REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak opodatkować przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości obejmującej grunty rolne

Przychody uzyskane ze sprzedaży gruntów rolnych nie utraciły w związku z tą sprzedażą charakteru rolnego i dlatego są zwolnione ze zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. - Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 21 marca 2007 r., nr PF-II/41171-0001/07/WL

Jak amortyzować plac obsługujący dwa budynki

Według jakich stawek należy amortyzować utwardzenie terenu przed budynkiem biurowym i halą magazynową? Nadmieniam, że mam wycenę rzeczoznawcy, teren jest ogrodzony.

Zatrzymywane zadatki nie podlegają VAT

Kwoty zapłacone tytułem zadatku w ramach umów dotyczących świadczenia usług hotelarskich nie podlegają VAT, gdy klient odwoła rezerwację. Stanowią one odszkodowanie ryczałtowe.

Jak metoda amortyzacyjna wpływa na wynik finansowy

Środki trwałe według przepisów bilansowych wyceniamy w cenie nabycia lub według kosztu wytworzenia, pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne oraz o ewentualne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Prawo bilansowe dopuszcza stosowanie różnych metod amortyzacyjnych, które mają określony wpływ zarówno na wartość bilansową środków trwałych, jak i na wynik finansowy. Wybór odpowiedniej metody amortyzacyjnej umożliwia nie tylko przedstawienie rzetelnej wartości tych aktywów, ale jest istotnym elementem gospodarki finansowej jednostek.

REKLAMA

Przed egzekucją z majątku może uchronić wypis z rejestru

Nabywca może uzyskać informację o obciążeniu rzeczy lub zbywalnego prawa majątkowego zastawem skarbowym. Może dowiedzieć się również o wysokości zabezpieczonej należności.

Przezorny podatnik nie płaci

Zawarcie majątkowej umowy małżeńskiej pozwala uniknąć odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe współmałżonka. Uniemożliwia jednak wspólne rozliczenie uzyskiwanych dochodów.

Trybunał sprawdzi, czy minister naruszył przepisy

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy minister finansów naruszył przepisy wydając rozporządzenie o sposobie prowadzenia ewidencji nabywanych wyrobów akcyzowych.

Jak wypłacić dywidendę z poprzednich lat

W 2004 r. firma wypracowała dużą kwotę zysku. Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za ten rok właściciele firmy postanowili przeznaczyć zysk na zakup środków trwałych oraz wypłatę dywidendy. W protokole nie została określona kwota przeznaczona na wypłatę dywidendy. Ze względu na brak środków pieniężnych w 2005 r. dywidendy za 2004 r. nie zostały wypłacone. W latach następnych, tj. w 2005 i 2006 r., firma poniosła straty, ale w roku bieżącym, czyli w 2007 r., ma środki pieniężne, które chce przeznaczyć na wypłatę dywidendy za 2004 r. Czy ta wypłata jest możliwa?

REKLAMA

Spór syndyków z fiskusem rozstrzygnie ETS

Resort finansów: syndycy powinni płacić VAT od wypłacanych im należności. Stanowisko ministerstwa potwierdził w wyroku Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawą zajmie się Trybunał Sprawiedliwości: syndycy już przygotowują skargę.

Norwegia: milionowe długi Polaków wobec fiskusa

Zdaniem Norweskiego Głównego Urzędu Podatkowego Polacy pracujący w Norwegii nie zapłacili ok. 7 - 8 mln euro podatku od dochodów uzyskanych w tym kraju. Chodzi głównie o pracowników budowlanych - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Urzędnicy przeprowadzą jedną kontrolę

Od 2008 roku przedsiębiorcy będą poddawani jednej kontroli podatkowej zarówno w zakresie obowiązków wynikających z prawa celnego, jak i podatkowego.

Odszkodowania z ugód sądowych

Na rozpoczynającym się w tym tygodniu posiedzeniu Senatu odbędzie się drugie czytanie senackiej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Fiskus może sprawdzić mieszkanie podatnika

Urząd skarbowy może sprawdzić mieszkanie nie tylko przedsiębiorcy, ale i podatnika, który działalności gospodarczej nie prowadzi, aby ustalić, czy podatnik rzeczywiście poniósł wydatki mieszkaniowe.

Kary umowne w księgach rachunkowych

Jak ująć w księgach rachunkowych zapłacone i otrzymane kary umowne? Jak udokumentować te kary? Jak kary umowne traktowane są przez prawo podatkowe?

Czy korygować VAT od wniesionego do spółki aportu

Rozliczenie zakupu towarów lub materiałów w celu wykonywania czynności opodatkowanych VAT zazwyczaj nie budzi wątpliwości podatników. Problem pojawia się natomiast, gdy zakupione składniki majątku chcą wnieść aportem do spółki.

