REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Artykuł przypięty

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Bezpłatne szkolenie "Prognozowanie popytu"

19 marca 2014 roku o godz. 10.00 portal internetowy Decyzje – IT organizuje bezpłatne webinarium w temacie: „Prognozowanie popytu - IBM SPSS MODELER”. Patronat medialny nad szkoleniem objął portal Infor.pl

CIT-8 za 2013 r. - instrukcja wypełniania

Do końca marca 2014 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, zobowiązani są złożyć zeznanie roczne CIT-8 za 2013 r., w którym wykażą uzyskany w ubiegłym roku dochód lub poniesioną stratę. Jak prawidłowo wypełnić zeznanie CIT-8?

Raport OECD: Potrzebne uproszczenia w systemie podatkowym

Z najnowszego raportu OECD dotyczącego konkurencyjności polskiej gospodarki wynika, że nasza gospodarka potrzebuje uproszczenia podatków i przyspieszenia prywatyzacji.

REKLAMA

Zmiany w składzie osobowym wspólników spółki

Sąd rejestrowy w postępowaniu o wpis w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego danych wspólników spółki z o.o., posiadających samodzielnie lub łącznie z innymi co najmniej 10% kapitału zakładowego, może żądać przedstawienia umowy, na podstawie której nastąpiło przeniesienie w tej spółce udziałów lub ich części.

Kiedy wydatki na spotkania biznesowe mogą być kosztem

Obiady i kolacje z kontrahentami w dzisiejszym biznesie to niemal standard. Niestety, wraz ze znowelizowaną w 2007 r. ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych zrodziło się wiele wątpliwości i pytań, czy wydatek poniesiony z tytułu zaproszenia nabywcy do restauracji lub kawiarni, podatnik może uznać za koszt uzyskania przychodu. Częstokroć bowiem uznanie takie jest kwestionowane przez organy podatkowe.

Obowiązek podatkowy w VAT – zmiany od 1 stycznia 2014 r.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. na mocy ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, uległy zmianie zasady rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT. Zmiany te dotyczą zarówno ogólnych, jak i szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego.

Sprzedaż środka trwałego przez podmiot działający na obszarze SSE a zwolnienie z CIT

Czy podatnikowi podatku CIT prowadzącemu działalność produkcyjną na terenie SSE przysługuje prawo do zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży środka trwałego wykorzystywanego do produkcji strefowej (przy założeniu, że upłynęło 5 lat od dnia wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych)?

REKLAMA

Liczne transakcje w Internecie to nie zawsze działalność gospodarcza

Fakt dokonywania dużej liczby transakcji kupna i sprzedaży na portalu internetowym nie przesądza o prowadzeniu działalności gospodarczej i jej opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Trzeba np. ustalić (bądź wykluczyć) czy była to może działalność związana z wykonywaną pracą zawodową, działalność naukowa, czy też wyłącznie hobbystyczna.

Strata podatkowa nie przedawni się z upływem 5 lat

Decyzja określająca wysokość straty może zostać wydana tak długo, jak długo możliwa jest weryfikacja deklaracji za rok podatkowy, w którym strata ta została odliczona. Prawo do wydania decyzji określającej wysokość straty nie ulega przedawnieniu w rozumieniu art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej, gdyż nie dotyczy zobowiązania podatkowego.

Krajowy Standard Rachunkowości nr 6 - nowelizacja

Ministerstwo Finansów poinformowało o przyjęciu nowelizacji Krajowego Standardu Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe".

Najem prywatny a rejestracja jako czynny podatnik VAT

Podatnik planuje rozpoczęcie działalności gospodarczej. W tym celu zarejestrował się jako czynny podatnik VAT. Czy w tej sytuacji, świadcząc usługi najmu, które były wcześniej zwolnione z VAT, musi je opodatkować? Jeżeli podatnik wynajmuje nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości wyłącznie na cele mieszkaniowe, to świadczona przez niego usługa najmu nadal będzie korzystać ze zwolnienia z VAT.

Grupowe interpretacje podatkowe

Zgodnie z założeniami projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa orz niektórych innych ustaw, przygotowanymi przez Ministerstwo Finansów – ma zostać wprowadzona instytucja grupowej interpretacji podatkowej. Projekt został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Uproszczone zasady sprawozdawczości finansowej

Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, przyjęty niedawno przez rząd, zakłada wprowadzenie uproszczonych zasad sprawozdawczości finansowej dla małych przedsiębiorstw, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jak prawidłowo korzystać z ulgi na złe długi

Zmiany w zakresie korzystania z ulgi na złe długi obowiązują już ponad rok. Wciąż jednak pojawiają się problemy związane z jej rozliczaniem. Przepisy ustawy o VAT, regulując kwestię ulgi na złe długi, odnoszą się do terminu płatności „określonego w umowie lub na fakturze”, nie precyzują natomiast, jak postąpić, gdy termin płatności z faktury różni się od terminu umownego.

