REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nie wiadomo, kogo obciąży VAT

Sąd Najwyższy odmówił w piątek odpowiedzi na pytanie, kogo ma obciążać VAT od opłat za użytkowanie wieczyste w przypadku umów zawartych przed 1 maja 2004 r.

Słowacja zmienia przepisy

Nie tylko Polska ma problemy z dostosowaniem przepisów do wymogów unijnych. Obecnie Słowacja pracuje nad przepisami dotyczącymi sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z międzynarodowymi standardami, które miały obowiązywać od 1 stycznia 2006 r.

Od 2007 roku podatek giełdowy na Węgrzech

Na Węgrzech od 2007 roku będzie obowiązywał podatek od odsetek i zysków kapitałowych osiąganych dzięki transakcjom giełdowym. Do tej pory zyski te były zwolnione z podatku. Stawka będzie wynosić 10 proc., a od 2010 roku 18 proc.

Jaki towar w paczce, taka stawka podatku

Ministerstwo Finansów uważa, że sklepy internetowe powinny doliczać VAT do kosztów paczki wysyłanej klientom za pośrednictwem Poczty Polskiej. Stawka ma zależeć od stawki sprzedawanych towarów. Problem w tym, że usługi Poczty Polskiej są zwolnione z VAT.

REKLAMA

Rewolucja bez obniżki stawek

Nie będzie niższych stawek PIT, będzie za to waloryzacja progów obecnie obowiązującej skali podatkowej oraz kwoty wolnej od podatku. Nie ma co liczyć na zapowiadane przez PiS ulgi prorodzinne, bo na nie państwa dziś nie stać.

Jakie zmiany w prowadzeniu ewidencji przychodów nastąpią po przejęciu prowadzenia pkpir przez biuro rachunkowe

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Rozliczamy się z podatku dochodowego na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zamierzamy zlecić jej prowadzenie biuru rachunkowemu. Czy w związku z tym wystąpią zmiany w zasadach ewidencji przychodów ze sprzedaży towarów handlowych i usług?

Główny księgowy z certyfikatem - nowe zasady

Pracuję na stanowisku głównej księgowej. Mam wykształcenie policealne ekonomiczne o specjalności "ekonomika i organizacja przedsiębiorstw". W 2004 r. zdałam egzamin państwowy w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i otrzymałam certyfikat księgowego. Czy w świetle ustawy o finansach publicznych mogę pełnić funkcję głównej księgowej?

Służba celna - nie będzie zwolnień

Ministerstwo Finansów poinformowało izby celne, że nie są planowane zwolnienia w Służbie Celnej, a związki zawodowe celników niepotrzebnie wprowadzają atmosferę niepokoju.

REKLAMA

Ministerstwo rozważy zmianę przepisów

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozważa zmianę przepisów dotyczących ulgi podatkowej związanej z legalnym zatrudnieniem pomocy domowej.

Resort przyznaje się do błędu

Podatnicy, którzy mimo wytycznych ministra finansów nie zainstalowali jeszcze kas fiskalnych, mogą odetchnąć z ulgą. Ministerstwo zapowiedziało przedłużenie obowiązującego w ubiegłym roku zwolnienia z obowiązku posiadania kas przez podatników, którzy rozpoczęli działalność w 2005 roku.

Jaką stawką jest opodatkowane pobieranie prowizji

Jestem pośrednikiem w sprzedaży kart opłaty drogowej (winiet), które rozprowadzam w imieniu i na rzecz Biura Obsługi Transportu Międzynarodowego z siedzibą w X. Działalność ta jest sklasyfikowana w podklasie PKD 74.84B. Z tytułu dystrybucji przedmiotowych winiet uzyskuję prowizję w wysokości 8,5% od wartości dostawy. Jaką stawką podatku od towarów i usług powinnam opodatkować uzyskiwane prowizje? - Pismo z 28 listopada 2005 r. nr U.S.28.I/443-23/05

Bank musi informować fiskusa

Podatnicy znaleźli sposób na unikanie egzekucji podatkowej z rachunku bankowego.

Dokumentowanie wykonania usług doradczych

Kiedy wydatki poniesione na nabycie specjalistycznych usług doradczych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? Jakich wymogów należy przestrzegać w zakresie ich udokumentowania?

Czy należy wysyłać prośby o potwierdzenie sald do wszystkich kontrahentów

Czy praktyka wysyłania potwierdzeń sald tylko do największych dłużników (których salda stanowią 90% ogółu należności) spełnia wymogi ustawy o rachunkowości? Czy zostanie to zaakceptowane przez biegłego rewidenta? Pozostałe 10% należności rozkłada się na kilkadziesiąt tysięcy klientów. Nie wysyłając do tych klientów próśb o potwierdzenie sald chcielibyśmy zaoszczędzić na kosztach tej całej operacji.

Jak ująć w księdze podatkowej niedobory i nadwyżki magazynowe

W sklepie przeprowadziłem remanent kontrolny na wybranej grupie towarów. W jego wyniku stwierdziłem w niektórych pozycjach niedobór, a w innych nadmiar. Niedobór wartościowo przewyższa nadmiar. Winny zaistniałej sytuacji nie został ustalony. Jakich formalności trzeba dopełnić, żeby brakujące artykuły zdjąć ze stanu, a będące w nadmiarze wprowadzić na stan? Prowadzę pkpir i jestem płatnikiem VAT.

Kiedy opłaca się zatrudnić kontrolera wewnętrznego

Jesteśmy przedsiębiorstwem produkcyjnym osiągającym obroty około 40 mln zł rocznie. Udziały naszej spółki należą w 100% do spółki zagranicznej. W naszym przedsiębiorstwie istnieje dział księgowości. Kontrola rachunkowości jest dokonywana przez głównego księgowego oraz kierownika jednostki. Dodatkowo każdego roku przeprowadzane jest badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta. Czy w takiej sytuacji racjonalne jest zatrudnienie przez nas kontrolera wewnętrznego?

Czy prowadząc księgę przychodów i rozchodów, można zaliczyć do kosztów odpisy aktualizujące obejmujące należności, których nieściągalność została uprawdopodobniona

Czy art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy wyłącznie podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej, prowadzących księgi rachunkowe, czy także podatników prowadzących księgi przychodów i rozchodów? - Pismo z 27 stycznia 2005 r. nr IS.I/2-4117/163/04

Jak rozliczyć nabycie środka trwałego z innego kraju UE

Jan Kowalski zakupił w Niemczech maszynę o wartości 25 000 euro. Niemiecki kontrahent wystawił 6 stycznia 2005 r. fakturę, natomiast maszynę spółka otrzymała 20 stycznia. Sprzedawca naliczył niemiecki podatek w wysokości 3750 euro, ponadto pobrał koszty opakowania w wysokości 250 euro. Od kwoty wartości maszyny udzielono również skonta w wysokości 3%. Polski podatnik nie dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zakup maszyny jest jedyną transakcją wewnątrzwspólnotową.

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną

Spółka jest podatnikiem zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. W czerwcu zakupiliśmy u niemieckiego kontrahenta towar, którego nie odebraliśmy (pozostał w magazynie dostawcy). W tym samym miesiącu dokonaliśmy sprzedaży tego towaru firmie litewskiej. Firma litewska odebrała towar z magazynu niemieckiej firmy. Jak zaksięgować powyższą operację gospodarczą? Czy możemy zastosować procedurę uproszczoną?

Czy można uniknąć przejścia na księgi rachunkowe

Dwuosobowa spółka cywilna przekroczyła limit przychodów netto ze sprzedaży i od 2006 r. musiałaby przejść z księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe. Jak najkorzystniej rozwiązać spółkę pod względem podatkowym? Gdyby jeden ze wspólników kontynuował tę działalność jako firma jednoosobowa, czy musiałby przejść na księgi handlowe?

Liczy się moment zapłaty

Odsetki od sprzedaży mającej charakter ratalny można zaliczyć do przychodów dopiero w momencie ich zapłaty - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

Kto wynajmuje pokoje, nie prowadzi działalności

Osoba, która od czasu do czasu wynajmuje lokal we własnym domu, np. turystom, nie powinna być traktowana jak prowadząca działalność gospodarczą. Może więc korzystać z opodatkowania 8,5-procentowym ryczałtem.

Kary tylko za ciągłe spóźnienia

Podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny.

Czy opinię biegłego rewidenta można zmieniać za pomocą aneksu lub erraty

Pracuję na stanowisku samodzielnej księgowej w dużej firmie produkcyjnej. Moje pytanie dotyczy kwestii badania sprawozdania finansowego, a konkretnie - opinii wystawianej przez biegłego rewidenta po przeprowadzonym badaniu. Czy konieczne jest korygowanie tej opinii, jeżeli w naszej jednostce po zakończeniu badania, ale przed jego zatwierdzeniem, wystąpiły zmiany? Zmiany te mają istotny wpływ na kształt zbadanego już sprawozdania finansowego. Czy w takim przypadku można zastosować aneks lub erratę, czy też musi być napisana nowa opinia?

Jak rozliczyć wydatki na modernizację budynku

Spółka z o.o. zakupiła nieruchomość (grunt i budynek) i modernizuje budynek w celu prowadzenia tam ośrodka wypoczynkowego. Aktualnie nie jest w tym budynku prowadzona żadna działalność, z wyjątkiem prac modernizacyjnych. Czy koszty wynagrodzeń pracownika dozorującego, usługi biura rachunkowego, telefony, podatek od nieruchomości, energia powinny obciążać koszty inwestycji czy działalności bieżącej?

Czego nie zajmie poborca

Osoba niebędąca dłużnikiem, której rzeczy lub prawa zostały zajęte w postępowaniu egzekucyjnym, ma możliwość złożenia wniosku o wyłączenie ich spod egzekucji.

Po jakim kursie należy przeliczać wynikającą z umowy kwotę euro

Jako czynny podatnik VAT świadczymy usługi transportu wewnątrzwspolnotowego na zlecenie podatnika polskiego. Wystawiamy faktury ze stawką 22% w PLN, usługodawca w zleceniu określa wartość w EUR. Jaki kurs należy zastosować przy wystawieniu faktury VAT? My przeliczamy według średniego kursu NBP z dnia załadunku towaru.

Bez podatku 380 zł

Z podatku zwolniona jest kwota dofinansowania ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nieprzekraczająca 380 zł. Od nadwyżki przekraczającej tę kwotę trzeba już zapłacić podatek.

Dużo zachęt, mało wpłat

Organizacje pożytku publicznego prześcigają się w zamieszczaniu na swoich stronach internetowych poradników i informacji przydatnych przy wypełnianiu PIT. Gdyby udało im się przekonać wszystkich podatników, na ich konto mogłoby wpłynąć nawet 200-300 mln zł.

Słaby złoty zagrozi akcyzie na benzynę

Odebranie ministrowi finansów prawa do podwyższania akcyzy na benzynę od 2007 roku nie jest sprzeczne z prawem unijnym - ocenia Komitet Integracji Europejskiej. Ostrzega, że ewentualne duże osłabienie złotego przy sztywnej stawce akcyzy mogłoby jednak grozić naruszeniem Dyrektywy UE.

Czy można skorzystać z ulgi na Internet na podstawie wyciągu z rachunku bankowego

Czy dokumentem potwierdzającym poniesienie kosztu związanego z użytkowaniem sieci Internet może być wyciąg z konta bankowego, z którego co miesiąc dokonuję przelewu na rachunek usługodawcy? - Pismo z 3 sierpnia 2005 r. nr PBII/415-74/67141/05

Czy można zmienić stawkę amortyzacji środka trwałego

Jak mam zaklasyfikować kserokopiarki i niszczarki o wartości powyżej 3500 zł? Obecnie stosuję stawkę 20 proc., ale ostatnio uzyskałem informację, że maksymalna stawka wynosi 14 proc. Czy można zmienić raz przyjętą stawkę amortyzacji? Jaką przyjąć stawkę amortyzacji - czy prawidłowa jej wysokość to 14 proc.?

Jak rozliczyć koszty organizacji szkolenia

Zawarliśmy z osobą fizyczną umowę o dzieło. Osoba ta ma opracować materiały szkoleniowe i przeprowadzić szkolenie, które będzie się odbywać w różnych miejscowościach. Czy możemy zastosować 50% koszty uzyskania przychodów, a także zwrócić koszty dojazdu i noclegu wykonawcy dzieła, jeśli zobowiązaliśmy się do tego w umowie? Czy koszty te nie będą stanowiły naszego kosztu uzyskania przychodu i czy powinny być doliczone do przychodu wykonawcy dzieła i opodatkowane?

Jaki podatek od odszkodowań

Odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z odrębnych ustaw lub wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych, są zwolnione z podatku dochodowego. Od tej generalnej zasady są jednak wyjątki.

Bez finansowania imprez pracowniczych

Imprezy okolicznościowe organizowane przez firmę dla pracowników nie powinny być finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jeśli jednak taka impreza zostanie sfinansowana z funduszu, wydatki na nią nie będą kosztem podatkowym.

Paczka zwolniona czy opodatkowana

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zadecyduje o tym, czy sklepy internetowe powinny doliczać VAT do kosztów paczki wysyłanej klientom za pośrednictwem Poczty Polskiej. Niektóre urzędy żądają podatku, mimo że usługi pocztowe są z niego zwolnione.

Jak prawidłowo wykazać pracownicze koszty uzyskania przychodu w PIT-11

W jakiej wysokości należy wpisać koszty uzyskania w PIT-11, jeżeli w jednym miesiącu pracownik otrzymał wynagrodzenie za 2 miesiące i uwzględniono kwotę kosztów uzyskania przychodu w wysokości 102,25 zł?

Projekty mają być w lutym

Projekty zmian w podatkach rząd ma przesłać do Sejmu na początku marca. Rządowe zmiany ustaw podatkowych miały być przedstawione w formie gotowych projektów do końca stycznia 2006 r. Z uwagi na zmianę na stanowisku minister finansów premier Marcinkiewicz przyznał minister Zycie Gilowskiej dodatkowe dwa tygodnie na zapoznanie się z dotychczasowymi pracami.

Celnicy zaczęli protest

W związku z trwającymi w Ministerstwie Finansów pracami zmierzającymi do ograniczenia uprawnień i obowiązków celników, związki zawodowe Służby Celnej podjęły uchwałę o wprowadzeniu pogotowia protestacyjnego.

Ustawa z nieważnymi przepisami

W opublikowanej oficjalnie ustawie o finansach publicznych znalazły się artykuły, które Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą. Konstytucjonaliści uważają, że tych przepisów nie powinno być w ustawie. Podkreślają jednocześnie, że regulacje te nie obowiązują.

Zwrot VAT odliczonego

W kwietniu 2004 r. spółka nabyła samochód z tzw. kratką posiadający homologację na samochód ciężarowy. Po nabyciu pojazdu spółka odliczyła zapłacony VAT w pełnej wysokości. Samochód został zarejestrowany jako ciężarowy. Obecnie, w związku ze zmianą przepisów, spółka postanowiła zdjąć "kratkę" i przerobić pojazd na osobowy. Czy w związku z tym będzie musiała zwrócić VAT odliczony przy zakupie?

Jakie elementy powinna zawierać faktura wystawiana na zagranicznego kontrahenta

Jak powinna wyglądać faktura na świadczone przez podmiot polski usługi z zakresu badań i analiz (PKWiU74.30) w przypadku świadczenia takich usług na rzecz kontrahenta unijnego (podmiot gospodarczy)? Co w przypadku braku NIP unijnego odbiorcy? Jakie elementy powinny zawierać faktury dokumentujące świadczenie ww. usług na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego? Czy mogą nie zawierać NIP kontrahenta z kraju trzeciego?

Finał już w najbliższą sobotę

11 lutego w warszawskim Centrum Wystawienniczym Expo po raz siódmy odbędzie się finał konkursu "Księgowy Roku". Współorganizatorem tej imprezy jest Grupa Wydawnicza Infor. O główną nagrodę w wysokości 25 tys. zł i cenne nagrody rzeczowe będzie walczyć sześciu specjalistów z dziedziny rachunkowości, księgowości i podatków.

Reforma podatkowa zacznie obowiązywać od stycznia 2007

Rząd zamierza wprowadzić zmiany w systemie podatkowym od stycznia 2007 roku, a ich plan przedstawi w lutym tego roku - poinformował premier Kazimierz Marcinkiewicz w niedzielę wieczorem w TVP1.

Czy można ująć w PIT-11 za 2005 r. grudniowe wynagrodzenie wypłacone w styczniu 2006 r.

Czy w PIT-11 za 2005 r. można ująć wynagrodzenie pracownika za grudzień 2005 r., wypłacone w styczniu 2006 r. W poprzednim roku (2004) otrzymał on wynagrodzenie za grudzień w grudniu. Czy wobec tego w informacji PIT-11 za rok 2005 będzie miał wykazany przychód za 11 miesięcy i koszty uzyskania przychodu również?

Resort finansów wydał broszurę o zwrocie VAT

Ministerstwo Finansów opracowało broszurę informacyjną dotyczącą zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesionych od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku.

Nie odzyskasz podatku z Anglii

W 2005 roku podatnik uzyskał wyłącznie dochody z pracy w Wielkiej Brytanii. Za poprzednie lata rozliczał się w Polsce i korzystał od 2000 roku z dużej ulgi budowlanej. Do odliczenia w 2005 roku pozostała mu kwota wydatków przewyższająca ustalony podatek od dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii. Czy będzie przysługiwał mu zwrot podatku?

Wypadek losowy to za mało

Samo zdarzenie losowe nie przesądza o pozytywnym rozpoznaniu wniosku o rozłożenie zapłaty podatku na raty. Jeżeli wypadek nie wpłynął na możliwości zarobkowe podatnika, organy go nie uwzględnią.

Jakie wymogi należy spełniać, aby ubiegać się o certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

Przez 10 lat pracowałam w spółdzielni mieszkaniowej w dziale księgowości na stanowisku księgowej. Przez ten okres wykonywałam wszystkie czynności księgowe pod nadzorem głównej księgowej. Ukończyłam studia wyższe i obecnie posiadam licencjat. Czy mogę ubiegać się o certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych?

Kosztem którego roku jest prenumerata na 2006 r., opłacona w 2005 r.

Spółka akcyjna prowadząca działalność konsultingową opłaciła w grudniu 2005 r. prenumeratę branżowych periodyków konsultingowych, "Biuletynu podatków dochodowych" i "Dziennika Ustaw" na 2006 r. Proszę o wyjaśnienie, czy koszty prenumeraty będą stanowić koszt podatkowy 2005 czy 2006 r.

REKLAMA