Umowy rządowe decydują o prawie do zwolnienia

Przyznanie środków bezzwrotnej pomocy, gdy nastąpi na podstawie jednostronnych deklaracji lub umów zawartych z państwami obcymi, organizacjami lub instytucjami międzynarodowymi przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, będzie zwolnione z podatku. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 6 czerwca 2007 r., nr PB I-3/4117/IN-26/US/2007/PM

W jakim terminie można żądać wystawienia faktury

W jakim terminie od daty dokonania zakupu żądanie wystawienia faktury może być złożone przez nabywcę - osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej? Sprzedaż jest ewidencjonowana na kasie rejestrującej.

Okulary na koszt pracodawcy

Czy pracodawca ma obowiązek refundowania kosztów okularów dla pracownika?

Jak długo przechowywać dokumenty księgowe

Po zakończeniu roku obrotowego należy odpowiednio zabezpieczyć dowody księgowe i przechowywać je przez okres określony w ustawie o rachunkowości. Ustawa ta określa minimalny okres przechowywania danych księgowych.

Jak wykazać w księgach portfel inwestycyjny papierów wartościowych

Spółka zawarła umowę na czas nieokreślony o zarządzanie portfelem papierów wartościowych. Biuro maklerskie wystawia co miesiąc fakturę VAT za usługę. Wartość faktury jest potrącana z wartości portfela. O aktualnej jego wartości co miesiąc spółka otrzymuje informację. Na koniec roku spółka zleciła biuru maklerskiemu częściową wypłatę zysków w postaci przelewu na konto podstawowe spółki. Jak prawidłowo powinna ewidencjonować comiesięczną opłatę oraz informację o wycenie portfela? Jak powinna wyglądać ewidencja wyceny na koniec roku?

Po sześciu latach sprzedaż majątku bez podatku

Przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości będących składnikami majątku wykorzystywanymi na potrzeby działalności gospodarczej, które nastąpiło przed upływem sześciu lat od momentu nabycia, podlega opodatkowaniu według skali podatkowej.

Szkolenia BHP są kosztem

Wydatki pracodawcy na szkolenie BHP pracowników są jego kosztem uzyskania przychodów. Będzie tak również wtedy, gdy szkolenie prowadzi podmiot nieuprawniony.

Zwolnienie z VAT usług ochrony zdrowia

Podatnik wykonujący usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej jest zwolniony przedmiotowo z VAT i nie jest w takim przypadku istotne przekroczenie limitu obrotów stanowiących równowartość 10 tys. euro.

Najem nieruchomości lub lokalu - zapisy w księgach

Jakie prawa i obowiązku ma wynajmujący? Czy kaucja zwrotna wpływa na wynik finansowy okresu? W jaki sposób płatność czynszu wpływa na ewidencję księgową? Jak właściwie zaksięgować refakturę mediów? Czy remont w wynajmowanym lokalu jest ulepszeniem w obcym środku trwałym?

Umowy rządowe a zwolnienia podatkowe

Przyznanie środków bezzwrotnej pomocy, gdy nastąpi na podstawie jednostronnych deklaracji lub umów zawartych z państwami obcymi, organizacjami lub instytucjami międzynarodowymi przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, będzie zwolnione z podatku.

Kary umowne - ujęcie w księgach rachunkowych

Jak ująć w księgach rachunkowych zapłacone i otrzymane kary umowne? Jak udokumentować te kary? Jak kary umowne traktowane są przez prawo podatkowe?

Spółka może wystawić fakturę

Spółka komandytowa, mimo że nie jest podatnikiem podatków dochodowych, może być podatnikiem VAT. Może zatem sprzedawać towary i usługi. Może też wystawiać faktury VAT.

Koniec monopolu programu Płatnik

Powstaną programy konkurencyjne do Płatnika. ZUS udostępni dane techniczne konieczne do ich napisania. Na praktyczne korzyści z liberalizacji trzeba będzie trochę poczekać.

Menedżer nie skorzysta z podatku liniowego

Menedżer nadal nie będzie mógł korzystać z podatku liniowego. Przepis traktujący przychody z tytułu umów menedżerskich jak pochodzące z działalności wykonywanej osobiście, nie narusza konstytucji.

Księgowi pilnie potrzebni

Wykwalifikowani księgowi zaliczani są obecnie do jednej z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych. Centra outsourcingowe starają się znaleźć specjalistów nie tylko na rynkach lokalnych, ale również na terenie całej Polski. Wielu księgowych, korzystając ze sprzyjającej sytuacji, próbuje dyktować warunki zatrudnienia, w tym wysokość płac.

Autonomia finansowa może zostać naruszona

Rządowy projekt ustawy o finansach publicznych narusza autonomię budżetową Sądu Najwyższego oraz konstytucję - twierdzi pierwszy prezes Sądu Najwyższego Lech Gardocki.

