REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczyć nakłady na samochód używany na podstawie umowy leasingu

Podatnik CIT wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej samochód ciężarowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Chcąc poprawić komfort pracy kierowcy w samochodzie zainstalowano klimatyzację. Koszt wyposażenia samochodu w klimatyzację wyniósł 6000 zł. Jak korzystający (leasingobiorca) rozliczy koszt instalacji klimatyzacji, jeśli po upływie czasu umowy samochód zostanie zwrócony leasingodawcy.

Jak rozliczyć VAT przy darowiźnie majątku zlikwidowanej firmy

Wkrótce zamierzam dokonać likwidacji mojej firmy. Po przeprowadzeniu likwidacji chciałbym cały mój majątek firmowy podarować synowi i córce. W związku z powyższym mam wątpliwości, czy darowany majątek będzie podlegał podatkowi od towarów i usług z uwagi na to, że jestem podatnikiem VAT, a wiele przekazywanych ruchomości stanowią środki trwałe.

Po podwyżce VAT wykonawcy kontraktów mogą stracić część marży

Po podwyżce VAT, która ma nastąpić 1 stycznia 2011 r., firmy realizujące zamówienia publiczne na podstawie podpisanych wcześniej kontraktów mogą stracić część marży, bowiem będą musiały z własnej kieszeni pokryć koszty wyższego podatku - alarmują eksperci.

Europejski rynek funduszy inwestycyjnych napotyka przeszkody podatkowe

Z badania przeprowadzonego przez Europejskie Stowarzyszenie Funduszy Inwestycyjnych wynika, że nowa Dyrektywa UCITS IV (Dyrektywa w sprawie przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe) wprowadza znaczące utrudnienia podatkowe, które mogą przeszkodzić w osiągnięciu celu Dyrektywy, którym jest harmonizacja europejskiego rynku funduszy inwestycyjnych.

REKLAMA

Czy skapitalizowane odsetki można uznać za koszty podatkowe

Jeżeli kredyt i pożyczka zaciągnięte pierwotnie na działalność gospodarczą (finansowanie budowy obiektu stanowiącego składnik majątkowy spółki) spełniały kryterium celowości określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), to należy uznać, że zaciągnięcie kredytu na refinansowanie uprzedniego kredytu i pożyczki, uprawnia spółkę do zaliczania do kosztów podatkowych odsetek od tego kredytu w dacie ich kapitalizacji.

Czy Unia Europejska przeprowadzi harmonizację podatku spadkowego

Komisja Europejska na skutek orzecznictwa ETS oraz rosnącej liczby skarg obywateli Unii Europejskiej zleciła opracowanie raportu mającego na celu odpowiedź na pytanie: w jakim zakresie przepisy dotyczące podatku spadkowego obowiązujące w Państwach Członkowskich mogą naruszać unijną zasadę niedyskryminacji. Jednocześnie raport miał także za zadanie określić skalę problemu podwójnego opodatkowania podatkiem spadkowym w Unii Europejskiej.

Czy ryczałtowo opłacane pakiety medyczne powodują powstanie przychodu w PIT

Jeżeli wartości świadczeń medycznych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika, a opłata jest wnoszona ryczałtowo bez względu na to, czy pracownik z usług korzystał, czy też nie, brak jest podstaw do ustalenia dla konkretnego pracownika kwoty przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów usług medycznych. Nie sposób bowiem stwierdzić, czy pracownik rzeczywiście otrzymał owo świadczenie i jaka jest jego wartość.

Uregulowania prawne dotyczące fundacji - cz. I

W Polsce istnieje wiele organizacji prowadzących działalność publiczną, które nieraz przyciągają naszą uwagę i środki finansowe. Jednakże, każdy z nas, jeśli dysponuje czasem, energią i ma pomysł, może podjąć wyzwanie w postaci prowadzenia działalności publicznej. Istnieje wiele form prawnych, w których możemy prowadzić taką działalność. Niniejsza publikacja poświęcona jest najważniejszym zagadnieniom dotyczącym jednej z takich form prawnych – fundacji.

REKLAMA

Czy można odliczyć VAT świadcząc usługi szkoleniowe

Podatnicy VAT, świadczący usługi szkoleniowe, które są zwolnione z VAT mają wątpliwości, czy przysługuje im prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
Chodzi tu w szczególności o faktury dokumentujące zakup towarów i usług związanych z realizacją szkolenia.

