REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki osobiste

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umorzenie akcji czasami lepsze od sprzedaży

Z uwagi na łatwość uzyskania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, często bardziej opłaca się otrzymane np. w darowiźnie udziały lub akcje umorzyć niż sprzedać.

Programy motywacyjne dla pracowników - niekorzystne stanowisko fiskusa

Pracownicy wielu polskich spółek, zwłaszcza tych które są własnością międzynarodowych korporacji,  mają możliwość uczestniczenia w programach motywacyjnych polegających na nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym nabyciu akcji (np. zagranicznej spółki matki). Fiskus kwalifikuje zyski pracowników uczestniczących w takich programach profiskalnie. Najpierw w momencie otrzymania przez pracowników akcji uznaje, że pracownicy uzyskali przychody z tytułu stosunku pracy. Podatek z tego tytułu pobiera pracodawca jako płatnik. Następnie w momencie sprzedaży akcji pracownik ma zapłacić podatek giełdowy i osiągnięty dochód wykazać w PIT-38.

Przy kupnie akcji na giełdzie koszty liczymy dopiero przy sprzedaży akcji

Przy obliczaniu zysku ze sprzedaży akcji kupowanych przez indywidualnych inwestorów na giełdzie obowiązuje zasada, że wydatki na nabycie akcji są kosztem uzyskania w momencie sprzedaży akcji. Jeżeli więc inwestor kupił w 2009 r. akcje, których nie sprzedał w 2009 r. poniesione wydatki nie są kosztem uzyskania przychodu 2009 r.

Metoda FIFO - określanie kosztów nabycia akcji

Często nie jest możliwa identyfikacja sprzedawanych akcji, umarzanych jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, umarzanych albo wykupywanych certyfikatów inwestycyjnych w tych funduszach lub w inny sposób unicestwianych tytułów udziału w funduszach kapitałowych. Jak wtedy wyliczyć koszt nabycia tych akcji, czy jednostek uczestnictwa?

REKLAMA

Kiedy dochody ze sprzedaży akcji są wolne od podatku

Inwestycje w akcje mają charakter długoterminowy. Dlatego wciąż są podatnicy, którzy zachowali prawo do zwolnień od podatku giełdowego. Pomimo to, że prawo takie mają podatnicy, którzy nabyli akcje przed końcem 2003 r. Decydują o tym następujące przepisy.

Fiskus ma prawo oszacować przychody

PIT-8C - podstawowy dokument przy składaniu PIT-38

PIT-8C to podstawowy dokument, który uwzględnia giełdowy inwestor przystępując do wypełnienia PIT-38. Najczęściej sporządza go i przekazuje biuro maklerskie prowadzące inwestorowi rachunek maklerski. Wystawiany jest do końca lutego każdego roku podatkowego. Dla osób składających PIT-38 istotne są część E i F informacji PIT-8C.

PIT-38 - zasady wypełniania i składania

Dochody lub straty uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (akcji, obligacji) lub pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających uzyskane w zeszłym roku trzeba wykazać w zeznaniu PIT-38.

REKLAMA

Turnieje pokera wracają do kasyn

Dość popularną ostatnio rozrywką stały się turnieje gry w pokera, które organizowane są nawet w akademikach lub klubach osiedlowych. Jednak od 1 stycznia 2010 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. Nr 201, poz. 1540), która m.in. zaostrza warunki urządzania takich turniejów.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn (stan prawny na 27 października 2020 r.)

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera przepisy dotyczące opodatkowania rzeczy i praw otrzymanych zarówno w drodze umowy i jak i dziedziczenia (a także m.in. zapisów i zachowku) - w tym również kwestię zwolnień od podatku (m.in. zupełnego zwolnienia dla najbliższej rodziny). Tekst ujednolicony, stan prawny na 27 października 2020 r.

Działy specjalne produkcji rolnej - złóż deklarację PIT-6 lub PIT-6Ldo 30 listopada

Do 30 listopada każdego roku podatnicy, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, są obowiązani złożyć urzędowi skarbowemu (właściwemu wg miejsca zamieszkania podatnika) deklarację PIT-6 / PIT-6L o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym. (PIT-6L przeznaczony jest dla podatników, którzy wybrali sposób opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, tj według tzw. stawki liniowej 19%. Przepisów ustawy o PIT nie stosuje się m.in. do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Jak są opodatkowane nagrody w konkursie organizowanym w mediach

Od wygranych w grach i konkursach pobiera się co do zasady zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wartości nagrody. Jednak zwolniona z PIT jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych przez środki masowego przekazu jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 760 zł.