Potrzebne ulgi podatkowe na badania i rozwój

Z powodu braku systemu ulg podatkowych Polska pozostanie jednym z krajów unijnych z najniższym poziomem nakładów na badania i rozwój – uważają eksperci firmy doradczej Deloitte

Praca w niedziele i święta na rzecz zagranicznych pracodawców

Nowelizacja ustawy Kodeks pracy, która weszła w życie 4 marca 2014 r. rozszerzyła katalog przypadków, w których praca w niedzielę i święta jest dozwolona. W te dni dozwolona będzie również praca polegająca na świadczeniu usług odbieranych poza Polską, jeśli dla odbiorcy tych usług niedziela i polskie dni świąteczne są dniami pracy. Chodzi o pracę wykonywaną przy użyciu środków komunikacji elektronicznej lub urządzeń telekomunikacyjnych.

Minimalne wynagrodzenie a koszty pracodawcy w 2014 roku

Wynagrodzenie netto wypłacane pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę to zaledwie 60% kosztów, które ponosi pracodawca. Reszta to odprowadzane składki na ubezpieczenia ZUS oraz podatki.

Zwolnienie podmiotowe z VAT 2014 / 2015

Od 2014 roku zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT, przestało mieć charakter zwolnienia podmiotowego. Definicja w aktualnych przepisach odnosi się wprost do wartości sprzedaży, tj. do przedmiotu opodatkowania. Limit kwotowy 150 000 zł nie uległ zmianie, jednak przestał dotyczyć wartości sprzedaży opodatkowanej VAT. Tak samo jest w 2015 roku.

Mobilne punkty do rozliczeń PIT

W województwie lubuskim urzędnicy skarbowi przygotowali mobilne punkty do składania zeznań podatkowych PIT drogą elektroniczną. Specjalne punkty pojawią się nie tylko w urzędach skarbowych, ale również w dużych sklepach, w urzędach i na uczelniach.

Nowy sposób na oszukanie fiskusa - gastroparagon

Toruński urząd skarbowy wykrył nowy sposób na unikanie podatków. Chodzi o restauratorów, którzy wystawiają dla swoich klientów tak zwane gastroparagony, które są podobny do paragonu fiskalnego, ale restaurator na jego podstawie nie musi księgować obrotu i płacić podatku.

Nowe zasady sporządzania sprawozdań finansowych

W wyniku zmian w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSSF 10, 11 i 12) sprawozdania finansowe od 2014 r. muszą być przygotowane według nowych zasad. Zdaniem ekspertów, w porównaniu z polską ustawą o rachunkowości, nowe regulacje MSSF zapewniają większą dokładność i przejrzystość bilansów spółek.

Jak rozliczyć odpłatne zbycie nieruchomości

Zgodnie z ustawą o PIT opodatkowaniu podlegają przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Obowiązek podatkowy przy nabyciu bonów podarunkowych

Podatnik nie będzie zobowiązany do opodatkowania kwoty należności (w momencie jej otrzymania) wpłaconej w związku z nabyciem bonów podarunkowych. Obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie wykonania usługi świadczonej przez podatnika lub w momencie wydania towaru klientowi, będącemu dysponentem bonu.

Stawka podatku VAT na e-booki

Obecnie książki w wersji elektronicznej (e-booki, audiobooki) obłożone są 23-proc. stawką podatku VAT, podczas gdy w przypadku papierowych książek jest to 5 proc. Wyższy VAT na e-booki hamuje rozwój rynku - uważa Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki.

Pierwsza rata podatku od nieruchomości do 15 marca

Każdy właściciel domu lub mieszkania do końca lutego powinien dostać z urzędu miasta lub gminy informację o wysokości podatku od nieruchomości na 2014 r., a następnie do 15 marca zapłacić pierwszą ratę tego podatku.

Zawody o najniższym wynagrodzeniu

Które zawody w Polsce są najniżej opłacana? Z badań wynika, że w 2013 r. najniższe wynagrodzenie otrzymywali pracownicy ochrony oraz szwaczki, którzy zarabiali równowartość kwoty minimalnej, czyli 1 600 zł brutto.

