REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy otrzymanie rabatu towarowego oznacza powstanie przychodu

Spółka dokonuje zakupów dużych partii towarów. Kontrahent spółki z tego powodu dołączył do kupowanej partii towarów kilkadziesiąt sztuk towaru gratis. Czy spółka powinna takie gratisy rozpoznać jako przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń?

Trzeba zadbać o udokumentowanie swoich przychodów i oszczędności

Osoby finansujące większe zakupy lub inwestycje z oszczędności, czy środków pochodzących od osób trzecich (darowizny, pożyczki, kredyty) powinny pamiętać o rzetelnym dokumentowaniu pozyskania tych środków. Może to się bardzo przydać, gdy fiskus zechce sprawdzić źródła finansowania inwestycji.

Reklama w mediach jest kosztem uzyskania przychodu - porada

Wydatki na reklamę i promocję produktów lub usług w mediach (internet, gazety, czasopisma, telewizja, radio, gazetki reklamowe) są kosztem podatkowym. Brak jest możliwości bezpośredniego powiązania kosztu reklamy z uzyskanym przychodem stąd koszty te mają charakter pośredni. Zatem można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia (dacie zaksięgowania jako koszt).

Prawne podsumowanie sierpnia 2011 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w sierpniu 2011 r., ostatnio opublikowanego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz najciekawszych decyzji Prezesa UOKiK.

REKLAMA

Rząd zamyka bramę do raju podatkowego

Resort finansów wypowiedział wojnę zagranicznym ulgom podatkowym. Polska renegocjowała umowę z Cyprem, teraz na celowniku fiskusa jest Luksemburg, Singapur, Malezja i Indie - stwierdza "Puls Biznesu".

Wszedł w życie tzw. podatek chipsowy

Od 1 września obowiązuje na Węgrzech tzw. podatek chipsowy od żywności i napojów o wysokiej zawartości cukru, soli, węglowodanów oraz kofeiny. Ma on przynieść budżetowi 74 mln euro rocznie.

Od 1 stycznia 2012 roku wzrasta kara porządkowa

Jednym z narzędzi, którymi urzędnicy skarbowi mogą legalnie dyscyplinować podatników, jest kara pieniężna, której zasady nakładania określono w art. 262 i 263 Ordynacji podatkowej.

Wyższa podstawa zastawu skarbowego od 1 stycznia 2012 roku

Zdarza się nierzadko, że podatnikowi doręczana jest decyzja organu podatkowego, ustalająca wysokość zobowiązania podatkowego. Wielu podatników posiada też zaległości podatkowe wraz z odsetkami. W takich przypadkach Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje prawo ustanowienia zastawu skarbowego na wszystkich będących własnością podatnika oraz stanowiących współwłasność łączną podatnika i jego małżonka rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, za wyjątkiem rzeczy lub praw majątkowych niepodlegających egzekucji oraz mogących być przedmiotem hipoteki.

REKLAMA

Zmiany w ustawie o NIP

29 lipca 2011 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz o zmianie innych ustaw. Ustawa wprowadza rewolucję w zakresie ewidencji podatkowej. Większość jej regulacji wchodzi w życie 1 września br., pozostałe 1 stycznia 2012 r. W związku z tą zmianą zostało zmienionych kilkadziesiąt ustaw podatkowych i dotyczących obrotu gospodarczego.

W jaki sposób należy ustalić powierzchnię użytkową do celów VAT

Jak ustalić metraż remontowanego lokalu lub budynku, aby móc stosować stawkę 8%?

Dlaczego warto korzystać z wyliczenia rezerw na świadczenia pracownicze

Obowiązek tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze (m.in. odprawy emerytalne, odprawy rentowe, odprawy pośmiertne, nagrody jubileuszowe) w Polsce wynika z ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Jej art. 39 nakłada na jednostki obowiązek dokonywania biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów na przyszłe świadczenia na rzecz pracowników. W myśl art. 39 ust. 2a rezerwy na zobowiązania pracownicze należy wykazać w bilansie jako rezerwy na zobowiązania.

Podatnicy skarżą się na Norwegię

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Norwegią daje prawo do opodatkowania wynagrodzenia za pracę obu państwom.

Renciści socjalni będą mogli więcej zarobić

Od 1 stycznia 2012 roku rencista socjalny będzie mógł zarobić 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia bez ryzyka zawieszenia renty przez ZUS. Obecnie może dorobić tylko 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Kasy rejestrujące - zmiany od 1 września 2011 r.

Od 1 września 2011 r. weszły w życie kolejne zmiany w ustawie o VAT.

Zwolnienie z podatku darowizny pieniężnej - wpłata tylko na konto obdarowanego?

