REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Usługi w zakresie konserwacji zabytków świadczone przez podwykonawcę a zwolnienie z VAT - porada

Jednym z warunków korzystania ze zwolnienia z VAT przewidzianego dla usług konserwacji i restauracji zabytków, jest wymóg, by prace konserwatorskie i restauratorskie były wykonywane przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Nie oznacza to jednak, że jedyną drogą do skorzystania z tego zwolnienia jest zatrudnianie takich osób. Wystarczy, że będzie je zatrudniał kooperant działający w charakterze podwykonawcy.

Z jakich uproszczeń mogą skorzystać firmy, które nie muszą badać sprawozdania finansowego?

Podatek od darowizn w przypadku osób w separacji

Życie nie zawsze jest kolorowe, a ukochana żona lub ukochany mąż czasami, w miarę upływu czasu, stają się nam coraz bardziej obcy i zdarza się, że podejmujemy decyzję o rozwodzie, lub ograniczamy się z różnych powodów tylko do separacji. Ponieważ los czasem płata nam różne figle, zdarzyć się może, że będziemy chcieli obdarować czymś wartościowym małżonka pozostającego z nami w separacji.

Jak sprawdzić czy przesyłka wyrobów akcyzowych dotarła do odbiorcy zagranicznego?

REKLAMA

Jak sprawdzić, czy zagraniczny kontrahent może korzystać z zawieszenia poboru akcyzy?

Wysyłka towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, a w szczególności wysyłka do nieznanego (niesprawdzonego dotychczas „w boju”) kontrahenta zagranicznego wywołuje czasami niepokój, który wzrasta, w szczególności w przypadku wysyłki towarów w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Podstawowy niepokój wywołuje obawa o „zaginięcie” przesyłki, które to nieszczęście jest zwielokrotniane przez brak odpowiednich potwierdzeń (dokumentów) dla celów podatkowych (VAT i akcyza).

1 września wchodzi w życie ustawa likwidująca NIP

W Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy o zasadach ewidencji oraz identyfikacji podatników i płatników, która likwiduje od 1 stycznia 2012 r. obowiązek posiadania NIP przez osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Natomiast już od 1 września 2011 r. ma ruszyć Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowa Ewidencja Podatników.

Obecny Sejm był hojniejszy dla bogatszych rodzin niż poprzedni

Korzyści dla rodzin wprowadzone przez Sejm V-tej kadencji w małym stopniu zależały od ich zamożności, z kolei zmiany wprowadzone przez Sejm VI-tej kadencji były korzystniejsze dla rodzin bogatszych - wynika z raportu Fundacji Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.

Podatek odroczony w księgach rachunkowych

Na obciążenie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat składa się zarówno część bieżąca, jak i część odroczona podatku dochodowego.

REKLAMA

Jak zabezpieczyć interes wynajmującego mieszkanie?

W poniższej publikacji, w związku z nadchodzącym rozpoczęciem roku szkolnego i później akademickiego, a więc sezonem wynajmowania pokoi oraz lokali mieszkalnych (mieszkań), postaramy się przedstawić sposoby zabezpieczenia interesu wynajmującego.

ABC Prawa - Dłużniku, nie zapomnij o pokwitowaniu!

W poniższej publikacji postaramy się przedstawić instytucję pokwitowania spełnienia świadczenia.

Związkowcy zatrudnieni na umowy terminowe uzyskali prawo do przywrócenia do pracy

Podlegający ochronie przed zwolnieniem z pracy działacze związkowi, którzy są zatrudnieni na umowy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, mogą ubiegać się w razie bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę nie tylko, jak do tej pory, o odszkodowanie, ale również o przywrócenie do pracy. Taką zmianę od 28 lipca 2011 r. wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiana stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 12 lipca 2010 r. (sygn. akt P 4/10).

Miliardowe oszczędności dzięki ustawie o redukcji obowiązków informacyjnych

Oszczędności rzędu trzech miliardów złotych rocznie dla obywateli i firm da przyjęta 19 sierpnia przez Sejmu ustawa o redukcji obowiązków informacyjnych - oświadczył wicepremier Waldemar Pawlak. Podkreślał, że posłowie byli w głosowaniu niemal jednomyślni.

Niedozwolone postanowienia umowne w usługach edukacyjnych

Dnia 30 maja 2011 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję dotyczącą stosowania niedozwolonych postanowień umownych przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność szkoleniową. Prezes UOKiK uznał działania szczegółowo wskazane w dalszej części publikacji, za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów (decyzja nr RKR-17/2011).

Prezydent podpisał nowelizację ustaw o CIT i PIT

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych - poinformowała kancelaria prezydenta. Nowelizacja m.in. zwalnia z podatku dochody Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Kontrola Skarbowa w firmie - jak się do niej przygotować i co grozi firmie? 10 praw przedsiębiorcy.

