REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - rozliczenia, CIT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Reforma podatków dochodowych w 2020 roku

W Ministerstwie Finansów trwają obecnie prace nad reformą podatków dochodowych, która miałaby wejść w życie w 2020 roku. Rozważane jest zastąpienie dwóch obecnie funkcjonujących ustaw o podatkach dochodowych (PIT i CIT) trzema ustawami, tj. ustawą o PIT od osób zatrudnionych na wszelkich formach świadczenia pracy, ustawą o podatku od zysku przedsiębiorcy oraz ustawą o podatku od zysków kapitałowych.

Kiedy należy zastosować proporcjonalne rozliczenie kosztów

Jeśli można określić rok podatkowy, do którego odnosi się dana część kosztów pośrednio związanych z przychodem, to należy je potrącić jednorazowo w dacie ich poniesienia. Proporcjonalne odliczenie kosztów w lata obowiązywania umowy nie jest konieczne, jeżeli jest możliwe określenie, jaka część kosztów dotyczy danego roku podatkowego.

Inwestorzy nie są pewni jak rozliczać podatek od kryptowalut

Stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące rozliczania dochodów z kryptowalut wzbudziło wiele kontrowersji. Tuż przed ostatecznym terminem złożenia PIT-ów wątpliwości dotyczą przede wszystkim konieczności wysyłania przy każdej transakcji formularza podatku od czynności cywilnoprawnych. Problemem jest także wykazanie kosztu uzyskania przychodu, czyli zainwestowanej kwoty.

Przedłużenie terminu na złożenie formularzy CIT-8, CIT-8A i CIT-8B

Termin do złożenia formularzy CIT-8, CIT-8A i CIT-8B i zapłaty podatku wynikającego z tych zeznań przez podatników zostanie przedłużony do końca czerwca 2018 r. Rozwiązaniem tym zostaną objęci podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2017 r. i zakończy przed dniem 1 marca 2018 r.

REKLAMA

Część danych podatkowych największych firm zostanie opublikowana do końca kwietnia

Do końca kwietnia Ministerstwo Finansów opublikuje część danych podatkowych największych firm - poinformował Paweł Jurek z biura prasowego resortu finansów. Eksperci ostrzegają przed pochopną ich interpretacją. Podkreślają, że niski CIT nie oznacza unikania opodatkowania.

Ustawę o CIT trzeba napisać od nowa

Nie ma możliwości naprawy ustawy o CIT poprzez kolejne nowelizacje, musimy napisać ją od nowa – powiedział Paweł Gruza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Poinformował także o planach powołania instytucji Rzecznika Praw Podatnika oraz kolejnych zmianach uszczelniających VAT.

Niższy CIT dla małych i średnich przedsiębiorców od 1 stycznia 2019 r.

Zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego niższy podatek CIT dla małych i średnich przedsiębiorców mógłby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. - ocenił wiceminister finansów Paweł Gruza. Stawka podatku CIT miałaby zostać obniżona do 9 proc.

Obniżenie CIT do 9 proc. i niższy ZUS dla małych i średnich firm

Premier Mateusz Morawiecki zaproponował, że CIT spadnie dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc. - byłby to najniższy poziom w UE. Ponadto przedsiębiorcy, których przychody nie są wyższe od 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia będą płacić niższy ZUS.

REKLAMA

Zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez członków zarządów

W wyniku zmian, które weszły w życie na początku tego roku osoby pełniące funkcje członków zarządów i osiągające przychody w spółkach są zobowiązane rozliczać uzyskiwane wynagrodzenie tylko zgodnie ze skalą podatku dochodowego PIT obowiązującego w Polsce, a więc w wysokości 18% i 32%.

Skutki podatkowe obrotu kryptowalutami

Zbliżający się w Polsce termin złożenia zeznań podatkowych za rok 2017 skłania do skrupulatnego przyjrzenia się kwestii rozliczenia podatku od obrotu kryptowalutami. Polskie Ministerstwo Finansów informuje o konieczności wykazania przychodów ze sprzedaży i zamiany kryptowalut. W artykule przeanalizujemy skutki podatkowe obrotu kryptowalutami oraz zalecenia MF dotyczące tego jak rozliczyć podatek od kryptowalut.

Jak interpretować przepisy o odliczaniu wydatków usług niematerialnych?

Od początku tego roku obowiązują ograniczenia w odliczaniu wydatków usług niematerialnych. Przepis jest jednak nieprecyzyjny, a w dodatku inaczej rozumie go Ministerstwo Finansów, inaczej dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Prawo do ulgi rehabilitacyjnej a termin wydania orzeczenia o niepełnosprawności

Czy w związku z tym, że w orzeczeniu jest odnotowane, że niepełnosprawność powstała w sierpniu 2017 roku, ale orzeczenie wydane było w styczniu 2018 roku, mimo złożenia wniosku w listopadzie 2017 roku, to czy przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia za 2017 rok ulgi rehabilitacyjnej, ulgi na paliwo oraz kosztów zakupu niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego?

