REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozliczamy się wspólnie na PIT-37 za 2007 rok -PITy 2007

Wybierając rozliczenie wspólne (zwane też preferencyjnym) pamiętajmy, że musimy wykonać nieco więcej czynności, albo wykonać je nieco inaczej niż przy rozliczeniu indywidualnym. Zapoznajmy się więc z listą tych odrębności. Ułatwi to rozliczenia podatkowe i pozwoli uniknąć błędów przy wypełnianiu zeznania.

Karta podatkowa - wypełniamy PIT-16A za 2007 rok -PITy 2007

Tylko do 31 stycznia 2008 r. mają czas podatnicy płacący podatek w formie karty podatkowej na złożenie do urzędu skarbowego deklaracji PIT-16A. W deklaracji tej muszą wskazać wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zapłacili (i jednocześnie odliczyli od kwoty podatku) w poszczególnych miesiącach roku 2007.

Najczęstsze błędy w rocznych PIT-ach - czyli ucz się na cudzych błędach PITy 2007

Jeżeli twoje zeznanie będzie zawierało błędy, to narażasz się na ukaranie przez urząd. Poważniejsze błędy mogą nawet spowodować, że będziesz odpowiadał za wykroczenie lub nawet przestępstwo karno-skarbowe. Możesz też popełnić błąd na swoją niekorzyść i niepotrzebnie zapłacisz za wysoki podatek. Warto wiedzieć jakie błędy popełniają inni właśnie po to, by tych błędów nie popełnić samemu. Poniżej lista najczęściej popełnianych przez podatników błędów.

Jak przekazać 1% swego podatku organizacji pożytku publicznego

Warto mieć wpływ (choćby 1%-owy) na to jak zostanie wykorzystany nasz podatek. Dlatego trzeba wiedzieć w jaki sposób i komu w tym roku można ten 1% swego podatku przekazać. Uwaga - w tym roku zasady są zupełnie inne niż poprzednio.

REKLAMA

Jak przekazać 1% swego podatku organizacji pożytku publicznego - PITy 2007

Warto mieć wpływ (choćby 1%-owy) na to jak zostanie wykorzystany nasz podatek. Dlatego trzeba wiedzieć w jaki sposób i komu w tym roku można ten 1% swego podatku przekazać. Uwaga - w tym roku zasady są zupełnie inne niż poprzednio.

Jak opodatkowana jest sprzedaż gruntów razem z budynkami

Zdarza się, że umowy sprzedaży obejmują grunty wraz z budynkami. Jak powinny być opodatkowane tego rodzaju transakcje?

Rodziny zastępcze nie odliczą ulgi na dzieci

Z ulgi z tytułu wychowywania własnych lub przysposobionych dzieci nie mogą korzystać podatnicy opiekujący się dziećmi jako rodzina zastępcza.

Zmieniają się zasady rozliczania dywidend przez podmioty krajowe

Wypłaty dywidendy są zwolnione z opodatkowania, jeżeli udział spółki otrzymującej w spółce wypłacającej wynosi co najmniej 15 proc. kapitału i jeżeli udział w kapitale na co najmniej tym poziomie będzie utrzymany przez okres 2 lat.

REKLAMA

Rozliczamy ryczałtem dochody z najmu i dzierżawy za 2007 rok na PIT-28- PITy 2007

Do 31 stycznia 2008 r. muszą złożyć PIT-28 podatnicy rozliczający ryczałtem przychody z najmu, dzierżawy i innych podobnych umów.

Jak rozliczyć wydatki na rehabilitację

Osoby niepełnosprawne lub mające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, które poniosły wydatki na cele rehabilitacyjne lub wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, mogą w rocznym rozliczeniu podatkowym skorzystać z ulgi w podatku dochodowym.

Zadośćuczynienie uzyskane od sprawcy wypadku - czy jest zwolnione z podatku dochodowego?

W grudniu 2006 r. uległem wypadkowi samochodowemu. W listopadzie 2007 r. sąd zasądził na moją rzecz od sprawcy wypadku 30 000 złotych jako zwrot kosztów leczenia (odszkodowanie) i 15 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Wiem, że od odszkodowania nie muszę płacić podatku, bo zostało zasądzone w wyroku sądowym. Ale czy muszę zapłacić podatek dochodowy od kwoty zadośćuczynienia?

