REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bez ułatwień dla SKOK-ów

Senat nie wyraził zgody na wprowadzenie do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych regulacji korzystnych dla spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Kiedy zaliczyć do kosztów zaległy podatek od nieruchomości

Nasza spółka miała zaległość w podatku od nieruchomości za 2005 r. Zapłaciliśmy go w 2006 r. Kiedy zaliczyć do kosztów zaległy podatek od nieruchomości?

Gminy nie powinny pobierać podatku od dróg

Nie ma podstaw do żądania przez gminy zapłaty podatku od dróg niepublicznych. Eksperci uważają, że resort finansów błędnie interpretuje przepisy dotyczące zwolnienia z podatku. Podatnicy, którzy otrzymali decyzje z gmin, mogą się od nich odwołać w ciągu 14 dni.

Znamy już limit na 2007 rok

Ministerstwo Finansów podało już kwoty ulgi uczniowskiej obowiązującej od 2007 roku.

REKLAMA

Od grudnia będą niższe stawki podatku

Od 1 grudnia stawka akcyzy na samochody nie będzie zależała od wieku pojazdów. W piątek wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska podpisała rozporządzenie w tej sprawie. Będzie też zerowa stawka podatku na kosmetyki.

Diety za pracę społeczną stanowią przychód architektów

Diety wypłacane członkom izb architektów za czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich nie są zwolnione z PIT. - Decyzja Izby Skarbowej w Krakowie z 20 września 2006 r. (nr PD-3/41170-53/06/B)

Ewidencja funduszy własnych stowarzyszeń

Źródłami finansowania aktywów każdej jednostki są fundusze własne oraz fundusze obce (zobowiązania), które tworzą pasywa bilansu. Składnikami funduszy własnych w stowarzyszeniu są: fundusz statutowy, fundusz z aktualizacji wyceny oraz wynik finansowy netto za rok obrotowy.

Czy naprawy gwarancyjne podlegają opodatkowaniu

Czy należy naliczać VAT od nieodpłatnych napraw gwarancyjnych wykonywanych na naszą rzecz przez niemieckiego dostawcę?

REKLAMA

Nie ma darowizn, nie ma ewidencji

Nie będzie przepisów dotyczących ewidencjonowania i wyceny darowizn niepieniężnych oraz usług świadczonych nieodpłatnie na rzecz komitetów wyborczych.

Jak księgować kary pieniężne oraz inne potrącenia z wynagrodzenia

Jak zaksięgować karę pieniężną potrąconą pracownikowi z wypłaty oraz inne potrącenia niewymagające zgody pracownika?

Nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej

Podatnicy, u których zostanie przeprowadzona kontrola skarbowa, będą mogli skorygować błędy popełnione we wcześniejszych rozliczeniach.

Nowelizacja VAT potrzebna do końca roku

Rządowa nowelizacja ustawy o VAT powinna zostać uchwalona do końca roku, ponieważ przedstawiono ją razem ze zmianami w PIT i CIT, z którymi jest powiązana.

Zasady tworzenia rachunku dochodów własnych

Wprowadzenie dochodów własnych jednostek budżetowych przez ustawę o finansach publicznych wywołało wiele kontrowersji. Zmienione przepisy rodziły problemy interpretacyjne.

Wyłączenie ze zwolnienia musi przewidywać uchwała

Wyłączenie ze zwolnienia z podatku od nieruchomości wprowadzonego uchwałą rady miasta dotyczy tylko przypadków przewidzianych w tej uchwale - Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 10 października 2006 r. nr FI.3110-6-1-2/06.

Czy zakup wizytówek firmy jest kosztem reprezentacji i reklamy limitowanej

Czy zakup wizytówek firmy należy potraktować jako koszty reprezentacji i reklamy limitowanej? Czy trzeba odprowadzić VAT z tytułu przekazania wizytówek kontrahentom i odbiorcom indywidualnym?

Czynności kontrolne biegłych

W opinii ministra finansów w obecnie obowiązującym stanie prawnym nie można wykluczyć możliwości powierzenia przez Krajową Komisję Nadzoru wykonywania czynności kontrolnych, czy samej kontroli, innym osobom - członkom tej korporacji.