Fiskus nadal uważa, że jeżeli środki pieniężne będące przedmiotem darowizny nie wpłynęły na rachunek bankowy obdarowanego, ale na rachunek wierzyciela obdarowanego, jako zapłata za zobowiązanie obdarowanego (np. na rachunek bankowy dewelopera) - to nie został spełniony warunek określony w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym taka darowizna środków pieniężnych nie podlega zwolnieniu ale podlega opodatkowaniu podatkiem od darowizn na ogólnych zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Na szczęście można odwołać się do sądów administracyjnych, które są bardziej liberalne w tej kwestii.

Czy wszystkie papierosy podlegają akcyzie?

Otóż nie wszystkie. Wyrobami akcyzowymi są papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki bez względu na kod CN. Tak zwane „papierosy ziołowe” leczące uzależnienie od nikotyny nie podlegają akcyzie. Ale nie dlatego, że nie zawierają w swoim składzie tytoniu.

Czy odszkodowanie wypłacane przez najemcę wynajmującemu podlega VAT?

Jeżeli płatności o charakterze odszkodowawczym (w tym też kary umowne) nie będą miały bezpośredniego związku z żadną czynnością ekwiwalentną (mającą charakter świadczenia ze strony podmiotu zobowiązanego), wówczas kwota otrzymanych odszkodowań nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

23% VAT na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce od 2012 roku

Z dniem 1 stycznia 2012 r. ubranka i dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce, objęte obecnie preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 8% zostaną opodatkowane stawką podstawową 23%. Pozostałe artykuły dla dzieci opodatkowane są już obecnie stawką podstawową VAT.

Większe możliwości wnioskowania o interpretację ogólną zwiększą bezpieczeństwo podatników

Zwiększenie liczby wydawanych interpretacji ogólnych przełoży się na wzrost wiedzy i świadomości podatników oraz ujednolicenie praktyki organów administracji skarbowej, czyli bezpieczeństwo prawne i wzrost zaufania do organów państwa. Projektowany w ramach ustawy deregulacyjnej bis przepis, jako instrument zwiększający bezpieczeństwo prawne podatników w warunkach niestabilnego prawa podatkowego, jest bardzo potrzebny – piszą eksperci BCC.

Ujednolicony tekst ustawy o VAT

Ujednolicony tekst ustawy o VAT został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Od 31 sierpnia 2011 r. nie tylko rodzina na swoim

Dnia 31 sierpnia 2011 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadzi zmiany w zasadach stosowania dopłat do oprocentowania kredytów udzielanych na zakup lokalu mieszkalnego, budowę i zakup domu jednorodzinnego albo wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej (czyli rządowego programu preferencyjnych kredytów mieszkaniowych „Rodzina na Swoim”).

PESEL zamiast NIP - ważne zmiany od 1 września 2011 roku

Od 1 września 2011 r. osoby fizyczne objęte rejestrem PESEL nieprowadzące działalności gospodarczej lub niebędące zarejestrowanymi podatnikami VAT będą podatkowo identyfikowane za pomocą numeru PESEL. Ostatecznie NIP dla osób fizycznych zostanie zniesiony z dniem 1 stycznia 2012 r.

Prawo do opłacania niższych składek ZUS - problemy z interpretacją przepisów

Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą, może skorzystać z tzw. preferencyjnych warunków opłacania składek. Prawo do tego przywileju budzi liczne trudności interpretacyjne nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla sądów, które orzekają w zakresie obowiązku składkowego.

ABC Prawa - Administrator hipoteki

W naszej poniższej publikacji postaramy się wyjaśnić kim jest administrator hipoteki oraz jakie są jego zadania na gruncie zarówno ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r., Nr 124, poz. 1361, dalej „ustawa o księgach wieczystych i hipotece”), jak i ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r., Nr 120, poz. 1300 ze zm., dalej „ustawa o obligacjach”).

Lokaty długoterminowe bez podatku Belki?

Odsetki i inne przychody z rachunków i lokat długoterminowych oraz obligacji powinny być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych - uważa wicepremier Waldemar Pawlak. Minister gospodarki przedstawił taką propozycję ministrowi finansów.

Zmiana umowy podatkowej z Maltą

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji zmian w polsko-maltańskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania i uchylaniu się od podatku - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Podatki i opłaty lokalne 2012 - stawki maksymalne

Od 1 stycznia 2012 r. wzrastają maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Będziemy mieli zatem wyższe stawki podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych i opłat (targowej, miejscowej, uzdrowiskowej, od posiadania psów). Stawki te wzrastają bowiem o wskaźnik inflacji. Na podstawie komunikatu Prezesa GUS z 13 lipca 2011 r. (M.P. Nr 68, poz. 679), wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2011 r. w stosunku do pierwszego półrocza 2010 r. wyniósł 4,2%.

