REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obrót gospodarczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rejestracja spółki cywilnej w ZUS

Jak wygląda rejestracja spółki cywilnej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Czy są jakieś specjalne terminy na zgłoszenie, jeśli spółka dopiero planuje zatrudnić pracowników? Czy należy informować ZUS o późniejszych zmianach w zgłoszeniu?

Usługi na ruchomym majątku rzeczowym - dane na fakturze zaliczkowej

Spółka z o.o. zajmuje się naprawą sprzętu elektronicznego na rzecz kontrahenta z Niemiec, który jest czynnym podatnikiem VAT. Sprzęt jest jego własnością. Po wykonaniu usługi, spółka wysyła niezwłocznie sprzęt do Niemiec - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT. Zdarza się, że spółka otrzymuje od kontrahenta z Niemiec zaliczkę na wykonanie tej usługi. Jakie dane powinna wtedy zawierać faktura?

Jaką funkcję pełni rachunek kosztów w przedsiębiorstwie

Przy określonych zasobach podstawowy cel przedsiębiorstwa, jakim jest maksymalizacja zysku, można osiągnąć, obniżając koszty. To dlatego kontrola kosztów jest najważniejszym obszarem zarządzania przedsiębiorstwem. Narzędziem do wykonania tego zadania jest rachunek kosztów.

Czy w związku z wprowadzeniem nowych kodów PKD należy zmienić umowę spółki

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązuje nowa polska klasyfikacja działalności. Do 31 grudnia 2009 r. zarejestrowani, w oparciu o wcześniejsze PKD, mają obowiązek zaktualizować wszelkie wpisy w rejestrach urzędowych.

REKLAMA

Jakie obowiązki sprawozdawcze wobec GUS ciążą na spółkach

W trakcie roku jednostki składają różnego rodzaju sprawozdania statystyczne. Złożenie niektórych sprawozdań wynika z obowiązku nałożonego przez ustawę o statystyce publicznej. Inne zaś są składane, ponieważ jednostka została do tego zobowiązana w wyniku losowania przez GUS. To, jakie sprawozdania spółka ma obowiązek złożyć, zależy od branży, w jakiej działa, i od liczby zatrudnionych pracowników.

Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta

Jak mogę sprawdzić firmę, czy jest czynnym płatnikiem VAT? Na fakturze są dane: NIP, regon, nazwa, adres - jest to sp. z o.o. Mam wątpliwości, czy nie jest to firma „krzak”.

Obowiązek składania oświadczenia, o którym mowa w art. 17 ust. 2 Prawa zamówień publicznych

Jedną z gwarancji zapewnienia w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego bezstronności i obiektywizmu osób wykonujących czynności w tym postępowaniu jest obowiązek złożenia odpowiedniego oświadczenia, o którym mowa w art. 17 ust. 2 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych.

Czy od przekazania części majątku spółki należy naliczyć VAT

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów, mam wspólnotę małżeńską z żoną. W ewidencji środków trwałych jesteśmy wpisani jako właściciele niezabudowanej działki w Białej Podlaskiej. Mamy też działkę w Siedlcach częściowo zabudowaną (budynek pod działalność gospodarczą połączony z budynkiem spółki, budynek nie jest jeszcze przyjęty do amortyzacji, nie jest wykończony). Chcemy przekazać część majątku synowi. Uważamy, że jest to przekazanie części majątku firmy. Wcześniej firma zaciągnęła kredyty na budowę budynku w Siedlcach, który jest już spłacony. Czy w takiej sytuacji należy naliczyć VAT? - pyta czytelnik w liście do redakcji GP.

REKLAMA

Negocjacje bez ogłoszenia

Na podstawie art. 62 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych zamawiający zastosował negocjacje bez ogłoszenia poniżej progów unijnych na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych. Czy zamawiający, zapraszając do składania ofert w trybie negocjacji bez ogłoszenia, powinien przewidzieć możliwość oprotestowania treści SIWZ i wyznaczyć termin na składanie ofert nie krótszy niż 7 dni, uwzględniając art. 180 ust. 4?

