REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy umowa cash poolingu podlega opodatkowaniu PCC?

Zdaniem organów podatkowych zawarcie umowy cash poolingu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Kiedy trzeba sporządzić dokumentację transakcji z podmiotami powiązanymi?

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych dokonujący transakcji
z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej takiej (takich) transakcji. Powstanie tego obowiązku uzależnione jest od rodzaju transakcji, jej wartości oraz wysokości kapitału zakładowego podmiotu zawierającego transakcję.

Czy odsprzedaż paliwa podlega akcyzie?

Podatnik nabywa paliwo, które obciążone jest na wcześniejszym etapie obrotu akcyzą. Zasadniczo paliwo to przeznaczone jest na potrzeby własne. Jednak sporadycznie podatnik dokonuje odsprzedaży w nieprzetworzonym stanie zakupionego paliwa nie doliczając do ceny zakupu opłat dodatkowych oraz marży. Czy fakt odsprzedaży paliwa jest przedmiotem opodatkowania podatkiem akcyzowym?

MF: likwidacja lokat antybelkowych da budżetowi 380 mln zł rocznie

Ministerstwo finansów liczy, że likwidacja jednodniowych lokat "antybelkowych" da budżetowi 380 mln zł rocznie albo więcej. Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2012 r. - przewiduje projekt zmian w Ordynacji podatkowej.

REKLAMA

Jak rozliczać w VAT premie pieniężne?

Przedsiębiorcy w celu zwiększania sprzedaży wypłacają często swym kontrahentom premie pieniężne stanowiące swego rodzaju nagrodę finansową za zakup określonej ilości towarów lub usług, czy też za terminowe dokonywanie płatności za towary i usługi. Często zdarza się, kontrahenci, którym została udzielona premia pieniężna wystawiają z tego tytułu faktury, traktując tę czynność jako świadczenie usług. Udzielający premii mają zaś wątpliwość, czy przysługuje im uprawnienie do odliczenia VAT naliczonego na podstawie takiej faktury.

Kiedy tablice reklamowe (billboardy) podlegają podatkowi od nieruchomości?

Wielu przedsiębiorców reklamuje swoje produkty, usługi, czy firmy wynajmując miejsce na tablicach reklamowych (billboardach) od wyspecjalizowanych firm. Powstaje przy tym pytanie, czy prowadzenie działalności reklamowej z wykorzystaniem tego rodzaju tablic wiązać się może z ich opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości.

Kiedy przychody z najmu można opodatkować ryczałtowo?

Osoby fizyczne nie prowadzące żadnej działalności gospodarczej lub prowadzące jakąś działalność, ale pragnące uzyskiwać dodatkowe dochody z najmu wykonywanego poza jakąkolwiek działalnością mają możliwość wyboru formy opodatkowania tych przychodów. Chodzi w szczególności o najem różnych ruchomości i nieruchomości nie należących do majątku związanego z działalnością gospodarczą.

Nieudany debiut giełdowy nie jest podstawą do korekty podatku od czynności cywilnoprawnych

Pracownicy i byli pracownicy przedsiębiorstw sektora energetycznego, którzy w ramach prywatyzacji otrzymali nieodpłatnie akcje pracownicze, a następnie skorzystali z przepisów o konsolidacji takich przedsiębiorstw i dokonali zamiany swoich akcji na akcje spółek konsolidujących (łączących) uważają, że należy się im zwrot nadpłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).Pracownicy i byli pracownicy przedsiębiorstw sektora energetycznego, którzy w ramach prywatyzacji otrzymali nieodpłatnie akcje pracownicze, a następnie skorzystali z przepisów o konsolidacji takich przedsiębiorstw i dokonali zamiany swoich akcji na akcje spółek konsolidujących (łączących) uważają, że należy się im zwrot nadpłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Kto płaci akcyzę od samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Wiele osób kupujących samochody osobowe w innych krajach UE korzysta z pomocy pośredników. Wynika to zarówno z braku czasu lub innych zdarzeń uniemożliwiających osobisty zakup wymarzonego pojazdu za granica, jak też z faktu, że niektóre samochody można nabyć na zamkniętych aukcjach lub licytacjach organizowanych przez różne organizacje lub administracje w tych krajach.

