REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Refakturowanie kosztów mediów w najmie - kiedy powstaje przychód

Minister Finansów w wydanej 15 czerwca 2012 r. interpretacji ogólnej wyjaśnił zasady ustalania momentu powstania przychodu z tytułu refakturowania usług u podatników osiągających przychody z najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Mazurskie miasta chcą poprawić ściągalność opłat lokalnych

Mazurskie miasta namawiają hotelarzy do uczciwego odprowadzania opłaty lokalnej, która wynosi 2 zł za dobę od osoby. Samorządowcy chcą, by pieniądze pokryły w części wydatki miast na utrzymanie porządku i bezpieczeństwa w sezonie wakacyjnym.

Kalendarz przedsiębiorcy, czyli o czym trzeba pamiętać prowadząc działalność gospodarczą

Każdy, kto prowadzi jednoosobową firmę i jest podatnikiem VAT musi liczyć się z obowiązkami wobec ZUS-u i urzędu skarbowego. Zobowiązań jest więcej, jeśli przedsiębiorca samodzielnie prowadzi księgowość. Warto wszystko odpowiednio zaplanować, aby nie przeoczyć ważnych terminów.

Warszawa, Berlin i Londyn przeciw nowemu opodatkowaniu energii

Ministrowie finansów mają w piątek w Luksemburgu ponownie omówić propozycję KE uzależnienia akcyzy na paliwa od ich emisyjności CO2 i wartości energetycznej. Propozycji tej sprzeciwia się Polska, która połączyła siły z Niemcami i Wielką Brytanią.

REKLAMA

Kalendarz przedsiębiorcy, czyli o czym trzeba pamiętać prowadząc firmę

Każdy, kto prowadzi jednoosobową firmę i jest podatnikiem VAT musi liczyć się z obowiązkami wobec ZUS-u i urzędu skarbowego. Zobowiązań jest więcej, jeśli przedsiębiorca samodzielnie prowadzi księgowość. Warto wszystko odpowiednio zaplanować, aby nie przeoczyć ważnych terminów.

Klasyfikacja abonamentu za korzystanie z programu komputerowego

Jednostka budżetowa korzysta z programu komputerowego i w związku z tym co roku płaci abonament za możliwość korzystania z niego. Z jakiego paragrafu należy dokonać zapłaty za ten abonament? Audyt ze starostwa w innej jednostce nakazał ujmować tego typu wydatek w § 4430.

Dojazd do firmy można ująć w kilometrówce

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą przy pomocy prywatnych samochodów, a tym samym niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych mogą rozliczać poniesione koszty eksploatacyjne, także w przypadku dojazdów z domu do siedziby firmy. Jednakże w tym celu koniecznym jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, czyli tak zwanej kilometrówki.

Urzędy skarbowe przyspieszą egzekucję abonamentu rtv

Ministerstwo Finansów poinformowało TVP o podjęciu działań zmierzających do przyspieszenia egzekucji zaległych opłat abonamentowych. Szczegółowe wytyczne w tej sprawie otrzymali dyrektorzy izb skarbowych, którym podlegają urzędy skarbowe - podała TVP.

REKLAMA

Ubezpieczenie samochodu – składki są kosztem podatkowym

Jeżeli w umowie ubezpieczenia samochodu osobowego określona jest wartość pojazdu, wówczas składki obliczane w oparciu o ten parametr, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w części ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Fikcyjne samozatrudnienie

Często pracodawca stawia pracownika przed koniecznością przejścia na tzw. samozatrudnienie, czyli podjęcia jednoosobowej działalności gospodarczej. Skutkuje to przede wszystkim mniejszymi obciążeniami pracodawcy z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Ale nie zawsze to samozatrudnienie można uznać za prawdziwą działalność gospodarczą. Kiedy mamy do czynienia z fikcyjnym samozatrudnieniem i jakie są jego konsekwencje?

Przedawnienie nie jest konstytucyjnie chronionym prawem podatnika

Tak uznał Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 19 czerwca 2012 r. (sygn. P 41/10) rozpoznając pytanie prawne WSA w Warszawie dotyczące przedawnienia zobowiązania podatkowego powstałego z tytułu zawarcia umowy pożyczki. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidują ponowne powstanie zobowiązania podatkowego (i to liczonego wg dziesięciokrotnie wyższej 20 % stawki podatku) od tej samej pożyczki, po przedawnieniu pierwszego zobowiązania podatkowego z tego tytułu.

Jak zmienić polski system podatkowy – propozycja Centrum im. Adama Smitha

Zdaniem ekspertów Centrum im. Adama Smitha naprawa polskiego systemu podatkowego nie ma większego sensu - system ten trzeba stworzyć od nowa. Jak?