Każdy przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że prowadzona przez niego działalność gospodarcza może stać się obiektem zainteresowania ze strony organów kontroli skarbowej. Fiskus ma zawsze prawo skontrolować, czy prawidłowo płacimy podatki. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że ustawa z dnia 28 września 1991roku (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 8, poz. 65 z późn. zm.) o kontroli skarbowej nakłada na podatnika nie tylko obowiązki, ale przyznaje mu także określone prawa. Warto więc znać swoje prawa, żeby odpowiednio się do niej przygotować.

Podatek od transakcji finansowych dla całej UE, nie tylko eurolandu

Komisja Europejska potwierdziła, że w październiku przedstawi propozycję podatku od transakcji finansowych, która dotyczyć będzie całej UE, a nie tylko strefy euro. Podatek ma być niski, ale KE i tak liczy, że przynajmniej część zysków trafi do budżetu UE.

Jak prawidłowo odliczać VAT od paliwa do samochodów

Jakie są różnice w definicji samochodu w pdof i VAT? Jak powinno wyglądać zaświadczenie dotyczące pojazdów dla podatku dochodowego, a jak do VAT? Jak wygląda odliczenie paliwa do samochodów w 2011 r.?

Usługi gastronomiczne i cateringowe wraz ze sprzedażą napojów

Czy wnioskodawca stosuje prawidłowe stawki VAT do wykonywanych przez siebie usług i czy prawidłowo wystawia faktury VAT, czy też powinien – jak tego oczekują jego potencjalni klienci – wystawiać faktury jako usługa cateringowa ze stawką VAT 8 proc. na całość usługi, bez wyszczególniana sprzedawanych napojów (kawa, herbata, napoje gazowane)?

Zaległości podatkowe firm wyniosły ponad 24 mld zł

Zaległości firm wobec sektora publicznego wyniosły na koniec 2010 r. ponad 61 mld zł, co stanowiło 4,32 proc. PKB - podał resort finansów w tzw. zbiorczej informacji o zaległościach we wpłatach świadczeń należnych na rzecz sektora finansów publicznych.

Malta - realna alternatywa dla Cypru?

Obok Cypru, Malta jest jednym z najlepszych miejsc do międzynarodowej optymalizacji podatkowej.

Zmiany w zwolnieniach dla wspólnot mieszkaniowych

Ministerstwo Finansów przygotowało rozporządzenie, w którym uwzględniło wypracowaną przez sądy administracyjne jednolitą linię orzeczniczą w kwestii sposobu dokonywania rozliczeń VAT przez wspólnoty mieszkaniowe.

Kiedy warto być podatnikiem VAT, a kiedy wybrać zwolnienie?

Zapewne wielu startujących w biznesie przedsiębiorców zastanawia się nad praktycznymi różnicami między wyborem opodatkowania VAT, a zwolnieniem z tego podatku. Najlepiej wyjaśnić to na następującym przykładzie.

Zmiany w zasadach zatrudniania cudzoziemców

Doprecyzowany został rodzaj informacji, które polski pracodawca musi zawrzeć w oświadczeniu składanym w PUP w związku z planowanym zatrudnieniem cudzoziemców z Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji lub Ukrainy.

Zasady dokonywania korekt błędnych zapisów księgowych

Wprowadzając korekty błędnych zapisów księgowych, mamy najczęściej na uwadze samą korektę – myśl, żeby wyeliminować z ksiąg rachunkowych błędny zapis. Kierując się takimi intencjami, uchodzi naszej uwadze znaczenie informacji płynących z samych zapisów ujętych na określonych stronach niektórych kont. Warto zastanowić się, jakie występują wewnętrzne powiązania danych liczbowych strony DT lub CT i jak mogą one zostać zniekształcone przez zapisy korygujące błędy. Przestrzeganie pewnych zasad korygowania błędów ułatwia sprawowanie kontroli.

Akcyza na węgiel i koks przyniesie budżetowi 143 mln zł

Akcyza na węgiel i koks, której wprowadzenie planowane jest na 1 stycznia 2012 r., da budżetowi około 143 mln zł - szacuje resort finansów w uzasadnieniu do opublikowanego projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym.

Eksperci na temat podatku od transakcji finansowych

Eksperci banków komentują propozycję Niemiec i Francji dotyczącą wspólnego podatku od transakcji finansowych dla strefy euro.

