REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak opodatkować sprzedaż udziałów

Jaką stawką PCC opodatkować sprzedaż udziałów pomiędzy wspólnikami powodującą zmianę umowy spółki z o.o. (ustąpienie wspólnika)?

Odszkodowanie za zacienienie mieszkania jako przychód

Czy od otrzymanego odszkodowania wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Potwierdzanie obecności w pracy

Pracodawca, w celu prawidłowego ustalenia wynagrodzenia oraz innych świadczeń przysługujących ze stosunku pracy, musi prowadzić ewidencję czasu pracy. Przepisy nie narzucają natomiast konkretnego sposobu potwierdzania obecności pracowników.

Protetycy w spółkach bez VAT

Świadczenie usług przez techników dentystycznych, jak również dostawa protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych są nieopodatkowane VAT, bez względu na to, czy protetycy działają sami czy w spółce. Nie można bowiem uzależniać prawa do zwolnienia z VAT od formy prowadzenia działalności gospodarczej – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

REKLAMA

Egzamin na biegłego rewidenta

Do 30 czerwca Krajowej Izby Biegłych Rewidentów przejmuje zgłoszenia rekrutacyjne kandydatów na biegłych rewidentów.

Dzień wolności podatkowej - od 14 czerwca 2009 r. pracujemy dla siebie

Dzień wolności podatkowej przypada w 2009 roku 14 czerwca, co wynika z udziału wydatków publicznych w Produkcie Krajowym Brutto. Obliczeń tych jak co roku dokonało Centrum im. Adama Smitha. Jest to symboliczny dzień, od którego przestajemy płacić państwu, a zaczynamy zarabiać na siebie.

Wynagrodzenie za opiekę nad dzieckiem wolne od podatku

Wynagrodzenie należne opiekunowi z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem przyznane przez sąd nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.

Koniec pracy na fiskusa

Dziś Centrum im. Adama Smitha ogłosi dzień wolności podatkowej. Oznacza to, że w tym roku zaczynamy pracować na siebie wcześniej niż kiedykolwiek.

REKLAMA

CBOS: podatnicy o swoich rozliczeniach z fiskusem za 2008 r.

82 proc. Polaków ankietowanych przez CBOS rozliczyło się z fiskusem, blisko jedna piąta (18 proc.) twierdzi, że nie podlega takiemu obowiązkowi - wynika z sondażu.

Operator udostępni Twoje dane wywiadowi skarbowemu

Wywiad skarbowy uzyska szczegółowe dane o podatnikach od operatora telekomunikacyjnego i pocztowego.

Jak rozliczać podatkowo opcje, swapy i inne pochodne instrumenty finansowe

Nasza spółka zawiera z nabywcami umowy na sprzedawane wyroby. Aby ograniczyć skutki wahań rynkowych cen sprzedawanych produktów, spółka zawiera z wyspecjalizowanymi podmiotami transakcje na instrumentach pochodnych (opcje, swapy, forward, futures). Zawierane kontrakty obejmują często rozliczenie pieniężne samego instrumentu, bez dostawy towaru (tzw. transakcje nierzeczywiste). Gdy wystawiającym opcje walutowe jest spółka, otrzymuje ona od brokera premię opcyjną. Natomiast gdy spółka jest nabywcą opcji, dokonuje ona płatności premii na rzecz brokera. Spółka albo dokonuje realizacji praw z nabytych opcji, albo rezygnuje z tej realizacji. Jak rozliczyć te transakcje w podatku dochodowym od osób prawnych?

Jak zaksięgować zaległe składki na ZUS

Nasze stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego. Środki na realizację celów statutowych pozyskujemy m.in. z wpłat sponsorskich. Z uwagi na konieczność wcześniejszego planowania budżetu, umowy ze sponsorami zawierane są na piśmie. Pomimo to jeden z naszych sponsorów - ze względu na przejściowe problemy - nie wpłacił kolejnej raty wynikającej z umowy, co spowodowało, że nie uregulowaliśmy naszych zobowiązań wobec ZUS. W jaki sposób rozliczyć w księgach rachunkowych zaległe składki?

Przed wizytą w urzędzie zadzwoń

Podatnik, którego urząd skarbowy wezwie do złożenia wyjaśnień dotyczących rocznego PIT, powinien dowiedzieć się w urzędzie, o jakie kwestie chodzi, aby dobrze przygotować się do takiej wizyty.

Świadczenia rodzinne z wyższym progiem dochodowym

Zasiłek rodzinny otrzymają osoby, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekroczy 757 zł – zakłada projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Faktoring jako forma finansowania działalności

Faktoring to forma bieżącego finansowania działalności firm. Jednostki korzystają z tej usługi finansowej w celu poprawy struktury bilansowej i bieżącej płynności.

Nie będzie podwyżki akcyzy na papierosy, alkohol i paliwo

Obecnie Ministerstwo Finansów nie prowadzi analiz w zakresie podwyżki akcyzy na papierosy, alkohol czy paliwa – dowiedziała się GP.