Czy od każdego pełnomocnictwa jest opłata

Czy, udzielając pełnomocnictwa członkowi rodziny (np. żonie) w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, mogę uniknąć płacenia obciążeń na rzecz fiskusa bądź ZUS-u?

Czy pobrane przez stowarzyszenie dodatkowe składki przeznaczone na spłatę zadłużenia podlegają VAT

Stowarzyszenie jest podatnikiem VAT. Rozlicza się za okresy miesięczne i prowadzi ewidencję sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Stowarzyszenie pobrało na koniec miesiąca dodatkowe składki od swoich członków w dobrowolnej kwocie, według uznania każdego członka stowarzyszenia. Zebrana kwota zostaje przeznaczona na spłatę zadłużenia, jakie ma stowarzyszenie w opłatach w urzędzie miasta. Dodatkowe składki księgowane są na osobnym koncie księgowym, a dowodem ich wniesienia jest dowód wpłaty KP. Stowarzyszenie nie ewidencjonuje składek za pomocą kasy rejestrującej. Czy pobrane składki podlegają ewidencji i opodatkowaniu VAT?

Jakie są skutki podatkowe przekazania części działalności małżonkowi

Jestem osobą fizyczną (podatnikiem VAT). Prowadzę działalność prawniczą i handlową (sklep). Rozliczam się na podstawie pkpir. Sklep chciałbym przekazać żonie. W jaki sposób mogę to zrobić? Czy poprzez sprzedaż, czy w inny sposób? Jakie byłyby konsekwencje w podatku dochodowym dla obu stron? Jak nieodpłatnie przekazać zamortyzowane środki trwałe (chłodnie) i jakie to rodzi skutki u żony?

Przetargi na zbycie nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego

Sprzedaż lub oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego może nastąpić w trybie bezprzetargowym (przewidziano możliwość zwolnienia z obowiązku przeprowadzania przetargu z uwagi na przeznaczenie nieruchomości, np. na cele publiczne, albo z uwagi na podmioty mające z niej korzystać, np. sprzedaż gruntu na rzecz jej użytkownika wieczystego). Regułą jest jednak zbycie nieruchomości w drodze przetargu. W artykule opiszemy czynności przygotowawcze do przetargu, rodzaje przetargów oraz procedurę przetargową.

Jakie są skutki w podatku dochodowym oraz w pkpir wystąpienia wspólnika ze spółki

W spółce jawnej jestem jednym z trzech wspólników. Zdecydowałem o odejściu ze spółki. Postanowiłem indywidualnie prowadzić działalność gospodarczą i w związku z tym chcę zabrać wyposażenie, jakie wniosłem, tzn. komputer. Jakie są skutki odejścia w podatku dochodowym i w pkpir? Czy muszę sporządzić remanent likwidacyjny?

Kiedy i jak aktualizować dane z zakresu identyfikacji podatkowej

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej wymaga wystąpienia o nadanie lub zmianę numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Aktualizacji NIP trzeba dokonać także wówczas, gdy w toku prowadzenia działalności ulegną zmianie dane wpisane pod numerem ewidencji.

Czy można regulować zobowiązania wobec kontrahentów zagranicznych walutą zakupioną w kantorze

Czy spółka może uregulować zobowiązanie wobec kontrahenta zagranicznego (Indie) walutą zakupioną w kantorze? Wartość transakcji nie przekracza 15 000 euro.

Podatek od opłat wnoszonych przez członków stowarzyszenia

Stowarzyszenie prowadzi na rzecz swoich członków usługi parkingowe. Czy mamy obowiązek płacić podatek od opłat wnoszonych przez naszych członków (w całości przeznaczonych na cele statutowe stowarzyszenia), czy też podlegają one zwolnieniu z opodatkowania?

Jak metody amortyzacyjne wpływają na wynik finansowy

Oprócz najpopularniejszej metody liniowej jednostki gospodarcze mogą również stosować metody degresywne lub metodę naturalną. Metody degresywne charakteryzują się tym, że w początkowym okresie użytkowania środka trwałego w większym stopniu obciążają wynik finansowy niż z upływem czasu. Z kolei metoda naturalna najrzetelniej odzwierciedla rzeczywiste użytkowanie rzeczowych aktywów trwałych.

