REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT 2018, PIT 2019

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Struktura logiczna informacji o cenach transferowych (TP-R) - konsultacje podatkowe

Ministerstwo Finansów zakończyło prace nad projektem struktury logicznej informacji o cenach transferowych (TP-R) i rozpoczęło konsultacje podatkowe odnośnie poprawności merytorycznej i logicznej tej struktury. Uwagi odnośnie merytorycznej i logicznej poprawności tej struktury można przesyłać do 4 marca 2019 r. na adres mailowy konsultacje.ct@mf.gov.pl.

Wyższe koszty pracownicze oraz obniżenie stawki w PIT

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zapowiedział 23 lutego 2019 r. co najmniej dwukrotne podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w PIT. Ponadto nastąpi obniżenie stawki PIT z 18% do 17%. Nie ulegnie natomiast zmianie kwota wolna od PIT.

Zwolnienie z PIT dla pracowników do 26. roku życia

Zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, a także obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie podatku PIT dla wszystkich osób pracujących. To nowe propozycje podatkowe zapowiedziane przez PiS.

Zeznania roczne PIT w 2019 r. - nowości i ciekawostki

Pierwsze formularze podatkowe PIT za 2018 r. zostały już złożone. Do końca stycznia mieli na to czas podatnicy rozliczający się według ryczałtu i karty podatkowej. Pozostali natomiast powinni spełnić ten obowiązek do końca kwietnia. Warto zwrócić uwagę, że w 2019 roku pojawiło się trochę nowości w rozliczaniu podatku dochodowego.

Twój e-PIT - dodatkowe zabezpieczenia

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 lutego 2019 r., że w najbliższych dniach usługa "Twój e-PIT" zostanie wzbogacona o nowe funkcjonalności: historię logowania, dodatkowy element autoryzacyjny oraz możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi.

Twój e-PIT - MF wprowadzi dodatkowe zabezpieczenia

Ministerstwo Finansów uważa, że dane w systemie Twój e-PIT są co do zasady bezpieczne. Pojawiające się w tym zakresie wątpliwości (np. odnośnie możliwości dostępu pracodawców do rozliczeń rocznych swoich pracowników) resort finansów chce jak najszybciej rozwiać, proponując dodatkowe mechanizmy zabezpieczeń. Takie informacje przekazał PAP 20 lutego 2019 r. rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.

Twój e-PIT a tajemnica skarbowa

Usługa Twój e-PIT umożliwia dostęp do tajemnic skarbowych. Ciekawski pracodawca może w bardzo prosty sposób, bez naszej wiedzy, sprawdzić czy mamy inne źródła dochodów, ile zarabia nasz współmałżonek, a nawet ile płacą nam w nowym miejscu pracy.

Twój e-PIT - sprawdź ulgi i odliczenia

Twój e-PIT, nowa usługa Ministerstwa Finansów, to najważniejsza od lat zmiana dotycząca rocznych zeznań podatkowych dla osób fizycznych. Rozliczenia za 2018 rok zostały już zamieszczone w Internecie przez Krajową Administrację Skarbową. Do 30 kwietnia br. warto je przeanalizować i wprowadzić ewentualne zmiany. Można też własnoręcznie sporządzić zeznanie podatkowe. Według ekspertów jest to zasadne, ponieważ w wielu przypadkach pojawiają się wyliczenia niekorzystne dla podatnika. Ma to związek z „ograniczoną” wiedzą skarbówki na temat ulg i odliczeń przysługujących danej osobie za miniony okres. Ponadto e-zeznania sporządzono domyślnie jako rozliczenia indywidualne. A przecież nie brakuje osób, które składają dokumenty wspólnie, dzięki czemu mają do zapłacenia mniejszą daninę.

Wspólne rozliczenie małżonków w rocznym PIT

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem w rocznym zeznaniu PIT może być opłacalne. Podpowiemy kiedy i dlaczego warto oraz jak prawidłowo to zrobić. I niech przyświeca nam wszystkim jeden podstawowy cel - jak płacić mniejsze podatki.

Ulga na dziecko a władza rodzicielska

Jak wygląda sprawa ulgi na dziecko w przypadku rodziców pozostających w związku małżeńskim, partnerskim, rozwiedzionych czy będących w separacji? Decydująca jest tutaj kwestia czy w stosunku do dziecka obojgu rodzicom przysługuje władza rodzicielska. Przy czym, co istotne, o prawie do ulgi prorodzinnej decyduje faktyczne sprawowanie władzy rodzicielskiej a nie jedynie jej posiadanie.