Jak ewidencjonować koszty zaniechanych inwestycji

Dwa lata temu spółka rozpoczęła budowę hali magazynowej, która miała być wykorzystywana na jej potrzeby. Obecnie zrezygnowano z tej inwestycji. Jakie w związku z tym powinny nastąpić księgowania? Co zrobić z dotychczas poniesionymi kosztami?

Jak rozliczać napiwki

Napiwki otrzymane przez pracowników, np. restauracji, kawiarni, hoteli, są przychodem podlegającym podatkowi dochodowemu. Są dwa możliwe warianty jego opodatkowania: jako przychodu ze stosunku pracy (art. 12 updof) lub jako przychodu z tzw. innych źródeł (art. 20 ust. 1 updof). Jeżeli napiwki są dla otrzymującego napiwek świadczeniem należnym, podlegają opodatkowaniu VAT (np. gdy figurują jako element ceny w menu restauracji).

Przychód ze sprzedaży mieszkania - opodatkowanie podatkiem PIT

Sprzedałam mieszkanie nabyte w drodze zamiany 1/2 domu mieszkalnego otrzymanego przed laty od rodziców w formie darowizny. Zamiana miała miejsce w 2005 r., a sprzedaż w marcu 2006 r. Zaznaczam, że nie złożyłam do urzędu skarbowego oświadczenia o przeznaczeniu uzyskanych środków na cele mieszkaniowe. Czy powstał przychód ze sprzedaży z tego tytułu? Jeśli tak, to jaką wartość należy przyjąć jako podstawę opodatkowania, gdy wartość 1/2 domu to 50 000 zł, wartość mieszkania w chwili nabycia przez rodziców - 37 800 zł, a przychód ze sprzedaży wyniósł 54 500 zł?

Na czym polega łączne sprawozdanie finansowe

Prowadzę księgowość spółki z o.o. z siedzibą na terenie Polski. Spółka posiada samobilansujący się oddział na terenie Niemiec. Strata oddziału wykazana w rachunku zysków i strat za 2004 r. wynosi 205 553,20 zł. Po ponownej wycenie w 2005 r. strata wynosi 173 623,45 zł. Jak ująć różnicę w kwocie 31 929,75 zł wynikającą z powtórnej wyceny? Jakie uchwały powinien podjąć zarząd spółki dotyczące rozliczenia zysku/straty oddziału? W akcie założycielskim zamieszczone jest postanowienie o obowiązku dokonania dopłat w przypadku wystąpienia straty. Czy dotyczy to również straty wynikającej ze sprawozdania łącznego, czy tylko tej, która wystąpiłaby po stronie spółki polskiej?

Jak programy księgowo-rachunkowe mogą być wykazane w księgach rachunkowych

Spółki prowadzące księgi rachunkowe za pomocą komputera mogą korzystać z programów dostępnych na rynku lub wytworzyć program finansowo-księgowy we własnym zakresie. W zależności od tego, czy spółka program kupiła na krótki bądź na długi okres użytkowania, czy też wytworzyła go we własnym zakresie - program podlega innej kwalifikacji księgowej.

Kiedy można ubiegać się o uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez zdawania egzaminu

Jestem studentką IV roku Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji o specjalności Rachunkowość i Finanse Przedsiębiorstw. Od 1998 r. pracuję jako główna księgowa. Wcześniej byłam zastępcą głównego księgowego. Czy mogę starać się o uprawnienia do usługowego prowadzenia biura rachunkowego bez konieczności zdawania egzaminu?

Kiedy mamy do czynienia ze zdarzeniami po dacie bilansu i jak je ująć w sprawozdaniu finansowym

W powszechnej opinii zdarzenia po dacie bilansu kojarzą się raczej z "przykrymi" niespodziankami, które mogą pojawić się po dniu bilansowym i będą wymagały dokonania korekt obniżających wynik, a także pogarszających obraz naszego sprawozdania finansowego. Nie jest to jednak prawda. Po pierwsze, zdarzenia po dacie bilansu nie muszą być negatywne, po drugie, nie wszystkie wymagają dokonania korekt w już przygotowanym albo w sporządzanym właśnie sprawozdaniu finansowym.

Za który rok sprawozdanie finansowe podlega badaniu

Jesteśmy spółką jawną. W 2006 r. suma aktywów bilansu przekroczyła 2 500 000 euro, a przychody ze sprzedaży - 5 000 000 euro. Czy badaniu będzie podlegać bilans za 2006 r., czy dopiero za 2007 r.?

