REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowy z jedynym udziałowcem są nieważne

Świadczeń jednoosobowej spółki na rzecz jej jedynego udziałowca, będącego jednocześnie jedynym członkiem zarządu, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Jak rozliczyć usługi serwisowe świadczone na rzecz klienta z innego kraju UE

Jaki naliczyć VAT na fakturze wystawionej dla firmy w UE za usługi serwisowe świadczone na terenie Polski na rzecz firmy w UE?

Zaległy podatek od nieruchomości jako koszt

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 2005 r. zapłacony zaległy podatek od nieruchomości za lata 2003-2004? - Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 29 września 2006 r. (nr PDI-42190/I/4/MC/06)

Wkłady do drukarki trzeba odpowiednio sklasyfikować

Wkłady atramentowe niezintegrowane z głowicą drukującą należy zaklasyfikować do podpozycji 3215 90 80 Nomenklatury Scalonej - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

REKLAMA

Urzędnicy sprawdzą e-faktury

Podatnicy wystawiający i przechowujący faktury w formie elektronicznej mają obowiązek zapewnienia organom podatkowym dostępu do wystawianych w ten sposób faktur.

Kiedy opodatkować zakup towaru z zagranicy wraz z jego montażem

W ramach prowadzonej działalności spółka nabywa linie produkcyjne od podatników z krajów Unii Europejskiej. Dostawcy dokonują dostaw tych urządzeń do spółki wraz z montażem. Kiedy powstaje w tym przypadku obowiązek podatkowy?

Darowizny bez limitu

Senatorowie przyjęli poprawkę wykreślającą z nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn przepis, zgodnie z którym darowizny w I grupie podatkowej miały być zwolnione od podatku do kwoty 100 000 zł w trakcie życia nabywcy.

Ordynacja bez poprawek

Podczas posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki Narodowej pozytywnie zaopiniowano nowelizację Ordynacji podatkowej.

REKLAMA

Komisja przyjęła zmiany w CIT i PIT

Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej przyjęli nowelizacje ustaw regulujących podatki dochodowe wraz ze zgłoszonymi poprawkami legislacyjnymi.

Urzędnicy surowo karzą nieuczciwych

Fiskus wykrył do tej pory ponad 1,5 mld złotych uszczupleń podatkowych. Oszustwa dotyczą stawek akcyzy, wyłudzeń VAT i nieujawniania dochodów. Urzędy kontroli skarbowej wymierzyły podatnikom łącznie 7 mln zł kar.

Żołnierz nie zapłaci PIT

Zwolnienie podatkowe dla żołnierzy na misjach nie ma zastosowania do wynagrodzeń przysługujących z tytułu pełnienia służby w kraju - wyjaśnia MF w odpowiedzi na interpelację poselską.

Spółki muszą tworzyć rezerwy

Spółki, których sprawozdania finansowe za 2006 rok będą podlegały badaniu, powinny utworzyć na ten cel rezerwę. Obciąży ona koszty bieżącego okresu sprawozdawczego.

Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych inwestycje krótkoterminowe?

Czym jest inwestycja krótkoterminowa? Jak wycenić posiadane inwestycje na dzień ich nabycia? Jak dokonać odpisu aktualizującego wartość posiadanej inwestycji krótkoterminowej? Według jakich wartości wycenić inwestycję przekwalifikowaną do inwestycji długoterminowych?

Jak zaewidencjonować koszty postępowania sądowo-egzekucyjnego

Zawarliśmy umowę dostawy towarów. Dostawy dokonaliśmy zgodnie z umową. Odbiorca towarów do chwili obecnej nie uiścił należności za otrzymane towary. Wystąpiliśmy o zasądzenie nakazu zapłaty. Jak zaewidencjonować koszty postępowania sądowo-egzekucyjnego?

Jak kwalifikować koszty finansowane ze środków funduszy strukturalnych - realizacja zasady "zakup nieruchomości"

Koszty zakupu nieruchomości, takich jak wybudowane już budynki i ziemia, na której są one zbudowane, kwalifikują się do współfinansowania z funduszy strukturalnych, jeśli istnieje bezpośrednie powiązanie pomiędzy zakupem i celem działania, przy uwzględnieniu poniżej wymienionych warunków, bez uszczerbku dla bardziej rygorystycznych przepisów krajowych.

