REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga dla każdego z małżonków

Jeżeli oboje małżonkowie ponoszą wydatki na użytkowanie sieci internet, co potwierdzą faktury VAT wystawione przez dostawcę usług internetowych na nazwisko obojga, to każdy z podatników ma prawo do ulgi, do wysokości przysługującego limitu - stwierdziło Ministerstwo Finansów.

VAT. Poselskie propozycje noweli ustawy

Rząd zajął wczoraj stanowisko wobec poselskich propozycji zmian w ustawie o VAT. Jak poinformowano, rząd pozytywnie odnosi się do zmian.

Cudzoziemcy będą mieli łatwiej

Ministerialny projekt zmiany rozporządzenia w sprawie właściwości organów podatkowych ma na celu wprowadzenie rozwiązań usprawniających obsługę cudzoziemców podlegających podatkowi dochodowemu.

Czy dopłata do wynagrodzeń ZPChr i wartość zwolnień podatkowych powiększają obrót do celów odliczeń częściowych

Jesteśmy spółką z o.o. mającą status ZPChr. W 2004 r. zostaliśmy z tego tytułu zwolnieni przez urząd gminy z podatku od nieruchomości. Ponadto otrzymujemy dofinansowanie do wynagrodzeń z PFRON. Dokonujemy sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. Ponieważ nie możemy wyodrębnić zakupów związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną, VAT przysługujący do odliczenia obliczamy według struktury sprzedaży. Czy otrzymywane zwolnienia podatkowe i dofinansowania powinniśmy uwzględniać przy wyliczaniu struktury sprzedaży?

REKLAMA

Czy istnieje obowiązek sporządzenia informacji podsumowującej, jeśli nie dokonano żadnych transakcji

Jeśli podatnik nie dokonał w danym kwartale żadnych dostaw ani nabyć wewnątrzwspólnotowych, to czy ma on obowiązek złożyć "zerową" informację podsumowującą?

Dzień otwarty w urzędzie skarbowym

O zainicjowaniu akcji "Dzień otwarty" w urzędach skarbowych poinformowała Izba Skarbowa w Gdańsku na swojej oficjalnej stronie internetowej. Z komunikatu wynika, że inicjatorem akcji jest Ministerstwo Finansów.

Czy należy pobrać podatek od świadczeń socjalnych wypłacanych byłym pracownikom

Zgodnie z obowiązującym w naszym zakładzie pracy regulaminem ZFŚS świadczenia socjalne są wypłacane byłym pracownikom, pobierającym obecnie świadczenia przedemerytalne. Czy od tych wypłat (np. dofinansowanie do wczasów, zapomoga) zakład ma obowiązek pobrać podatek (zaliczkę) i w jakiej wysokości? Jaki formularz PIT należy sporządzić dla tych osób w razie pobrania podatku (zaliczki)?

VAT. Wyższe obciążenia podatkowe firm

Niewykluczone, że w składanych w marcu br. deklaracjach dotyczących rozliczeń podatku dochodowego za luty część firm może wykazać niespodziewanie wysokie zyski lub straty. Choć będą one wirtualne, to jednak mogą pociągnąć za sobą albo konieczność zapłacenia wysokiego podatku, albo... podjęcia działań naprawczych w firmach.

REKLAMA

Czy wycofany ze spółdzielni i przekazany jako darowizna wkład mieszkaniowy jest przychodem

W poprzednim roku wycofałem ze spółdzielni mieszkaniowej wkład mieszkaniowy. Następnie przekazałem go w drodze darowizny mojej córce, również na cele mieszkaniowe. Czy w takiej sytuacji powinienem wykazać w zeznaniu rocznym za 2004 r. wycofany wkład mieszkaniowy jako przychód podlegający rozliczeniu w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Wszystko o fakturach VAT

Sprzedaż używanego samochodu osobowego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych

Czy sprzedaż samochodu osobowego wprowadzonego przez podatnika do ewidencji środków trwałych i używanego przez okres dłuższy niż 6 miesięcy jest objęta zwolnieniem z podatku od towarów i usług?

Sprzedaż ze składu podatkowego na rzecz prowadzącego działalność w strefach wolnocłowych

Prowadzę skład podatkowy. Chciałbym rozpocząć sprzedaż napojów alkoholowych na rzecz odbiorców prowadzących działalność w polskich strefach wolnocłowych. Ich działalność polega na zaopatrywaniu statków morskich obcych bander wykonujących rejsy morskie z polskich portów. Czy istnieje możliwość dokonywania tego rodzaju transakcji sprzedaży z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy?

Tajemnicze plany resortu finansów

Ministerstwo Finansów niemal rzutem na taśmę, jeszcze przed wyborami, chce dokonać rewolucyjnych zmian podatkowych. Prace owiane są tajemnicą.

Internet z 22-procentową stawką

Od dziś na usługi dostępu do internetu obowiązuje 22-proc. stawka VAT.

Inflacja będzie słabła

Od jutra: 22-proc. VAT na usługi internetowe

Od jutra wchodzi w życie 22-proc. stawka podatku VAT na usługi internetowe dla klientów indywidualnych (wcześniej wynosiła 0 proc.)

Pełnienie obowiązków głównego księgowego po 1 stycznia 2005 r.

Główna księgowa gospodarstwa pomocniczego posiada dyplom ukończenia liceum zawodowego w zespole szkół ekonomicznych w zawodzie "pracownik administracyjno-biurowy". Ze świadectw wynika, że miała wiele przedmiotów związanych z rachunkowością, np. rachunkowość przedsiębiorstw i jednostek budżetowych. Czy posiadając tak udokumentowane wykształcenie może po 1 stycznia 2005 r. nadal pracować jako główna księgowa? Ponieważ w tym roku podjęła naukę w 2-letnim studium zapewniającym uzyskanie kwalifikacji określonych w ustawie o finansach publicznych, to czy do czasu ich uzyskania może wykonywać obowiązki głównej księgowej na stanowisku np. "p.o. głównej księgowej"?

Sejm. Ordynacja podatkowa w tym tygodniu w podkomisji

W tym tygodniu specjalna podkomisja ma kontynuować prace nad projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej.

Jak dokumentować przekazanie produktu

Czy wniesienie fermy kur niosek do spółki cywilnej pozbawia osobę wnoszącą wkład prawa do rozliczania podatku dochodowego na zasadzie norm szacunkowych działów specjalnych produkcji rolnej? Jak rozliczać przekazanie jaj (produkt fermy) do innej działalności gospodarczej tej samej osoby - fakturą VAT wystawioną przez spółkę na tę osobę czy dowodem wewnętrznym?

Jak rozliczyć nagrodę pieniężną otrzymaną od pracodawcy

Otrzymałam od mojego pracodawcy nagrodę pieniężną. Czy jest to mój dochód i czy podlega rozliczeniu w podatku dochodowym?

UOKiK. Bezprawna windykacja długów

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął dwa postępowania przeciwko firmom prowadzącym windykację długów konsumenckich, którym zarzuca praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów.

RPP: Nastawienie zmienione na ekspansywne, stopy bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie zasygnalizowała zamiar szybszego złagodzenia polityki monetarnej i zmieniła nastawienie na ekspansywne ("łagodne") z restrykcyjnego, pozostawiając stopy procentowe bez zmian - podał w piątek NBP.

VAT na internet: firmy nie muszą informować o podwyżkach?

Według Polskiej Izby Telekomunikacji i Informatyki wprowadzenie od 1 marca br. 22-proc. stawki VAT na dostęp do internetu nie może być traktowane jako podwyżka cen i firmy nie muszą informować klientów o podwyższeniu opłat z tego powodu.

Bez ujednolicenia standardów rachunkowości

Wprowadzenie w Polsce międzynarodowych zasad sprawozdawczości finansowej nie doprowadzi niestety do ujednolicenia standardów rachunkowości - uważają eksperci firmy KPMG Audyt.