Od 2009 roku będą nowe standardy

Za dwa lata międzynarodowe i amerykańskie standardy będą podobne. Sprawozdania finansowe będą odzwierciedlały prawdziwą wartość spółek. Za nowe rozwiązania zapłacą podmioty zobowiązane do ich stosowania

Senat. Nie będzie szybko dwóch stawek PIT

Nie będzie dwustopniowej skali podatkowej od przyszłego roku ani zwolnień od podatku zagranicznych dochodów przeznaczonych na cele mieszkaniowe. Wczoraj zakończył się senacki etap prac nad podatkami.

Podatek od wynagrodzeń z funduszy unijnych

Ministerstwo Finansów uważa, że wynagrodzenia wypłacane z funduszy europejskich powinny być opodatkowane, ponieważ nie są to środki pomocowe (jak np. PHARE).

Albo ryczałt, albo 45-proc. stawka

Urządzanie gier na automatach oraz na automatach o niskich wygranych podlega podatkowi od gier oraz CIT.

Skarbówka będzie zarabiać po staremu

Nie będzie obniżek pensji w skarbówce - obiecała wicepremier Zyta Gilowska.

Termin składania INTRASTAT

10 listopada, czyli już jutro, mija termin składania zgłoszeń INTRASTAT.

Poprawki uściślą część przepisów podatkowych

Senat zajął się wczoraj uchwalonymi niedawno nowelizacjami ustaw o PIT, CIT, o podatku od czynności cywilnoprawnych, opłacie skarbowej oraz zmianami w Ordynacji podatkowej.

Czym grozi nieprowadzenie comiesięcznego remanentu podatkowego

Jesteśmy spółką, która zajmuje się handlem detalicznym. Nie prowadzimy ewidencji nabytych towarów, ale bezpośrednio po zakupie wartość towarów jest odnoszona w koszty. Z podatków rozliczamy się co miesiąc. Czy przyjęty sposób rozliczania ma skutki w podatku dochodowym?

Egzamin dla księgowych

11, 12 i 13 grudnia Ministerstwo Finansów przeprowadzi egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Trudno oszacować potencjał ludzki i wiedzę w księgach rachunkowych

Polska ustawa o rachunkowości nie jest dostosowana do Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Nie jest w stanie mierzyć tego, co w każdej firmie najważniejsze - zasobów ludzkich i wiedzy.

Ryczałt: niejasne przepisy

Nowe regulacje, choć mają obowiązywać od 2008 roku, już budzą kontrowersje. Nie wiadomo, kiedy podatnicy rozpoczynający działalność utracą prawo do stosowania ryczałtu. Są wątpliwości, czy zmiana rozliczeń będzie następować od następnego miesiąca czy roku. Senat powinien zaproponować doprecyzowanie niejasnych nowych regulacji

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu ciężarowego do innego kraju UE

W jaki sposób rozliczyć sprzedaż samochodu ciężarowego firmie w innym kraju Unii Europejskiej? Jaką zastosować stawkę na fakturze? W jakiej pozycji deklaracji rozliczyć taką sprzedaż?

Produkcja w toku - ujęcie księgowe i podatkowe

Produkcja w toku jest jedną z pozycji zapasów i jest prezentowana w aktywach bilansu jako pozycja B.I.3. Jednak pozycja ta nie wystąpi w każdej jednostce.

Nie każda odprawa mieszkaniowa jest zwolniona

Odprawa mieszkaniowa wypłacona żołnierzowi w grudniu 2004 roku nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych - Pismo z 11 października 2006 r. nr PB I-3/4117/IN-60/US/2006/ER.

Za popełnienie wykroczenia podatnikom grożą wysokie grzywny

Przewinienie, którego dopuści się podatnik, można zakwalifikować jako wykroczenie skarbowe. Grożą za nie wysokie grzywny sięgające nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Liczy się każde doświadczenie

O uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą ubiegać się nie tylko księgowi zatrudnieni w firmach prywatnych, ale również pracujący w firmach państwowych.

Spółdzielnia musi pobrać podatek

Dochód przeznaczony na powiększenie wkładów pieniężnych członków spółdzielni nie jest przychodem z kapitałów pieniężnych i podlega opodatkowaniu według skali.

Ilu księgowych w Polsce

Na życzenie czytelników Gazety Prawnej sprawdziliśmy, ilu jest w Polsce księgowych z uprawnieniami.

Jak usunąć błędy w zaokrągleniach

Wszystkie deklaracje VAT-7 złożone przeze mnie dotychczas w 2006 r. zawierają błąd w zaokrągleniach kwot podatków. Jeżeli kwota podatku miała końcówkę powyżej 50 groszy, nie zaokrąglałem jej do pełnego złotego. Jak naprawić ten błąd?

