REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne 2014, Składki zus 2014

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca za granicą - gdzie płacić składki na ubezpieczenie społeczne

Podleganie ustawodawstwu innego państwa członkowskiego UE z tytułu zabezpieczeń społecznych w związku z wykonywaną na jego terenie pracą w oparciu o umowę o pracę wyłącza obowiązek odprowadzania składek do ZUS. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy na terenie Polski prowadzona jest przez ów pracownika działalność gospodarcza.

Ile osób decyduje się na pozostanie w OFE?

Członkowie OFE mogą wybrać, czy część ich składki emerytalnej ma być nadal przekazywana do II filaru, czy trafiać na specjalne subkonto w ZUS. Decyzję o pozostaniu w OFE można podjąć do końca lipca. Przez pierwszy miesiąc, z możliwości składania deklaracji o pozostaniu w OFE skorzystało 56 tys. osób.

Weryfikacja prawidłowości zwolnienia lekarskiego

Płatnik nie może odmówić przyjęcia zwolnienia lekarskiego nawet wtedy, gdy zawiera ono błędy, ponieważ jest to dokument usprawiedliwiający nieobecność w pracy. W przypadku błędów w druku ZUS ZLA płatnik musi zwrócić się bezpośrednio lub za pośrednictwem ubezpieczonego do lekarza o stosowną korektę informacji zawartej w zwolnieniu.

Powołanie do zarządu bez składek ZUS

Powołanie do wykonywania obowiązków członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie stanowi oddzielnej podstawy objęcia ubezpieczeniem społecznym. Nie istnieje zatem obowiązek uiszczania z tego tytułu składek ZUS.

Podatki 2014/2015 - planowane zmiany przepisów

Za nami duże zmiany w VAT. Ale podatnicy powinni szykować się do kolejnych istotnych zmian przepisów podatkowych. Jakie są najbliższe plany legislacyjne rządu i Ministra Finansów w zakresie prawa podatkowego. Informacji udzielił nam Janusz Cichoń – sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Składki ZUS pracownika, który prowadzi działalność gospodarczą

Obowiązek zapłaty składek z tytułu ubezpieczeń społecznych spoczywa na pracodawcy także wtedy, gdy pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze pracy i otrzymujący wynagrodzenie równe lub większe od minimalnego prowadzi działalność gospodarczą. Pozapracownicze tytuły ubezpieczeń mają wówczas charakter dobrowolny.

OFE wybrało niespełna 40 tysięcy osób

Do końca lipca 2014 roku Polacy mają czas na wybór gdzie mają być gromadzone ich składki na przyszłe emerytury. Mają wybór - ZUS i OFE, albo tylko ZUS. Dotychczas OFE wybrało niespełna 40 tysięcy osób.

Nowy okres składkowy ubezpieczenia wypadkowego

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na cały rok składkowy. Obecny, nowy rok rozpoczął się 1 kwietnia 2014 r. i trwać będzie do końca marca 2015 r.

Ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2014 r.

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na cały rok składkowy. Nowa stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązuje od 1 kwietnia 2014 r., dlatego należy ją zastosować do składek należnych za kwiecień.

Zdecyduj o swojej składce emerytalnej. OFE czy ZUS?

Obecni członkowie OFE mają niecałe cztery miesiące na decyzję w sprawie swoich składek emerytalnych, czy chcą, aby część ich składek trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Na podjęcie decyzji i złożenie stosownego oświadczenia jest czas do 31 lipca 2014 r.

Składki od umów zleceń - projekt zmian

Z projektu zmian w oskładkowaniu umów zleceń, nad którym trwają prace w Sejmie, wynika, że nowe regulacje dotyczyć będą przede wszystkim osób wykonujących pracę na podstawie kilku umów cywilnoprawnych oraz prowadzących pozarolniczą działalność w zbiegu ze zleceniem. Partnerzy społeczni w opinii do projektu przedstawiają swoje obawy, a opinia publiczna odbiera projekt jako fiskalny kuraż dla budżetu.

Pakiety medyczne dla pracowników - kiedy bez składek ZUS

Do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie jest wliczana wartość pakietu (ubezpieczenia) medycznego udostępnionego pracownikowi, w części sfinansowanej przez pracodawcę. Warunkiem jest jednak, by takie świadczenie pracodawcy dla pracownika wynikało z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub innych przepisów o wynagradzaniu, a także, by pracownik współfinansował to świadczenie (choćby symboliczną złotówką).