Porównanie amortyzacji bilansowej i podatkowej

Amortyzacja i umorzenie to niezwykle istotne kategorie pod względem zarówno bilansowym, jak i podatkowym. Podobnie jak w sposobie definiowania pojęcia środków trwałych, tak i w zasadach ich amortyzowania występują pewne różnice między uregulowaniami zawartymi w prawie bilansowym a uregulowaniami wynikającymi z przepisów podatkowych.

ZUS potwierdza coraz więcej profili na ePUAP

Coraz więcej osób zgłasza się do ZUS, aby bezpłatnie potwierdzić Profil Zaufany ePUAP. Szczególnie aktywni są mieszkańcy Warszawy oraz Białegostoku. Profil Zaufany jest odpowiednikiem podpisu elektronicznego, umożliwiającego korzystanie z e-administracji, m.in. składanie wniosków do ZUS za pomocą Internetu.

Czternaście dni i nocy papierkowej roboty, aby zapłacić podatki

325 godzin w roku poświęcają przeciętnie polskie firmy na czynności związane z płaceniem podatków - wynika z raportu Doing Business 2011 przygotowanego przez Bank Światowy, a informuje o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Spółka z o.o. jako komplementariusz - jak nie płacić podwójnego podatku

Ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania firmy i brak podwójnego opodatkowania dochodów. Taki skutek (łączący zalety spółki z o.o. i spółek osobowych) można osiągnąć tworząc spółkę komandytową, w której komplementariuszem będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pozew o zmianę oceny kwalifikacyjnej pracownika

Przy rozpoznawaniu pozwu dotyczącego uchylenia oceny kwalifikacyjnej pracownika sąd ma obowiązek merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy, w szczególności ustalenia, czy ocena została przeprowadzona prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi u danego pracodawcy przepisami. Jeżeli ocena była przeprowadzona niezgodnie z przepisami, sąd może i powinien ją uchylić.

ABC Prawa - Obligacje zabezpieczone hipotecznie

W naszej poniższej publikacji postaramy się wyjaśnić w jaki sposób można zabezpieczyć hipotecznie roszczenia obligatariuszy, jakie wymogi należy spełnić, a także na co powinni zwrócić uwagę przyszli obligatariusze obligacji zabezpieczonych hipotecznie.

Wzór umowy o staż absolwencki

Częstym sposobem zatrudnienia przez pracodawców absolwentów podejmujących pierwszą w życiu pracę jest przyjmowanie ich na staż na podstawie skierowania starosty. Staż to nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez realizowanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.

Jaki podatek od zasiedzenia nieruchomości?

Nabycie prawa własności nieruchomości w drodze zasiedzenia opodatkowane jest podatkiem w wysokości 7% wartości tej nieruchomości. Wynika to z art. 15 ust. 2 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Darowizna pieniężna związana z zamianą gruntów jako koszt

Czy wartość dokonanych darowizn na rzecz miasta będzie związana z kosztem nabycia gruntów i w związku z tym, stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy CIT, w przypadku zbycia tych gruntów w przyszłości, tak poniesiony wydatek, będzie stanowić koszt uzyskania przychodu?

Wybierz najlepszą formę księgowości dla swojej firmy

Według danych ZUS-u na polskim rynku działa aktywnie ponad 1,8 mln przedsiębiorców, rozliczających się z fiskusem. W 2008 r. rząd znowelizował ustawę o rachunkowości, zezwalając podmiotom o przychodach do 1,2 mln EUR na stosowanie uproszczonej księgowości. Czy to jednak zawsze najlepszy wybór?

Podatnicy przekazali organizacjom charytatywnym prawie 400 mln zł

Rekordową kwotę prawie 400 mln zł przekazali w ramach tzw. 1 procenta organizacjom pożytku publicznego podatnicy w rozliczeniu za 2010 rok - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów. To o 43 mln więcej niż w ubiegłym roku i o prawie 20 mln zł więcej, niż w 2008 r.

Jak fiskus kontroluje handel internetowy?

Osoby prowadzące sprzedaż wysyłkową za pośrednictwem internetu nie powinny liczyć na to, że fiskus nic nie wie o ich działalności. Organy kontroli skarbowej coraz sprawniej wyłapują tych, którzy handlując w sieci „zapominają” płacić podatki.

Sprzedajesz w Internecie? Sprawdź, czy musisz płacić podatki!

Handel internetowy coraz bardziej interesuje fiskusa. Od kilku lat organy podatkowe i kontrola skarbowa uważnie kontrolują podmioty sprzedające towary i usługi w Internecie. Systematycznie rosną bowiem obroty sklepów internetowych i osób handlujących na portalach aukcyjnych. Nie wszyscy jednak stale handlujący w sieci płacą z tego tytułu podatki, niektórzy nawet nie przypuszczają, że mają taki obowiązek. Do czasu.