Kiedy można wznowić postępowanie podatkowe – niezawiniony brak udziału strony

Czwartą przesłanką wznowienia postępowania podatkowego jest brak udziału strony w postępowaniu nie z własnej winy. Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 123 § 1 Ordynacji podatkowej, organy podatkowe obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

Kiedy usługi kształcenia zawodowego nie będą zwolnione z VAT?

Nie wszystkie usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego są zwolnione od podatku od towarów i usług. Warto więc przyjrzeć się kiedy podatnik ze zwolnienia takiego będzie korzystał na przykładzie szkoleń organizowanych dla rzeczoznawców majątkowych.Nie wszystkie usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego są zwolnione od podatku od towarów i usług. Warto więc przyjrzeć się kiedy podatnik ze zwolnienia takiego będzie korzystał na przykładzie szkoleń organizowanych dla rzeczoznawców majątkowych.

Jak amortyzować znaki towarowe?

Przepis art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT) obejmuje zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, które podlegają amortyzacji. Składniki majątkowe, które nie zostały wymienione w tym katalogu, nie mogą być amortyzowane, chyba że są środkami trwałymi.

Kiedy ująć w kosztach pierwszą ratę leasingową?

Całą kwotę z pierwszej faktury wystawionej przez firmę leasingową tytułem spłaty pierwszej raty leasingowej spółka może zaliczyć jednorazowo w koszty uzyskania przychodów w dacie jej poniesienia.

Jak są opodatkowane dochody wspólników z tytułu umów menedżerskich?

Bez względu na to, czy umowy menedżerskie zostaną zawarte w ramach działalności gospodarczej, czy też poza nią, przychody z tytułu ich wykonywania będą zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście i opodatkowane według jednakowych zasad. Zasady te wyłączają możliwość kwalifikowania przychodów z umów menedżerskich, nawet tych, które są zawierane w ramach działalności gospodarczej, jako przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a tym samym opodatkowania ich 19% podatkiem liniowym.

Odliczenie VAT przez spółkę handlującą złomem - wyrok WSA 27 czerwca

Do 27 czerwca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie prawa do odliczenia VAT wynikającego z obrotu złomem przez spółkę DROP. Na rozstrzygnięcie czekają inne firmy zajmujące się recyklingiem surowców wtórnych.

Zanim wykupimy wycieczkę

Lato to idealny czas na odpoczynek. Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd zagraniczny, korzystając z usług biur podróży. Oto kilka istotnych wskazówek, o których należy pamiętać przed zawarciem umowy z biurem podróży.

Kiedy posiadacze pojazdów muszą płacić e-myto

Od 1 lipca 2011 r. posiadacze pojazdów powyżej 3,5 tony (w tym zespołów pojazdów powyżej 3,5 tony) oraz wszystkich autobusów będą zobowiązani do wnoszenia opłaty elektronicznej (e-myto).

Zmiany zasad wynagradzania zasadniczego pracowników publicznych ZOZ

Została skorygowana wysokość stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej w pierwszych czterech kategoriach zaszeregowania (odnoszących się do części grup pracowników otrzymujących wynagrodzenie jednoskładnikowe), tak aby nie odbiegały one od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r. (1386 zł).

Zmiany w opłacie targowej - nie zapłaci tylko handlujący w budynku

Opłatę targową będą płacić właściciele stanowisk na targowiskach innych niż budynki lub ich części - zakłada nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zmiany zaczną obowiązywać od 19 czerwca 2011 r.

Nowe zasady płacenia VAT w handlu odpadami i akumulatorami

Obrót zużytymi akumulatorami, odpadami z tworzyw sztucznych, szkła i gumy będzie podlegał takim samym zasadom opodatkowania VAT jak handel złomem - przewiduje nowelizacja ustawy o VAT, którą bez poprawek przyjął Senat. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 1 lipca 2011 r.

ABC Prawa - Pismo z sądu i co dalej?

W naszej poniższej publikacji postaramy się wyjaśnić z czym może wiązać się otrzymanie pisma z sądu oraz wskażemy jakie pisma może zawierać przesyłka z sądu i co powinniśmy zrobić w razie otrzymania takiej przesyłki. Należy przy tym zaznaczyć, że niniejsza publikacja będzie dotyczyła pism w postępowaniu cywilnym (np. sprawy: o zapłatę, o stwierdzenie nabycia spadku, o rozwód).