Jaki podatek od darowizn między rodzicami i dziećmi

Darowizny (bez względu na to, czy spisane w formie aktu notarialnego czy tylko faktycznie zrealizowane) objęte są, co do zasady, opodatkowaniem podatkiem spadków i darowizn.

Jak odwołać się do sądu w sporze z fiskusem

Jeżeli jesteś niezadowolony ze sposobu załatwienia Twojej sprawy przez urząd skarbowy czy izbę skarbową możesz poskarżyć się sądowi administracyjnemu. WSA i NSA dość często uchylają błędne decyzje fiskusa. Mimo zwykle dość długiego oczekiwania na wyrok sądu skarga może być bardzo opłacalna.

Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, wzrosła stawka VAT na część materiałów budowlanych z 7% na 22 %. Aby złagodzić szok cenowy Polacy mogą ubiegać się o zwrot różnicy w podatku. Zwrot dotyczy jednak tylko udokumentowanych wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe po 30 kwietnia 2004 r. Osoby składające wnioski o zwrot VAT w I kwartale 2015 roku mają niższe limity niż ci, którzy składali wnioski w poprzednim kwartale.

Jak zapłacić podatek od spadku - PORADNIK

W tym poradniku znajdziesz odpowiedź na pytanie jak prawidłowo rozliczyć podatek od spadku. Przedstawiamy zarówno zasady obowiązujące spadki nabyte po 1 stycznia 2007 r. jak i przed tą datą.

Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych przed dniem 01.01.2007 r.

Do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych od dnia 01.01.2007 r. do dnia 31.12.2008 r.

Do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Jak zapłacić niski podatek od hipoteki

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlega ustanowienie hipoteki. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki. Obowiązek podatkowy ciąży przy ustanowieniu hipoteki na składającym oświadczenie woli o ustanowieniu hipoteki.

Opodatkowanie stawką liniową działalności gospodarczej przejętej po osobie zmarłej

Kiedy dziedziczymy firmę, która była opodatkowana PIT stawką liniową, nasza zdolność do dalszego jej stosowania zależała będzie przede wszystkim od tego, czy sami jesteśmy już przedsiębiorcami i na jakich zasadach się rozliczamy.

Jak dochodzić swoich praw po korzystnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego

W ostatnim okresie widoczna jest coraz większa aktywność Trybunału Konstytucyjnego w rozpatrywaniu różnorodnych skarg, w tym skarg na przepisy podatkowe. W związku z powyższym coraz częściej zapadają wyroki, w których stwierdzana jest niezgodność niektórych przepisów podatkowych z Konstytucją, a więc są one „wyrzucane do kosza”. W tym miejscu pojawiają się często pytania podatników – co mam zrobić, jeżeli zapłaciłem kiedyś podatek według takich przepisów ? Jak mogę go odzyskać ?

Kiedy trzeba uiścić opłatę adiacencką

Czy każda inwestycja Gminy przeprowadzona przy ulicy, przy której zamieszkuję będzie skutkowała koniecznością uiszczania przeze mnie opłaty adiacenckiej ?

Już wiadomo jakie będą maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w 2010 r.

Jak co roku, Minister Finansów opublikował obwieszczenie dotyczące maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych na 2010 r. Stawki maksymalne wzrosły w porównaniu do 2009 roku o wskaźnik inflacji. Jednak o podatkach i opłatach decyduje rada gminy. Jeżeli rada nie uchwali nowych (wyższych) stawek przed końcem 2009 roku, to w 2010 będą obowiązywać stawki dotychczasowe.

Sprzedaż działek, które stanowiły majątek osobisty podatnika, nie podlega opodatkowaniu VAT

10 lat temu odziedziczyłem ponad 2 ha gruntu. Część tego gruntu przekazałem na rzecz Skarbu Państwa w zamian za rentę. Natomiast działkę o powierzchni 2,5 tys. m2 pozostawiłem sobie do własnego użytku. Zaraz po odziedziczeniu ziemi w tym samym roku, zmarła moja żona i wówczas zostałem jedynym właścicielem nieruchomości. Niedawno sprzedałem również pozostałą część gruntu dzieląc go na trzy działki. Taką możliwość uzyskałem nie dawno, tj. po zmianie przez gminę terenu, na którym znajduje się moja ziemia, na tereny pod zabudowę mieszkalną. Czy od takiej sprzedaży powinienem zapłacić VAT?