Dziś upływa termin korekty

Jak rozliczać środki pieniężne na rachunku bankowym przeznaczone na delegacje

Co zrobić, gdy ilość dewiz wypłaconych z rachunku dewizowego na cele delegacji nie wystarczy na pokrycie kosztu diet, bo zakładam, że całą lub większość kwoty wydałam na paliwo i bilety autostradowe? Po jakim kursie przeliczam wtedy diety? A co zrobić, jeśli po rozliczeniu wydatków z dietami włącznie stwierdzę, że nie wydałam całej kwoty wypłaconej na cel podróży służbowej. Czy kwotę tę muszę rozliczyć podczas kolejnej delegacji? Czy mogę uznać, że została wydatkowana na potrzeby osobiste i już w przyszłych delegacjach jej nie uwzględniać? Co uczynić w sytuacji, gdy część waluty zostaje zakupiona w kantorze? Czy przeliczyć wydatki po kursie, po jakim nabyłam walutę w kantorze?

Jaka stawka dla dokumentacji przetargowej

Mogą być problemy z rozliczeniem dochodów z papierow wartościowych.

Osoby, które w 2004 r. osiągnęły podlegające opodatkowaniu dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, mogą mieć ogromne kłopoty z prawidłowym wypełnieniem rocznego zeznania PIT-38

Fundusz strefowy

Przepisy nowelizowanej ustawy o finansach publicznych, w zakresie regulacji o specjalnych strefach ekonomicznych, w miejsce środka specjalnego wprowadzają Fundusz Strefowy, a dotacja do nowych inwestycji zastąpiona zostaje wsparciem nowej inwestycji.

Czy w spisie z natury należy ująć towary zakupione na przełomie roku

Czy towar dostarczony 3 stycznia 2005 r. na stan magazynu z fakturą wystawioną 31 grudnia 2004 r. ma być ujęty w spisie z natury na dzień 31 grudnia 2004 r.?

Jak księgować faktury VAT marża

Osoba fizyczna prowadzi w ramach działalności gospodarczej sprzedaż i komis m.in. telefonów komórkowych. Kupuje telefon używany na podstawie umowy kupna-sprzedaży od osoby fizycznej niebędącej podatnikiem VAT. Sprzedając taki telefon, wystawia fakturę VAT marża. Jak księgować taką operację w książce przychodów i rozchodów? Czy umowę kupna-sprzedaży należy uznać za koszt uzyskania przychodu i czy podstawą do opodatkowania podatkiem dochodowym będzie wartość z faktury VAT marża pomniejszona o VAT od marży? Czy umowy kupna-sprzedaży nie księgujemy w ogóle, a przy sprzedaży opodatkujemy tylko marżę pomniejszoną o VAT?

VAT. Budownictwo mieszkaniowe

Rada Ministrów zajęła negatywne stanowisko wobec propozycji poselskiego projektu ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, zawartego w sprawozdaniu Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Infrastruktury. Zdaniem rządu regulacja ta nadal nie normuje wielu istotnych zagadnień.

Jak opodatkować świadczenia ze strony udziałowca

Spółka z o.o. ma trzech udziałowców. Jeden z nich chce wydzierżawić spółce swoje maszyny (tokarki, frezarki), które będą służyły podstawowej działalności firmy, oraz swój samochód osobowy. Czy spółka z o.o. kwotę czynszu, który zapłaci udziałowcowi za dzierżawę tych urządzeń, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy kwota czynszu za używanie samochodu osobowego powinna mieścić się w kwocie stanowiącej iloczyn kilometrów przebiegu samochodu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, czy też paliwo powinno się mieścić w tej kwocie, a czynsz i tak jest płacony i stanowi koszt uzyskania przychodu? Czy przy umowie najmu samochodu osobowego też jest wymagane prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu?

Bez ulg w Gibraltarze

Czy dopuszczalne jest wystawienie faktury VAT bez określonego terminu płatności

Jesteśmy zakładem budżetowym, który świadczy usługi rozprowadzania wody i odprowadzania ścieków. Za datę powstania przychodu należnego uważa się termin płatności w 2004 r., natomiast koszty uzyskania dotyczą roku obrachunkowego. Nasz problem polega na zamknięciu roku. Faktury wystawione pod koniec grudnia miałyby termin płatności w styczniu 2005 r., a faktycznie dotyczyłyby sprzedaży 2004 r. Czy błędem byłoby niewskazanie na fakturach terminu płatności i ujęcie ich do grudnia 2004 r.? Jeżeli tak, znalazłoby to również swoje odbicie w VAT, ponieważ podatek należny zapłacilibyśmy wcześniej z powodu braku terminu płatności na fakturach. Jak należałoby postąpić w przypadku kontrahentów, którzy na fakturze nie mieliby żadnego termu płatności?