Dzień Wolności Podatkowej 2012 – od 21 czerwca pracujemy dla siebie

Według obliczeń ekspertów Centrum im. Adama Smitha 21 czerwca 2012, to symboliczny Dzień Wolności Podatkowej w bieżącym roku. Do 20 czerwca pracowaliśmy w tym roku na budżet państwa, a od 21 czerwca zarabiamy na siebie i swoją rodzinę. Czyli, jak zauważyli eksperci CAS, mamy gorzej niż chłop pańszczyźniany – on pracował 2 dni w tygodniu (czyli 102 dni w roku) na rzecz pana, my ponad 172 dni na wydatki rządowe.

PIT 2013 – 50% kosztów nie dla bogatych twórców i wynalazców

Obecnie twórcom i wynalazcom uzyskującym przychody z praw (autorskich, pokrewnych, patentowych) do swoich utworów, czy wynalazków (np. zbycie, udzielenie licencji) przysługują w odniesieniu do wszystkich takich przychodów zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym. Od 2013 roku takie koszty nie będą mogły przekroczyć w danym roku podatkowym 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 42.764 zł. Ale jeżeli koszty faktyczne są wyższe, to nadal będzie można je uwzględnić, pamiętając o ich udokumentowaniu.

W czwartek 21 czerwca Dzień Wolności Podatkowej

W najbliższy czwartek przypada Dzień Wolności Podatkowej. Oznacza to, że symbolicznie od tego dnia statystyczny Kowalski przestaje pracować na rzecz rządu, a zaczyna pracować dla siebie i swojej rodziny - podali eksperci Centrum im. Adama Smitha.

Opodatkowanie odkupu odziedziczonych jednostek uczestnictwa

W dniu 2 grudnia 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok istotny dla wszystkich spadkobierców, którzy odziedziczyli jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. NSA uznał bowiem, że w przypadku odkupienia jednostki uczestnictwa przez fundusz inwestycyjny, podstawę opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym stanowi wypłacona spadkobiercy uczestnika funduszu kwota odkupienia jednostki uczestnictwa bez pomniejszenia o wydatki na jej nabycie poniesione przez spadkodawcę (sygn. II FSK 2557/10).

Andora przestanie być rajem podatkowym

Polska podpisała z Księstwem Andory umowę o wymianie informacji w sprawach podatkowych, co w praktyce oznacza, że Andora przestanie być dla Polski "rajem podatkowym" - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie.

TK: podatek od pożyczki może wynosić 20 proc.

Urzędy skarbowe działają zgodnie z konstytucją, karając dziesięciokrotnie wyższym podatkiem za wcześniejsze nieopłacenie podatku od pożyczki, nawet jeśli upłynął już termin przedawnienia zobowiązania podatkowego - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Zezwolenia na pracę w Polsce

Od 12 czerwca 2012 r. do ustawy o cudzoziemcach dodano nowy rozdział normujący zasady udzielania zezwoleń na zamieszkanie na czas oznaczony w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

Kontrola wyrobów akcyzowych

Zmienione zostało rozporządzenie w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych.

Zmiany w uldze na dzieci

Już wkrótce rząd zajmie się projektem ustawy, który przewiduje m.in. zmiany w uldze na dzieci i likwidację ulgi internetowej.

Nikt nie wie ile jest wypadków przy pracy

Zgodnie z wymogami UE do końca roku Polska musi ograniczyć o 25 proc. liczbę wypadków pracowników. Nie wiadomo jednak do jakiej wartości to porównać - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Projekt podatku od wydobycia węglowodorów - w czerwcu

Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Środowiska chcą opublikować projekt podatku od wydobycia węglowodorów jeszcze w czerwcu - poinformował minister środowiska Marcin Korolec.

Usługi transportowe a VAT - co warto wiedzieć?

Sposób rozliczenia usług transportowych jest istotny zarówno dla przedsiębiorców sprzedających te usługi, jak i dla nabywców. Warto znać stawki VAT-u na usługi transportowe oraz wiedzieć w którym momencie pojawia się obowiązek podatkowy dla tego typu usług.

TK odpowie, czy podatek od pożyczki może wynosić 20 proc.

Trybunał Konstytucyjny odpowie we wtorek, czy urzędy skarbowe działają zgodnie z konstytucją, karząc dziesięciokrotnie wyższym podatkiem za wcześniejsze nieopłacenie podatku od pożyczki, nawet jeśli upłynął już termin przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Fiskus nie zdradzi tajemnicy podatkowej adwokatowi

Akta podatkowe objęte są tajemnicą skarbową, co w konsekwencji skutkuje ściśle kontrolowanym dostępem do ich zawartości. Wgląd do dokumentacji skarbowej, niezawierającej przy tym informacji bankowej, posiadają tylko nieliczni, do których nie zalicza się adwokatów reprezentujących np. kontrahentów przedsiębiorcy.