Jak rozliczyć w p.k.p.r. towar z importu

Jak ująć zakup towarów handlowych z Chin w podatkowej księdze przychodów i rozchodów – w którym roku podatkowym?

Nowe zaświadczenie o okresach nieprowadzenia pojazdu przez kierowców

Przedsiębiorcy będę musieli wystawiać nowe, rozszerzone zaświadczenie dokumentujące przerwy w pracy kierowcy. Taką zmianę wprowadza nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym, która zacznie obowiązywać od 31 sierpnia 2011 r.

W 2012 r. wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych

Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosną od 2012 r. o 4,2 proc. - przewiduje opublikowany przez Ministerstwo Finansów projekt obwieszczenia w tej sprawie. To skutek inflacji w pierwsze połowie 2011 r.

Kompania Węglowa zadowolona ze zmian w podatku akcyzowym

Wprowadzenie jasnego systemu naliczania podatku akcyzowego na węgiel kamienny oraz rozszerzenie katalogu zwolnień od tego podatku, to korzystne zmiany, które m.in. zapobiegną znacznemu wzrostowi cen węgla od przyszłego roku - oceniają przedstawiciele Kompanii Węglowej.

Francja chce opodatkować bogatych

Francja zmniejszyła prognozowany wzrost gospodarczy i oznajmiła, że będzie starać się o 11 mld euro dodatkowych wpływów w budżecie na 2012 rok, aby sprostać ograniczeniu deficytu. Opodatkuje też tymczasowo bogatych.

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne - porada

Przez nieściągalność wierzytelności rozumie się niemożność zaspokojenia wierzyciela z majątku dłużnika pomimo wyczerpania wszystkich przewidzianych prawem środków, w tym również przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego. Ponadto nieściągalność wierzytelności zachodzi zawsze w przypadku niewypłacalności dłużnika, jeżeli jest oczywiste, że z wszczętej egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych. Wierzytelności nieściągalne, bez względu na przyczynę ich nieściągalności oraz utworzone na ten cel rezerwy, a także odpisy aktualizujące wartość należności - co do zasady - nie są uznawane za koszty uzyskania przychodu. Jakie są zatem wyjątki od tej zasady?

Czy źródło z jakiego zapłacono za remont domu ma znaczenie przy zwrocie VAT za materiały budowlane?

Zdarzają się sytuacje, że materiały budowlane służące do remontu zostały zakupione ze środków innych niż własny budżet właściciela domu, czy mieszkania. Przykładowo remont lub odbudowa budynków mieszkalnych, które ucierpiały w wyniku powodzi, czy innych kataklizmów odbywa się często przy wsparciu finansowym gmin, rządu czy też innych instytucji pomocy społecznej. Powstaje w takich sytuacjach wątpliwość, czy właściciel domu może skutecznie ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane.

Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Niedopełnienie obowiązku instalacji kasy rejestrującej (fiskalnej) skutkuje nie tylko 30% sankcją w VAT, czy karami określonymi w przepisach kodeksu karnego skarbowego, ale uniemożliwia też skorzystanie m.in. z ulgi na zakup kasy. Kwestia sankcji za brak kasy fiskalnej budzi jednak szereg wątpliwości.

Czy nabycie kabin dla palaczy zwiększa koszty uzyskania przychodów?

Restrykcyjność przepisów dotyczących ochrony przed skutkami palenia tytoniu wywołuje czasami konieczność wyposażenia firmy w kabiny dla palaczy. Służyć mogą zarówno pracownikom, czy kontrahentom (np. w biurze) albo klientom (np. w prowadzonej przez nas restauracji). Czy wydatki na ten cel są kosztami podatkowymi?

Międzynarodowy skutek orzeczeń w sprawach wspólnotowych znaków towarowych

Dnia 12 kwietnia 2011 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok dotyczący skutków orzeczeń wydawanych przez sądy krajowe w sprawach wspólnotowych znaków towarowych (sprawa C-235/09). ETS we wskazanym wyroku stwierdził, że zakaz kontynuowania działań naruszających prawa do znaku towarowego orzeczony przez sąd krajowy w odniesieniu do wspólnotowego znaku towarowego rozciąga się, co do zasady, na cały obszar Unii Europejskiej, a nie tylko na obszar państwa, na terenie którego znajduje się sąd krajowy wydający wyrok.

Pracodawcy chcą elastycznego czasu pracy

Utrzymanie możliwości przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy oraz ustalania indywidualnego czasu pracownika na zasadach ruchomego czasu pracy proponuje PKPP Lewiatan. Te i inne rekomendacje, przygotowane przez organizację pracodawców, mogą uchronić polską gospodarkę przed silnym spowolnieniem.

