REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wymóg potwierdzenia odbioru faktury korygującej dla obniżenia obrotu opodatkowanego VAT

W ostatnim czasie pojawiły się orzeczenia Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, dotyczące wymogu posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta, odwołujące się do tez wyrażonych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 26 stycznia br. (sygn. C-588/10). Jak sądy krajowe realizują wytyczne Trybunału?

Euro 2012 – informacje dla kibiców

W związku z rozpoczynającymi się 8 czerwca 2012 r. Mistrzostwami Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012, Ministerstwo Finansów we współpracy ze Strażą Graniczną przygotowało informator przydatny dla kibiców przekraczających granice Polski. W informatorze poruszone są kwestie dotyczące niezbędnych formalności paszportowych, wizowych, celnych i dewizowych.

VAT na bony towarowe i usługowe w UE

Komisja Europejska zaproponowała 10 maja 2012 r. nowelizację unijnych przepisów w zakresie podatku VAT, aby ujednolicić zasady opodatkowania tym podatkiem bonów na towary i usługi we wszystkich państwach członkowskich UE. Nowe przepisy mają wejść w życie dopiero 1 stycznia 2015 r.

Zażalenie na bezczynność organu

Organom administracji publicznej wielokrotnie zdarza się naruszać ustawowo określone terminy dla załatwiania wnoszonych do nich spraw. Często organy rozpoznają sprawy przewlekle, niejednokrotnie jednak organ nie podejmuje żadnych działań, pozostawiając sprawę bez załatwienia. W takiej sytuacji, wiele osób zadaje sobie pytanie odnośnie kroków, które mogliby podjąć w związku z bezczynnością organu w ich sprawie.

REKLAMA

Zmiana siedziby firmy może wpłynąć na zmianę urzędu dla rozliczeń VAT-u

Zmiana adresu przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą może ale nie musi pociągać za sobą zmianę właściwości miejscowej urzędu skarbowego właściwego dla rozliczeń VAT-u. Wszystko zależy od tego, w ilu miejscach i na jakim obszarze dokonywane są czynności podlegające opodatkowaniu.

Odliczenie składki zdrowotnej z renty rodzinnej

Czy rodzic ma prawo odliczyć od podatku składkę zdrowotną pobraną z renty rodzinnej małoletniego dziecka?

Rozliczenie z pełnoletnim dzieckiem, które pracuje i dostaje zasiłek pielęgnacyjny

Można rozliczyć się wspólnie z pełnoletnim dzieckiem, które w rozliczanym roku podatkowym otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. W przypadku takiego dziecka dla możliwości wspólnego z nim rozliczenia nie ma znacznie ani wiek dziecka ani wysokość uzyskanych przez nie dochodów.

Czy umorzone stypendium podlega PIT?

Nie, jeżeli od dokonanych wypłat stypendium były już odprowadzane zaliczki na podatek dochodowy.

REKLAMA

Ulga meldunkowa – zmiana rezydencji podatkowej

Decyduje rezydencja podatkowa w momencie udzielenia kredytu. Późniejsza zmiana rezydencji nie pozbawia podatnika prawa do kontynuowania odliczeń w ramach ulgi odsetkowej na zasadzie praw nabytych.

Składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – czy można je odliczyć?

Składki na publiczne ubezpieczenie zdrowotne można odliczyć od podatku. Nie ma znaczenia, czy składki takie są opłacone obowiązkowo czy też dobrowolnie.

Umorzone, nienależnie pobrane świadczenia rodzinne – czy podlegają PIT?

Przychody takie wraz z odsetkami są zwolnione z podatku dochodowego.

Nie można rozliczyć się z małżonkiem, który płaci podatek liniowy

Nie ma w tym przypadku znaczenia fakt, że małżonek rozliczający dochody z działalności gospodarczej w formie podatku liniowego zawiesił tą działalność.

W indywidualnej interpretacji podatkowej organ podatkowy powinien uwzględnić wykładnię prowspólnotową

Organy podatkowe, w procesie wydawania interpretacji indywidualnej, powinny uwzględniać wykładnię prowspólnotową przepisów krajowych. Inaczej mówiąc powinny badać stan faktyczny przez pryzmat wykładni przepisów unijnych prezentowanej w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE. Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 11 kwietnia 2012 r., III SA/Wa 326/12.