Wyższa wartość nieruchomości po ulepszeniu wpływa na podatek

Wyższy podatek od nieruchomości zapłacimy, gdy nastąpi zmiana podstawy opodatkowania na skutek ulepszenia nieruchomości.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - rozliczenie roczne przychodów z działalności gospodarczej (2007)- PITy 2007

Do 31 stycznia 2008 r. przedsiębiorcy - ryczałtowcy powinni złożyć do urzędu skarbowego zeznanie PIT-28. Nie ma więc już wiele czasu na zapoznanie się z zasadami tego rozliczenia.

Ulga na nowe technologie, prawa nabyte

Osoby, które nabyły prawa do ulg mieszkaniowych, mogą jeszcze kontynuować dokonywanie odliczeń. Natomiast innowacyjne firmy mogą obniżyć dochód o wydatki na nowe technologie.

Jak udokumentować pokrycie przez wierzyciela należności towarem

Z wierzycielem została zawarta ugoda. Część zobowiązania uregulowano przelewem, natomiast 2/3 zobowiązano się uregulować, przekazując materiały służące do produkcji i wystawiając dowód wydania. Jaki jeszcze dokument powinien być wystawiony? Wierzyciel nie chce przyjąć faktury VAT.

Tylko część odpisów amortyzacyjnych jest kosztem

Kosztem uzyskania przychodu w przypadku amortyzacji składników majątkowych będących środkami trwałymi, objętych przez spółkę w wyniku aportu, nie jest pełna wartość amortyzacji od wartości środków trwałych.

Ile można zyskać na internecie, czyli ulga internetowa w PIT

Podatnikom korzystającym z internetu przysługuje prawo do odpisania w rocznej deklaracji podatkowej poniesionych z tego tytułu wydatków, udokumentowanych fakturami, tzw. ulga internetowa.

Ulga rodzinna: Po 1145,08 złotych na dziecko

Podatnicy składający w urzędzie skarbowym PIT-36 lub PIT-37 w rozliczeniu za 2007 roku po raz pierwszy będą mogli pomniejszyć należny podatek z tytułu wychowywania dzieci własnych lub przysposobionych.

Jak rozliczyć różnice kursowe przy sprzedaży udziałów

Spółka A z o.o. posiadała udziały w spółce B z o.o. Spółka A z o.o. sprzedała te udziały firmie z Holandii za kwotę 1 000 000 euro. Akt notarialny przenoszący własność udziałów został zawarty 31 października. Zapłata nastąpiła 15 listopada. Udziały te spółka z o.o. nabyła w 2002 r. za wkład pieniężny. Jak ustalić różnice kursowe w związku z tą sprzedażą?

Czy od 2008 roku podstawą opodatkowania umów barterowych będzie wartość rynkowa

Firma deweloperska podpisała umowę barterową z biurem reklamowym. W dokumencie określono, że biuro będzie mogło wynajmować lokal przez rok. W zamian będzie świadczyło usługi reklamowe. Nie wskazano jednak cen wymienianych usług, to znaczy nie określono kosztów wynajmu lokalu oraz kosztów usług reklamowych. Umowa wchodzi w życie od lutego 2008 r. Problem polega na tym, że od 1 stycznia 2008 r. wchodzi w życie znowelizowana ustawa o podatku VAT. W związku z tym zarówno biuro, jak i firma deweloperska pytają, jak prawidłowo opodatkować tę umowę do celów VAT? Czy podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa?

Czy przysługuje ulga na dziecko

W tym roku córka skończyła 19 lat, ukończyła szkołę oraz wyszła za mąż. Czy przysługiwać mi będzie ulga podatkowa na dziecko za 2007 rok?

Czy zmiana rodzaju działalności powoduje obowiązek złożenia VAT-Z

Prowadzę przedsiębiorstwo świadczące usługi transportowe (jednoosobowa działalność gospodarcza). Siedziba firmy znajduje się w budynku, który jest własnością firmy. Z końcem tego roku likwiduję jednak tę działalność. Rozumiem, że składając VAT-Z, przestaję być podatnikiem VAT i będę wykreślony z rejestru. Czy w takim razie mogę z końcem roku podpisać umowę i jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu budynku na cele użytkowe innej firmie?

Czy sporadyczne udzielanie pożyczek przez podatnika VAT korzysta ze zwolnienia

Nasza spółka udzieliła swojemu udziałowcowi oprocentowanej pożyczki pieniężnej z przeznaczeniem na określony cel (spłacanej w 20 ratach). Działalność finansowa nie wchodzi w zakres działalności obu firm, które są podatnikami VAT. Czy świadczenie tej usługi korzysta ze zwolnienia z VAT? Pożyczki udzielane są sporadycznie.