Webinarium "Kompleksowy system controllingu finansowego"

Celem webinarium jest przedstawienie nowoczesnych metod systemowych wsparcia funkcji controllingowych w przedsiębiorstwie. Patronat medialny nad szkoleniem objął portal Infor.pl

Automatyczna korekta złych długów z tytułu VAT

Znowelizowany w 1 stycznia 2013 r. artykuł 89a i artykuł 89b ustawy o VAT informuje, że w przypadku wystąpienia przeterminowanych wierzytelności, sprzedawca ma prawo do zwrotu VAT uprzednio naliczonego na fakturze. Nabywca natomiast ma obowiązek wyksięgowania wcześniej dokonanego potrącenia podatku VAT naliczonego, wynikającego z niezapłaconych dokumentów zakupu.

Kiedy należy dokonać przeglądu kasy rejestrującej

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych powinna być ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej, która, w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania, musi być poddawana okresowym przeglądom. Podatnik korzystający z kasy rejestrującej ma obowiązek terminowego zgłaszania jej do przeglądu technicznego.

Zakaz pracy w handlu w niedzielę

Zakaz pracy w placówkach handlowych miałby dotyczyć każdej niedzieli – tak zakłada obywatelski projekt zmian w Kodeksie pracy, który trafił pod obrady Sejmu.

Wykonywanie pracy przez cudzoziemców - wydanie zezwolenia

Jakie warunki muszą spełnić podmioty, które chcą powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcom, by otrzymać zezwolenie na wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej?

Składki ZUS od umów zleceń

Umowy zlecenia mają być obłożone składkami emerytalnymi i rentowymi od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia – o ile ubezpieczony taki przychód osiąga. 4 marca 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Zasady odliczania VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. weszły w życie nowe zasady rozliczania VAT od samochodów osobowych. Zmiany dotyczą zasad odliczania VAT od zakupu (leasingu, najmu itp.) samochodów, jak również rozliczania kosztów związanych z eksploatacją samochodów oraz zakupu paliwa.

Konferencja dla młodych przedsiębiorców

Konferencja dla młodych przedsiębiorców, którą po raz piąty organizuje Fundacja „Twoja Inicjatywa”, zawita 27 marca do Krakowa. Na Barce Stefan Batory spotkają się prelegenci i praktycy z całej Polski. Będą opowiadać o tym, jak mądrze prowadzić swój biznes. Posłużą radą, pokażą przykłady. Poprzednie edycje, które miały miejsce w Warszawie, Gdańsku i Katowicach zgromadziły łącznie blisko tysiąc osób. Patronat nad konferencją objął portal Infor.pl

Podstawa zwolnienia z VAT na fakturze - kto i kiedy musi ją zamieszczać?

Wraz ze zmianami w VAT z początkiem 2014 r. pojawiły się też nowe przepisy skierowane do firm zwolnionych z VAT. Najważniejszy z nich mówi o tym, że od początku 2014 r. muszą one wystawiać faktury, a nie rachunki jak dotychczas. Oprócz tego, dodatkowe rozporządzenie wprowadziło szczególne zasady dotyczące zestawu elementów na fakturach dokumentujących usługi zwolnione. Wśród elementów jest także podstawa do zwolnienia z VAT. W jakich sytuacjach należy taką podstawę zamieszczać?

Najważniejsze zmiany w prawie w styczniu i lutym 2014 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmian z zakresu regulacji dotyczących usług płatniczych, otwartych funduszy emerytalnych i działalności funduszy emerytalnych, jakie weszły w życie w na przestrzeni stycznia i lutego 2014 r., a także wybrane orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zmiany w kontroli podmiotów powiązanych - urzędy skontrolują restrukturyzacje

Podatnicy prowadzący rozliczenia z podmiotami powiązanymi mogą mieć nowy powód do obaw. 27 lutego 2014 r. Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia dla organów podatkowych, dotyczące zasad kontroli restrukturyzacji dokonywanych przez podmioty powiązane.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w ocenie przedsiębiorców

Od 1 kwietnia 2014 r. zacznął obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o VAT, które przewidują zupełnie nowe zasady rozliczania VAT od samochodów do 3,5 tony. Business Centre Club przeprowadził sondaż wśród przedsiębiorców na temat tego jak traktują wydatki związane z użytkowaniem samochodów firmowych oraz jak oceniają te najnowsze zmiany.