Nowe konta dla celów prowadzenia ewidencji podatkowej

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia dotyczący zasad rachunkowości oraz planów kont dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego.

Ukrywasz dochody przed fiskusem? To się nie opłaca

Każdy podatnik, podlegający polskiemu systemowi podatkowemu, którego dochody nie zawsze są udokumentowane i zadeklarowane w corocznych rozliczeniach z fiskusem musi liczyć się z możliwością kontroli ze strony organów podatkowych.

Dostosowanie ustaw podatkowych do nowej PKWiU

Sejm jednogłośnie opowiedział się za dostosowaniem przepisów ustaw o podatkach dochodowych do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Wniosek o zaległe becikowe do końca września

Zniesiony został obowiązek poświadczania trzech wizyt u lekarza, w tym jednej przed dziesiątym tygodniem ciąży. Teraz, żeby otrzymać becikowe, wystarczy udowodnić tylko jedną wizytę w trakcie całej ciąży. Rodzinom, które wcześniej nie spełniały warunków, przysługuje jednak wsteczne uzyskanie świadczenia. Na złożenie stosownego wniosku mają czas do końca września.

Gdzie opodatkować usługi księgowe świadczone na rzecz oddziału zagranicznej spółki

Miejscem świadczenia i opodatkowania usług księgowych świadczonych na rzecz oddziału szwedzkiego przedsiębiorcy jest terytorium Szwecji, w przypadku gdy działalności oddziału nie można przypisać przymiotu stałego miejsca prowadzenia działalności.

Sejm utrzymał zwolnienie z VAT dla nauki języków obcych

Sejm utrzymał zwolnienie z VAT dla usług nauczania języków obcych. Wprowadzono też zmianę, która ma uniemożliwić producentom pieczywa i ciastek o długim terminie ważności nadużywanie preferencyjnej stawki VAT, zarezerwowanej dla wyrobów świeżych.

Trzech Króli dniem wolnym od pracy

6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, będzie dniem wolnym od pracy - zdecydował Sejm, nowelizując Kodeks pracy i ustawę o dniach wolnych od pracy. Nowelą zajmie się jeszcze Senat.

Francja nie zlikwiduje ulgi podatkowej z tytułu darowizny

Francuski Minister ds. Budżetu, Francois Baroin, potwierdził, że planowana na jesień 2010 r. likwidacja ulg podatkowych w wysokości 10 mld euro, nie obejmie ulgi podatkowej z tytułu darowizny.

Ustawa o podpisie elektronicznym od 1 stycznia 2011 r.

Chcemy, żeby ustawa o podpisie elektronicznym, która wprowadza nowe rodzaje e-podpisu, została uchwalona w tym roku i zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2011 r. - poinformował wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.

Czy darowizna sprzętu medycznego korzysta ze zwolnienia w CIT gdy sprzęt zostanie darowany następnie innemu podmiotowi

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zajął się kwestią dotyczącą skutków podatkowych darowizny w postaci sprzętu medycznego, otrzymanej przez zakład opieki zdrowotnej. Powstała bowiem wątpliwość, czy obdarowany zakład może korzystać ze zwolnienia podatkowego także wtedy, gdy daruje ten sprzęt innej placówce medycznej.

Zmiany podatkowe prezydenta Obamy

Przed zbliżającymi się listopadowymi wyborami do Kongresu USA, prezydent Obama przedstawił w Cleveland w Ohio plan odbudowy amerykańskiej gospodarki. Poza planowanymi inwestycjami infrastrukturalnymi, istotną część planu stanowią zmiany podatkowe.

Nowe technologie - zmiana definicji od 1 października

Od 1 października 2010 r. będzie obowiązywać zmieniona definicja nowych technologii dla celów odliczeń od podatku dochodowego od osób prawnych. Definicję wprowadza ustawa z 30 kwietnia 2010 r. – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki (Dz.U. Nr 96, poz. 620).

Nowe zasady obliczania odsetek od zaległości podatkowych

W piątek 24 września została uchwalona nowelizacja Ordynacji podatkowej i ustawy o zasadach ewidencji podatników i płatników. Nowe przepisy dają ministrowi finansów prawo do przetwarzania danych o podatnikach, wprowadzają nowy sposób obliczania dsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz zmieniają zasady udzielania ulg w zapłacie zobowiązań podatkowych.