Szybki start usługi "Twój e-PIT" - już ok. 45 tys. podatników złożyło zeznania

Od 15 lutego 2019 r. można składać roczne zeznania podatkowe na portalu podatki.gov.pl dzięki nowej usłudze Ministerstwa Finansów "Twój e-PIT" Rzecznik MF Paweł Jurek poinformował PAP, że do godziny 18:30 w piątek w ramach usługi e-PIT rozliczyło się już ok. 45 tys. osób. Nie obeszło się jednak bez żadnych problemów technicznych.

Twój e-PIT - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Od 15 lutego 2019 r. działa nowa usługa Ministerstwa Finansów "Twój e-PIT". Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych (na razie dotyczy to tylko PIT-37 i PIT-38). Podatnik, który skorzysta z tej usługi nie będzie już musiał wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Na pytania redakcji infor.pl dot. tej usługi odpowiedzi udzieliła Renata Domasiewicz - Zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania Strategicznego Ministerstwa Finansów. Ponadto Ministerstwo Finansów udzieliło kilkudziesięciu wyjaśnień odnośnie najczęściej pojawiających się wątpliwości dotyczących usługi Twój e-PIT.

Twój e-PIT od 15 lutego 2019 r.

15 lutego 2019 r. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl zostanie uruchomiona nowa usługa Twój e-PIT. Urząd skarbowy automatycznie przygotuje i udostępni roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych które posiada. Podatnik samodzielnie wybierze czy chce skorzystać z Twojego e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe.

Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT przez Profil Zaufany

Od 15 lutego podatnicy rozliczający się na PIT-37 i PIT-38 mogą sprawdzić swoje zeznania podatkowe przygotowane przez fiskusa w usłudze Twój e-PIT. Pomocny będzie w tym Profil Zaufany.

Usługa Twój e-PIT pozawala na łatwe i szybie skorygowanie zeznania podatkowego

Od piątku 15 lutego za pomocą usługi Twój e-PIT zostaną podatnikom udostępnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 . Dzięki nowej usłudze podatnik może w łatwy i szybki sposób skorygować zeznanie podatkowe nawet po 1 maja.

Ulga na internet w deklaracji PIT

Zakończył się kolejny roku podatkowy, co dla szerokiego grona polskich obywateli oznacza konieczność złożenia we właściwych urzędach skarbowych deklaracji PIT. Chociaż nikt nie przepada za płaceniem podatków, prawo daje możliwość odpowiednich odliczeń od kwoty należnego podatku, czyli popularnych ulg. Wielu podatników zadaje sobie pytanie, czy od podatku można odliczyć koszty poniesione w związku z opłatami za internet? Odpowiedź brzmi: owszem, można.

Twój e-PIT - rewolucja w rozliczaniu podatków

Zdaniem minister finansów Teresy Czerwińskiej nowa usługa Ministerstwa Finansów "Twój e-PIT" to największa zmiana w systemie rozliczania podatków po 1991 r. Polska znajdzie się w czołówce innowacyjnych państw, które nie tylko udostępniają kanał elektroniczny, ale też wypełniają za podatnika jego roczne zeznanie - powiedziała PAP minister Czerwińska.

ZUS zwróci emerytom nadpłacony PIT

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwróci emerytom pobierającym najniższe emerytury nadpłacony podatek dochodowy (PIT). Nadpłaty wynikły wskutek podniesienia kwoty wolnej od podatku. Zwrot nadpłat nastąpi w marcu (razem z marcową wypłatą emerytur).

Twój e-PIT 2019 – nowa możliwość rozliczenia PIT

Początek nowego roku to dobry czas na przypomnienie zasad rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. W tym roku, z uwagi na wprowadzone zmiany w ustawach podatkowych podatnicy zyskają dodatkową możliwość na rozliczenie „swoich PITów”.

Jak rozliczyć podatek dochodowy od obrotu kryptowalutami w 2019 r.

Od 2019 r. w polskim ustawodawstwie podatkowym zaczęły obowiązywać zaktualizowane przepisy dotyczące podatku dochodowego od obrotu kryptowalutami dla osób fizycznych. Jak wyglądają zasady rozliczania podatku od kryptowalut oraz legalne możliwości jego obniżenia?

Płatnicy zdążyli - PIT-11 i inne informacje PIT złożono w terminie

Na złożenie informacji PIT-11 do urzędu skarbowego płatnicy mieli w tym roku czas do końca stycznia. Minister finansów Teresa Czerwińska poinformowała 1 lutego 2019 r., że zdecydowana większość płatników zdążyła, co pozwoli administracji skarbowej przygotować od 15 lutego 2019 r. podatnikom roczne zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2018 rok w ramach nowej usługi "Twój e-PIT".