Podatnik cofa skargę – sąd zwraca wpis

Czasem, gdy spór sądowy z organami podatkowymi jest nie do wygrania, warto cofnąć skargę. Jeżeli uda się to zrobić przed rozpoznaniem skargi przez sąd, można odzyskać opłatę sądową (wpis sądowy). Dużym wyczuciem, jeśli chodzi o moment cofnięcia skargi, wykazał się pewien podatnik spierający się z Dyrektorem IS w Opolu. W efekcie odzyskał wpis mimo że - praktycznie rzecz biorąc - dowiedział się, jaki byłby wyrok.

Zamiast zięciowi, daruj pieniądze córce

Darowizna dokonana przez teścia na rzecz zięcia (synowej) podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Lepiej zatem przekazać darowiznę córce (synowi). Teściowie z zięciami i synowymi nie stanowią bowiem najbliższej rodziny wg przepisów podatkowych.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem samotnych rodziców mniej dostępne

Do rozliczenia jako samotny rodzic nie wystarczy już określony stan cywilny. Konieczne jest faktyczne samotne wychowywanie dziecka, choć przepisy nie definiują, co ono oznacza. Obecnie konkubenci nie powinni mieć wątpliwości, że ten sposób rozliczenia nie jest przeznaczony dla nich.

Do 3 miesięcy oczekiwania na zwrot nadpłaty PIT

Złożyłeś rocznego PIT-a i czekasz na zwrot nadpłaty? Fiskus ma na to maksymalnie 3 miesiące. Wiele zależy więc od tego kiedy złożyłeś PIT-a, gdyż od tego dnia liczy się ten okres. Ci, którzy wysłali PIT przez Internet (korzystając z e-deklaracji) otrzymują z reguły zwrot nadpłaty znacznie szybciej niż podatnicy składający papierowego PIT-a.

VAT od usług budowlanych - na rozliczenie masz nie więcej niż 30 dni

W przypadku podatników VAT świadczących usługi budowlane dla powstania obowiązku podatkowego w VAT istotne są dwa momenty – dzień zapłaty i 30. dzień od wykonania usługi. Ten drugi to moment graniczny.

Jak odliczyć pełny VAT od zakupu samochodu osobowego

Organy podatkowe potwierdzają, że podatnik może odliczyć pełną kwotę VAT naliczonego przy zakupie samochodu, jeżeli przeznaczy go na wynajem (dzierżawę, leasing). Warunkiem jest, aby minimalny okres najmu (dzierżawy, leasingu) przekraczał pół roku. Co istotne, późniejsza zmiana sposobu wykorzystania samochodu (tzn. m.in. rezygnacja z najmu, dzierżawy, leasingu i przeznaczenie go na pozostałe cele prowadzonej działalności) nie zmienia prawa do odliczenia VAT naliczonego.

Amortyzacja linii produkcyjnej w budynku bez pozwolenia na użytkowanie

Firma nie posiadająca jeszcze pozwolenia na użytkowanie hali montażowej rozpoczęła amortyzację używanej przez nią kompletnej i zdatnej do użytku linii produkcyjnej posadowionej w tym budynku. Czy postępowanie podatnika jest prawidłowe?

Kto zapłaci podatek od nieruchomości od budowli wzniesionych na dzierżawionym gruncie?

Nie ulega wątpliwości, że budowle wybudowane na dzierżawionym gruncie, wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, zasadniczo stanowią przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Trudność polega jednak na wskazaniu podmiotu, który jest zobowiązany do zapłaty podatku. Czy podatnikiem jest właściciel gruntu czy też może przedsiębiorca, który poniósł nakłady w związku ze wzniesieniem budowli?

Wynajem komputerów od zagranicznej firmy – podatek u źródła

Polskie firmy coraz częściej korzystają ze specjalnego sprzętu komputerowego należącego do zagranicznych podmiotów. W przypadku bowiem realizacji określonych zleceń, bardziej opłaca się wynająć czasowo taki sprzęt niż go nabywać. W tym miejscu jednak pojawia się wątpliwość, czy sprzęt ten nie stanowi tzw. „urządzenia przemysłowego”, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Optymalizacja fakturowania – faktury proforma i faktury zaliczkowe

Wielu przedsiębiorców, chcąc usprawnić prowadzenie działalności, zastanawia się, w jaki sposób zmniejszyć ilość faktur wystawianych klientom. Dość oczywistym pomysłem wydają się rozliczenia ze stałymi kontrahentami w cyklach rozliczeniowych i wystawianie faktur na koniec cyklów – zazwyczaj na koniec miesiąca. Takie rozwiązanie wymaga jednak, aby świadczenie usług lub dostawa towaru kwalifikowane było – dla celów podatku VAT – jako sprzedaż ciągła.