Data dokonania transakcji sprzedaży - jak ustalić

Firma realizuje sprzedaż w kraju między innymi na podstawie telefonicznych zamówień klientów. Zamówienie telefoniczne realizujemy bez pisemnej umowy sprzedaży. Jak należy zaewidencjonować transakcje sprzedaży, jeżeli:
* wydanie towaru z magazynu następuje w ostatnim dniu roku obrotowego,
* towar dojedzie i zostanie odebrany przez klienta w roku następnym,
* faktura sprzedaży VAT zostanie wystawiona w dniu wydania towaru.

Jak wykazać transakcje leasingowe w rachunku przepływów pieniężnych

Przy sporządzaniu rachunku przepływów pieniężnych często pojawia się problem, do którego segmentu działalności zakwalifikować daną transakcję. W takich sytuacjach należy przede wszystkim kierować się treścią ekonomiczną operacji i szczegółowo analizować jej ewidencję księgową. Do takich "problematycznych" transakcji należy m.in. leasing.

Zwrot nadpłaconej części składek na ubezpieczenia społeczne

Jednostka została poinformowana pismem z ZUS o konieczności dokonania zwrotu ubezpieczonemu sfinansowanej przez ubezpieczonego części składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w 2007 r. w związku z przekroczeniem wysokości rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2006 r. Czy dokonując zwrotu ubezpieczonemu nienależnie potrąconej części wynagrodzenia stanowiącej różnicę między zawyżoną częścią składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, finansowaną ze środków ubezpieczonego, a zaniżoną częścią składki na ubezpieczenie zdrowotne (wynikającą ze skorygowanych imiennych raportów miesięcznych) należy tylko i wyłącznie obliczyć i odjąć należną zaliczkę na podatek dochodowy, a różnicę wypłacić pracownikowi? Jakie obowiązki ciążą w tym przypadku na płatniku?

Przedpłata prenumeraty czasopisma

Zamierzamy zapłacić za prenumeratę czasopisma pod koniec roku na rok następny. Jak mamy prawidłowo to zaewidencjonować? Jak zakwalifikować prenumeratę prasy?

Sprawozdanie Rb-Z-PPP

Czy musimy przesłać tzw. sprawozdanie negatywne, jeżeli nie zawarliśmy umowy partnerstwa publiczno-prywatnego?

Przychód powstanie po zapłacie kary

Kara umowna otrzymana przez wierzyciela w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania stanowi przychód podlegający opodatkowaniu.

Klasyfikacja wydatków na usługi analiz, opinii i tłumaczeń i prawidłowe sporządzenie sprawozdania Rb-NDS

W związku z pismem z 5 lutego 2007 r., nr RIO-I-432-9/07 w sprawie wątpliwości klasyfikacyjnych zgłaszanych przez jednostki samorządu terytorialnego – Ministerstwo Finansów – w zakresie pkt 2 i 3 – uprzejmie informuje:

Pismo Ministra Finansów do Prezesów Regionalnych Izb Obrachunkowych

Jak interpretować art. 183 ustawy o finansach publicznych? Jaka jest szczegółowość planu przychodów i wydatków? Jak prawidłowo sporządzać kwartalne sprawozdanie Rb-NDS?

Wynajem pomieszczeń

Szkoła podstawowa użycza pomieszczeń drugiej szkole, która prowadzi zajęcia w soboty i niedziele. Z tego tytułu szkoła otrzymuje dochody z wynajmu pomieszczenia. W związku z tym został założony odrębny rachunek bankowy jako dochody własne oraz podjęta uchwała Rady, która zobowiązuje do wydatkowania tych środków na remonty budynków. Czy prawidłowo zakwalifikowano opłaty za wynajem sali jako dochody własne i założono wydzielony rachunek bankowy, opracowano preliminarz dochodów i wydatków oraz podjęto uchwałę? Moim zdaniem takie dochody nie zostały ujęte w art. 22 ustawy o finansach publicznych z 30 czerwca 2005 r. i nie należy ich traktować jako dochody własne.

Rachunek zysków i strat jednostki budżetowej

Jesteśmy jednostką budżetową. W tym roku po raz pierwszy będziemy sporządzać rachunek zysków i strat. W jaki sposób należy sporządzić „Rachunek zysków i strat jednostki” za 2006 r.?

Niedobór środka trwałego

Jesteśmy jednostką budżetową. Podczas inwentaryzacji ujawniono niedobór środka trwałego, który został zgłoszony na Policję. Niedobór został zaksięgowany na koniec roku na koncie 240. Obecnie otrzymaliśmy z Policji powiadomienie o umorzeniu śledztwa z powodu braku danych uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa na podstawie art. 17 § 1 pkt 1 k.p.k. Jak należy postąpić w takim przypadku; jakie dokumenty powinny być wystawione, abym na ich podstawie i na właściwych kontach mogła wyksięgować te zdarzenia?

REKLAMA