REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kasy rejestrujące, Zaliczka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kasy rejestrujące - zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji

Kasy rejestrujące - zwolnienia. Od 1 stycznia 2017 r. zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących reguluje nowe rozporządzenie. Zwolnienia te zostały wprowadzone tylko na 2017 r. (poprzednie rozporządzenia były wydawane przez MF na okresy dwuletnie).

Kasy fiskalne w 2017 roku - zwolnienia i terminy

Nowe rozporządzenie określa zwolnienia z kas rejestrujących (fiskalnych) obowiązujące od początku 2017 roku. Wprowadza specjalne zwolnienie dla jednostek samorządu terytorialnego oraz dla usług medycznych, prawniczych i doradczych świadczonych na odległość.

E-paragony z kas fiskalnych od 2018 r.

Ministerstwo Rozwoju oraz Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) podpisały list intencyjny w sprawie uruchomienia platformy paragonów elektronicznych z kas fiskalnych, umożliwiającej dystrybuowanie ich bezpośrednio do konsumentów.

Zaliczki na PIT w 2017 roku - jak obliczać

W 2017 roku zmienią się zasady obliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). Trudniej będą mieli tak płatnicy, jak i podatnicy, którzy ostatecznie kwotę wolną rozliczą dopiero w zeznaniu rocznym. Spowodowała to nowelizacja ustawy o PIT z 29 listopada 2016 roku, wprowadzająca nową kwotę wolną od podatku. Nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod poz. 1926.

REKLAMA

Kasy fiskalne w 2017 roku - zwolnienie dla świadczących usługi na odległość

Prawnicy (także doradcy podatkowi) i lekarze nie będą musieli w 2017 roku stosować kas fiskalnych i drukować paragonów jeżeli swoje usługi świadczą na odległość, a wynagrodzenia za te usługi trafiają na konto bankowe. Takie warunki zapisane zostały w najnowszej wersji projektu rozporządzenia w sprawie zwolnień od stosowania kas fiskalnych. Zdaniem ekspertów w praktyce nie pozwolą one specjalistom na skorzystanie z preferencji.

Kasy rejestrujące 2017 - nowe zwolnienia

Projekt nowego rozporządzenia regulującego zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących przewiduje wprowadzenie możliwości zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania usług medycznych i prawniczych oraz doradztwa podatkowego.

Kiedy przysługuje ulga na zakup kasy rejestrującej?

Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje, że podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, przed dniem rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać zwrot wydatków poniesionych na zakup kasy fiskalnej?

Kasy rejestrujące w 2017 r. - limit zwolnienia podmiotowego

W 2017 r. limit zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej nie będzie zmieniony. Nadal będzie wynosił 20 000 zł.

REKLAMA

Kasy fiskalne od 2017 r. – zwolnienia z obowiązku ewidencji

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów nowe rozporządzenie w zakresie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej będzie obowiązywało przez okres jednego roku, czyli przez cały rok 2017. Zdaniem pracodawców, powinno ono obowiązywać przez dwa kolejne lata, tak jak miało to miejsce w przypadku poprzedniego rozporządzenia.

Zaliczka w transakcjach wewnątrzwspólnotowych - skutki w VAT

Otrzymanie zaliczki wiąże się, co do zasady, z powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. Skutek taki nie nastąpi jednakże w odniesieniu do transakcji wewnątrzwspólnotowych.

E-paragony od 2018 roku?

Przedstawiciele przedsiębiorców mają wątpliwości co do obowiązkowych e-paragonów, które chciałby w Polsce wprowadzić resort rozwoju. Oprócz nowych kosztów, obawiają się przede wszystkim możliwych awarii internetu i nawet samej konieczności podłączenia do sieci.

Kasy fiskalne 2017 – zwolnienia

Minister finansów przygotował projekt rozporządzenia dotyczącego zwolnień z obowiązku ewidencji obrotu za pomocą kas fiskalnych, mającego obowiązywać w 2017 roku. Nie ma wielu nowości (utrzymano np. limit kwotowy obrotu, po przekroczeniu którego trzeba stosować kasę fiskalną – 20 tys. zł) ale proponowane są nowe warunki, które muszą spełnić podatnicy, którzy chcą być zwolnieni z obowiązku stosowania kas.