Polak może płacić podatek tylko w Norwegii

Polak przebywający i pracujący w Norwegii powinien w tym państwie dokonywać rozliczenia ze wszystkich uzyskiwanych przez siebie dochodów, w tym także dochodów osiągniętych z działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce. - Postanowienie ministra finansów z 13 października 2006 r., nr DD4/033-01261-1809/06/WP/ZP.

Czy nieodpłatna dostawa towarów dla podatnika UE jest WDT

Czy nieodpłatne dostawy towarów na rzecz podmiotów będących podatnikami podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanych dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych w państwach UE innych niż Polska, stanowią wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i podlegają opodatkowaniu według stawki 0%?

Nowa granica ryczałtu podoba się drobnym przedsiębiorcom

Nie będziemy protestować przeciwko obniżeniu granicy ryczałtu ewidencjonowanego do 150 tys. euro - powiedział Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Po sprzedaży mieszkania nie trzeba zwracać ulgi

Można sprzedać mieszkanie, którego nabycie uprawniało do dokonania odliczeń. Podatnik nie musi oddawać fiskusowi odliczonych wcześniej kwot. Nie ma również obowiązku składania korekty zeznania podatkowego PIT.

Firmy wycenią produkty

Nowe stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości pomoże przedsiębiorcom ustalać koszty niewykorzystanych zdolności produkcyjnych.

Dopłaty bez podatku

Dopłaty otrzymane do oprocentowania kredytów preferencyjnych są zwolnione z podatku dochodowego.

Jak ewidencjonować korzystanie przez pracownika z samochodu służbowego do celów prywatnych

Spółka chce udostępnić pracownikom samochody służbowe do ich celów prywatnych. Jaka powinna być forma tego udostępnienia? Czy możliwe jest obciążenie pracownika kosztami za używanie samochodu? Jak rozliczać wydatki ponoszone przez pracowników przy zakupie paliwa?

Alimenty i odsetki są opodatkowane

Alimenty zasądzone na rzecz podatniczki oraz należne odsetki od nich podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Obowiązek podatkowy nie powstanie jedynie przy zwrocie kosztów zastępstwa adwokackiego. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 16 października 2006 r., nr IPB2/4117-28/06/3.

Jak napisać skargę kasacyjną do NSA

Wyrok w sprawie, wydany przez WSA, nie zamyka możliwości obrony naszych praw. Środkiem odwoławczym od wyroku, lub postanowienia kończącego postępowanie, jest skarga kasacyjna wnoszona do NSA. Wniesienie skargi jest jednak bardzo sformalizowane. Wymagane jest spełnienie licznych warunków.

Przepisy dobre tylko dla fiskusa

Przepisy przejściowe umożliwiające złożenie skargi kasacyjnej od prawomocnego wyroku NSA mogą być niezgodne z konstytucją. Wątpliwości są na tyle poważne, że Trybunał otworzył na nowo zamkniętą rozprawę.

Senat zajmie się umowa z Anglią

Na piątek zaplanowano rozpatrzenie w komisji senackiej ustawy o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Kiedy i w jakiej formie trzeba uiścić kaucję gwarancyjną

Czy kaucja gwarancyjna zawsze jest wymagana przy dokonywaniu transakcji wewnątrzwspólnotowych? Czy też jest ona ściśle związana z możliwością ubiegania się o zwrot podatku VAT?

Firma małżonków nie jest podatnikiem

Jeśli prowadzone przez podatników przedsiębiorstwo nie może być uznane za jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, nie może być podatnikiem VAT.

Senat o podatkach

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej zajmie się uchwalonymi przez Sejm nowelizacjami ustaw podatkowych.

PIT. Trzeba zmienić umowę z Austrią

Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował o zmianę polsko--austriackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Resort finansów twierdzi, że nowa umowa mogłaby obowiązywać od 2008 roku.

Podatnicy coraz częściej zadają fiskusowi pytania

Z sondy GP przeprowadzonej w izbach skarbowych wynika, że w I półroczu 2006 roku urzędy skarbowe w Polsce wydały 30 642 wiążące interpretacje podatkowe. W analogicznym okresie 2005 roku postanowień tych było mniej - 29 893. Oznacza to, że podatnicy coraz częściej zadają pytania fiskusowi.

Jak ująć w księgach rachunkowych prenumeratę czasopism

W ostatnich miesiącach roku zawsze odnawiamy prenumeraty czasopism na rok następny. Dokonujemy przedpłat bądź płatności za całość prenumeraty. Jak prawidłowo należy ująć koszty prenumerat w księgach rachunkowych i w bilansie?

