REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Cała obniżka PIT wróci do fiskusa

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują dwie stawki PIT - 18 i 32 proc. Resort finansów szacuje, że obniżka pozostawi w kieszeniach podatników 8 mld zł. Zdaniem ekspertów środki z obniżki PIT wrócą do budżetu w formie VAT i akcyzy.

Jak rozliczyć zakup i amortyzację kas fiskalnych w 2009 roku

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obowiązek taki nakłada na nich ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Z przepisów może wynikać, że obecnie każda sprzedaż na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej powoduje obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej. W praktyce jednak tak nie jest. Ogólnie sformułowane w ustawie o VAT zasady dotyczące zakresu stosowania kas fiskalnych (czyli właśnie rejestrujących) regulują przepisy wydane na podstawie art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, czyli obecnie przez ministra finansów.

Na co można wydać pieniądze by nie płacić podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości

Kupiłem okazyjnie w styczniu 2009 roku nieruchomość (działkę budowlaną). Jednak szybko okazało się, że będę zmuszony sprzedać tą działkę. Wiem, że jeżeli sprzedam z zyskiem będę musiał zapłacić podatek (19% od dochodu). Na co muszę przeznaczyć środki uzyskane z tej sprzedaży aby nie zapłacić podatku?

Świadczenia pracownicze w MSR nr 19 i w polskim prawie bilansowym

Problematykę świadczeń pracowniczych wprowadza do polskiego prawa bilansowego nowelizacja ustawy o rachunkowości, która wchodzi w życie w tym zakresie od 1 stycznia 2009 r. Dotychczas do rezerw z tytułu długo- i krótkoterminowych świadczeń pracowniczych odnosiły się tylko przepisy MSR nr 19 „Świadczenia pracownicze”.

REKLAMA

Akcje pracownicze a PIT-38

W jakiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany odprowadzić podatek dochodowy i składki na system ubezpieczeń społecznych od akcji pracowniczych? Jakie ma to znaczenie przy rozliczeniu się przez pracownika na formularzu PIT-38?

Korzystne zmiany w Ordynacji podatkowej

1 stycznia 2009 r. weszły w życie nowe, korzystne dla podatników, przepisy Ordynacji podatkowej. Według nich podatnicy, którzy dobrowolnie uregulują zaległość podatkową, mają prawo do obniżenia o 25% wysokości odsetek za zwłokę. To tylko niektóre ze zmian.

Podatek ekologiczny może zastąpić akcyzę

Wprowadzenie podatku ekologicznego na auta może zachęcić konsumentów do zakupu samochodów bardziej przyjaznych dla środowiska.

Fiskus zapłaci za wyrządzone szkody

Przedsiębiorca, któremu wyrządzono szkodę w trakcie kontroli podatkowej, będzie mógł dochodzić odszkodowania przed sądem cywilnym obejmującego zarówno szkodę rzeczywistą, jak i utracone korzyści.

REKLAMA

Próg przychodów wzrósł do 1,2 mln euro

W ustawach o PIT i CIT zostanie zwiększony limit przychodów warunkujących status małego podatnika z 800 tys. do 1,2 mln euro.

Biura rachunkowe doniosą na klientów

Biura rachunkowe mają przekazywać informacje o nielegalnych dochodach klientów.

Kto i kiedy może rozliczyć się wspólnie z dzieckiem

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania dochodów.

Czy mogę złożyć wspólnego PITa z mężem cudzoziemcem

Jestem Polką a mój mąż jest Norwegiem i pracuje czasowo w Polsce. Jednak jego stałym miejscem zamieszkania pozostaje Norwegia. Słyszałam, że można już opodatkowywać się wspólnie w takich przypadkach jak mój. Czy to prawda?

Wycena środków trwałych po przejściu na MSR

Jednostki gospodarcze, przechodząc z przepisów uor na MSR, często borykają się z problemem wyceny środków trwałych. Jest to bardzo ważna część procesu dostosowywania ewidencji do potrzeb MSR. Wynika to z tego, że korekty wyceny środków trwałych mogą powodować istotną zmianę wartości majątku i kapitałów własnych, a także wyniku finansowego.

Jak ustalić koszty pracownicze w PIT - PIT-y 2008

Pracownicy mogą pomniejszyć swoje przychody ze stosunku pracy o kwotowo ustalone w ustawie koszty. Jednak w pewnych sytuacjach koszty mogą być wyższe.

Koszty pracownicze w PIT 2012 / 2013

Pracownicy mogą pomniejszyć swoje przychody ze stosunku pracy o kwotowo ustalone w ustawie koszty. Jednak w pewnych sytuacjach koszty mogą być wyższe.

Jak ustalić koszty pracownicze w PIT - PIT 2009

Pracownicy mogą pomniejszyć swoje przychody ze stosunku pracy o kwotowo ustalone w ustawie koszty. Jednak w pewnych sytuacjach koszty mogą być wyższe.