Nowe oblicze polskiej administracji - zmiany w systemie ePUAP

Dnia 9 czerwca 2011 r. weszły w życie dwa rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2011 r. w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 93, poz. 546) oraz w sprawie zasad potwierdzania, przedłużania ważności, wykorzystania i unieważniania profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 93, poz. 547).

Firmy zaczną płacić abonament

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podpisała porozumienie z pięcioma organizacjami przedsiębiorców. Sygnatariusze zachęcają firmy do rejestracji posiadanych odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz terminowego opłacania za nie abonamentu.

Czy główny księgowy ma prawo do wynagrodzenia za nadgodziny

Wobec głównego księgowego, wykonującego jednocześnie i stale pracę szeregowego pracownika, nie można zastosować przepisu pozbawiającego go m.in. prawa do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Podsłuch kontrolowany - czyli najnowsze zmiany Kodeksu postępowania karnego

Nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 11 czerwca 2011 r., ma na celu zapewnienie efektywnej kontroli sądu lub prokuratora nad czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi organów ścigania, ingerującymi w prawo obywatela do prywatności. Dotyczy to w szczególności stosowania instytucji podsłuchu.

Nierozliczone ubezpieczenie po sprzedaży samochodu

Jednostka wykorzystująca w swojej działalności gospodarczej samochody ponosi wydatki na opłacenie składek ubezpieczeń komunikacyjnych, w tym obowiązkowego (OC) oraz dobrowolnych (AC, NNW). Rozliczenie niewykorzystanej części ubezpieczenia przypadającej na okres po sprzedaży samochodu zależy od tego, czy nabywca będzie kontynuował ubezpieczenie, czy też sprzedający wystąpi o zwrot składek za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Termin przechowywania rolek z paragonami

Do końca 2011 r. skrócono okres (do dwóch lat) obowiązkowego przechowywania kopii paragonów na nośniku papierowym.

Od 1 lipca 2011 r. kolejna zmiana przepisów dotyczących VAT

1 lipca wejdzie w życie nowe rozporządzenie wykonawcze Rady EU oznaczone numerem 282/2011 (dalej: rozporządzenie). Zastąpi ono dotychczasowy akt tej rangi o numerze 1777/2005, pochodzący jeszcze z 2005 r.

Ponad połowa Polaków nie miała problemów z wypełnieniem PIT-a

51 proc. badanych podatników przyznało, że wypełnienie PIT nie sprawiło im większych problemów - informuje resort finansów.

Odliczanie VAT przy zakupie samochodów - nie trzeba nowych zaświadczeń

Zaświadczenia wydane do końca 2010 r. przez okręgowe stacje kontroli pojazdów są nadal aktualne - wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Podatnicy nie muszą więc dokonywać ponownego badania technicznego pojazdu, w związku ze zmianą zasad odliczania VAT przy zakupie samochodów.

Opodatkowanie odsetek od zapłaty za sprzedaż nieruchomości

Czy uzyskane z tytułu sprzedaży kwoty stanowią przychód w rozumieniu przepisów prawa podatkowego? Jeśli tak, to czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zarówno cena jak i odsetki, czy są od tego podatku zwolnione?

Posiłki dla nuczycieli bez VAT, dla pozostałych pracowników już z VAT

Posiłki dla nauczycieli i uczniów wydawane przez szkoły nie są opodatkowane VAT. Zwolnienie to nie obejmuje jednak pozostałych pracowników szkół - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Nowe propozycje opłat za żłobki i przedszkola

Podwyżka opłat za żłobek z możliwymi ulgami, stawka godzinowa za opiekę przedszkolną i dodatkowe punkty za płacenie podatków w Warszawie przy zapisach do tych placówek - to propozycje przedstawione przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Czy zmiana ustawy o rachunkowości umożliwi faktyczne zawieszenie działalności gospodarczej?

Na początku czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o rachunkowości, której głównym celem jest ograniczenie sprawozdawczych i dokumentacyjnych obowiązków przedsiębiorców w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, czyli umożliwienie „prawdziwego” zawieszenia działalności gospodarczej.

W wakacje fiskus skontroluje przedsiębiorców w kurortach

22 czerwca inspektorzy skarbowi rozpoczną letnią akcję "Weź paragon". Do końca wakacji będą sprawdzać, czy np. sklepikarze lub restauratorzy w kurortach prawidłowo ewidencjonują sprzedaż.