Akcyza na węgiel i koks od 2012 roku

Od 1 stycznia 2012 r. przestaje obowiązywać zwolnienie z akcyzy w odniesieniu do węgla i koksu. Rząd zapowiada, że węgiel i koks zużywane przez gospodarstwa domowe będą nadal zwolnione z akcyzy, a kopalnie nie będą obowiązane do prowadzenia składów podatkowych z tytułu wydobycia węgla.

Wyciągi z ksiąg rachunkowych funduszu sekurytyzacyjnego

Nadanie mocy prawnej dokumentu urzędowego w postępowaniu cywilnym prowadzonym wobec konsumenta księgom rachunkowym oraz wyciągom z ksiąg rachunkowych funduszu sekurytyzacyjnego jest niezgodne z Konstytucją.

Jak prawidłowo rozliczyć dochody z agroturystyki

Osoba rozpoczynająca prowadzenie agroturystyki po spełnieniu określonych warunków może być zwolniona z podatku dochodowego. W razie nie spełniania tych warunków, ma do wyboru cztery formy opodatkowania przychodów z działalności agroturystycznej.

Usługa gastronomiczna, czy sprzedaż towarów – jaka stawka VAT przy sprzedaży lodów?

Okazuje się, że nie jest łatwo stosować przepisy VAT także podmiotom sprzedającym lody. Inna stawka obowiązuje bowiem przy sprzedaży lodów bez świadczenia usługi gastronomicznej, czyli „na wynos” (5%), a inna gdy lody są serwowane do spożycia „na miejscu” (8%). Są jednak sytuacje, gdy trudno stwierdzić, czy jest świadczona usługa gastronomiczna, czy mamy do czynienia tylko ze sprzedażą.

Nie można zmieniać podatkowych „reguł gry” w trakcie przedsięwzięcia finansowego czy gospodarczego

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny uznał, że podatnicy, którzy podjęli określone czynności zmierzające np. do uzyskania ulgi podatkowej nie mogą być zaskakiwani przez ustawodawcę w toku tych czynności nowymi, mniej korzystnymi przepisami. Ta linia orzecznicza Trybunału ma niezwykle istotne znaczenie dla podatników w kontekście licznych zmian przepisów podatkowych.

W uchylaniu się od podatków celują wielkie koncerny

W uchylaniu się od podatków celują wielkie koncerny krajowe i ponadnarodowe, których udział we wszystkich oszustwach podatkowych w Hiszpanii wynosi 71,2 procent - podało hiszpańskie ministerstwo finansów. W 2010 roku nie zapłaciły one fiskusowi 42,7 mld euro.

Kiedy organizacja, prowadząc szkolenia, korzysta ze zwolnienia

Nowe przepisy w zakresie korzystania ze zwolnień z VAT – mimo że minęło już pół roku od chwili ich wejścia w życie – nadal w praktyce przysparzają podatnikom wiele problemów. Dotyczy to również usług szkoleniowych. Organizacja, która świadczy te usługi, musi każdorazowo w stosunku do każdego uczestnika ustalać, czy może zastosować zwolnienie, czy też musi opodatkować te usługi stawką 23%.

Zakup kawy oraz ciastek dla klientów firmy

Przy zakupie kawy i ciastek dla klientów firmy do końca marca 2011 r. nie odliczaliśmy podatku naliczonego z faktur dokumentujących ich zakupy. Czy obecnie (od kwietnia 2011 r.) od zakupów tych możemy odliczać VAT, tj. czy przysługuje nam prawo do odliczania podatku naliczonego? Czy w związku z tym mamy obowiązek wystawiać faktury wewnętrzne z podatkiem należnym?

Najwięcej za błąd zapłaci urzędnik samorządowy z Mazowsza

Prawie 59 tys. zł kary za swój błąd może zapłacić urzędnik organów centralnych czy naczelnych - ocenia firma doradcza Deloitte, która przeanalizowała obowiązującą od maja ustawę o odpowiedzialności majątkowej urzędników. Najwięcej zapłacą urzędnicy w województwie mazowieckim, najmniej w warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i podlaskim.

Eksperci: podniesienie płacy minimalnej to wzrost bezrobocia

Podniesienie płacy minimalnej do 1,5 tys. zł spowoduje wzrost bezrobocia o kilka proc. - uważa Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Podobnie uważają przedstawiciele Inicjatywy Firm Rodzinnych, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związku Rzemiosła Polskiego.

Wynagrodzenie członków zarządu w księgach rachunkowych

Zarząd jest organem wykonawczym spółki kapitałowej, którego podstawowym zadaniem jest prowadzenie spraw spółki oraz jej reprezentacja. Sposób działania zarządu oraz powoływania jego członków regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych.

REKLAMA