1% podatku dla OPP w usłudze Twój e-PIT

Ministerstwo Finansów udzieliło wskazówek i wyjaśnień jak (krok po kroku) przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) w usłudze Twój e-PIT. Ponadto MF udzieliło odpowiedzi na najczęstsze i najważniejsze pytania dotyczące tej kwestii.

PIT-11 - najważniejsze informacje, najczęstsze problemy

PIT-11 stanowi podstawową informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, którą przygotowują płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych. Wiele osób nie wie co zrobić z otrzymanym dokumentem, czym on jest i do czego służy. Znajomość podstawowych definicji podatkowo-prawnych oraz zasad kierujących PIT-11, czy też indywidualnymi deklaracjami podatkowymi, jest wiedzą konieczną do prawidłowego wypełnienia zobowiązań wobec urzędów skarbowych.

Elektroniczny PIT-8C, PIT-11 i PIT-R do końca stycznia

Ministerstwo Finansów przypomina, że do 31 stycznia 2019 r. wszystkie informacje o wypłaconych w 2018 r. dochodach należy przesłać do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie, na odpowiednim formularzu, tj. PIT-8C, PIT-11, PIT-R.

PIT 2019 - ulga termomodernizacyjna, nowe zwolnienia i zasady pobierania zaliczek

Od 2019 roku obowiązują liczne zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Na pytania redakcji infor.pl odnośnie ulgi termomodernizacyjnej, nowych zwolnień w PIT dla świadczeń z NFOŚiGW lub WFOŚiGW i nowych zasad pobierania zaliczek na PIT - odpowiedzi udzieliła Beata Karbownik, Zastępca Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów.

Nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów skarbowych! Twój e-PIT 2019

Nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów skarbowych - zaapelowała 25 stycznia 2019 r. minister finansów Teresa Czerwińska. Wyjaśniła, że w tym roku PIT-y (PIT-37 i PIT-38) z dochodami uzyskanymi w 2018 r. za podatników rozliczy administracja skarbowa. W 2020 r. z usługi Twój e-PIT będą mogli skorzystać kolejni podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Ulga rehabilitacyjna w rozliczeniu rocznym PIT w 2019 r.

Podatnik będący osobą niepełnosprawną i posiadający orzeczenie o niepełnosprawności oraz podatnik, który ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, który ponosi wydatki na cele rehabilitacyjne bądź na cele ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, może w zeznaniu rocznym PIT odliczyć od dochodu (przychodu) niektóre z tych wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Prezentujemy broszurę informacyjną Ministerstwa Finansów dotyczącą zasad rozliczania tej ulgi w roku 2019 (za rok 2018).

Obowiązki rolników w PIT w zakresie umowy o pomocy przy zbiorach - objaśnienia MF

Minister Finansów wydał 18 stycznia 2019 r. objaśnienia podatkowe dotyczące obowiązków ciążących na rolnikach, jako podmiotach wypłacających należności z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT).

Roczne rozliczenie PIT wspólnie z samotnie wychowywanym dzieckiem 2018/2019

Rozliczenie roczne PIT rodzica (lub opiekuna prawnego) wspólnie z samotnie wychowywanym dzieckiem z reguły pozwala zapłacić mniejszy podatek dochodowy (ew. uzyskać większy zwrot nadpłaconego w zaliczkach podatku). Pamiętajmy, że od tego roku (tj. od rozliczenia dochodów uzyskanych w 2018 r.) także korekta zeznania, złożona po 30 kwietnia 2019 r., pozwala na skuteczny wybór wspólnego rozliczenia z samotnie wychowywanym dzieckiem. Zatem jeżeli zapomnimy to zrobić przed 30 kwietnia, można to niedopatrzenie naprawić potem składając korektę zeznania PIT.

Rozliczenie PIT w 2019 roku - korzyści i ułatwienia

Podatnicy PIT rozliczający w 2019 roku swoje dochody za rok 2018 powinni wiedzieć, że w tym roku zmieniły się istotnie niektóre ważne zasady. Chyba najważniejszą zmianą jest to, że osoby składające PIT-37 i PIT-38 będą mogły skorzystać z gotowego formularza, który wypełni za nich urzędnik skarbowy. Ponadto skróceniu uległ okres oczekiwania na zwrot nadpłaty podatku, pojawiła się możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem nawet po upływie terminu do złożenia zeznania, rocznego. Trzeba też pamiętać, że w 2018 roku obowiązywała wyższa niż w 2017 r. kwota wolna od podatku i pewne ułatwienia objęły osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, dorabiając niewielkie kwoty (tzw. działalność nierejestrowana).