Skrócone sprawozdania finansowe w jednostkach mikro

Stosujące ustawę o rachunkowości jednostki mikro będą miały możliwość sporządzać znacznie uproszczone sprawozdania finansowe. 4 marca 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości (autorstwa Ministra Finansów), wdrażający do polskiego prawa przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE. W dniu 20 marca projekt został wniesiony do Sejmu i 3 kwietnia 2014 r. miało miejsce jego I czytanie w Komisji Finansów Publicznych.

OFE, czy ZUS - masz wybór do 31 lipca 2014 r.

Jeżeli chcesz, aby część twojej składki emerytalnej trafiała do OFE, masz czas do 31 lipca 2014 r. by złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Jeżeli nie złożysz takiego oświadczenia, twoje składki, które dotąd trafiały do OFE, będą ewidencjonowane na indywidualnym subkoncie w ZUS.

Umowa zlecenia ze współmałżonkiem - składki ZUS

Współmałżonek pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym zatrudniony przez drugiego ze współmałżonków na podstawie odpłatnej umowy zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca. Tak wynika z interpretacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 17 marca 2014 r.

Zmiana kodów tytułów ubezpieczeń od 1 kwietnia 2014 r.

Z początkiem kwietnia 2014 r. zaczynają obowiązywać nowe kody tytułu ubezpieczenia. Wprowadzenie nowych kodów związane jest z koniecznością weryfikacji uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej w świetle unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Składki na ubezpieczenie społeczne od umów zleceń

Aktualny stan prawny w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych określa obowiązek odprowadzania składek od umów zleceń w zależności od tego, czy stanowią one podstawę samoistną lub znajdują się w zbiegu z umową o pracę, działalnością gospodarczą lub inną umową cywilnoprawną.

Wysokość składki wypadkowej od 1 kwietnia 2014 r.

Stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe nie określi ZUS, to płatnicy składek sami muszą ustalić jej wysokość na kolejny rok składkowy. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalana jest obecnie na rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca następnego roku.

Projekt trzeciej ustawy deregulacyjnej

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Projekt jest tzw. trzecim projektem deregulacyjnym, który zakłada ułatwienie dostępu do 101 zawodów.

Minimalne wynagrodzenie a koszty pracodawcy w 2014 roku

Wynagrodzenie netto wypłacane pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę to zaledwie 60% kosztów, które ponosi pracodawca. Reszta to odprowadzane składki na ubezpieczenia ZUS oraz podatki.

Zwolnienie podmiotowe z VAT 2014 / 2015

Od 2014 roku zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT, przestało mieć charakter zwolnienia podmiotowego. Definicja w aktualnych przepisach odnosi się wprost do wartości sprzedaży, tj. do przedmiotu opodatkowania. Limit kwotowy 150 000 zł nie uległ zmianie, jednak przestał dotyczyć wartości sprzedaży opodatkowanej VAT. Tak samo jest w 2015 roku.

Składki ZUS od umów zleceń

Umowy zlecenia mają być obłożone składkami emerytalnymi i rentowymi od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia – o ile ubezpieczony taki przychód osiąga. 4 marca 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Jak prawidłowo obliczyć okres zasiłkowy

Obowiązkiem płatnika zasiłków jest ustalanie okresu zasiłkowego. Konsekwencją złego obliczenia okresu zasiłkowego może być przekroczenie limitu dni należnego świadczenia chorobowego, co będzie skutkować nadpłatą świadczenia. W takiej sytuacji pracodawca nadpłatę zasiłku musi pokryć z własnych środków.

Nowa aktualizacja programu PŁATNIK

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, iż od 20 lutego 2014 r. został udostępniony pakiet aktualizacyjny programu PŁATNIK do wersji 9.01.001B.

Składki na ubezpieczenia społeczne w 2014 r.

W 2014 r. obowiązują wyższe składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Wzrost składek jest wynikiem wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wyższego prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Przekazywanie 1 proc. podatku na organizacje

Usprawnienie procedur tworzenia wykazu organizacji pożytku publicznego, na które podatnicy mogą przekazywać 1 proc. podatku, oraz wydłużenie terminu zgłaszania do urzędu skarbowego numeru rachunku bankowego – to najważniejsze zmiany, zawarte w nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Składki od umów cywilnoprawnych

Zdaniem pracodawców wprowadzenie rządowej propozycji oskładkowania umów cywilnoprawnych zaszkodzi rynkowi pracy i przyczyni się do zwiększenia szarej strefy.