Przedsiębiorcy sporo zapłacą za nowe kasy rejestrujące

Projekt rozporządzenia ministra rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące budzi poważne wątpliwości przede wszystkim z uwagi na koszty, jakie będą musieli ponieść przedsiębiorcy - ostrzega Konfederacja Lewiatan. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Kiedy powstaje przychód w PIT z zaliczki wpłaconej na poczet realizowanej usługi?

Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o PIT pierwszeństwo w kształtowaniu daty powstania przychodu, ma dzień dokonania czynności - wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi lub jej częściowego wykonania. Dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności jest ostatecznie terminem, który stanowi o dacie powstania przychodu. Zatem zaliczka powinna być traktowana jako przychód z działalności gospodarczej już w momencie wpłaty.

Wymiana kas fiskalnych do końca 2017 roku

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra rozwoju sprzedawcy już od początku 2018 r. powinni posiadać nowe kasy fiskalne przystosowane do przesyłania ewidencji online bezpośrednio do fiskusa.

Zwolnienie z obowiązku ewidencji za pomocą kasy rejestrującej - podmiot leczniczy (NZOZ)

Bezwzględny obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów wykonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych nie obejmuje usług świadczonych przez podmioty lecznicze w formie Niepublicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (NZOZ).

Kasy fiskalne online od 1 stycznia 2018 roku

Minister rozwoju przygotował i przedstawił 17 sierpnia 2016 r. projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Projekt ten ma na celu wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. cyfryzacji dokumentów i raportów fiskalnych i transmisji online danych z kas fiskalnych (w formacie JPK) do centralnej bazy danych (repozytorium, Centralnego Rejestru Paragonów) prowadzonej przez ministra finansów. Nowe przepisy umożliwią też szybką i skuteczną analizę danych fiskalnych, bo wprowadzony będzie wymóg zgodności postaci elektronicznej dokumentów fiskalnych i niefiskalnych emitowanych przez kasę ze strukturami logicznymi jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Kasy fiskalne mają mieć możliwość transmisji e-paragonu do klienta obok tradycyjnego wydruku paragonu wydawanego przy kasie. Wycofane z użytkowania mają być kasy tzw. "dwurolkowe" z kopią papierową. Archiwizacja paragonów będzie tylko cyfrowa - paragony będą przechowywane jedynie w pamięci chronionej i pamięci fiskalnej.

Zasady użytkowania kasy rejestrującej - rozpoczęcie i zakończenie ewidencji

Użytkowanie kasy rejestrującej musi być zgodne z przepisami zawartymi w ustawie o VAT, a także z przepisami zawartymi w aktach wykonawczych. Musi być również nadzorowane zarówno przez podmiot prowadzący serwis główny kasy rejestrującej, jak i właściwy miejscowo urząd skarbowy. W artykule prezentujemy podstawowe zasady dotyczące rozpoczęcia i zakończenia ewidencji wraz z wzorami wniosków dotyczącymi tych zasad oraz informacje dotyczące korzystania z ulgi na zakup kasy.

Kasy fiskalne online w Polsce pomogą uszczelnić VAT

Z opublikowanego 3 sierpnia 2016 r. raportu firmy doradczej KPMG pt. „Studium przypadku – system kas fiskalnych online w Polsce” wynika, że wprowadzenie powszechnego obowiązku stosowania kas rejestrujących (fiskalnych) w systemie online może dać dodatkowa wpływy z VAT na poziomie nawet 2,8 mld zł rocznie.

Obowiązek podatkowy w przypadku zaliczki z tytułu WNT

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabyci towarów (WNT) w związku z wystawieniem czy otrzymaniem faktury dokumentującej zaliczkę?

Faktura zaliczkowa - rozliczenie VAT i PIT

Dokonywanie zakupów firmowych daje przedsiębiorcy możliwość obniżenia zobowiązania wobec fiskusa z tytułu VAT-u oraz powiększenia puli kosztów firmowych, czyli w skrócie obniżenia PIT-u. Przedsiębiorca odliczy też VAT od wpłaconej sprzedawcy zaliczki, natomiast nie „wrzuci” już jej w koszty.

Czy trzeba rejestrować sprzedaż kasą fiskalną, gdy klient płaci kartą płatniczą?