Rząd nie podwyższy podatków i składki rentowej

Obecnie nie jest rozważana podwyżka podatków i składki rentowej - powiedział w poniedziałek wicepremier, minister MSWiA Grzegorz Schetyna.

Elektroniczne RMUA bez e-podpisu?

Sejmowa komisja „Przyjazne Państwo” zaakceptowała propozycje pracodawców dotyczące uproszczenia zasad wydawania druków RMUA.

W jakich sprawach NFZ wyda pisemną interpretację przepisów

Od 20 września 2008 r. NFZ, na wniosek przedsiębiorcy, wydaje pisemne, indywidualne interpretacje przepisów dotyczące objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym i ustalenia prawa do świadczeń z tego ubezpieczenia. Natomiast w sprawach związanych z wymiarem składek na ubezpieczenie zdrowotne wniosek o pisemne interpretacje przedsiębiorcy powinni składać do ZUS.

Prawo spadkowe nie może ograniczać woli spadkodawcy

Spadkodawca powinien mieć możliwość sporządzenia testamentu działowego. Dzięki temu mógłby w każdej chwili zmienić testament i przepisać swój majątek komuś innemu. Do zmiany testamentu nie byłaby potrzebna zgoda obdarowanych.

Składki od osób na urlopie macierzyńskim

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie już egzekwował składek z tytułu prowadzenia firmy od osób zatrudnionych na etacie i przebywających równocześnie na urlopie macierzyńskim i wychowawczym.

Poczęstunek może być kosztem

Wydatki na poczęstunek dla kontrahentów mogą być zaliczone do kosztów. Jeśli poczęstunek nie będzie wystawny, nie można mówić o wydatkach na reprezentację.

Wynagrodzenie wypłacone po ustaniu zatrudnienia podlega opodatkowaniu

Czy od wypłaconego odszkodowania na podstawie zawartej ugody należało pobrać podatek dochodowy od osób fizycznych?

Ewidencja zasiłku chorobowego

Pracownik spółki przebywał na pięciodniowym zwolnieniu lekarskim. Jak prawidłowo ustalić i zaksięgować naliczenie i wypłatę zasiłku chorobowego ze środków ZUS wypłacanego przez firmę?

Od 3 lipca nowy wykaz chorób zawodowych

Kodeks pracy, a nie rozporządzenie będzie określać uprawnienia pracownika dotyczące rozpoznania choroby zawodowej. Jednocześnie nowy wykaz chorób będzie mieć charakter zamknięty.

Ostatnie chwile na e-podpis

Od 21 lipca bezpieczny podpis elektroniczny będzie jedyną uznawaną formą potwierdzania przesyłek elektronicznych w korespondencji z ZUS.

Zmiana przeznaczenia środków trwałych w budowie

Spółka zamierzała wybudować domy na sprzedaż. Obecnie zmieniła zamiar i chce przeznaczyć budowane budynki na wynajem (hotele sanatoryjne). Dotychczas grunty pod zabudowę były zaewidencjonowane na towarach, podatek od nieruchomości był rozliczony w czasie (RMK czynne), a odsetki - poprzez pozostałe rozliczenia międzyokresowe. Jak zmiany te należy odzwierciedlać w księgach? Czy można dokonać korekt w bieżącym roku?

Tylko 26 proc. osób zdało egzamin na naczelnika

Spośród 540 osób, które przystąpiły do konkursu na naczelników urzędów skarbowych, tylko 139 osób zdało egzamin. Nadal nie wybrano 69 naczelników.

Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych - nowe zasady

Od 29 kwietnia 2009 r. obowiązują nowe zasady udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną. Jakie są nowe warunki?

Zgłoszenia wywozowe tylko elektronicznie

Od 1 lipca wywozowe zgłoszenia celne będą składane wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu tranzytowego ECS.

Pracownicy dostaną zaliczki zaległych pensji

Jeszcze przed ogłoszeniem upadłości firmy jej pracownicy będą mogli otrzymywać zaliczki na poczet niewypłaconych wynagrodzeń.

Rząd nie prowadzi prac nad podwyżką stawek VAT

Ministerstwo finansów (MF) nie prowadzi prac nad podwyżką stawek podatku od towarów i usług (VAT) - powiedział wiceminister finansów Maciej Grabowski.

ZUS kwestionuje świadectwa pracy

Co trzecia osoba ubiegająca się o emeryturę pomostową otrzymuje od ZUS decyzję odmowną. W wielu przypadkach organ rentowy kwestionuje świadectwa pracy wystawione przez pracodawców.

Numer rejestracyjny samochodu na fakturze a koszty

W naszej firmie wykorzystywane są samochody osobowe, które nie są ujęte w ewidencji środków trwałych. Często zdarza się, że nasi pracownicy dostarczają faktury, które nie zawierają numeru rejestracyjnego pojazdu lub zawierają numer błędny. Czy takie faktury stanowią dowód poniesienia wydatku?