Zmiany w VAT od 1 stycznia 2014 r. - vademecum

Z dniem 1 stycznia 2014 r. weszły w życie zasadnicze zmiany koncepcyjne dotyczące: obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania, fakturowania oraz podatku naliczonego w podatku od towarów i usług. Nowelizacja ta jest najpoważniejszą zmianą ustawy o podatku od towarów i usług od 2004 r.

Faktury i fakturowanie od 1 stycznia 2014 r.

Od dnia 1 stycznia 2014 r. uchylono przepisy regulujące przed tą datą fakturowanie, tj. art. 106 oraz akty wykonawcze wydane na jego podstawie. W ich miejsce ustawodawca wprowadził art. 106a, który kompleksowo reguluje nowe zasady fakturowania.

Składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i Fundusz Pracy w 2014 r

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

VAT od samochodów i paliw w 2014 r. – zmiana ustawy o VAT

Czy nowe zasady odliczania VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi (w tym także od wydatków na paliwo) będą korzystne dla podatników? Projekt nowelizacji ustawy o VAT omawia i komentuje ekspert z Instytutu Studiów Podatkowych.

Samorząd doradców podatkowych wybrał nowe władze

Podczas IV Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych, w dniach 10-12 stycznia br., delegaci z 16 regionalnych oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP), uchwalili program działania Izby w latach 2014-2017, a także wybrali nowe organy, które będą kierować pracą samorządu zawodowego. Nową przewodniczącą została profesor nauk prawnych dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic.

Odliczanie VAT od samochodów w 2014 roku – komentarz do projektu zmian w ustawie o VAT

Nowe zasady odliczania VAT od wydatków związanych z samochodami, jakie proponuje Ministerstwo Finansów są zdecydowanie mniej korzystne dla podatników niż to wynika z treści decyzji derogacyjnej wydanej przez Radę UE. Do czerwca 2015 r. nie będzie np. można odliczać VAT od wydatków na paliwo do samochodów firmowych używanych również do celów prywatnych. Projekt nowelizacji ustawy o VAT w tym zakresie omawia i komentuje Krzysztof Ugolik, doradca podatkowy z PwC. Nowe zasady mają wejść w życie już od 1 marca 2014 r.

Odszkodowanie za wypadek przedsiębiorcy

Opłacanie składek ZUS to jeden z podstawowych obowiązków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie wszyscy jednak mają świadomość jakie dokładnie ubezpieczenia wchodzą w skład opłacanej kwoty i jakie przysługują w związku z tym uprawnienia. Kiedy przedsiębiorcy przysługuje odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Zbiorcza faktura korygująca w 2014 r.

Podatnik wystawia zbiorcze faktury korygujące po zakończeniu każdego roku kalendarzowego. Faktury te dotyczą udzielonych kontrahentom rabatów rocznych. Podatnik powziął wątpliwość, czy w przypadku, gdy faktury takie będzie wystawiał w roku 2014 r. wystarczającym będzie podanie w ich treści do jakiego okresu się odnoszą (bez konieczności powoływania się na numery faktur korygowanych).

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w 2014 roku

Prawdopodobnie od 1 marca 2014 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące zasad odliczania podatku VAT od samochodów. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw w tym zakresie (ustawa nowelizująca). Projekt ten omawia Piotr Paszek, doradca podatkowy z ECDDP Sp. z o.o.

Formularz ZUS IWA za 2013 r.

Termin na przekazanie formularza ZUS IWA „Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” za 2013 r. upływa 31 stycznia 2014 r. ZUS IWA to formularz, w którym są podawane dane, na podstawie których ZUS wylicza wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe za dany rok kalendarzowy.

Obowiązek podatkowy w VAT – czynności z przełomu 2013 / 2014

Publikujemy wyjaśnienia ekspertów Ministerstwa Finansów odnośnie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT w zakresie przepisów przejściowych, dotyczących czynności dokonanych na przełomie roku 2013 i roku 2014.

Dostawa towarów, przy której podatnikiem jest nabywca - obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r.

Rok 2014 przyniósł istotne zmiany w zakresie ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT. Publikujemy wyjaśnienia ekspertów Ministerstwa Finansów w tym zakresie odnośnie dostawy towarów, przy której podatnikiem jest nabywca, w świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r.