Handel internetowy chętnie kontrolowany przez urzędy skarbowe

Jednym z podstawowych obszarów kontroli podatkowej w 2009 roku (podobnie jak w latach poprzednich) jest handel internetowy.

Podatnika może określać tylko ustawa

Trybunał Konstytucyjny orzekł 7 lipca 2009 r., że przepisy trzech rozporządzeń Ministra Finansów wyznaczały podmioty podatku akcyzowego inne niż określone w ustawie, czyli wkroczyły w materię ustawową. Z tego względu są niezgodne z art. 64 ust. 3 w związku z art. 84 i 217 konstytucji.

Abolicja podatkowa

Przepisy prawne (rangi ustawowej), które incydentalnie i wyjątkowo uniemożliwiają ukaranie podatników za wyraźnie określone przestępstwa, czy wykroczenia skarbowe.

Dzień wolności podatkowej - od 14 czerwca 2009 r. pracujemy dla siebie

Dzień wolności podatkowej przypada w 2009 roku 14 czerwca, co wynika z udziału wydatków publicznych w Produkcie Krajowym Brutto. Obliczeń tych jak co roku dokonało Centrum im. Adama Smitha. Jest to symboliczny dzień, od którego przestajemy płacić państwu, a zaczynamy zarabiać na siebie.

Jak odzyskać VAT z faktury niezapłaconej przez kontrahenta

Prowadzę niewielką działalność gospodarcza. Kilka miesięcy temu sprzedałem towar nowemu kontrahentowi. Wystawiłem fakturę na sporą kwotę i z tego tytułu odprowadziłem VAT do urzędu skarbowego. Ale kontrahent do tej pory mi nie zapłacił. Czy mogę jakoś odzyskać VAT?

Korekta PIT-a

Korekta deklaracji podatkowej następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Korektę zeznania sporządza się na takim samym druku PIT, który był właściwy dla złożenia zeznania rocznego za dany rok.

Wykaz materiałów budowlanych objętych zwrotem VAT

Wykaz robót zaliczanych do remontu budynku lub lokalu mieszkalnego

 Nie każde roboty budowlane upoważniają inwestora do wystąpienia o zwrot VAT za materiały budowlane w zakresie remontu. Poniżej przedstawiamy wykaz wszystkich prac, które upoważniają do zwrotu.

Podatek od środków transportowych - samochody ciężarowe

Podatek od środków transportowych jest podatkiem lokalnym, który sprawia pewne trudności jego podatnikom, a w szczególności tym, którzy rozpoczynają jego płacenie. Problemy sprawia przede wszystkim wyliczenie jego wysokości, oraz czasami miejsce i termin jego płacenia.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków z uwagi na przedawnienie

Moi rodzice zmarli w 1995 r.. Dotąd nie przeprowadziłem postępowania spadkowego i nie składałem żadnej deklaracji podatkowej ani nie płaciłem podatku od spadku. Czy jeżeli teraz uzyskam stwierdzenie nabycia spadku, to będę musiał płacić podatek?

Czy przysługuje pełna ulga prorodzinna na studenta

Czy przysługuje mi pełna ulga z tytułu wychowania studenta, który w trakcie 2008 roku ukończył 25 rok życia?

Jak rozliczać emeryturę otrzymywaną z zagranicy

Mieszkam w Polsce jestem emerytką – otrzymuję emeryturę z ZUS a ponadto emeryturę ze Szwecji. Jak mam opodatkowywać te zagraniczne świadczenie?

Czy dział spadku jest odpłatnym zbyciem mieszkania

Nabyłem wraz z bratem prawo do spadku po zmarłym w 2007 r. ojcu. W skład spadku wchodziło m. in. własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego po 1/2 każdy. Spadek do urzędu skarbowego został zgłoszony w terminie. Podatek nie należał się. W 2008 r. dokonano umownego (notarialnego) działu spadku. W wyniku tego działu jedynym właścicielem mieszkania stał się mój brat, a mi przypadła spłata pieniężna mojej części mieszkania.
Czy na gruncie art. 30e ustawy o PIT powstał obowiązek podatkowy?