Najpierw miedź, teraz podatek od gazu z łupków

W przeciwieństwie do opodatkowania wydobycia miedzi i srebra, podatek od wydobycia gazu łupkowego nie budzi tyle kontrowersji. Zapowiadany od kilku miesięcy projekt Ministerstwa Środowiska, wkrótce ujrzy światło dzienne. – Podatek od wydobycia gazu łupkowego powinien być przede wszystkim przewidywalny i uzależniony od jakości złoża – uważa Dominik Smyrgała, ekspert Instytutu Jagiellońskiego.

Egzekucja kosztów niezbędnych do celowego przeprowadzenia egzekucji

W dniu 13 lipca 2011 r. Sąd Najwyższy podjął istotną uchwałę dotyczącą kosztów postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika. SN stwierdził bowiem, że egzekucja kosztów niezbędnych do celowego przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego jest dopuszczalna po wydaniu postanowienia o ich ustaleniu (sygn. akt III CZP 37/11).

Zwrot VAT w 30 dni

Skrócenie z 60 do 30 dni czasu oczekiwania na zwrot nadpłaconego VAT, skrócenie o 90 dni czasu, po upływie którego można skorzystać z tzw. ulgi na złe długi w VAT, korzystniejsze regulacje dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego – to najważniejsze elementy opracowanego przez Ministerstwo Gospodarki projektu trzeciej ustawy deregulacje.

MRR: nie prowadzimy prac nad wprowadzeniem nowych podatków

Nie prowadzimy prac zmierzających do wprowadzania nowych podatków - powiedział w Sejmie wiceminister Rozwoju Regionalnego Marceli Niezgoda, który odpowiadał na pytania posłów PiS ws. podatku katastralnego, czyli liczonego od wartości nieruchomości.

Sądy administracyjne: niepłacenie podatków to grzech

W licznych wyrokach wojewódzkie sądy administracyjne powołują się nie tylko na podstawę prawną, ale i treść Ewangelii. Czasem o nauczaniu Jezusa przypominają nawet przedstawicielom Kościoła.

Fiskus szybko potwierdzi nadanie NIP dla nowego przedsiębiorcy

Choć w przypadku osób fizycznych numer NIP został zastąpiony numerem PESEL, przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą, muszą wystąpić o nadanie numeru identyfikacji podatkowej. W zależności od przyczyny skutkującej koniecznością legitymowania się tym identyfikatorem, terminy przewidziane na złożenie stosownego wniosku mogą różnić się od siebie. Jednak, zgodnie z nadrzędną zasadą, zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jeden raz, w terminie najwcześniejszym. Fiskus natomiast ma maksymalnie dwa dni robocze na wydanie potwierdzenia nadania NIP.

Zmiana użytkowania wieczystego we własność dobra dla firm

Coraz wyższe opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, to dochód dla samorządów, ale wydatek dla firm - wskazują eksperci firmy doradczej Deloitte. Dodają, że przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność może się firmom opłacać.

Czy kawa i herbata dla pracowników jest ich przychodem opodatkowanym PIT?

Do nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń na rzecz pracownika, związanych ze stosunkiem pracy zaliczyć należy wartość wszystkich wydatków poniesionych przez pracodawcę na rzecz pracownika. Jednak przychód ze stosunku pracy nie powstaje, jeżeli nie ma możliwości przypisania poszczególnemu pracownikowi określonej wielkości świadczenia na niego przypadającego.

Wystawianie faktur VAT od 2013 roku – zapoznaj się z nowymi zasadami

Od 2013 roku czekają nas istotne zmiany dotyczące fakturowania sprzedaży towarów i usług. Pojawią się faktury uproszczone, a znikną m.in. faktury wewnętrzne. Przewiduje się również likwidację określeń „Faktura VAT-MP”, „Faktura VAT-marża”. Wprowadzona będzie możliwość umieszczenia informacji, iż podatek VAT rozlicza nabywca, a także możliwość wystawiania faktur zbiorczych. Zmian jest znacznie więcej, w tym w samej treści faktur VAT.

Dostałeś bilet na Euro? Zapłacisz podatek

W radości przeżywania wrażeń sportowych na Euro 2012 chce uczestniczyć także fiskus. Osoby, które otrzymały w prezencie bilety na mecze, muszą od takich świadczeń zapłacić podatek. Dotyczy to zarówno nagrodzonych biletami pracowników, klientów, jak i partnerów biznesowych. Podatek od biletu wartego 800 zł może wynieść nawet 256 zł.

Rolnicy nie chcą w najbliższych latach podatku dochodowego

Rolnicy nie chcą w najbliższych latach podatku dochodowego; domagają się natomiast uznania dzierżawy za pełnoprawną formę rozdysponowania gruntów rolnych i dopłaty do kredytów na zakup ziemi - to niektóre postulaty rolników przedstawione we wtorek w Szczecinie.

