reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Podatek od spadków i darowizn

Kto nie zapłaci podatku od spadku lub darowizny?

Aktualizacja: 21.07.2017

Nieruchomości przekazywane w ramach darowizny albo spadkobrania, zwykle mają o wiele większą wartość niż inne składniki majątku. Właśnie dlatego ewentualne obowiązki podatkowe obdarowanego lub spadkobiorcy są bardzo istotne. Na szczęście takie osoby w niektórych sytuacjach mogą uniknąć podatku naliczonego od wartości domu, mieszkania albo gruntu. Warto zatem wiedzieć, jakie są zwolnienia z podatku od nieruchomości przekazanej w ramach spadku lub darowizny. »

Nieodpłatne przysporzenie a podatek od spadków i darowizn

Aktualizacja: 20.07.2017

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn otrzymanie darowizny powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Nie każde jednak otrzymanie darowizny powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Co więcej, nie każde nieodpłatne przysporzenie na rzecz osoby fizycznej można uznać za darowiznę. »

Jak opodatkować zbiórkę pieniężną organizowaną przez internet?

Aktualizacja: 14.07.2017

W przypadku zbiórki internetowej na leczenie, stosunek prawny pomiędzy podatnikiem (obdarowanym) a osobami trzecimi, które przekazują środki pieniężne za pośrednictwem portalu internetowego, stanowi umowę darowizny. Darczyńcą w tym przypadku jest każda osoba trzecia, przekazująca za pośrednictwem portalu internetowego jakiekolwiek środki pieniężne na rzecz podatnika. »

Jak opodatkować nieodpłatną rentę?

Aktualizacja: 19.06.2017

Otrzymywanie świadczenia pieniężnego bądź rzeczy określonych co do gatunku drogą umowy renty nieodpłatnej wymaga opłacenia określonego polskimi przepisami podatku. W jaki sposób opodatkować rentę nieodpłatną? »

Hipoteka zmniejsza podstawę opodatkowania podatku od spadków i darowizn

Aktualizacja: 12.04.2017

Dla obliczenia podatku od spadków i darowizn, wartość części nieruchomości, którą nabywa podatnik przy nieodpłatnym zniesieniu współwłasności, powinna być pomniejszona o część hipoteki, przypadającą na jego udział. Jeżeli wartość obciążenia przewyższa wartość udziału, podstawa opodatkowania równa jest zero. »

Darowizna od rodzeństwa przyrodniego a obowiązek podatkowy

Aktualizacja: 03.04.2017

Rodzeństwo przyrodnie jest zaliczane do tych samych grup podatkowych w podatku od spadków i darowizn (grupa I i tzw. grupa "zerowa") co rodzeństwo rodzone. Co za tym idzie, darowizna od rodzeństwa przyrodniego może być wolna od podatku, jeżeli zostaną spełnione wymogi określone w art. 4a ustawy ustawy o podatku od spadków i darowizn. »

Pieniądze od rodziców dla dzieci na studiach – czy to są darowizny?

Aktualizacja: 13.10.2016

Wielu rodziców utrzymuje swoje studiujące (często w innej miejscowości) dzieci i regularnie zasila je pieniężnie – np. przelewając środki na ich konto. Powstaje pytanie, czy są to darowizny, które trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego? Czy może jest to zwykłe świadczenie alimentacyjne bez żadnych skutków podatkowych? »

Jak wypełnić zgłoszenie SD-Z2

Aktualizacja: 09.01.2019

Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-Z2 składają osoby, które otrzymały spadek lub darowiznę od osoby z kręgu najbliższej rodziny. Złożenie wypełnionego formularza SD-Z2 jest warunkiem zwolnienia z podatku od spadków i darowizn w takich sytuacjach. Aktualny wzór formularza SD-Z2 (wersja 6) obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. »

Rejestr spadkowy od 8 września 2016 r.

Aktualizacja: 08.09.2016

Akty poświadczenia dziedziczenia, prawomocne postanowienia sądu o nabyciu spadku oraz europejskie poświadczenia spadkowe sporządzane przez notariuszy znajdą się w elektronicznym rejestrze spadkowym. Przepisy powołujące ten rejestr weszły w życie 8 września 2016 r. »

Opodatkowanie nabycia testamentowego przez osobę nienależącą do rodziny spadkodawcy

Aktualizacja: 17.08.2016

Jeżeli spadkodawca powoła w testamencie spadkobiercę, to ma miejsce dziedziczenie testamentowe. Ten sposób dziedziczenia wyłącza dziedziczenie ustawowe. Żadne przepisy nie ograniczają kręgu osób, które można powołać do spadku. Spadkobiercą może być każda osoba fizyczna, powołana w testamencie, która żyje w chwili otwarcia spadku, czyli w momencie śmierci spadkodawcy. Wysokość opodatkowania i możliwość skorzystania z ulg podatkowych uzależniona jest nie tylko od przedmiotu i wartości spadku, ale także od osobistego stosunku spadkobiorcy do spadkodawcy. »

Jak uniknąć podatku od darowizny dla członka rodziny

Aktualizacja: 10.08.2016

Dokonanie przelewu pieniężnego na konto bankowe członka rodziny to nic innego jak przekazanie darowizny, od której co do zasady obdarowany ma obowiązek zapłacić podatek. Podatku od darowizny można jednak uniknąć pod warunkiem kontrolowania wysokości wręczanej darowizny w rodzinie jednorazowo czy cyklicznie. »

Nieruchomość obciążona kredytem a podatek od spadków i darowizn

Aktualizacja: 24.05.2016

Uzyskane od członków najbliższej rodziny spadki i darowizny podlegają zwolnieniu z podatku, jeżeli jednak sprawa dotyczy dalszych krewnych lub osób niepołączonych więzami rodzinnymi, podatek należy zapłacić. Pojawia się wówczas kwestia wyceny nieruchomości. Tę wycenę komplikuje sytuacja, w której nieruchomość obciążona jest kredytem hipotecznym. »

Czy odszkodowanie wypłacone z ubezpieczenia spadkodawcy jest opodatkowane?

Aktualizacja: 28.04.2016

Dalsi krewni i znajomi, dziedziczący po zmarłym, są objęci podatkiem do spadków i darowizn. Sumy odszkodowań, wypłacanych z ubezpieczenia na wypadek śmierci, są z tego podatku zwolnione. Ale czy jeżeli osoba niespokrewniona uzyska część kwoty odszkodowania, na dodatek wypłaconego przez zagraniczną firmę ubezpieczeniową? »

Podatek od spadków i darowizn – skala podatkowa i kwoty wolne od podatku

Aktualizacja: 29.11.2018

Podatek od spadków i darowizn oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, według wskazanej w ustawie o podatku od spadków i darowizn skali podatkowej. Skala podatku od spadków i darowizn wyróżnia trzy grupy podatkowe, a zatem wysokość podatku zależy od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. »

Czy darowizna pieniężna musi wpłynąć na konto bankowe obdarowanego?

Aktualizacja: 23.03.2016

Do celów podatkowych potwierdzeniem przekazania darowizny środków pieniężnych jest najczęściej przelanie tych środków na rachunek obradowanego. Jednak co w sytuacji, jeżeli podarowane zostały środki pieniężne, które zostały przelane na konto bankowe osoby trzeciej, np. jako zapłata za mieszkanie. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Kurzawa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama