naczelny Sąd Administracyjny nie rozstrzygnął, czy podatnik, mimo braku pisemnej umowy o załadunek eksportowych towarów, mógł stosować do swoich usług zerową stawkę VAT. Wszystko dlatego, że w skardze zabrakło zarzutu naruszenia prawa procesowego.

Kasy rejestrujące

Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług negatywnie oceniła projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie kas rejestrujących.

Błędy we wnioskach o zwrot VAT

Do urzędów skarbowych trafia coraz więcej wniosków o zwrot VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Należy się spodziewać, że w najbliższym czasie będzie ich jeszcze więcej. Na razie ruch jest umiarkowany.

Biegły rewident musi być wiarygodny

Kandydaci na biegłych rewidentów muszą zdać dziesięć egzaminów z rachunkowości, podatków i finansów, odbyć praktykę i aplikację. Zajmuje to średnio 3-4 lata. Musi tyle trwać, aby biegły rewident był wiarygodny.

Kto zdaje egzamin

Ubiegający się o certyfikat księgowego pierwszy raz mają większe szanse na zdanie egzaminu niż te osoby, które przystępują do niego po raz kolejny - wynika z obserwacji Ministerstwa Finansów.

Projekty są gotowe, ale kosztowne

Posłowie wyprzedzili rząd i przygotowali własne projekty ustaw podatkowych. Dotyczą PIT i ustawy o podatku od spadków i darowizn. Rząd nie zgodzi się jednak na przyjęcie kosztownych pomysłów posłów. Zapowiada, że pod koniec marca przedstawi własne propozycje zmian w podatkach.

Kasy fiskalne pojawią się i znikną

Zgodnie z przygotowywanym rozporządzeniem ministra finansów od 1 września kasy fiskalne będą musieli zainstalować sprzedawcy między innymi sprzętu RTV i AGD, płyt CD i DVD oraz aparatów fotograficznych.

Interpretacje/Ordynacja

Przepisy prawa nakładają na podatnika obowiązek przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie w sposób umożliwiający organowi podatkowemu wydanie interpretacji,

NSA/VAT

Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny nie mógł odnieść się do kwestii, czy brak ustnej umowy o świadczenie usług załadunku towarów eksportowych pozbawiał skarżącą prawa do zastosowania 0-proc. stawki VAT w 2000 roku.

RPO/Menedżerowie

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych w części dotyczącej kontraktów menedżerskich. Zdaniem RPO, art. 13 pkt 9 ustawy o PIT narusza zasadę poprawnej legislacji.

Za rok ratyfikacja nowej umowy

Ministerstwo Finansów obiecuje, że nowa polsko-brytyjska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania będzie ratyfikowana za rok. Planowane są też zmiany w PIT, które zrekompensują Polakom pracującym za granicą wysokie koszty utrzymania.

Jak rozliczy się opiekun prawny

Wspólne opodatkowanie dochodów jest możliwe także w przypadku rodzeństwa. Jednak z takiego sposobu rozliczeń mogą skorzystać tylko osoby będące samotnymi opiekunami prawnymi ubezwłasnowolnionego brata lub siostry.

Symbol ułatwia zwrot VAT

Brak symbolu PKWiU na fakturze dokumentującej zakup materiałów budowlanych może utrudniać uzyskanie zwrotu części zapłaconego w cenie VAT.

RPO/PIT

Rzecznik Praw Obywatelski zwrócił się do Ministra Finansów o podjęcie prac w celu zmiany formularza PIT-40A/11A. Jak zauważył rzecznik, obecnie obowiązujący druk jest nieczytelny, mało przejrzysty i niezrozumiały zarówno dla podatników, jak i pracowników organów podatkowych.

Najczęściej naruszane są przepisy o zamówieniach publicznych

Najwięcej wykroczeń w dyscyplinie finansów publicznych dotyczy stosowania przepisów o zamówieniach publicznych oraz nieuprawnionego wydawania publicznych pieniędzy. Dzieje się tak z powodu zawiłości prawa i niewystarczających kwalifikacji kierowników.