Ulga termomodernizacyjna nie dotyczy domów w budowie

Podatnicy, którzy dopiero budują dom jednorodzinny - nie mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Tym samym nie mogą odliczyć od dochodu wydatków na wstawienie energooszczędnych okien, drzwi, ocieplenie, czy kupno pieca. Odliczenie przysługuje tylko z tytułu termomodernizacji już istniejących domów jednorodzinnych. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania Dziennika Gazety Prawnej.

Ulga internetowa w PIT 2018/2019 – limit i zasady odliczenia

Podatnik rozliczający swoje dochody w zeznaniach rocznych PIT-37, PIT-36, PIT-28, który w poprzednim roku podatkowym płacił za dostęp do Internetu ma prawo (po spełnieniu kilku warunków), odliczyć od dochodu (albo przychodu – w przypadku ryczałtowców) poniesione przez siebie z tego tytułu wydatki. Limit odliczenia wynosi 760 zł. Zasady korzystania z tej ulgi nie uległy zmianie także w 2019 roku, dlatego też będzie można z niej skorzystać także w rozliczeniu dochodów uzyskanych w bieżącym roku.

Wspólne rozliczenie małżonków w zeznaniu rocznym PIT w 2019 r.

Małżonkowie, spełniający określone przez ustawodawcę warunki, mogą składać wspólne deklaracje roczne PIT. Ministerstwo Finansów przygotowało broszurę wyjaśniającą zasady takiego rozliczenia, która dotyczy zeznań podatkowych składanych w roku 2019 (za rok 2018).

Ulga prorodzinna (ulga na dziecko) w rozliczeniu PIT w 2019 r.

Ulga prorodzinna (ulga na dziecko) jest ulgą podatkową, z której korzysta najwięcej podatników. Ministerstwo Finansów przygotowało broszurę informacyjną, szczegółowo wyjaśniającą zasady stosowania tej ulgi. Broszura dotyczy zeznań rocznych PIT składanych w roku 2019 (za rok 2018).

Jak złożyć PIT-11 w terminie - 5 wskazówek dla pracodawców

Od 2019 roku pracodawcy muszą złożyć informacje PIT-11 swoich pracowników do urzędu skarbowego do końca stycznia. Co zrobić, aby szybko i bez problemu zdążyć na czas? Oto 5 porad, które pomogą się zorganizować i wyeliminować najczęstsze błędy, popełniane przy dopełnianiu obowiązków podatkowych.

Stawki podatkowe PIT w 2019 r.

Prezentujemy stawki procentowe podatku PIT i ryczałtu, które obowiązują w 2019 r. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz obwieszczenia MF w sprawie stawek ryczałtu od przychodów osób duchownych.

Uproszczenie safe harbour w cenach transferowych - rodzaj stopy bazowej i marża w 2019 roku

Minister Finansów określił rodzaj stopy bazowej i marżę dla potrzeb transakcji pożyczek, kredytów lub emisji obligacji niezbędne do skorzystania z uproszczenia safe harbour w zakresie cen transferowych.

PIT-OP dla emerytów i rencistów w 2019 roku - jak złożyć

PIT-OP to uproszczone oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP), przeznaczone dla emerytów i rencistów którzy dostali od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A a nie muszą wypełniać odrębnego zeznania podatkowego (bo nie uzyskali w rozliczanym roku podatkowym innych dochodów, które trzeba wykazać w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36).

Ulga mieszkaniowa wydłużona do trzech lat

Od 1 stycznia 2019 r. nastąpiło wydłużenie z dwóch do trzech lat okresu, w którym dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości musi być przez podatnika wydatkowany na własne cele mieszkaniowe jako warunek skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej.

Nowe zasady płacenia zaliczek na PIT od 2019 roku

Jedną z wielu ważnych zmian podatkowych wchodzących w życie w 2019 roku, jest zmiana przepisów dotyczących zasad wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak płatnicy powinni rozliczać zaliczki na PIT w 2019 roku - wyjaśniają eksperci z e-file.

Twój e-PIT - w 2019 r. PIT-37 i PIT-38, w 2020 r. także PIT-28, PIT-36 i PIT-36L

W 2019 r. Krajowa Administracja Skarbowa rozliczy podatek m.in. od pracowników (PIT-37 i PIT-38), natomiast w 2020 r. także od przedsiębiorców i samozatrudnionych, w tym rozliczających się podatkiem liniowym (PIT-28, PIT-36 i PIT-36L).

Kiedy małżonkowie nie rozliczą się wspólnie w rocznym PIT

Do terminu złożenia deklaracji rocznej przez osoby fizyczne pozostało jeszcze trochę czasu, jednak mimo to warto przypomnieć, kiedy małżonkowie nie będą mieli prawa do wspólnego rozliczenia PIT.

PIT 11 do US do końca stycznia – połowa firm obawia się, że nie zdąży

Od 2019 roku płatnicy mają czas tylko do końca stycznia na przesłanie do urzędu skarbowego Informacji o dochodach swoich pracowników i pobranych od nich zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11). Z badania przeprowadzonego przez e-file wynika, że płatnicy mogą nie zdążyć wysłać wszystkich informacji w terminie.

PIT-11, PIT-8C i PIT-R za 2018 rok – MF przypomina o poprawnym PESEL lub NIP

Ministerstwo Finansów apeluje do pracodawców i innych płatników PIT aby podczas składania PIT-11, PIT-8C, PIT-R wpisać prawidłowy identyfikator podatkowy PESEL albo NIP swojego pracownika lub innego podatnika. Pracownik, który jest cudzoziemcem i mieszka w Polsce też powinien mieć PESEL. Poprawne wpisanie tych identyfikatorów pozwoli administracji skarbowej udostępnić podatnikom poprawne zeznania PIT-37 i/lub PIT-38 za rok 2018 w ramach nowej usługi "Twój e_PIT".

Ulga termomodernizacyjna - MF wyda objaśnienia nowych przepisów

14 grudnia 2018 r. Minister Finansów rozpoczął konsultacje podatkowe poprzedzające wydanie objaśnień podatkowych dotyczących nowych preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych wspierających przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Chodzi o wchodzące w życie od początku 2019 roku przepisy dot. ulgi termomodernizacyjnej i zwolnienia z PIT dotacji i umarzanych pożyczek związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. MF zaprasza wszystkich zainteresowanych tematem do zgłaszania swoich uwag, opinii i wątpliwości do 15 stycznia 2019 r.

Zmiany w rozliczeniach kosztów nabycia i użytkowania samochodów osobowych od 1 stycznia 2019 r. w zakresie PIT i CIT

W związku z uchwaleniem przez Sejm zmian w Ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych od 1 stycznia 2019 r. nastąpią duże zmiany w zakresie rozliczenia kosztów nabycia i użytkowania samochodów osobowych.

Rozliczenia przedsiębiorców w 2019 r. - ostatnia szansa na zaliczkową optymalizację

Nowelizacja przepisów ustawy o PIT, która wchodzi w życie w 2019 r., powoduje, że w styczniu przyszłego roku przedsiębiorcy będą mogli po raz ostatni nie zapłacić zaliczki za grudzień, tylko od razu złożyć zeznanie i rozliczyć się z podatku. W kolejnym roku będzie to już niemożliwe.

PIT-11, PIT-8C i inne informacje do końca stycznia 2019 r.

Od 2019 r. informacje o uzyskanych w poprzednim roku dochodach (PIT-8C, PIT-11, PIT-11A, PIT-40A oraz PIT-R) za 2018 r. pracodawcy i inni płatnicy muszą przesłać do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie do 31 stycznia 2019 r. Termin na przesłanie informacji podatnikowi nie ulega zmianie i jest to nadal ostatni dzień lutego.

Rozliczanie kosztów firmowych samochodów osobowych w 2019 roku - MF wyda objaśnienia

28 listopada 2018 r. Minister Finansów zawiadomił o rozpoczęciu publicznych konsultacji podatkowych w sprawie planowanych objaśnień dotyczących zmienianych od 2019 roku przepisów w zakresie rozliczania kosztów podatkowych samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnicy i inne zainteresowane tematem podmioty mogą przesyłać opinie, wnioski i uwagi w tym zakresie (mailem lub zwykłą pocztą) do Ministerstwa Finansów do 21 grudnia 2019 r. Minister chce także zorganizować jedno spotkanie konsultacyjne przedstawicieli MF z podatnikami w tej sprawie.

Pakiet MŚP, czyli uproszczenia w prawie podatkowym i gospodarczym

Kolejne uproszczenia w prawie podatkowym i gospodarczym (tzw. Pakiet MŚP) wejdą w życie w latach 2019/2020. Wśród nowych rozwiązań znajduje się m.in. skrócenie (ze 150 do 90 dni) terminu uprawniającego do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT, skrócenie do 5 lat okresu obowiązkowego przechowywania zatwierdzonych sprawozdań finansowych, czy też podwyższenie limitu (z 1,2 mln do 2 mln euro) uprawniającego do statusu "małego podatnika".

REKLAMA