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - import towarów i usług

Przedstawiamy wyjaśnienia ekspertów Ministerstwa Finansów odnośnie importu towarów i importu usług w świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r., dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT.

Niższe opłaty interchange od 1 lipca 2014 r.

1 stycznia 2014 r. weszła w życie ustawa z 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych, której celem jest obniżenie tzw. opłaty interchange – podstawowej części opłaty ponoszonej przez akceptantów (sprzedawców) przy przyjmowaniu transakcji kartami płatniczymi. Jednak dopiero od 1 lipca 2014 r. zacznie obowiązywać maksymalna stawka tej opłaty na poziomie 0,5%.

Doradcy podatkowi wybiorą nowe organy KIDP

Doradcy podatkowi wybierają swoje nowe władze na kolejną kadencję na IV Krajowym Zjeździe Doradców Podatkowych, który odbędzie się w dniach 10-12 stycznia 2014 r.

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne

Z początkiem 2014 roku nastąpiły zasadnicze zmiany dotyczące ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT. Dotyczą zarówno zasad ogólnych, jak i modyfikują dotychczasowe szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego. Przedstawiamy wyjaśnienia ekspertów Ministerstwa Finansów w zakresie zasad ogólnych powstawania obowiązku podatkowego w świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r.

Zwolnienie z VAT 2014 - podmiotowe, czy przedmiotowe?

Od 2014 roku, zwolnienie z VAT do 150 000 zł nie jest formalnie zwolnieniem podmiotowym. Zgodnie z ze zmienionym art. 113 ustawy o VAT jest to zwolnienie dla sprzedaży dokonywanej przez podatników, a nie dla samych podatników. Inny sposób wyliczenia limitu, czy zmiany dotyczące sprzedaży własnego samochodu osobowego są dla podatników częściowo korzystne.

Wycięcie drzew i krzewów – opłaty i kary w 2014 roku

Minister Środowiska ustalił tradycyjnie stawki opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz stawki kar za zniszczenie zieleni (tym razem na rok 2014) - zwaloryzowane o wskaźnik inflacji. Przedsiębiorcy i inni posiadacze nieruchomości, którzy planują wycinkę drzew lub krzewów powinni się z tymi stawkami obowiązkowe zapoznać, by uniknąć kosztownej niespodzianki.

Ustawa budżetowa na rok 2014

Sejm w dniu 13 grudnia przyjął ustawę budżetową na rok 2014, która rzewiduje m.in. wzrost PKB o 2,5 proc. wobec przewidywanych 1,5 proc. w 2013 r., inflację na poziomie 2,4 proc. oraz ponad 47,6 mld zł deficytu.

Rozporządzenie w sprawie faktur 2014 – faktury uproszczone

Minister Finansów wydał 3 grudnia 2013 r. rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur, które będzie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. Dotyczy ono wydawania faktur uproszczonych, szczególnych sposobów przeliczania kwot w walutach obcych i późniejszych niż standardowe terminów wystawiania faktur.

Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT

Od 1 stycznia 2014 r. przestają obowiązywać przepisy art. 29 i art. 30 ustawy o VAT, czyli dotychczasowe zasady określania podstawy opodatkowania. W ich miejsce ustawodawca wprowadził nowe przepisy. Od początku 2014 roku zasady określania podstawy opodatkowania znajdziemy w art. 29a, art. 30a, art. 30b i art. 30c ustawy o VAT.

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Początek roku w naszym kraju od lat przynosi istotne zmiany legislacyjne, zwłaszcza w zakresie podatków i szeroko pojętego prawa gospodarczego. Nie inaczej będzie od 1 stycznia 2014 roku. Prawdziwa rewolucja będzie miała miejsce w zakresie przepisów ustawy o VAT. Zmiany dotkną również inne podatki, rachunkowość, przepisy prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Deregulacja zawodu doradcy podatkowego - opinia KRDP

Doradca podatkowy stoi na straży interesów obywatela i Skarbu Państwa. Jest ważną częścią systemu ochrony podatnika i jednocześnie jest gwarantem poprawności wpływów budżetowych, a deregulacja zawodu doradcy podatkowego w kształcie proponowanym przez rząd niewątpliwie podważy tę rolę gwaranta – uważa Tomasz Michalik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP).

REKLAMA