Prowadzę sklep internetowy, posiadam kasę rejestrującą. Czy w przypadku sprzedaży na rzecz osób prywatnych, za które zapłata jest dokonywana kartą płatniczą (kredytową albo debetową), mogę korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obejmującego sprzedaż wysyłkową towarów?

Jak korygować sprzedaż zarejestrowaną w kasie fiskalnej

W praktyce niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, wymagających dokonania korekty sprzedaży zaewidencjonowanej wcześniej w kasie fiskalnej (tj. po wydrukowaniu paragonu). W tym celu podatnik zobowiązany jest prowadzić ewidencję korekt. Jeżeli natomiast sprzedaż była udokumentowana również fakturą - konieczne będzie wystawienie faktury korygującej.

Czy po zawieszeniu lub likwidacji działalności gospodarczej trzeba zwrócić ulgę na kasę fiskalną

Przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek do ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych na kasie fiskalnej, mają prawo do skorzystania z ulgi na zakup tego urządzenia. Niemniej jednak w pewnych okolicznościach może wystąpić obowiązek zwrotu ulgi do urzędu skarbowego.

Stosowanie kasy fiskalnej przy usługach fryzjerskich

Spółka dotychczas prowadziła tylko sprzedaż kosmetyków i preparatów fryzjerskich dla salonów. Od marca dodatkowo otwieramy także sieć salonów fryzjerskich. Dotychczas nie mieliśmy kasy fiskalnej. Czy teraz ten obowiązek nas obejmie od razu, tj. od marca 2016 r.?

Zwolnienia z obowiązku rejestrowania transakcji na kasie fiskalnej

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy coraz większej liczby przedsiębiorców. Rok ubiegły przyniósł ograniczenia, jeśli chodzi o zwolnienia z posiadania kasy rejestrującej w firmie - stało się tak za sprawą nowego rozporządzenia MF. W bieżącym roku, jak dotąd, nie nastąpiły jednak żadne znaczące zmiany w zakresie zwolnień z obowiązku rejestrowania na kasie fiskalnej.

Przedsiębiorco wspieraj uczciwą konkurencję

W ramach Narodowej Loterii Paragonowej Ministerstwo Finansów inicjuje akcję dla przedsiębiorców i instytucji, które cenią uczciwość w interesach. Warto aby wszyscy, którzy działają na jasnych zasadach, bo zależy im na budowaniu zdrowej konkurencji, popierali Narodową Loterię Paragonową.

Jak wystawiać faktury zaliczkowe

Dokonanie czynności objętej zakresem opodatkowania VAT powoduje konieczność wystawienia faktury. W przypadku natomiast otrzymania zaliczki na poczet wykonania takiej czynności, podatnik jest zobowiązany wystawić fakturą zaliczkową, dokumentującą otrzymaną od kupującego wpłatę. Dodatkowo, gdy została wystawiona więcej niż jedna faktura zaliczkowa dokumentująca otrzymanie części zapłaty, a faktury te obejmują łącznie całą zapłatę, ostatnia z tych faktur musi zawierać również numery poprzednich faktur.

Obowiązek ewidencji za pomocą kasy rejestrującej zwrotu za media przy najmie

Podatni ma zamiar prowadzić działalność gospodarczą w zakresie najmu lokali. Większość wpłat dokonywana będzie przelewem. Jednak mogą również zdarzyć się wpłaty gotówkowe. Za każda dokonaną wpłatę za najem będzie wystawiana faktura w momencie dokonania wpłaty. Wpłaty dokonywane przez najemców będą opisywane czego dotyczą: najmu, zwrotu za tzw. media. Czy ten sposób dokumentowania najmu zwalnia podatnika z rejestrowania przychodów za pomocą kasy rejestrującej?

Wybór formy opłacania zaliczek na podatek dochodowy

Generalnie przedsiębiorcy opłacający podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych zaliczki miesięczne uiszczają w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę można obniżyć o zapłaconą w danym miesiącu składkę zdrowotną. Nie ma już obowiązku składania deklaracji na zaliczki. Niektórzy podatnicy mogą wybrać którąś z 2 łatwiejszych form płacenia zaliczek.

Skutki likwidacji zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych

Ministerstwo Finansów dokonało oceny skutków wejścia w życie rozporządzenia, które nakazało kilku grupom przedsiębiorców używać kasy fiskalnej niezależnie od wysokości obrotów. W efekcie odnotowany przez resort finansów wzrost obrotów w tych grupach podatników wyniósł około 31%.