Jak są opodatkowane napiwki

Jestem kelnerem, często otrzymuje napiwki. Nie wiem w jaki sposób mam je rozliczyć podatkowo? Czy w ogóle podlegają one opodatkowaniu?

Jak obliczać odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych

Od zaległości podatkowych trzeba naliczyć i zapłacić odsetki za zwłokę. Warto znać zasady tego naliczania.

Czy odsetki zapłacone od prywatnego kredytu mogą być kosztem w działalności gospodarczej

Czy zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego nie w ramach działalności, ale wydatkowanego na cele działalności gospodarczej są kosztem uzyskania przychodu z działalności gospodarczej?

Co to znaczy samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego

Mieszkam z żoną i dziećmi w domku z moją mamą, która skończyła już 65 lat. Moja mama jest właścicielem psa, za którego płaciła dotąd podatek od kilkunastu lat. Zgodnie z przepisami osoby w tym wieku i prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe są zwolnione z tych opłat. Jednakże interpretacja urzędników gminy jest taka, że w tym przypadku mama nie prowadzi samodzielnie gospodarstwa domowego i opłatę musi uiścić. Czy tam jest rzeczywiście, czy urzędnicy mają rację, według mnie mama prowadzi samodzielnie (odrębne od naszego) gospodarstwo domowe. Mamy oddzielne części domku, oddzielne kuchnie. Mama ma emeryturę, z której się utrzymuje i sama robi wszystko w swojej części nieruchomości.

Co grozi za niezłożenie deklaracji VAT-7 w terminie

Jestem przedsiębiorcą i jednocześnie VAT-owcem. Zgodnie z przepisami co miesiąc miałem obowiązek składania deklaracji VAT-7, miałem bo obecnie rozliczam VAT co kwartał, muszę więc składać VAT-7K do urzędu skarbowego co kwartał. Zdarzyło mi się ostatnio złożyć deklarację po terminie, czy grożą mi z tego tytułu jakieś konsekwencje? Czy za niezłożenie deklaracji zerowej lub podanie w deklaracji niepełnych danych również będę musiał ponieść jakąś odpowiedzialność karno-skarbową?

Jakie są priorytety kontroli skarbowej 2009 roku

Nikt nie spodziewa się kontroli skarbowej. Jednak warto wiedzieć na co szczególnie zwracają uwagę kontrolerzy skarbowi. Wśród ustalonych przez Ministerstwo Finansów priorytetów znalazły się m.in. VAT i akcyza (z tych podatków budżet jest zasilany najmocniej), ceny transferowe, handel internetowy, a także walka z szarą strefą.

Jak rozliczać faktury VAT-MP

Przedsiębiorcy i podatnicy VAT otrzymują czasem faktury wystawione przez podatników VAT MP. Jak powinny być rozliczane takie faktury?

Wypełniamy PIT-37 krok po kroku

Czy zwrot kosztów wymiany stolarki okiennej podlega opodatkowaniu PIT

Otrzymujemy sporo pytań, czy jeżeli wymienimy sobie okna (chodzi zarówno o mieszkania spółdzielcze, jak i komunalne, czy zakładowe) i otrzymamy zwrot poniesionych kosztów, to ten zwrot trzeba opodatkować PIT.

Jak wypełnić wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej

Od 2012 roku mamy nowy wzór wniosku ORD-IN i ORD-IN/A.

Które postanowienia mogą być zaskarżane w postępowaniu podatkowym

Organ podatkowy niewłaściwie wszczął w stosunku do mnie postępowanie, gdyż powinien to zrobić w stosunku do mojego ojca, który ma takie samo imię i nazwisko. Czy mogę zaskarżyć powyższe postanowienie?

Czy małoletnie dziecko może być stroną postępowania podatkowego

Moje 13 letnie dziecko nabyło spadek po swojej babci. Czy organ podatkowy będzie traktował ją już jako stronę, czy postępowanie będzie wszczęte po uzyskaniu przez nią pełnoletności?

W jaki sposób organ podatkowy może doręczać pisma

Otrzymałam wieczorem wezwanie do urzędu skarbowego, które wręczyła mi osoba podająca się za pracownika urzędu. Czy wezwanie zostało doręczone mi w sposób prawidłowy i czy w związku z tym muszę się stawić w urzędzie?

REKLAMA