Stawka VAT na książkę wraz z dodatkiem

Stawka podatku VAT na książki wynosi 5%. Wiele wydawców sprzedaje książki, do których dodatkiem uzupełniającym czy ilustrującym ich treść są kasety audio lub płyty CD. Wówczas powstaje wątpliwość, czy można ustalić jedną cenę na komplet książki z płytą i całość opodatkować 5% stawką VAT, czy też od płyty podatek musi być naliczony wg stawki podstawowej (aktualnie 23 %).

Podatek od dochodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej

Zdaniem NSA jeżeli akcjonariusz nie otrzyma faktycznie wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia dywidendy (ewentualnie zaliczki na jej poczet), nie jest także zobowiązany do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego.

PCC od podwyższenia kapitału zakładowego – wyrok TSUE w sprawie Pak-Holdco

W dniu 16 lutego 2012 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie Pak-Holdco Sp. z o.o. (C-372/10). Dotyczyła ona opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) podwyższenia kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu.

Rozliczenie przychodów i kosztów z usługi długoterminowej – na przykładzie usługi budowlanej

Długoterminowe umowy (kontrakty) budowlane charakteryzują się tym, iż ich rozpoczęcie i zakończenie przypada często na różne okresy sprawozdawcze. Prowadzić to może do powstania pewnych trudności w prawidłowym zastosowaniu zasady współmierności przychodów i kosztów, a co za tym idzie prawidłowego ustalenia wyniku finansowego. W artykule przedstawiono rozliczenie i ewidencję kontraktów długoterminowych zgodnie z polskimi przepisami, a także podstawowe różnice między polskimi i międzynarodowymi regulacjami rachunkowości w tym zakresie.

Czy trzeba zapłacić 1 zł podatku?

Czy trzeba zapłacić 1 zł podatku? Przepisy nie wprowadzają limitów kwotowych podatków podlegających obowiązkowi zapłaty, czy egzekucji. Dlatego też podatnik ma obowiązek zapłacić nawet 1 zł podatku (np. dopłaty PIT) – jeżeli taka suma wyjdzie mu w rozliczeniu podatkowym.

Podatek na raty nie dla każdego

W sytuacji, gdy w zeznaniu podatkowym wykazana jest kwota do zapłaty trzeba ją uregulować do 30 kwietnia. W razie, gdy jest ona zbyt wysoka byś mógł ją uiścić w formie jednorazowej płatności, możesz starać się o rozłożenie na raty. W tym celu należy złożyć wniosek, jednak nie oznacza to automatycznie pozytywnej decyzji fiskusa.

Studium uwarunkowań nie jest podstawą dla zwolnienie z VAT sprzedaży działek

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał 26 stycznia 2012 r. wyrok (sygn. akt I SA/Wr 1641/11), w którym rozstrzygnął kwestię w zakresie zwolnień podatkowych, do których uprawniona jest gmina, z tytułu dostaw terenów o charakterze innym niż budowlany. Istotą powyższego sporu była sprzedaż działek gruntowych przez gminę, przeznaczonych w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy pod zabudowę mieszkaniowo – handlową lub handlową.

Opodatkowanie CIT dochodów z najmu wspólnot mieszkaniowych

Niejasność i brak precyzji w przepisach jest przyczyną wątpliwości wspólnot mieszkaniowych, jak mają traktować podatkowo swoje przychody z najmu. Czy przychody te podlegają podatkowi dochodowemu (CIT), czy są z niego zwolnione?

Ulga na złe długi – sposób na nieściągalne wierzytelności

Brak terminowej spłaty należności jest problemem powszechnie znanym w ramach stosunków zobowiązaniowych pomiędzy kontrahentami. Celem zapobieżenia zbyt negatywnym skutkom powyższego procederu, ustawa o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT) umożliwia przedsiębiorcom dokonanie korekty podatku należnego, o ile uprawdopodobnią, że należności nie zostały wyegzekwowane.