Dochody z oddziału firmy są opodatkowane

Posiadanie przez spółkę niemiecką biura w Polsce oznacza, że prowadzi ona zakład w rozumieniu polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Można skorzystać z ulgi, nawet gdy dziecko składa zeznanie

Jeżeli dziecko nie uzyska do końca roku podatkowego, czyli do 31 grudnia 2007 r., dochodów przekraczających 3015 zł, to rodzic będzie mógł skorzystać z ulgi rodzinnej.

Decyduje moment zapłaty odsetek

Obowiązek podatkowy z tytułu udzielenia kredytu konsumenckiego powstaje w momencie zapłaty odsetek lub upływu terminu do ich zapłaty - orzekł WSA we Wrocławiu.

W jaki sposób rozliczyć zwrot amortyzowanego wcześniej komputera

Jak powinnam rozliczyć zamortyzowane kwoty (raty amortyzacyjne) notebooka, którego zakupiłam w październiku 2006 r., zaliczyłam do środków trwałych i amortyzowałam. Po drugiej awarii zażądałam zwrotu gotówki, którą otrzymałam wraz z fakturą korygującą. Problemem dodatkowym jest zakup oprogramowania u innego dostawcy w wersji OEM (czyli tylko do jednego komputera), które zakwalifikowałam jako wydatek na ulepszenie. Amortyzowane kwoty są więc większe, niż wynikałyby z faktury zakupu samego komputera.

Impreza integracyjna nie podlega VAT

Jeśli korzyść pracownika jest drugorzędna w stosunku do korzyści przedsiębiorstwa, to spotkanie integracyjne w firmie nie będzie opodatkowane VAT.

Różnice kursowe przy wydatkach niestanowiących kosztu

W tym roku stosujemy metodę podatkową ustalania różnic kursowych i mamy problem ze stosowaniem kursów walut w świetle prawa podatkowego i bilansowego. Dlatego zamierzamy przejść na rachunkową metodę ustalania różnic kursowych. Czy rozwiązania z rachunkowości w każdym przypadku będą miały skutek podatkowy, tj. np. z tytułu różnic kursowych związanych z wyceną instrumentów pochodnych albo z wydatkami niestanowiącymi kosztów podatkowych?

Błędna faktura nie pozwoli na odliczenie VAT

Błędnie wystawiona faktura przy transakcji kupna-sprzedaży spowoduje, że nabywca straci prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Od zaległej darowizny urząd naliczy podatek

Podatnik, który przed urzędem skarbowym powoła się na starą darowiznę, będzie musiał zapłacić 20-proc. podatek.

Czy prowizja za sprzedaż powinna być potwierdzona fakturą wewnętrzną

Spółka jest producentem pasz i pokarmu dla zwierząt. Od niedawna oprócz odbiorców krajowych podpisaliśmy 3-letni kontrakt z firmą niemiecką. Dostarczamy im towar, natomiast oni sprzedają go we własnym zakresie. Nie są jednak żadnymi pośrednikami. Raz na kwartał wystawiają nam fakturę na prowizję od sprzedaży. To taki dodatkowy bonus, na który się zgodziliśmy i mamy to zapisane w kontrakcie. Ponieważ prowizji tej nie można połączyć z konkretną dostawą, nie bardzo wiemy, w jaki sposób to udokumentować, tym bardziej że jest to jakby usługa. Czy w takiej sytuacji powinniśmy wystawić fakturę wewnętrzną i rozliczyć to jako import usług?

Samorząd może wprowadzić zwolnienia przedmiotowe

Samorządy mogą wprowadzić dodatkowe zwolnienia w podatku od nieruchomości. Nie można natomiast wprowadzać ukrytych ulg mających na celu zmniejszenie należności podatkowych.

Osoba fizyczna nie jest profesjonalistą

Osoba fizyczna, inaczej niż przedsiębiorca, który wystawia faktury VAT, nie musi wiedzieć, jakie elementy powinna zawierać faktura. Nie może też ponosić negatywnych konsekwencji działań podmiotu, którego obowiązkiem jest wystawianie prawidłowych pod względem formalnym dokumentów, w sytuacji gdy odbiorca faktury ponosi wydatki na zakup materiałów budowlanych.

Działy specjalne są rozliczane na PIT-36L

W rocznym rozliczeniu podatkowym za 2007 rok deklarację PIT-36L po raz pierwszy będą składać również podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej.

W jakim momencie odsetki z zagranicy należy zaliczyć do podstawy opodatkowania

Spółka z o.o. posiada udziały w spółce kapitałowej mającej siedzibę na Ukrainie. Udzieliła tej spółce pożyczki. Co miesiąc otrzymuje od tej spółki odsetki. Od odsetek na Ukrainie pobierany jest podatek według stawki 10%. Czy spółka z o.o. powinna uwzględniać te odsetki przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy? Czy może pomniejszać zaliczkę o podatek pobrany na Ukrainie?