Kasy fiskalne 2016 - ostatni rok zwolnienia

Każdy przedsiębiorca, którego klientami są konsumenci czy rolnicy ryczałtowi, będzie musiał używać kasy fiskalnej – od 2017 r. beż żadnych wyjątków. Popularne zwolnienie do 20 tys. złotych ma charakter przejściowy, a 2016 jest ostatnim rokiem, kiedy będzie można z niego korzystać.

Loteria paragonowa przyciąga rzesze chętnych

Tylko w miesiącu październiku Polacy zarejestrowali prawie 17 mln paragonów w loterii paragonowej organizowanej przez Ministerstwo Finansów. Pierwsze nagrody w postaci samochodu Opla Astra oraz iPadów Air 2 już zostały rozdane.

Moment odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej

Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik, który w obowiązującym terminie rozpoczął ewidencjonowanie przy zastosowaniu kas fiskalnych ma prawo do skorzystania z ulgi na zakup kasy. Może on odliczyć od podatku należnego kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu netto, nie więcej niż 700 zł.

Usługi elektroniczne świadczone osobom zagranicznym a rejestracja na kasie fiskalnej

Świadczenie usług elektronicznych dla podmiotów mających miejsce zamieszkania poza terytorium Polski nie jest wg ustawy o VAT sprzedażą na rzecz osób fizycznych. Dlatego też nie istnieje obowiązek ewidencjonowania świadczenia takich usług przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Czy świadcząc usługi on-line trzeba wysyłać paragon pocztą

Nasza kancelaria świadczy usługi prawnicze on-line. Czy powinniśmy ewidencjonować takie usługi na kasie fiskalnej? Jeśli tak, to co z paragonami?

VAT od zaliczki - jak ustalić kwotę podatku

Otrzymanie zaliczki na poczet dostawy towarów lub świadczenia usług powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT. Jest to podstawowa zasada, od której istnieją nieliczne wyjątki. Pobraną sumę traktuje się wówczas jako kwotę brutto, zawierającą VAT. Natomiast wartość podatku oblicza się według stawki obowiązującej dla danego towaru lub usługi. Problem pojawia się jednak w sytuacjach, gdy dostawa lub świadczenie, na poczet których dokonano wpłaty zaliczki, są opodatkowane różnymi stawkami VAT.

IFK poleca: Nowy termin do złożenia deklaracji PIT-6 od 2016 roku

Od 1 stycznia 2016 r. zmianie ulegnie termin do złożenia deklaracji do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-6). Termin ten zostanie przesunięty z 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy na 20 stycznia roku podatkowego.

Zasady ustalania wysokości zysku operacyjnego i podatkowej wartości aktywów na potrzeby obliczania zaliczek

Chcemy wybrać alternatywny sposób wyliczenia odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w od­niesieniu do umów pożyczek zawartych przez spółkę z podmiotami powiązanymi. Nasza księgowa zarekomendowała nam to rozwiązanie, bo jej zdaniem pozwoli nam to zaliczyć do kosztów większą kwotę odsetek niż przy zastosowaniu przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji. Jak w takim przypad­ku obliczać zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku?

Odliczenia VAT z faktury zaliczkowej - termin

28 kwietnia 2014 r. sprzedawca wystawił fakturę na poczet mającej nastąpić wpłaty zaliczki za mate¬riały budowlane i w tym samym dniu mi ją doręczył jako nabywcy. Zaliczkę, którą obejmowała faktura, sprzedawca otrzymał 12 maja 2014 r. Kiedy jako nabywca mogę odliczyć VAT?

Czy wspólnicy spółki muszą złożyć zawiadomienia o wyborze ustalania daty powstania przychodu z tytułu zaliczek

Jesteśmy wspólnikami spółki jawnej. Od 2015 r. chcemy skorzystać z możliwości uznawania za przychód zaliczek rejestrowanych na kasie fiskalnej w momencie ich pobrania. Czy zawiadomienia o wyborze tego sposobu ustalania daty powstania przychodu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego muszą złożyć wszyscy wspólnicy, czy też wystarczy, że zrobi to jeden z nas?