Opłata wstępna w leasingu - ujęcie bilansowe i podatkowe

Opłata wstępna dotycząca przedmiotu leasingu zaliczana w koszty jednorazowo czy rozliczana przez okres trwania umowy leasingu – ujęcie bilansowe i podatkowe.

Zmiana przepisów dotyczących czasu pracy kierowców

Zmieni się wzór formularza, jaki pracodawca wystawia kierowcom, jeśli byli na zwolnieniu lekarskim - zdecydowali posłowie. Nowelizacja ustaw o czasie pracy kierowców i o transporcie drogowym dostosowuje polskie prawo do unijnego.

Kryteria oceny ofert przy przetargach na samochody

Zmieniły się zasady dotyczące obowiązkowych kryteriów oceny ofert w odniesieniu do przetargów na zakup samochodów.

Likwidacja NIP od 1 stycznia 2012 r.?

Posłowie sejmowej komisji finansów publicznych opowiedzieli się za likwidacją od 1 stycznia 2012 r. NIP dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Rząd planował to zrobić od 2013 r.

Jaki system czasu pracy będzie najkorzystniejszy dla kierowcy

Pracodawca może wybrać dla kierowców, do których stosujemy przepisy ustawy o czasie pracy kierowców jeden spośród różnych systemów czasu pracy. W zależności od specyfiki wykonywania pracy u danego pracodawcy.

Eurowiniety: opłaty będą zależały od emisji zanieczyszczeń

Od 2013 roku opłaty drogowe dla ciężarówek będą mogły być podwyższone w zależności od poziomu emitowanych zanieczyszczeń i hałasu. Parlament Europejski ostatecznie poparł nowelizację dyrektywy o tzw. eurowinietach.

Import towarów - uproszczenia w rozliczeniu VAT

Ustawa z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadza również zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Podatnicy, którzy rozliczają VAT od importu towarów w deklaracji VAT, nie będą musieli składać zaświadczeń o braku zaległości ani potwierdzenia zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, gdy złożą oświadczenia. Zmiany wejdą w życie 1 lipca br.

Obrót surowcami wtórnymi - nowelizacja ustawy o VAT

Posłowie zarówno koalicji, jak i opozycji zadeklarowali poparcie dla proponowanych przez rząd zmian w ustawie o VAT, które mają wyeliminować patologie w obrocie surowcami wtórnymi.

Zaległy urlop do końca lipca i zbiorowe interpretacje podatkowe

Rząd przyjął założenia kolejnej ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych i ograniczaniu barier administracyjnych. Projekt wprowadza m.in. dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu czy zbiorowe interpretacje podatkowe.

Sprzedawcy internetowi będą musieli podawać swoje dane

Sprzedawcy, działający w internecie będą musieli podawać swoje dane umożliwiające klientom nawiązanie szybkiego kontaktu z nimi - przewidują przyjęte przez rząd założenia do projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Od 9 czerwca wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Od 9 czerwca 2011 r. podstawowa stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 14 proc. w stosunku rocznym. Obniżona stawka wynosi 10,50 proc. w stosunku rocznym.

Nieodpłatne użytkowanie samochodu - zmiany w VAT

Ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw naprawia niedopatrzenia w przepisach dotyczących rozliczeń VAT od nieodpłatnego użytkowania samochodów. Przepisy tej ustawy mogą być stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia br.

Profil zaufany ePUAP, czyli do urzędu przez internet

Dzięki usłudze profil zaufany ePUAP, która startuje 9 czerwca, każdy podatnik będzie mógł załatwiać sprawy administracyjne (np. wnoszenie podań, odwołań, skarg) drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Dzień Wolności Podatkowej w II poł. czerwca

W tym roku rzeczywisty dzień Dzień Wolności Podatkowej, uwzględniający wszystkie płacone podatki, przypada w drugiej połowie czerwca - poinformowało Centrum im. Adama Smitha.

Nowe procedury dla biur rachunkowych - sprawozdanie z kontroli za 2010 r.

Do 22 kwietnia 2010 r. podmioty, na które zostały nałożone obowiązki wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (m.in. biura rachunkowe), miały obowiązek przygotowania się do stosowania nowych regulacji. W kwietniu 2011 r. GIIF opublikował sprawozdanie dotyczące m.in. wyników kontroli wykonania tych obowiązków w 2010 r.

REKLAMA