PIT od zagranicznych zarobków - przychody w obcej walucie trzeba przeliczyć na złote

Jeżeli uzyskałeś przychody w walucie obcej musisz je przeliczyć na złote stosując właściwy kurs. Bez względu na rodzaj źródła przychodu jest on określony tak samo, ale faktycznie dzień ten będzie się różnił, gdyż trzeba wziąć średni kurs ogłoszony przez NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Wspólne rozliczenie PIT małżonków - wspólne zameldowanie niekonieczne

Wspólne rozliczenie roczne PIT z tytułu podatku dochodowego to preferencja przewidziana dla małżeństw posiadających wspólność majątkową. Okoliczność różniących się adresów zameldowania małżonków nie może stanowić przeszkody w korzystaniu z tego prawa.

Ulga rehabilitacyjna nie tylko dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z odliczenia od dochodu (lub przychodu) wydatków na używanie samochodu osobowego w celu przejazdu na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Ale nie tylko one. Taką możliwość ma także opiekun niepełnosprawnego dziecka, rodzica, czy teścia. Chociaż nie trzeba udokumentować wysokości wydatków, by uniknąć problemów z fiskusem, warto zachować dokumenty potwierdzające same zabiegi.

Najczęściej popełniane błędy przez podatników w zeznaniach podatkowych

Terminowe składanie zeznań podatkowych należy do obowiązków podatników. Niedopełnienie takiego obowiązku w terminie określonym w ustawie może rodzić konsekwencje na gruncie Kodeksu karnego skarbowego. Jednak samo dotrzymanie terminu nie gwarantuje sukcesu. Jak wskazują eksperci z działu podatkowego firmy Accace, problemy zaczynają się już na etapie wyboru odpowiedniego formularza, gdyż te dość często ulegają zmianie. Wybór niewłaściwego formularza powoduje obowiązek ponownego wypełnienia zeznania w formie korekty.

Ulga na dzieci: rodzice w wolnym związku traktowani jak samotni

Przy obliczaniu dochodu uprawniającego do ulgi na dzieci rodzice nie będący małżeństwem będą traktowani jak osoby samotne, tym samym ich dochód nie będzie sumowany. Takie stanowisko zajął resort finansów, mimo uwag RCL, że jest to niekorzystne dla małżeństw.

Egzekucja wierzytelności z nadpłaty podatku dochodowego

Wierzyciele, składając wniosek egzekucyjny, często wnoszą o zajęcie ekspektatywy wierzytelności przysługujących dłużnikowi od Skarbu Państwa z tytułu nadpłaty podatku dochodowego za miniony rok. Urzędy Skarbowe reagują na to w sposób dwojaki: weryfikują istnienia wierzytelności w momencie wpływu deklaracji podatkowej albo gdy wpłynęło zajęcie ekspektatywy, a nie wpłynęła jeszcze deklaracja podatkowa dłużnika, przesyłają jedynie komornikom informację o wspomnianym fakcie.

Nieodpłatna pomoc prawna – skutki w VAT i PIT

Udzielanie bezpłatnych porad prawnych jest zjawiskiem obecnie dość powszechnie spotykanym. Czy jednak podmiot, który ich udziela podlega opodatkowaniu VAT? Czy osoba, która taką poradę uzyskuje powinna zapłacić PIT od wartości takiego nieodpłatnego świadczenia? Wyjaśnia Minister Finansów.

Brak PIT-11 nie zwalnia z rozliczenia podatku

Nie otrzymałeś lub zgubiłeś PIT-11? Wyjeżdżałeś na urlop i nie zdążyłeś odebrać przesyłki z poczty? Brak PIT -11 nie zwalnia Cię z obowiązku rozliczenia uzyskanego w 2011 roku dochodu. Jak najszybciej skontaktuj się z pracodawcą lub zleceniodawcą i poproś o przekazanie tego dokumentu albo jego duplikatu. Jeśli nie go uzyskasz, możesz posłużyć się danymi zawartymi w drukach ZUS-RMUA.

Zakup samochodu dla firmy - VAT i akcyza

Podatnicy VAT podejmując decyzje inwestycyjne preferują rozwiązania, które dają możliwości odliczenia VAT naliczonego, a tym samym zmniejszają VAT należny odprowadzany do Urzędów Skarbowych. Mając na względzie ten aspekt zobaczmy jak najkorzystniej nabyć auto dla firmy. Czy lepiej kupić auto osobowe, czy ciężarowe?