Jak organizacje prowadzące działalność statutową powinny ustalić proporcję na 2008 r.

W deklaracji za styczeń 2008 r., która będzie składana do 25 lutego br., podatnicy, którzy rozliczali podatek naliczony za pomocą proporcji, będą zobowiązani do dokonania korekty odliczonego w poprzednim roku podatku naliczonego.

Co zrobić, gdy kontrola trwa pół roku

W naszej firmie trwa kontrola podatkowa, w zakresie podatku dochodowego za 2004 r., wszczęta przez urząd skarbowy. Kontrola rozpoczęła się 1 lipca 2007 r. Pierwszym terminem jej zakończenia był koniec lipca, następnie przedłużono go do końca września, a teraz przedłużono do końca grudnia 2007. Czy urząd skarbowy robi to zgodnie z prawem?

Numer VAT UE u unijnego kontrahenta

W dzisiejszym obrocie gospodarczym coraz częściej polskie podmioty mają do czynienia z kontrahentami, których siedziba znajduje się na terenie UE, a którzy posługują się polskim numerem VAT UE. Oczywiście taka sytuacja jest jak najbardziej dopuszczalna, gdyż podmioty zagraniczne mają możliwość dokonania rejestracji dla celów podatku VAT w Polsce.

Czy sprzedaż części przedsiębiorstwa podlega VAT

Zamierzamy sprzedać część naszego przedsiębiorstwa. Przedmiotem sprzedaży byłaby hala produkcyjna z wyposażeniem wraz z przynależnymi do niej trzema magazynami. Czy sprzedaż ta, zgodnie z art. 6 ustawy, będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

Określenie kwoty wadium

Jak określić kwotę wadium w różnych (jednakowej) kwotach dla każdej części zamówienia lub jednakowej kwocie dla więcej niż jednej części zamówienia oraz w różnych kwotach dla pozostałych części zamówienia?

Kiedy musi być wniesione zabezpieczenie w postępowaniu o zamówienie publiczne

Czy zamawiający, np. jednostka samorządu terytorialnego, ma ograniczoną możliwość dopuszczalnych form wnoszenia zabezpieczenia? W którym momencie ma zostać wniesione zabezpieczenie należytego wykonania umowy? W jakich okolicznościach zamawiający może skorzystać z zabezpieczenia należytego wykonania umowy o zamówienie publiczne?

Dofinansowanie w ramach programu Kapitał Ludzki - krok po kroku

Procedura konkursowa ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu Kapitał Ludzki jest podobna do procedur obowiązujących także w ramach innych programów funduszy strukturalnych. Dlatego przedstawienie tej procedury da Czytelnikom ogólną wiedzę o sposobie ubiegania się o dofinansowanie w ramach wszelkich funduszy strukturalnych.

Moment powstania przychodu przy usługach budowlanych

Jak prawidłowo ustalić termin, w którym powstaje przychód z tytułu usług budowlanych? Czy każda wpłata środków pieniężnych na konto wykonawcy rodzi konieczność zaliczenia jej do przychodów?

Przekazanie zamówienia innej firmie podważa sens ustawy

Powierzenie całości zamówienia publicznego innej firmie stanowi wypaczenie sensu procedury przetargowej, podczas której wykonawca jest dokładnie weryfikowany, a podwykonawca już nie.

W jaki sposób zmienią się rozliczenia spółki po ślubie wspólników

Czy zmieni się coś w rozliczeniach podatkowych, w sytuacji gdy dwoje wspólników spółki jawnej weźmie ślub?

Kiedy zapłacone odsetki będą opodatkowane

Stowarzyszenie zapłaciło odsetki na rzecz gminy za nieterminowe oddanie niewykorzystanej dotacji. Czy od środków przeznaczonych na zapłacenie odsetek należy odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych?

Jakie są warunki ustalania i udokumentowania kary umownej

W przypadku zawierania umów z kontrahentami, zgodnie z regulacjami prawa cywilnego, w celu ochrony interesów wierzyciela, można zastrzec możliwość naliczenia kary umownej w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Ewidencja księgowa kar umownych odbywa się na podstawie noty obciążeniowej.