Jakie czynności dają prawo do odliczenia

Dla prawidłowego określenia struktury sprzedaży niezwykle istotne jest właściwe ustalenie, które czynności wykonywane przez podatnika VAT dają prawo do odliczenia podatku, a które nie - zwracają uwagę eksperci z Rödl & Partner Oddział w Krakowie.

Czy po złożeniu zeznania rocznego za 2004 r. można 1% podatku wykazanego w tym zeznaniu przekazać fundacji

Złożyłem PIT-37 za 2004 r. pod koniec stycznia 2005 r. W lutym 2005 r. wpłaciłem równowartość 1% podatku należnego wykazanego w tym zeznaniu na rzecz fundacji X. mającej status organizacji pożytku publicznego. Urząd skarbowy odmówił mi prawa do pomniejszenia podatku zapłaconego w PIT-37. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Odsetki od niezapłaconej zaliczki

Zbliża się termin przesłania PIT-11/8B

Można już zapoznać się z pytaniami

Partnerstwo publiczno-prywatne w przepisach UE

Jakie są kluczowe regulacje unijne w zakresie PPP?Jak traktować PPP w rachunkach narodowych?

1 procent musisz wpłacić sam

Jakie strony transakcji między podmiotami powiązanymi są zobowiązane do jej dokumentowania

Jakie strony transakcji między podmiotami powiązanymi są zobowiązane do jej dokumentowaniaSpółka z o.o. nabywa surowce od powiązanej rodzinnie spółki komandytowej. Wartość transakcji przekracza limity, o których mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Czy powstały w wyniku tej transakcji obowiązek dokumentowania powinna realizować spółka komandytowa (sprzedawca) czy spółka z o.o. (odbiorca)?

Jak zaksięgować składki na ubezpieczenie zdrowotne jedynego udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Jak zaksięgować składki na ubezpieczenie zdrowotne jedynego udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnościąJak zaksięgować składki na ubezpieczenie zdrowotne jedynego 100% udziałowca spółki z o.o.? Płatnikiem jest spółka z o.o., która zgłosiła go do ubezpieczenia zdrowotnego i opłaca mu tę składkę, składając za niego imienny raport ZUS RZA. Do czego zaliczyć tę składkę i czy jest ona kosztem uzyskania przychodu?

Dziś drugi dzień egzaminów ustnych na doradcę

Jak traktować dofinansowania otrzymane z PFRON

Czy składki na ubezpieczenia emerytalne za pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i składki na ubezpieczenie wypadkowe pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności, jak również wynagrodzenia częściowo finansowane przez PFRON stanowią koszty uzyskania przychodu? Czy dofinansowania te należy opodatkować? Nadmieniam, że jesteśmy spółką z o.o. osiągającą wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6%.

Rozważane zmiany w przepisach VAT

Komisja Europejska zainicjowała otwarte konsultacje społeczne mające na celu zebranie opinii na temat ewentualnych zmian przepisów VAT obowiązujących w Unii, a stosowanych w sytuacji, gdy usługi są świadczone dla prywatnych konsumentów.

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń w kwotach uwzględniających podatek dochodowy

MSR-y. Płatności w formie akcji własnych

Komisja Europejska opublikowała w formie rozporządzenia Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej nr 2 "Płatności w formie akcji własnych". Publikacja tego standardu wymusiła zmiany w kilku innych standardach: nr 12, 16, 19, 32, 33, 38 i 39.

Jak ewidencjonować sankcje z tytułu podatku od towarów i usług

Podczas kontroli skarbowej stwierdzono błędy naliczonego podatku i nałożono dodatkowe zobowiązanie na naszą spółkę. Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może pokryć to zobowiązanie ze środków kapitału rezerwowego? Jak będzie wyglądało księgowanie takiej operacji?

REKLAMA