Jakie zmiany wprowadzono w zakresie korygowania deklaracji

Ustawa o kontroli stanowi po nowelizacji, że kontrolowany może - w terminie 14 dni od dnia doręczenia protokołu kontroli - skorygować w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym uprzednio złożoną deklarację podatkową.

Transakcje ze Szwajcarią są opodatkowane

Dla dywidend otrzymanych w Szwajcarii obowiązuje 15-proc. podatek. Natomiast od odsetek od zagranicznych lokat płacimy 19-proc. ryczałt. - Postanowienie ministra finansów z 11 października 2006 r. (nr DD4/PB6/033-01386-278/ 06/WP/GM)

Opodatkowanie w Luksemburgu zależy od rezydencji

W Luksemburgu, podobnie jak w większości krajów, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają światowe dochody rezydentów. Nierezydenci podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych tylko od dochodów ze źródeł luksemburskich.

Kiedy odliczać VAT z faktur otrzymanych od podatników rozliczających się metodą kasową

Otrzymuję faktury od tzw. małych podatników. Kiedy mam je rozliczać? Czy istotne jest, że jedni rozliczają się z podatku VAT kwartalnie, a inni metodą kasową?

Ulga nie tylko na polskie mieszkania

Likwidacja zwolnienia z PIT środków ze sprzedaży mieszkań, gdy podatnik oświadczy, że przeznaczy je na inne cele mieszkaniowe w Polsce, pozwoli uniknąć zarzutów o niezgodności tych regulacji z prawem unijnym.

Termin egzaminu na doradcę

Zgodnie z decyzją przewodniczącego Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego egzaminy pisemne na doradcę podatkowego odbędą się 6 i 7 grudnia.

Sądy mogą kontrolować interpretacje

Sądy administracyjne mogą sprawować kontrolę merytoryczną nad orzeczeniami dotyczącymi wiążących interpretacji podatkowych - stwierdził wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Na ryczałcie zostaną tylko nieliczni podatnicy

Z 250 tys. do 150 tys. euro zmaleje od 2008 roku limit wysokości przychodów dla ryczałtowców. Przedsiębiorcy korzystający z ryczałtu będą dzielić swoje firmy na mniejsze lub je likwidować. Zamiast wzrostu dochodów budżetowych, zwiększy się jedynie szara strefa

Kiedy można ubiegać się o przyspieszony zwrot VAT

Podatnicy VAT mogą na umotywowany wniosek ubiegać się o przyspieszony zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 lub 60 dni.

Jak ewidencjonujemy bony towarowe

Przy zakupie towarów firma otrzymała bon o wartości 200 zł, który wykorzystała płacąc za dostawę o 200 zł mniej. Jak to zaksięgować? Czy jest to przychód dla spółki?

O opodatkowaniu decyduje miejsce zamieszkania

Czy istnieje obowiązek podatkowy w Polsce, przy stałym zamieszkaniu w Wielkiej Brytanii? - Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 22 września 2006 r. (nr PB I-3/4117/IN-53/US/2006/Ach)

Wysokość marży ma wpływ na podstawę opodatkowania

Podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Polacy rozliczą się korzystniej

Sejm zgodził się w piątek na ratyfikację nowej polsko-brytyjskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Podatki nie będą niższe

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnicy nie odczują różnicy mimo podwyższenia progów podatkowych. Nie będzie niższych składek na ubezpieczenia, za to pojawią się nowe ulgi.

Termin złożenia planu audytu

31 października mija termin złożenia rocznych planów audytu na 2007 rok w sektorze finansów publicznych.

Interpretacje w Trybunale

Dziś Trybunał Konstytucyjny zajmie się przepisami Ordynacji podatkowej dotyczącymi wiążących interpretacji prawa podatkowego. Pytanie prawne skierował do Trybunału Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Kiedy można odliczyć VAT z faktur za media

Nasz ZOZ jest podatnikiem VAT. Podatek naliczony rozliczamy według struktury sprzedaży. Kiedy możemy odliczać VAT z faktur za energię, telefony itp.? Czy ma tu znaczenie termin faktycznej płatności?

Sejm znowelizował CIT

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych uchwalono w piątek. Wbrew początkowym planom rządu utrzymana zostanie ulga związana z darowiznami dla organizacji pożytku publicznego.

REKLAMA