Do kiedy składać PIT-4R, mając niekalendarzowy rok podatkowy

Rok podatkowy spółki z o.o. kończy się w marcu 2008 r. W 2008 r. spółka będzie składać nową deklarację PIT-4R. Czy mamy ją złożyć w ciągu miesiąca od zakończenia naszego roku podatkowego? Czy też do końca stycznia 2008 r., tak jak to czynią spółki kończące rok podatkowy 31 grudnia 2007 r.?

Jakich formalności należy dopełnić w związku ze zmianą siedziby spółki

Zmieniam siedzibę spółki, gdyż przeprowadzam się do nowego lokalu. Nowy lokal jest poza właściwością dotychczasowego urzędu skarbowego. Kiedy i jakie dokumenty muszę złożyć w związku z przeprowadzką?

Jakie obowiązki sprawozdawcze wobec NBP mają przedsiębiorcy

Rezydenci dokonujący obrotu dewizowego oraz przedsiębiorcy wykonujący działalność kantorową mają obowiązek przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu (NBP) danych o obrocie dewizowym. Zakres i sposób realizacji tego obowiązku określa rozporządzenie Ministra Finansów z 17 września 2007 r.

Odpowiedzialność przedsiębiorcy za podatek

Rachunkowość mojej firmy od lat prowadzona jest przez biuro rachunkowe. Niestety podczas dokonywania ostatniego rozliczenia, upoważniony pracownik biura zaniżył wysokość należnego podatku. Byłam przekonana, że za to niedopatrzenie odpowiedzialne jest biuro i to ono poniesie konsekwencje prawne. Jednakże opinia urzędu skarbowego w tej kwestii jest inna i zgodnie z nią mam teraz zapłacić podatek powiększony o należne odsetki. Czy stanowisko organu podatkowego jest zgodne z literą prawa?

Transakcje faktoringu pełnego wymagalnościowego w księgach faktora i faktoranta

W transakcjach faktoringu pełnego wymagalnościowego, faktor przejmuje ryzyko wypłacalności dłużników faktoringowych. Faktor płaci faktorantowi za kupioną wierzytelność dopiero w terminie płatności wynikającym z faktury, która potwierdza istnienie wierzytelności. Nie finansuje faktoranta przed terminem płatności wierzytelności. Faktor gwarantuje faktorantowi, że otrzyma płatność terminowo.

Po umorzeniu udziałów spółka odprowadza podatek

W sytuacji, w której spółka nabywa udziały własne od wspólników w celu ich umorzenia, ciąży na niej obowiązek odprowadzenia 19-proc. podatku od zysków kapitałowych.

Wykup akcji przez spółkę należy rozliczyć

Dla celów podatkowych nie ma znaczenia, że sprzedaż akcji nastąpiła przez ich przymusowy wykup. Od dochodu z tego tytułu należy zapłacić 19-proc. podatek i złożyć zeznanie PIT-38.

Przegląd zmian regulujących system zamówień publicznych, które weszły w życie w 2007 r. [PROBLEMY]

Podsumowanie istotnych zmian w systemie zamówień publicznych. Skupiliśmy się na zmianach wprowadzonych przepisami aktów wykonawczych.

Zmiany w KRS warunkiem zmiany roku podatkowego

Spółka z o.o. 26 lipca 2007 r. w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego, złożyła do naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienie o zmianie roku obrotowego. Z zawiadomienia wynikało, że w wyniku podjętej uchwały przez zgromadzenie wspólników 30 czerwca 2007 r. spółka rezygnuje z dotychczas przyjętego roku podatkowego trwającego od 1 lipca do 30 czerwca następnego roku i wybiera rok kalendarzowy. Po dokonanej zmianie pierwszy rok rozpoczyna się od 1 lipca 2007 r. i trwa do 31 grudnia 2008 r. Następny rok podatkowy będzie zgodny z rokiem kalendarzowym.

Koszt zbycia udziałów zależy od przedmiotu wkładu

Przy sprzedaży akcji spółki powstałej po połączeniu należy brać pod uwagę rodzaj wkładów wniesionych do spółek łączonych.