Aktualizajca zawiadomienia o wyborze ustalania daty powstania przychodu z tytułu zaliczek rejestrowanych na kasie fiskalnej

Czy muszę co roku na nowo zawiadamiać urząd skarbowy o wyborze ustalania daty powstania przychodu z tytułu zaliczek rejestrowanych na kasie fiskalnej w momencie ich pobrania, czy wystarczy że takie zawiadomienie złożę tylko raz?

Jaki jest termin zawiadomienia o wyborze ustalania daty powstania przychodu z tytułu zaliczek

Czy jest jakiś termin na złożenie urzędowi skarbowemu zawiadomienia, że chcę korzystać z ułatwienia w postaci możliwości ujmowania zaliczek rejestrowanych na kasie fiskalnej jako przychody w momen­cie ich pobrania? Czy mogę się wycofać z takiego sposobu ustalania daty powstania przychodu w do­wolnym momencie?

Przegląd kasy fiskalnej w okresie zawieszenia

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą sezonową, czyli tylko w okresie wakacyjnym. Do ewidencjonowania sprzedaży używa kasy rejestrującej. Ponieważ termin na przegląd techniczny kasy przypada poza sezonem, podatnik się zastanawia, czy powinien go zrobić mimo zawieszenia działalności gospodarczej? Czy niezrobienie go w terminie, a dopiero po odwieszeniu działalności, spowoduje konieczność zwrotu ulgi na kasę?

1 października 2015 r. rusza Narodowa Loteria Paragonowa

Już 1 października 2015 r. rusza nowatorska w naszym kraju loteria – zainicjowana przez Ministerstwo Finansów – Narodowa Loteria Paragonowa. Ma zachęcać do wydawania i brania paragonów fiskalnych i tym samym uświadomić Polakom, jak dużą rolę pełnią w uczciwym obrocie gospodarczym. Wszyscy, którzy na specjalnej stronie internetowej zarejestrują dowód zakupu za minimum 10 zł, wezmą udział w losowaniu cennych nagród, w tym samochodów, tabletów i laptopów.

Czy można obniżyć obrót zaewidencjonowany na kasie rejestrującej, gdy klient zwracający towar nie posiada paragonu

Prowadzimy działalność handlową. Niejednokrotnie zdarza się, że klient zwracający nam towar nie posiada oryginału paragonu. Dostarcza nam jednak ksero dowodu zakupu lub dowodu zapłaty kartą kredytową lub płatniczą. Czy na takiej podstawie wolno nam obniżyć podstawę opodatkowania podat­kiem VAT?

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy zaliczkach

W artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania: Jak ustalić podstawę opodatkowania, gdy zaliczka została wpłacona na poczet towarów opodatkowanych różnymi stawkami? Czy kwota otrzymana z tytułu sprzedaży voucherów stanowi zaliczkę podlegającą VAT? Jak ustalić podstawę opodatkowania zaliczki w procedurze VAT marża? Czy należy naliczyć VAT, gdy zadatek zatrzymano jako rekompensatę

Faktury zaliczkowe - zasady wystawiania

Jakie dane powinna zawierać faktura zaliczkowa? Kiedy nie wystawia się faktur za zaliczki i przedpłaty? Kiedy na zaliczkę trzeba wystawić fakturę? Kiedy rozliczyć zaliczkę, gdy faktura została wystawiona przed jej otrzymaniem? Czy zaliczkę na poczet najmu trzeba udokumentować fakturą? Czy trzeba wystawić fakturę końcową, jeśli faktura zaliczkowa została wystawiona na 100% wartości transakcji? Kiedy wystawia się fakturę końcową? Udzielamy odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Fakturowanie sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej

Jak wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, gdy klient zgubił paragon? Kiedy nie trzeba dołączać paragonu do faktury? Czy można wystawić dwie faktury do jednego paragonu fiskalnego? Odpowiadamy na te pytania.

Czy można skorygować paragon z kasy fiskalnej fakturą korygującą

Jeden z klientów, któremu sprzedaliśmy towar, ewidencjonując tę sprzedaż na kasie fiskalnej, zażądał od nas skorygowania paragonu fakturą korygującą. Naszym zdaniem przepisy nie umożliwiają dokonania bezpośrednio takiej korekty. Czy mamy rację?

REKLAMA