Niższe stawki podatku od nieruchomości dla szpitali

Sejm znowelizował w piątek ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, która przewiduje preferencje podatkowe dla budynków przeznaczonych do świadczenia usług zdrowotnych. Zmiany w podatku od nieruchomości zaczną obowiązywać od 2011 r.

Czy można wystawiać zbiorcze faktury korygujące

Czy możemy wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą dla około 20 faktur wystawionych w 2010 r. na rzecz jednego kontrahenta? W każdej z tych faktur zastosowaliśmy zamiast 22% stawkę 7%.

Jak zgłosić do urzędu skarbowego przenośną kasę rejestrującą

Zamierzam kupić kasę rejestrującą. Ponieważ mam zgłoszony handel obwoźny i będę chciał jeździć z tą kasą po Polsce, nie wiem, w jaki sposób powinienem ją zgłosić do urzędu skarbowego.

Ustawa o VAT będzie dostosowana do nowej PKWiU

Sejm pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o VAT, która pozwoli podatnikom stosować jednolite zasady ewidencji - zarówno dla potrzeb VAT, jak i dokumentacji statystycznej. Chodzi o dostosowanie przepisów do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. (PKWiU 2008).

Nowelizacja ustawy o usługach turystycznych

Dnia 17 września 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy - Kodeks wykroczeń, która wprowadza m. in. ułatwienia w prowadzeniu działalności regulowanej organizatorów turystyki i pośredników turystycznych przez zniesienie wymogu zapewnienia kierowania przedsiębiorstwem lub jego oddziałem przez osobę spełniającą określone wymagania co do wykształcenia, praktyki i niekaralności.

Sprzedaż lokalu w drodze egzekucji komorniczej z 22-proc. VAT

Sprzedaż lokalu użytkowego w drodze egzekucji komorniczej objęta jest stawką VAT w wysokości 22 proc.

Czy odszkodowanie uzyskane przez firmę z siedzibą w specjalnej strefie ekonomicznej podlega CIT

Odszkodowania otrzymane przez przedsiębiorcę powinny być, co do zasady zaliczane do przychodów podwyższających podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Ale wyjątkowo odszkodowania związane z działalnością, która jest objęta zwolnieniem przewidzianym dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej, również są objęte tym zwolnieniem.

Kiedy podmioty zagraniczne płacą CIT w Polsce

Zagraniczni przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce w formie oddziałów oraz przedstawicielstw, co wynika z zapisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wspólnoty mieszkaniowe jako podatnicy CIT

Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są między innymi jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Przepisy prawa nie wskazują konkretnie co to jest jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Przyjmijmy, że jednostka taka musi być co najmniej zorganizowana (posiadać strukturę organizacyjną) oraz posiadać władzę, która będzie nią zarządzać. Takie cechy posiada wspólnota mieszkaniowa.

Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych – zasady ogólne

Podatek dochodowy od osób prawnych jest płacony za rok podatkowy. Ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok.

Jak w sposób uproszczony rozliczać zaliczki na CIT

Metoda uproszczonego rozliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych polega na wpłacaniu zaliczek miesięcznych w oparciu o wysokość podatku CIT wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym w poprzednim roku podatkowym albo podatku wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym dwa lata wstecz.

Zaliczki na CIT rozliczane kwartalnie

Ustawodawca przewidział możliwość rozliczania się z zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych kwartalnie, a więc po upływie każdego kwartału roku podatkowego.Taki sposób obliczania zaliczek na CIT mogą wybrać podatnicy rozpoczynający działalność (w pierwszym roku podatkowym) i tzw. mali podatnicy.

Rozliczenie roczne podatku CIT

Podatnicy rozliczają się z podatku dochodowego od osób prawnych CIT po zakończeniu roku podatkowego. W trakcie trwania roku podatkowego są natomiast zobowiązani do obliczania i zapłaty zaliczek na podatek. Zaliczki są płacone miesięcznie albo kwartalnie.

Utrata prawa do kredytu podatkowego i jej konsekwencje

Kredyt podatkowy jest zwolnieniem podatkowym, które umożliwia nowym firmom rozłożenie płatności podatku dochodowego z pierwszego roku na pięć kolejnych lat.

Jak odliczyć VAT wynikający z decyzji naczelnika urzędu celnego

Podmioty dokonujące importu towarów przeznaczonych do prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, stają się czasami stronami postępowań prowadzonych przez naczelników urzędów celnych, w wyniku których wydawane są decyzje „domiarowe” w cle i w podatku VAT (a czasami też i w akcyzie).

ZUS poszerzy liczbę dostępnych e-wniosków

W najbliższych tygodniach Zakład Ubezpieczeń Społecznych poszerzy liczbę wniosków dostępnych na stronie Elektronicznego Urzędu Podawczego.

Zbliża się koniec amnestii podatkowej na Wyspie Man

Rząd Wyspy Man ostrzegł, iż zbliża się termin upływu terminu dla podatników, którzy chcą skorzystać z programu amnestii podatkowej.

Koszt ewentualnego podatku od banków poniosą klienci

Koszt ewentualnego podatku od banków poniosą klienci tych instytucji. Nowa opłata osłabiłaby zdolność banków do finansowania rozwoju polskiej gospodarki - ostrzega Związek Banków Polskich.

Podstawowe uregulowania prawne dotyczące stowarzyszeń

Jednym z podstawowych praw obywatelskich, gwarantowanych przez Konstytucję, jest prawo do swobodnego zrzeszania się. Niniejsze memorandum poświęcone jest wyjaśnieniu najważniejszych zagadnień dotyczących stowarzyszenia jako jednej z form zrzeszania się i prowadzenia działalności społecznej.

Które przychody zleceniobiorców są zwolnione ze składek

Od 1 sierpnia obowiązuje zmienione rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zmiana polega na włączeniu osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych do kręgu uprawnionych do korzystania ze zwolnień składkowych niektórych przychodów.

Preferencje podatkowe dla szpitali

Posłowie nie zgłosili żadnych poprawek do projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przewidującego preferencje podatkowe dla budynków przeznaczonych do świadczenia usług zdrowotnych. W związku z tym projekt skierowano do bloku głosowań.

Nowelizacja ustawy o cenach i ustawy o kontroli skarbowej

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za wprowadzeniem senackich poprawek do nowelizacji ustawy o cenach i kontroli skarbowej, a także do nowelizacji Ordynacji podatkowej. Poprawki te mają doprecyzować przepisy.

Składka zdrowotna dla bezrobotnych na nowych zasadach

Składki zdrowotne dla bezrobotnych, którzy nie mają prawa do zasiłku będą obliczane na podstawie kwoty tego zasiłku w wysokości 582,70 zł - zakłada opublikowany przez resort finansów projekt ustawy okołobudżetowej na 2011 r.

Uchwała SN w sprawie związania sądu żądaniem pozwu

Dnia 18 maja 2010 r. Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów stwierdził, że w sprawie o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, sąd jest związany żądaniem pozwu (sygn. akt III CZP 134/09).

Podwyżka VAT będzie obowiązywała do końca 2013 r.

Wprowadzana 1 stycznia 2011 r. podwyżka stawek VAT o 1 pkt proc. będzie obowiązywała do końca grudnia 2013 r. Od maja 2011 r. wzrośnie akcyza na paliwa zawierające biokomponenty - przewiduje projekt ustawy okołobudżetowej.

Rezerwy i bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów - podstawowe kwestie związane z ich ujęciem i wyceną

Jednym z najtrudniejszych problemów, z jakimi przychodzi się zmierzyć księgowym sporządzającym sprawozdania finansowe i inne raporty wymagające przygotowania bilansów, jest prawidłowe ujęcie i wycena rezerw.

Jak rozliczyć odsetki od umowy murabaha

Umowa murabaha jest podobna w swym charakterze do kredytu kupieckiego. Jest to rodzaj finansowego instrumentu dłużnego, od którego wynagrodzenie powinno być traktowane na gruncie polskiego prawa podatkowego tak jak odsetki.

Czy można wystawić fakturę korygującą na innego nabywcę

Zdarzają się sytuację, gdy przedsiębiorca prosi kontrahenta o wystawienie faktury korygującej. Czy jednak dopuszczalne jest wystawienie jej na inny podmiot – np. na małżonka przedsiębiorcy?

REKLAMA