Opodatkowanie akcyzą obrotu wyrobami węglowymi

Przedsiębiorca zamierza rozpocząć handel węglem kamiennym oraz koksem. Paliwa te mogą być nabywane od producenta na terytorium kraju, magazynowane, konfekcjonowane, sortowane lub mieszane a następnie sprzedawane także na terytorium kraju. Wymienione czynności mają odbywać się poza składem podatkowym, a akcyza nie będzie płacona na wcześniejszych etapach obrotu. Będą także dokonywane wewnątrzwspólnotowe dostawy do kontrahentów z terenu Unii Europejskiej.

Na jakich zasadach opodatkowany jest dochód akcjonariusza spółki komandytowo- akcyjnej?

Dotychczas odpowiedź na to pytanie nie była jednoznaczna. Sądy prezentowały dwa różne stanowiska. Sprawą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który 16 stycznia 2012 roku wydał uchwałę (sygnatura akt II FPS 1/11) w składzie siedmiu sędziów i rozstrzygnął sporne zagadnienie.

Czy każda nieruchomość przedsiębiorcy opodatkowana jest wyższą stawką podatku od nieruchomości?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może nabyć nieruchomość (grunt i budynek) do jego majątku osobistego. W związku z tym powstaje wątpliwość czy jest ona związana z tą działalnością i czy powinna być opodatkowana wyższą stawką podatku.

Zmiana numeru PKD działalności, a ryczałt ewidencjonowany

Czy przedsiębiorca po zmianie klasyfikacji swojej działalności gospodarczej na prawidłową, może w dalszym ciągu opodatkowywać przychody z tej działalności za pomocą ryczałtu? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy działalność gospodarcza opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych dotychczas była nieprawidłowo sklasyfikowana na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Zgodnie z tą niewłaściwą klasyfikacją i obowiązującymi przepisami, mogła być opodatkowana na zasadzie ryczałtu.

PIT 2011 – rozliczenie roczne łatwe dla połowy Polaków

Z badania KPMG wynika, że ponad połowa podatników PIT w Polsce nie ma trudności z wypełnieniem formularza PIT. Ale w 2012 roku jedynie 37% Polaków wypełni roczne zeznanie podatkowe w pełni samodzielnie. Około 70% Polaków zdecyduje się na przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, a 50% skorzysta z ulg podatkowych. 71% podatników złoży zeznanie podatkowe bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.

Rodzice wykazują w swoim zeznaniu PIT dochody małoletniego dziecka

Jeżeli Twoje małoletnie dziecko uzyskało dochody w zeszłym roku, musisz doliczyć jego dochody do swoich i wspólnie je opodatkować wykazując w PIT. Ale gdy małoletnie dziecko uzyskuje stypendium konieczne będzie złożenie odrębnego zeznania.

Darowizna nieruchomości ukryta pod pozorną sprzedażą jest nieważna

W dniu 9 grudnia 2011 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że umowa darowizny nieruchomości ukryta pod pozorną umową sprzedaży tej nieruchomości jest nieważna (sygn. akt III CZP 79/11).

Składki ZUS zapłacone za współpracowników zmniejszą PIT

Podatek dochodowy (PIT) naliczany jest od podstawy opodatkowania, którą zasadniczo stanowi wartość dochodu po uprzednim odjęciu określonych wartości, do których należą między innymi opłacone składki na ubezpieczenie społeczne. Dotyczy to nie tylko samego przedsiębiorcy, ale także osób z nim współpracujących.

Puste faktury, a korekta deklaracji VAT – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Każda osoba, która wprowadza do obrotu prawnego fakturę VAT z wykazaną kwotą podatku (bez względu na powód nieprawidłowego wystawienia faktury) ma obowiązek zapłaty wykazanego w niej podatku VAT. „Puste” faktury nie są uwzględniane w deklaracjach VAT. Jeżeli to jednak nastąpi trzeba dokonać korekty deklaracji chyba, że doszło do zawyżenia podatku VAT – wtedy, zdaniem Ministerstwa Finansów, (gdy transakcja wystąpiła) nie ma podstaw do korekty deklaracji.

REKLAMA