Podatkowe manewry Skarbu Państwa

Kolejna spółka Skarbu Państwa tworzy Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI), aby ograniczyć podatki. A jeszcze niedawno fiskus był przeciwny takim działaniom - akcentuje "Parkiet".

Jaki wymiar dodatkowego urlopu przysługuje pracownikowi socjalnemu, który rozwiąże umowę o pracę w trakcie roku

Nasza pracownica jako pracownik socjalny 20 lutego 2009 r. nabyła prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego. Taki urlop przysługuje raz na 2 lata. Z końcem kwietnia br. pracownicy zakończy się umowa o pracę. Czy w takim przypadku dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje jej w pełnym wymiarze, czy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia?

Zapomogi będą zwolnione z podatku

Zapomogi w wysokości do 638 zł, wypłacane ze środków zakładowej organizacji związkowej pracownikom należącym do tej organizacji, będą zwolnione z podatku od osób fizycznych.

Emeryturę będzie można sprawdzić w internecie

ZUS rozpocznie w tym roku budowę platformy informatycznej, która umożliwi m.in. sprawdzanie danych zapisanych na kontach ubezpieczonych, składanie wniosków i dokumentów.

Polacy przywożą mniej aut, ale wpływy z akcyzy nie spadają

Mimo że Polacy sprowadzają z zagranicy prawie połowę mniej samochodów niż w ubiegłym roku, wpływy z akcyzy od aut nie spadają - poinformował wiceminister finansów Jacek Kapica. Główną przyczyną tego jest wysoki kurs euro. Zapewnił też, że resort nie pracuje nad podwyżkami podatku akcyzowego.

Pojawią się nowe zwolnienia w podatku PIT

Resort finansów rozszerza katalog zwolnień z PIT dotyczący zapomóg oraz świadczeń rzeczowych dla pracowników.

Zaległości od zaniżonych wynagrodzeń są kosztem uzyskania przychodów

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., do podstawy zasiłku chorobowego wlicza się nagrody i premie, które zależą wyłącznie od dobrej woli i uznania jednostki. Czy odsetki od wyrównania zasiłku chorobowego wyliczonego zgodnie z orzeczeniem TK mogą być kosztem uzyskania przychodu w podatku dochodowym?

Jak zmienić formę prowadzonej działalności, aby nie płacić VAT

Prowadzę działalność jednoosobowo. Zamierzam jednak z moim dotychczasowym współpracownikiem założyć spółkę. On ma wnieść do spółki budynek, a ja swoje przedsiębiorstwo. Prowadzę działalność usługową i mam na stanie kilka środków trwałych. Czy bardziej opłaca się wnieść aport przed likwidacją działalności, czy może najpierw zlikwidować działalność? Czy dokonując aportu, muszę skorygować odliczony VAT?

Można odliczać VAT od wszystkich samochodów

W konsekwencji przekroczenia z dniem 1 maja 2004 r. przez państwo polskie granic dopuszczalnych ograniczeń, wyznaczonych przez art. 17 ust. 6 akapit drugi Szóstej Dyrektywy, od tego dnia nie mają zastosowania wszelkie określone w prawie krajowym ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego zawartego w zakupach dotyczących wydatków na nabycie paliwa do samochodów wykorzystywanych w działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. W szczególności nie ma w całości zastosowania obowiązujący obecnie (tj. w brzmieniu od 22 sierpnia 2005 r.) art. 88 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT – wyrok WSA w Krakowie.

Ministerstwo podało przykładowe pytania na certyfikat

Ministerstwo Finansów zaprezentowało przykładowy zestaw pytań egzaminacyjnych na certyfikat księgowy.

Doradcy podatkowi mają swój portal

Krajowa Izba Doradców Podatkowych uruchomiła portal społecznościowy skierowany do osób związanych z zawodem doradcy podatkowego.

Kredyty ekologiczne z podatkiem

Dopłata do oprocentowania kredytu realizowana z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska stanowi przychód podlegający PIT.

50 tys. nieudanych prób wysłania e-PIT

Z powodu błędów około 50 tys. podatników, którzy przesyłali e-PIT-37 za 2008 rok bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego, miało kłopot z przesłaniem zeznania.

Sposób ewidencji rozliczenia nieodprowadzonych dochodów

Szkoła otrzymuje środki z gminy na wydatki bieżące. Ponadto na rachunek szkoły wpływają opłaty za żywienie (szkoła nie prowadzi rachunku dochodów własnych). Dochody te są odprowadzane do budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Prawidłowe szacowanie wartości zamówień - kiedy je łączyć, a kiedy dzielić

Przekroczenie przez szacunkową wartość zamówienia określonych ustawowo wartości progowych zobowiązuje zamawiającego do zastosowania w prowadzonym postępowaniu o udzielenie zamówienia procedur zamówień publicznych lub bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących np. miejsca publikacji ogłoszenia o zamówieniu i terminu składania ofert.

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych wzrósł o ponad 23 zł, jego wysokość od początku czerwca wynosi 575 zł.

REKLAMA