Prowadzenie działalności gospodarczej na próbę

Możliwość uruchomienia własnej działalności gospodarczej na próbę, w celu przetestowania jego opłacalności – takie rozwiązanie zawiera w poselski projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Procedura uruchomienia firmy byłaby prosta i dawała możliwość szybkiego otwarcia działalności.

Nieodpłatne przekazanie materiałów reklamowych - opodatkowanie VAT

Nieodpłatne przekazanie materiałów reklamowych i promocyjnych niemających waloru konsumpcyjnego, takich jak katalogi, ulotki, cenniki i plakaty reklamowe, nie podlega opodatkowaniu VAT.

Od 2015 roku urząd skarbowy wypełni zeznanie PIT-37 za podatnika

Ministerstwo Finansów podjęło pierwsze kroki zmierzające do wdrożenia usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych dla niektórych podatników podatku dochodowego od osób fizycznych - PFR (pre-filed tax return).

Sprzedaż samochodów używanych – nie będzie zwolnienia z VAT

Ministerstwo Finansów w końcu likwiduje zwolnienie dostawy samochodów używanych z podatku od towarów i usług.

PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia

Termin na złożenie do urzędu skarbowego w formie papierowej informacji: PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1/IFT-1R oraz rocznego obliczenia podatku PIT-40, ulegnie od 2015 r. skróceniu o jeden miesiąc tj. do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Dotyczy to oczywiście tych sytuacji, gdy płatnik będzie uprawniony do złożenia informacji w formie papierowej. Zasadą i obowiązkiem stanie się bowiem składanie deklaracji podatkowych w formie elektronicznej – w przypadku tej formy dotychczasowe terminy się nie zmienią.

Restrukturyzacja działalności pomiędzy podmiotami powiązanymi - wyjaśnienia MF

Ministerstwo Finansów opublikowało obszerne wyjaśnienia dotyczące zasad restrukturyzacji dokonywanych przez podmioty powiązane. Wyjaśnienia w wielu miejscach odwołują się do powszechnie stosowanych wytycznych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w sprawie cen transferowych.

Kiedy zniesienie współwłasności podlega PIT

Zniesienie współwłasności w niektórych sytuacjach może wymagać zapłaty podatku PIT. Zniesienie współwłasności będzie opodatkowane, jeżeli w wyniku tego zniesienia podatnik otrzymuje spłatę nieruchomości, która przekracza udział jaki pierwotnie mu przysługiwał.

Zmiany w prawie tylko dwa razy w roku - 1 stycznia i 1 czerwca

Zmiany w prawie dla firm będą wchodziły w życie jedynie dwa razy do roku, czyli 1 stycznia i 1 czerwca - taką uchwałę przyjęła Rada Ministrów. Nowe regulacje dotyczą jednak tylko projektów rządowych, nie odnoszą się więc do projektów poselskich, senackich, prezydenckich, obywatelskich, czy aktów prawa miejscowego.

Jak prawidłowo obliczyć okres zasiłkowy

Obowiązkiem płatnika zasiłków jest ustalanie okresu zasiłkowego. Konsekwencją złego obliczenia okresu zasiłkowego może być przekroczenie limitu dni należnego świadczenia chorobowego, co będzie skutkować nadpłatą świadczenia. W takiej sytuacji pracodawca nadpłatę zasiłku musi pokryć z własnych środków.

Zwrot dopłaty do kapitału - skutki podatkowe

Spółka komandytowa ma trzech wspólników: komplementariusza – spółkę z o.o., i dwóch komandytariuszy – osoby fizyczne. W lutym br. jeden z komandytariuszy dokonał dopłaty do spółki, zaksięgowanej na kapitał zapasowy. Komandytariusz chce jednak wycofać tę dopłatę. Jakie są skutki podatkowe zwrotu dopłaty do kapitału?

Wartość zlikwidowanych zapasów pomniejsza przychód

Koszt zlikwidowanych zapasów magazynowych (surowców, materiałów, części zamiennych, itp.), które straciły przydatność i nie ma możliwości ich wykorzystania do produkcji urządzeń (świadczenia usług), czy do serwisowania, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Wynagrodzenie za pobieranie podatków

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów płatnikom przysługuje wynagrodzenie za pobieranie podatków. A zatem płatnicy (np. przedsiębiorcy zatrudniający pracowników) obliczający, pobierający i wpłacający podatki w terminie mogą liczyć na wynagrodzenie z tego tytułu.

REKLAMA