ZUS wstrzymał wypłatę świadczeń chorobowych na kwotę 75,5 mln zł

W pierwszej połowie roku, po kontroli zwolnień lekarskich Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał lub zawiesił wypłatę świadczeń chorobowych na kwotę blisko 75,5 mln złotych - wynika z komunikatu ZUS.

Numer rejestracyjny pojazdu na fakturze za paliwo

Czy na fakturach dotyczących zakupów paliwa do pojazdów musi być zawsze numer rejestracyjny pojazdu? Co zrobić, jeżeli pojazd nie posiada dowodu rejestracyjnego? Czy numer rejestracyjny może wpisać sam podatnik? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące faktur za paliwo i części do pojazdów.

Na czym polega karuzela podatkowa?

Tak zwane oszustwa karuzelowe są najpoważniejszymi przestępstwami skarbowymi w skali całej Unii Europejskiej. Powodują one największe uszczuplenia budżetowe. Podmioty działające w ramach „karuzeli podatkowej” nie płacą VAT należnego lub wyłudzają zwrot VAT naliczonego. Częścią łańcucha transakcji karuzelowych są często tzw. słupy, zwane też „znikającymi podatnikami”, czyli podmioty, które po dokonaniu szeregu transakcji ulegają likwidacji.

Zaświadczenie dokumentujące przerwy w pracy kierowcy

31 sierpnia 2011 r. wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym.

Podatkowe rozliczenie wydatków na utwardzenie podłoża

Nasza firma użytkuje na podstawie umowy najmu przenośne hale magazynowe i kontenery biurowe, postawione na gruncie będącym naszą własnością. Stoją tam również budynki i budowle będące własnością firmy. W związku z ich postawieniem, zwłaszcza hal magazynowych, firma poniosła znaczne nakłady.

MF: powrót do 40 proc. i 30 proc. progów PIT dałby tylko 1,5 mld zł

Powrót do 40 proc. i 30 proc. progów PIT dałby budżetowi tylko 1,5 mld zł, tymczasem propozycje SLD dotyczące służby zdrowia kosztowałyby państwo znacznie więcej - uważa minister finansów Jacek Rostowski. Rząd nie godzi się też na obniżenie akcyzy na paliwa.

O interpretację ogólną będzie mógł wystąpić każdy

Projekt ustawy deregulacyjnej bis przewidywał możliwość wnioskowania o wydanie interpretacji ogólnej przez reprezentatywną organizację związkową lub organizację pracodawców. Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo” dokonała zmiany, dzięki której wniosek taki będzie mógł wystosować każdy podmiot. W opinii Pracodawców RP nie jest to dobry pomysł.

Kiedy zaliczać do kosztów składki na ubezpieczenie społeczne w części pokrywanej przez pracodawcę?

Aczkolwiek dodany od 1 stycznia 2010 r. przepis art. 15 ust. 4h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) obowiązują już pewien czas, to podatnicy nadal miewają problemy z prawidłowym rozpoznaniem momentu ujęcia wydatków na składki na ubezpieczenie społeczne w części pokrywanej przez siebie w kosztach uzyskania przychodów. Zbadajmy zatem co jest źródłem tych problemów.

Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

Spółka X w czerwcu 2011 r. dokonała eksportu towarów. Za pomocą jednego zgłoszenia celnego zostały odprawione dostawy udokumentowane różnymi fakturami. Do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za czerwiec Podatnik posiadał potwierdzenie wywozu tych towarów (komunikat IE-599). Przy czym okazało się, że jedna z faktur została błędnie podsumowana, tzn. suma wykazana w fakturze jest niższa niż rzeczywista kwota wynikająca z zsumowania poszczególnych pozycji faktury. W drugiej fakturze Spółka X przez pomyłkę zaniżyła cenę sprzedaży.

Kiedy deweloper rozlicza koszty inwestycji przeznaczonej do sprzedaży?

Realizacja projektu deweloperskiego wiąże się z koniecznością ponoszenia znacznych wydatków, które dopiero w przyszłości zostają skompensowane przychodami osiąganymi ze sprzedaży bądź eksploatacji inwestycji.

Jak rozliczać VAT od aut w leasingu?

Posiadamy w firmie 2 auta leasingowe. W związku z ciągłymi zmianami przepisów VAT nie jestem pewny czy prawidłowo odliczam VAT w 2011 roku. Proszę o wyjaśnienie prawidłowych zasad.

Czy ubezpieczenie OC dla prezesa, opłacone przez spółkę, jest opodatkowane PIT?

Prowadzimy spółkę z o.o. Spółka w najbliższym czasie zamierza zawrzeć umowę ubezpieczenia OC prezesa i pozostałych członków zarządu spółki. Czy w związku tym ubezpieczenie zarządu, spowoduje powstanie przychodu z tego tytułu po stronie każdego członka?

REKLAMA