Do końca marca będzie gotowy pakiet ustaw o podatkach

Do 31 marca rząd przedstawi cały pakiet ustaw podatkowych od osób fizycznych i wszystkich rozwiązań przewidzianych na lata 2007-2009 - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz w radiowych Sygnałach Dnia.

UNIA/VAT

30 marca upływa termin, w którym Polska może wystąpić do Komisji Europejskiej z prośbą o możliwość stosowania obniżonych stawek VAT na usługi wymagające dużego nakładu pracy.

Na certyfikat trzeba poczekać

Ministerstwo Finansów może nie zdążyć zweryfikować danych kandydatów przystępujących do egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Ci, którzy nie zakwalifikują się teraz, będą musieli czekać aż do jesieni.

W urzędach PIT-y z nadpłatą

Polacy nie spieszą się ze składaniem swoich PIT-ów. Do tej pory do urzędów skarbowych w całej Polsce wpłynęło 20-25 proc. zeznań rocznych. Przeważają deklaracje, w których wykazana jest nadpłata.

Błąd w ustawie o kosztach sądowych

Sądy nie stosują jednolitych zasad przy obliczaniu opłaty za wykreślenia wpisów z księgi wieczystej. Różnice w pobieranych kosztach mogą być ogromne - podczas gdy jedna osoba zapłaci za taką czynność 100 zł, inna w podobnym stanie faktycznym - np. kilka tysięcy złotych.

Mieszkanie od rodziny bez podatku

Wielu rodziców przekazuje swoim dzieciom mieszkania. Co do zasady, od darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego albo zawartej w tej formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności trzeba zapłacić podatek. W przypadku umowy w formie aktu notarialnego podatek pobiera notariusz.

Nowe pomysły dopiero w przygotowaniu

Ministerstwo Finansów kończy właśnie pracę nad drugim etapem zmian w systemie podatkowym. Następnie nowe pomysły zostaną przesłane do uzgodnień wewnątrz- i międzyresortowych.

Fiskus zapłaci za swoje błędy

Każdemu, kto przez niezgodną z prawem decyzję organów podatkowych poniósł szkodę, przysługuje prawo do odszkodowania. Od 1 września ubiegłego roku domagać się można także odszkodowania za utracone korzyści.Prawo do wystąpienia o odszkodowanie za błędną decyzję daje art. 260 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Polska negocjuje z Wielką Brytanią lepsze warunki rozliczania podatków

Polska negocjuje z Wielką Brytanią korzystniejszą dla Polaków pracujących za granicą formę unikania podwójnego opodatkowania - poinformował w piątek wieczorem w Sejmie wiceminister finansów Mirosław Barszcz. Aktualnie obowiązująca umowa pomiędzy Polską a Wielką Brytanią o unikaniu podwójnego opodatkowania powoduje, że Polacy muszą zapłacić podatek w Polsce.

Rozliczenie z zagranicy

PIT-36 za ubiegły rok można wysłać z dowolnego miejsca na świecie, byle uczynić to najpóźniej 2 maja. Decydując się na zmianę miejsca zamieszkania, trzeba zaktualizować NIP; nic nie stoi na przeszkodzie, by jako miejsce zamieszkania podać adres w innym kraju.

Będzie ulga prorodzinna

Ministerstwo Finansów zaproponuje jakiś wariant ulgi prorodzinnej - powiedział w wywiadzie dla Gazety Prawnej wiceminister finansów Mirosław Barszcz.

CIT-8 składamy do końca marca

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne oraz pozostałe osoby prawne mają czas na rozliczenie podatku za 2005 rok do 31 marca. W tym celu należy złożyć zeznanie CIT-8 wraz z załącznikami. Podatnikom CIT przysługuje mniej ulg niż osobom fizycznym.

Zwrot części podatku akcyzowego

Podczas piątkowego głosowania Sejm uchwalił ustawę o zwrocie części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Sejm uchwalił ustawę o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego

Rolnicy otrzymają zwrot części akcyzy zawartej z cenie paliwa zużywanego do produkcji rolnej. Sejm uchwalił w piątek ustawę w tej sprawie. Za przyjęciem ustawy byli wszyscy obecni na sali posłowie (418).

REKLAMA