Resort pracy chce przenieść większość przepisów do kodeksu pracy

Ministerstwo pracy chce przenieść do kodeksu pracy część przepisów zapisanych w rozporządzeniach do kodeksu. Propozycja wynikają z tego, że wiele upoważnień do wydania rozporządzeń, zawartych w kodeksie, pochodzi sprzed wejścia w życie konstytucji z 1997 r.

Czy można rozwiązać umowę z winy pracownika za odmowę wykonania prac innych niż umówione

Nie można rozwiązać bez wypowiedzenia z winy pracownika umowy o pracę z powodu odmowy wykonania prac rodzajowo innych niż ustalone w umowie o pracę. Co do zasady, takich poleceń pracodawca nie powinien w ogóle wydawać (wyrok Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 2012 r., II PK 216/11).

Twórcy w 2013 r. będą mogli odliczyć od dochodu ponad 42 tys. zł

W 2013 r. z przywileju odliczenia 50 proc. kosztów uzyskania przychodu nadal będą mogli korzystać twórcy, ale limit odliczenia ograniczono do ok. 42 tys. zł - podało Ministerstwo Finansów. To zgodne z tym, co premier Donald Tusk zapowiadał w expose.

Abonament radiowo-telewizyjny na 2013 r.

Od 2 czerwca 2012 r. można już opłacać abonament radiowo-telewizyjny na 2013 r. Po uwzględnieniu zniżek za wpłatę „z góry” abonament za 2013 r. wynosi 201,40 zł.

Zmiana umowy podatkowej z Luksemburgiem

Podpisano protokół zmieniający Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Rozliczanie kosztów reprezentacji i reklamy - co warto wiedzieć?

Efektywne działania marketingowe silnie wpływają na przychody firmy, niezależnie od branży. Jednak nie każdy wydatek związany z marketingiem może formalnie stanowić koszt uzyskania przychodu. Jak zatem rozliczać wydatki na reprezentację i reklamę?

Doręczenie decyzji podatkowej

Jakie są zasady doręczania przez organ podatkowy pism w sprawach podatkowych? Czy organ podatkowy może skutecznie doręczyć pismo drogą elektroniczną? Co ma zrobić osoba, przeciwko której toczy się postępowanie podatkowe chcąca wyjechać na urlop? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielają przepisy Ordynacji podatkowej i sądowe orzecznictwo.

Zmiana umowy podatkowej z Luksemburgiem

7 czerwca 2012 r. w Luksemburgu przedstawiciele rządów Polski i Luksemburga podpisali protokół zmieniający Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzoną w Luksemburgu 14 czerwca 1995 r.

Gdzie płaci podatki stewardessa norweskich linii lotniczych mieszkająca w Polsce

Okazuje się, że nie ma w tym przypadku znaczenia siedziba linii lotniczych, a wyłącznie miejsce zamieszkania stewardessy. Jeżeli mieszka w Polsce i tu znajduje się jej rezydencja podatkowa, to od dochodów ze swej pracy płaci podatki tylko w Polsce.

Dochody z pracy w Norwegii i z rynku Forex – gdzie trzeba płacić PIT

Polak zamieszkujący i pracujący na terytorium Królestwa Norwegii nie jest zobowiązany do płacenia podatku PIT w Polsce zarówno od dochodów z pracy, jak i swoich inwestycji na rynku Forex. Nie ma tu znaczenia fakt, że inwestycji dokonywał za pośrednictwem polskiego biura maklerskiego.

W 2013 roku dalej nie odliczysz VAT od paliwa do auta osobowego

Obowiązek podatkowy nie będzie już tak szeroko związany z wystawieniem faktury, właściciele osobowych aut w dalszym ciągu nie odliczą VAT zawartego w cenie paliwa, a nabywcy takich samochodów natrafią na ograniczenia w odliczeniu VAT od zakupu. Za to przedsiębiorcy rzadziej zapłacą podatek od prezentów przekazanych kontrahentom i oszczędzą czas dokumentując transakcje do 450 zł fakturami uproszczonymi.

Nowe wzory formularzy VAT-10 i VAT-11

Minister Finansów przygotował nowe wzory formularzy VAT-10 i VAT-11 w związku ze zmianami w zakresie zasad identyfikowania podatników wprowadzonymi od 1 września 2011 roku. Nowe formularze VAT-10 i VAT-11 obowiązują od 9 czerwca 2012 r.

Świadczenie pielęgnacyjne - wnioski do 30 czerwca

Do 30 czerwca 2012 r. został wydłużony termin na złożenie wniosku o przyznanie pomocy na podstawie rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne w okresie od kwietnia do czerwca 2012 r.

REKLAMA