Każdy podatnik otrzymujący dotacje musi się liczyć z kontrolą ich prawidłowego rozliczenia. Gdy fiskus znajdzie nieprawidłowości, w tym dotyczące bezpodstawnego przyznania pomocy, może się okazać, że otrzymane pieniądze trzeba będzie zwrócić. Dotacje unijne na gruncie przepisów podatkowych mogą przybrać postać dotacji pochodzących z budżetu państwa (budżetów gmin) lub z instytucji unijnych. Jedne będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych, inne będą zwolnione z podatku. Aby prawidłowo rozliczać otrzymane środki, prezentujemy wybrane interpretacje organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.
Jak zaksięgować w koszty reklamę w Panoramie Firm na 2008 rok, gdy fakturę otrzymaliśmy w sierpniu 2007 r. Zasada istotności określa, że gdy koszt nie ma znaczącego wpływu na wynik, może zostać ujęty w okresie, w którym wystąpił wydatek. Czy ten przepis można zastosować w przypadku kosztów takiej reklamy? Jeżeli tak, to czy zaksięgować go w sierpniu 2007 r. czy styczniu 2008 r.?
Dwa miesiące temu kupiłem nieruchomość rolno-rekreacyjną, w skład której wchodzą trzy działki. Zapłaciłem wszystkie opłaty razem z podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ponieważ chciałem, żeby urząd skarbowy ustosunkował się do wartości zakupionej nieruchomości, złożyłem prośbę o wycenę i sprawdzenie należnego podatku. Urząd stwierdził, że w przypadku jednej działki podwyższa wartość rynkową - zapłaciłem więc podatek należny od podwyższonej sumy. Problem w tym, że urzędnik źle naliczył podatek. Czy z powodu błędu urzędnika muszę dopłacić tę kwotę?