Nowe wzory wnisków

Od dziś obowiązują przepisy rozporządzenia ministra finansów z 18 października 2006 r. w sprawie postępowania przy korzystaniu pomocy obcego państwa w dochodzeniu określonych należności pieniężnych (Dz.U. nr 192, poz. 1419).

Sprawdzonego podatnika może przywrócić Senat

Posłowie wykreślili przepisy o sprawdzonym podatniku z nowelizacji Ordynacji podatkowej. Ministerstwo Finansów nie broni przygotowanego przez siebie projektu. Przedsiębiorcy nie kryją zaskoczenia i liczą na zmianę przepisów w Senaci.

Sprzedawca decyduje, co wpisać na paragonie

Nie wszystkie paragony muszą zawierać szczegółowe dane dotyczące sprzedawanych towarów. O tym, co umieścić na paragonie, powinien decydować sprzedawca.

Urząd powinien rozliczyć nadpłatę

Jeśli po korekcie VAT pozostaje nadpłata, podatnik nie musi składać wniosku o jej stwierdzenie. Urząd powinien sam zaliczyć nadpłatę na poczet zaległości podatkowej, i to z chwilą jej powstania.

Aby skorzystać z ulgi, trzeba zakończyć budowę

Wydatki mieszkaniowe poniesione na rzecz domu, do czasu zakończenia jego budowy, nie mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej. O remoncie i modernizacji można mówić dopiero po wybudowaniu domu. - Pismo z 13 października 2006 r. nr 1464/DSi-I-415-4/06/WK.

Jak uzyskać w urzędzie skarbowym rozłożenie podatku na raty

W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub ważnym interesem publicznym organ podatkowy może rozłożyć zapłatę podatku na raty. Trzeba tylko sporządzić dobrze uargumentowany wniosek i złożyć go w urzędzie.

VAT od wykorzystywania na prywatne potrzeby części firmowego budynku

Opodatkowanie VAT wykorzystywania na prywatne potrzeby części wybudowanego firmowego budynku, które to wykorzystywanie jest uznawane za usługi świadczone odpłatnie na prywatne potrzeby podatnika, związane jest ściśle z uprzednim zaistnieniem prawa do odliczenia.

Jak dokonywać prognozy sprawozdań finansowych

Jestem księgową w firmie produkcyjnej. Dyrektor finansowy zlecił mi przygotowanie prognozy sprawozdania finansowego do planowanego budżetu na kolejny rok. Jakimi zasadami należy się kierować w przygotowaniu takiej prognozy?

Jak ująć majątek rzeczowy według standardów międzynarodowych

Ujmowanie aktywów trwałych Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej wymaga znajomości podstawowych zasad określonych w tych standardach. Wiedza ta pozwoli między innymi prawidłowo sklasyfikować, wycenić, zaprezentować w bilansie i ująć informacje dotyczące aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży oraz ich amortyzację.

Operatorzy nie chcą podatku od kabli

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej uważa, że operatorzy nie powinni płacić podatku od nieruchomości za podziemne instalacje techniczne.

Metoda do wyboru

Ustalając różnice kursowe, podatnicy będą mogli stosować metodę wynikającą z ustawy o CIT albo metodę wynikającą z ustawy o rachunkowości.

Kiedy obrót wierzytelnościami podlega VAT

Czy transakcja polegająca na nabywaniu wierzytelności własnych innych podmiotów gospodarczych, w celu ich windykacji we własnym zakresie, powinna być potwierdzona przez sprzedającego wierzytelność fakturą VAT ze stawką podatku 22% czy też zwolnioną od podatku?

Podatnik może mieć pełnomocnika

W trakcie kontroli skarbowej lub postępowania podatkowego za podatnika może działać pełnomocnik. Czynności przez niego dokonane traktowane są tak, jakby dokonał ich podatnik.

Więcej klientów, większa niezależność

Biegły rewident nie powinien otrzymywać zbyt dużej części przychodów od jednego klienta. Zróżnicowanie dochodów sprzyja niezależności audytorów badających sprawozdania. Obecny 50-proc. próg przychodu rocznego od jednego klienta powinien być zmniejszony.

Pracodawcy krytykują zmiany

Wiążące interpretacje podatkowe mogą pozostać martwe, a zmiana przepisów o tzw. kontroli podatkowej na legitymację otworzy pole do nadużyć ze strony aparatu skarbowego - ostrzegają przedstawiciele pracodawców.

REKLAMA