Zapłata przedawnionego zobowiązania jako koszt

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością otrzymała zapłatę za wykonane usługi w wysokości większej od należnej. W związku z tym powstało po stronie spółki zobowiązanie wobec kontrahenta. W sierpniu 2007 roku zobowiązanie uległo przedawnieniu i spółka zaliczyła do przychodów kwotę przedawnionego zobowiązania. W listopadzie 2007 roku spółka zapłaciła kontrahentowi przedawnione zobowiązanie. Czy w związku z tym, że spółka zrzekła się prawa do korzystania z zarzutu przedawnienia i zapłaciła kontrahentowi przedawnione zobowiązanie, należy wartość tę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Kiedy kilka faktur dla jednego kontrahenta powoduje przekroczenie limitu gotówkowego

Proszę o wyjaśnienie w sprawie limitów gotówkowych. W ciągu dnia wystawiono na tego samego kontrahenta (przedsiębiorcę) trzy faktury na kwoty:

Zakup samochodu zgodnie z Prawem zamówień publicznych

Została nam przyznana dotacja w kwocie 115 000 zł na zakup samochodu osobowego (do kwoty 45 000 zł) oraz samochodu dostawczego (do kwoty 70 000 zł), która powinna być wykorzystana do końca 2007 r. W jakim trybie należy przeprowadzić postępowanie o udzielenie zamówienia? Czy możliwy jest zakup samochodów bez stosowania ustawy - Prawo zamówień publicznych?

Od remanentu 10 proc. podatku

Występujący ze spółki cywilnej wspólnik, który nie zamierza kontynuować działalności gospodarczej, powinien zapłacić 10-proc. zryczałtowany podatek od dochodu z remanentu.

Nieruchomość nieodpłatnie użyczona spółce osobowej

Jeden ze wspólników spółki jawnej chce, na podstawie umowy użyczenia, przekazać spółce do używania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomość. Czy nieruchomość może być przedmiotem umowy użyczenia? Czy z tytułu użyczenia nieruchomości powstanie u wspólników przychód podlegający opodatkowaniu?

Wydatki na nagrodę nie zmniejszą podstawy opodatkowania

Stowarzyszenie uzyskuje dochody również ze statutowej działalności odpłatnej oraz z działalności gospodarczej. Czy nagroda przyznana pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę wyłącznie w zakresie działalności statutowej nieodpłatnej jest kosztem uzyskania przychodu?

Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do KRS przez spółkę jawną

Nasza spółka jawna sporządza roczne sprawozdania finansowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Nie mamy jednak obowiązku poddawania tych sprawozdań badaniu przez biegłego rewidenta ani ich ogłaszania. Czy w tej sytuacji ciąży na nas wymóg składania naszych sprawozdań finansowych do KRS?

O dopłatach decydują wszyscy wspólnicy

Spółka z o.o. większością 3/4 głosów podjęła uchwałę o zmianie umowy spółki, zgodnie z którą wspólnicy będą mogli być zobowiązani do wniesienia dopłat w wysokości dwukrotnej wartości udziałów. Obowiązek ich wniesienia i termin miała określać szczegółowa uchwała. Jeden ze wspólników podniósł zarzut, że taka uchwała wymaga zgody wszystkich wspólników. Zarząd spółki twierdzi jednak, że faktycznie nie zwiększa ona ich świadczeń, zatem do jej ważności nie jest potrzebna jednomyślność. Czy do nałożenia dopłat wystarczy większość głosów, czy potrzebna jest jednomyślna zmiana umowy spółki?

Skąd pieniądze na założenie firmy

Jakie pieniądze mogę uzyskać na założenie własnej działalności gospodarczej i gdzie mam się udać w tej sprawie? Chcę założyć własną firmę, która zatrudniałaby jednego pracownika.

Kiedy należy przenieść się do urzędu skarbowego właściwego do obsługi dużych podatników

W związku z przekroczeniem progu obrotu przechodzimy pod właściwości tzw. urzędu skarbowego do obsługi dużych podatników. Prosiłbym o podanie, jakich formalności i w jakich terminach musimy dokonać w związku ze zmianą?

REKLAMA