Jakie dokumenty można archiwizować w postaci elektronicznej

Ustawa o rachunkowości daje możliwość przechowywania niektórych dokumentów w postaci elektronicznej. Czy taka metoda archiwizowania może dotyczyć oryginałów faktur obcych zakupu oraz kopii własnych faktur sprzedaży, dokumentów kasowych, wyciągów bankowych, poleceń księgowania, deklaracji podatkowych? Czy archiwizowania dokonać na przykład z użyciem skanera, zapisując pliki w formacie pdf i przechowując na dyskach optycznych jednokrotnego zapisu (płytach CD-R)?

Jakie są nowe warunki skorzystania z ulgi na złe długi

Proszę o wskazanie, na jakich warunkach można skorzystac z ulgi na złe długi. Podpisałem bowiem umowę na dostawę towarów z kontrahentem, który okazał się być niewypłacalny, a przynajmniej tak mi się wydaje, ponieważ ociąga się z płatnościami za wystawione faktury.

Emerytury kapitałowe wypłacane z OFE są opodatkowane

Opodatkowane PIT świadczenia emerytalne i rentowe obejmują kwoty emerytur kapitałowych wypłacanych na podstawie ustawy o emeryturach kapitałowych.

Przedłużono ulgi w zapłacie podatków

Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, stanowiące pomoc publiczną na szkolenia, będą mogły być udzielane do 30 czerwca 2014 r.

Zwrot VAT od zakupu samochodów dla firm - z rezerwy budżetowej

Zwrot całego podatku VAT za auta osobowe wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej będzie pochodził z rezerwy budżetowej - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Ryczałt mniej kłopotliwy

Ryczałtowiec, którego przychody przekroczą 150 tys. euro rocznie, utraci prawo do tej formy rozliczeń od następnego roku. W 2008 roku prawo do ryczałtu podatnik tracił od następnego miesiąca po przekroczeniu limitu. Dzięki tej zmianie podatnicy będą mieli mniej obowiązków, nie będą musieli na bieżąco pilnować swoich przychodów.

Wykaz organizacji pożytku publicznego, na które można przekazać 1 proc. podatku

Znany jest już wykaz organizacji pożytku publicznego, na które można odliczać 1 proc. podatku w deklaracjach PIT za 2008 r.

VAT przy prywatnym najmie mieszkań

Wynajmowanie (również dzierżawa) mieszkań na cele mieszkaniowe na własny rachunek jest usługą zwolnioną z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w zw. z poz. 4 załącznika nr 4 ustawy o VAT).  Tak więc wynajmujący mieszkania na cele mieszkaniowe nie muszą się rejestrować jako podatnicy VAT.

Wyższe grzywny dla podatników

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia to wyższe kary dla podatników. Wzrasta grzywna za wykroczenia oraz stawka dzienna za przestępstwa skarbowe. Zwiększa się ustawowy próg między wykroczeniem a przestępstwem.

Księgowi nie złożą wniosku o certyfikat

Od 1 stycznia nie ma rozporządzenia określającego wykazu dokumentów, które należy złożyć do resortu finansów o wydanie certyfikatu księgowego.

Nie wszystkie dochody kapitałowe wykazuje się w zeznaniu

Nie wszystkie przychody z kapitałów pieniężnych należy uwzględnić w PIT. Wypłacone odsetki z lokat bankowych oraz zyski z funduszy rozliczy płatnik.

VAT od sms-ów na WOŚP trafi do dzieci

VAT pobrany od sms-ów dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostanie w formie dotacji przekazany na cele charytatywne.

Jak poprawnie ująć w bilansie gwarancje bankowe

Bank, udzielając gwarancji na wykonane roboty, zamraża pewną kwotę na lokacie, którą zwolni dopiero po upływie gwarancji. Zazwyczaj jest to okres trzech, pięciu lat. Firma zakłada w tym celu odrębne konto w tym banku. Czy w bilansie zdeponowane kwoty należy ująć jako lokaty długoterminowe, które stanowią zabezpieczenie zobowiązań gwarancyjnych?

Jak rozliczyć zwrot nadpłaconych składek ZUS

Zorientowaliśmy się, że jednemu z pracowników w zeszłym roku zostały nadpłacone składki ZUS. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji? Czy możemy wystąpić z wnioskiem do ZUS o zwrot nadpłaconych składek? Czy może powinien zrobić to sam pracownik? Czy powinniśmy dokonać korekty PIT-11 za 2007 r.? Czy zwrot nadpłaconych składek byłemu pracownikowi należy potraktować jako bieżącą wypłatę wynagrodzenia?

Podatnik zostanie uprzedzony o wizycie fiskusa

Od 1 stycznia 2009 r. organ podatkowy ma obowiązek zawiadomienia kontrolowanego o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej.

Opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Oprócz tzw. zasad ogólnych osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umów najmu lub dzierżawy, które nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - mogą wybrać jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

PIT 2009 - zmiany dla przedsiębiorców

Efektem tegorocznych prac nad zmianami w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest ustawa z 6 listopada 2008 r. Nie wprowadza ona rewolucji w zakresie tego podatku, ale z pewnością wiele spraw porządkuje i wprowadza kilka korzystnych dla podatników rozwiązań. Należy również zwrócić uwagę na rozwiązania niekorzystne, ponieważ to one tak naprawdę decydują o dolegliwości podatku. Jedno nie ulega wątpliwości, zapoznanie się z tymi zmianami jest dla przedsiębiorców praktycznie obowiązkiem.

Nowy wzór zgłoszenia SD-Z2

Od 1 stycznia obowiązuje nowy wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych. Jego złożenie jest warunkiem zwolnienia z podatku najbliższej rodziny.

Jak ewidencjonować ujawniony środek trwały

Na podstawie jakich dokumentów źródłowych i jak prawidłowo ująć w księgach rachunkowych ujawniony (otrzymany jako darowizna) środek trwały będący w używaniu od dwóch lat? Od którego momentu naliczać amortyzację?

Ustalając podatek koszty należy obliczać proporcjonalnie

Podatniczka, która sprzedaje tylko część nieruchomości, dla potrzeb ustalenia dochodu do opodatkowania PIT uwzględnia koszty przypadające proporcjonalnie na sprzedawaną część nieruchomości.

Przepisy dyskryminują niektórych księgowych

Od 1 stycznia przepisy dotyczące certyfikatu księgowego znalazły się w ustawie o rachunkowości. Kryteria określające doświadczenie księgowe dyskryminują bezrobotnych odbywających staż. Okres zatrudnienia w ramach stażu nie jest zaliczany do praktyki przy zdobywaniu uprawnień księgowych.

Jest wzór na niższe odsetki dla fiskusa

Obowiązuje już wzór na wyliczenie niższych odsetek podatkowych. Obniżone odsetki zapłacą podatnicy, którzy w ciągu siedmiu dni od złożenia korekty deklaracji wpłacą dług z niej wynikający.

Łodzianie wysyłają wnioski do Leszna

Mieszkańcy województwa łódzkiego muszą składać wnioski o interpretacje podatkowe do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, a nie jak dotychczas w Płocku.

Nowe oświadczenia do rozliczeń za 2009 rok

W odniesieniu do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2009 r. będą stosowane zmienione wzory formularzy podatkowych PIT-12, PIT-4R, PIT-11.

Procedury zgodne z prawem UE

Od 2009 roku dostosowano regulacje dotyczące zgłoszeń uproszczonych do zmienionych przepisów rozporządzenia wykonawczego do wspólnotowego kodeksu celnego.

Złóż PIT-12 przed 10 stycznia a rozliczy cię pracodawca - PIT 2009

Złóż PIT-12 do 9 stycznia a rozliczy cię pracodawca - PIT 2008

Przepisy podatkowe pozwalają w niektórych sytuacjach na to by rocznego PITa wypełnił i złożył za podatnika płatnik miesięcznych zaliczek. Chcesz by rocznego PITa wypełnił za Ciebie pracodawca? Złóż pracodawcy PIT-12 najpóźniej 9 stycznia.

Wniosek o rozliczenie podatkowe przez pracodawcę do końca tygodnia

Pracownicy, którzy chcą, by firma rozliczyła za nich podatki, muszą do końca tego tygodnia złożyć pracodawcy odpowiednie zawiadomienie. W tym roku po raz ostatni z tej możliwości będą mogły skorzystać także osoby rozliczające ulgę rodzinną.

Pierwsze zaliczki za grudzień dopiero w styczniu 2011 r.

Nowe przepisy o płatności zaliczek na podatek dochodowy za grudzień lub IV kwartał wejdą w życie dopiero w 2010 roku.

Organizatorzy hazardu poniosą wyższe koszty

Od 2009 roku zwiększyły się opłaty za zezwolenie na urządzanie gier i zakładów wzajemnych oraz za złożenie egzaminu dla poszczególnych stanowisk lub funkcji przy ich organizacji.

Już obowiązuje nowy wzór zgłoszenia SD-Z2

Od 1 stycznia obowiązuje nowy wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych. Jego złożenie jest warunkiem zwolnienia z podatku najbliższej rodziny.

Podatek importowy będzie rozliczany na specjalnym druku

Możliwe jest już rozliczanie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w specjalnej deklaracji dla importu towarów - VAT-IM.

Jak rozliczyć wykorzystanie przez pracownika samochodu do celów prywatnych

Pracownik za naszą zgodą wykorzystał samochód do celów prywatnych. Nie ponosi za to żadnej opłaty, tylko mamy go obciążyć kosztami benzyny. Czy powinniśmy rozliczyć to w VAT?

Jak prawidłowo przedłużyć wadium w zamówieniu publicznym

Czy dla skutecznego przedłużenia wadium w formie gwarancji bankowej wystarczy powiadomienie zamawiającego, czy też wykonawca powinien dostarczyć odpowiedni dokument potwierdzający fakt przedłużenia gwarancji?

REKLAMA