Jak nieodpłatne świadczenia wpływają na rozliczenia w PIT

Pracodawcy coraz częściej oferują swoim pracownikom pozapłacowe świadczenia. Jak prawidłowo należy je rozliczać?

Czy sprzedaż wierzytelności własnych podlega opodatkowaniu VAT

Czy sprzedaż wierzytelności własnych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Jak rozliczyć podatkowo zakup opon zimowych do samochodu

Spółka z o.o. wykorzystuje w prowadzonej działalności kilka samochodów osobowych. Samochody te zostały wpisane do ewidencji środków trwałych i prowadzona jest ich amortyzacja. W listopadzie br. spółka kupiła komplety opon zimowych do tych samochodów. Czy zakup ten można zaliczyć bezpośrednio do kosztów podatkowych? A co w przypadku, gdyby opony zimowe zostały kupione razem z samochodem?

Niemożliwa korekta zaliczek na podatek

Korekta zeznania rocznego wyłącza odpowiedzialność karną skarbową za zaniżenie podatku. Na taką odpowiedzialność są narażeni podatnicy z tytułu zaniżenia zaliczek, ponieważ nie składają deklaracji miesięcznych lub kwartalnych, z których wynikają kwoty tych zaliczek.

Wartość spadku określa się z dnia jego nabycia

Podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów, ustalona według stanu w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Czy pracodawca powinien pobrać zaliczkę z tytułu nabycia akcji przez pracowników

Spółka, w której pracuję, przekazała nieodpłatnie pakiet swoich akcji niektórym pracownikom kadry menedżerskiej (w tym i mnie). Jest to forma premii oraz dodatkowej motywacji dla zarządzających firmą. Spółka jednak nie pobrała w tym przypadku zaliczek na podatek. Mam wątpliwości, czy wartość tych akcji nie powinna zostać opodatkowana już w momencie nabycia akcji przez pracowników, tak jak inne świadczenia pracownicze.

Jak rozliczyć różnice kursowe z faktury korygującej

Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw oraz wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. W związku z udzielonymi rabatami wystawia faktury korygujące. Zdarza się również, że otrzymuje faktury korygujące od zagranicznych dostawców. Jaki kurs spółka powinna przyjmować dla określenia wyceny korygowanych wartości?

Gazety nie zawsze korzystają z obniżonej stawki VAT

Jeśli powierzchnia reklamowa w gazecie przekracza 67 proc., stosuje się 22-proc. VAT. Dotyczy to jednego wydania gazety.

Czy zwrot kaucji wraz z odsetkami należy udokumentować fakturą VAT

Nasza firma otrzymała zwrot kaucji zabezpieczającej umowę najmu wraz z należnymi odsetkami. Czy powinniśmy wystawić fakturę z VAT zwolnionym na otrzymane odsetki?

Podatnik nie może utrudniać prowadzonej kontroli

Podatnik, który nie stawił się na wezwanie fiskusa w ramach czynności sprawdzających, nie będzie narażony na zarzut utrudniania kontroli i karę wynikającą z kodeksu karnego skarbowego.

Stawka VAT dla miejsca postojowego w garażu

Czy sprzedający prawidłowo naliczył stawkę VAT w wysokości 22 proc. do sprzedaży miejsca postojowego w garażu podziemnym?

Kiedy można zaliczyć do kosztów wydatki na upominki świąteczne

W naszej spółce jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W związku z nadchodzącymi świętami zamierzamy przekazać grupie wybranych pracowników (znajdujących się w najcięższej sytuacji finansowej) bony towarowe oraz paczki. Czy wydatki związane z tymi świadczeniami możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Wydatek na usługę jest kosztem podatkowym

Zakup przez spółkę usługi polegającej na zapewnieniu posiadania nieruchomości na czas nieokreślony przez kontrahenta stanowi koszt uzyskania przychodów w momencie poniesienia.

Czy przekształcenie prawa do lokalu mieszkalnego będzie objęte VAT?

Nabyłem prawo własności do lokalu mieszkalnego w 1999 roku. Mam zamiar przekształcić to prawo w prawo odrębnej własności (czyli z udziałem w gruncie). Nie uda mi się jednak tego zrobić w tym roku. W związku z tym mam pytanie, czy od nowego roku w przypadku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność obowiązywać będzie wyższa stawka VAT? Czy w ogóle ustawa o VAT znajduje zastosowanie w przypadku takiego przekształcenia?

REKLAMA