Kto jest samotnym rodzicem w rozumieniu ustawy o PIT

Możliwość rozliczenia zeznania podatkowego PIT wspólnie z samotnie wychowywanym dzieckiem, to popularna preferencja podatkowa w podatku dochodowym PIT. Powstają jednak w niektórych sytuacjach faktycznych wątpliwości, kto może skorzystać z tej preferencji. Wyjaśnił to 4 kwietnia 2018 r. Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

30 kwietnia mija termin złożenia zeznań podatkowych PIT

Do końca kwietnia podatnicy powinni złożyć deklaracje podatkowe za rok 2017. Kto przekroczy ten termin, może być narażony na karę za wykroczenie skarbowe. Jak wybrać odpowiedni rodzaj dokumentu i czym się kierować przy wyborze?

Ulgi podatkowe dla spółek w Irlandii

Irlandia od wielu lat stwarza niezwykle przyjazne warunki do prowadzenia biznesu. Właścicieli firm kusi niski podatek korporacyjny CIT w wysokości 12,5%, ale to nie jedyna zachęta dla przedsiębiorców do otwierania działalności w Irlandii. Władze “Zielonej Wyspy” kuszą młode firmy dodatkowymi ulgami podatkowymi obowiązującymi nawet przez 3 lata od rozpoczęcia działalności. Przeanalizujemy w dzisiejszym artykule przywileje podatkowe dla firm w Irlandii.

Rozliczenie dochodów zagranicznych w polskim urzędzie skarbowym

Polacy pracujący za granicą często nie są świadomi swoich obowiązków wobec polskiego urzędu skarbowego. Część z nich nadal powinna złożyć deklarację podatkową w Polsce i wykazać w niej swoje zagraniczne dochody. Poniższy artykuł wyjaśnia w jakich przypadkach takie rozliczenie jest konieczne i w jaki sposób go dokonać.

MF ujawni dane podatkowe dużych firm i podatkowych grup kapitałowych

Minister finansów będzie publikował dane podatkowe największych podatników. Ujawniane będą dane podmiotów działających w formie podatkowej grupy kapitałowej oraz podatników, których przychody przekraczają równowartość 50 mln euro. Pierwsze dane zostaną upublicznione do końca kwietnia 2018 r.

Prawo do ulgi rehabilitacyjnej - do dochodu wliczany jest zasiłek pielęgnacyjny

Ulga rehabilitacyjna daje możliwość odliczania od uzyskanego dochodu kwoty wydatkowanej na rehabilitację oraz działania związane z ułatwieniem czynności życiowych. W przypadku zasiłku pielęgnacyjnego pojawiło się pytanie, czy jest on wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej?

Ceny transferowe - CIT-TP i PIT-TP można składać do końca września

Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie, które przedłuża termin na sporządzenie dokumentacji podatkowej w zakresie cen transferowych. Podatnicy mają czas na złożenie CIT-TP i PIT-TP do końca września, a nie jak poprzednio, do końca marca.

Spółka na Cyprze – stawka podatku CIT tylko 12,5%

Cypr należy do Unii Europejskiej, a zatem spółka opodatkowująca w całości swoje dochody na jego terytorium spełni przesłankę wyłączającą objęcie 19% podatkiem w Polsce. Zyski cypryjskiej spółki według tamtejszego prawa będą podlegać 12,5% stawce podatku dochodowego, czyli jednej z najniższych stawek podatku CIT w całej Unii Europejskiej.

Jak zawiadomić urząd skarbowy o zmianie konta bankowego?

Podatnicy będący osobami fizycznymi chcąc dokonać aktualizacji danych, w tym danych dotyczących konta bankowego, mogą to zrobić za pomocą formularza ZAP-3. Obecnie obowiązuje nowa, czwarta wersja tego formularza, wprowadzona rozporządzeniem, które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Rozliczenie dochodów uzyskanych za granicą

Polacy, którzy osiągają dochody za granicą (przykładowo: z pracy, najmu, czy sprzedaży akcji) muszą pamiętać o rozliczeniu dochodów z tego tytułu przed polskim fiskusem. Dokonując takiego rozliczenia trzeba uwzględnić postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej przez Polskę z państwem, w którym dochody te są osiągane. Obowiązek rozliczenia podatku w Polsce nie dotyczy jednak polskich obywateli, którzy na stałe mieszkają poza Polską.

Stawki w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT)

CIT to podatek bezpośredni, który obowiązuje osoby prawne, które osiągnęły dochód podlegający opodatkowaniu w rok podatkowy. Gdy suma przychodów jest większa niż poniesione koszty, podmioty zobowiązane są do rozliczenia z urzędem skarbowym tego podatku według kryteriów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Wyróżniamy cztery progi procentowe w podatku CIT: 10%, 15%,19% i 20%.

Czy wniesienie wkładu pieniężnego do spółki powoduje powstanie przychodu?

Z początkiem tego roku weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące kwestii wniesienia do spółki lub spółdzielni wkładu pieniężnego. W związku z czym pojawiły się wątpliwości, czy zgodnie z obecnym brzemieniem przepisów wniesienie wkładu pieniężnego do spółki lub spółdzielni powoduje powstania po stronie podmiotu wnoszącego przychodu.

Czy bezczynszowe korzystanie z nieruchomości to nieodpłatne świadczenie?

Podatnik wynegocjował od swojego kontrahenta okres bezczynszowego korzystania z nieruchomości, wynajętych na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Umowa zawarta między tymi podmiotami na 3 lata zakładała, iż przez pierwsze pięć miesięcy najemca będzie regulował jedynie opłaty eksploatacyjne. Czy podatnik na gruncie podatku CIT powinien rozpoznać przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia?

Opodatkowanie renty rodzinnej wypłacanej z Niemiec i Austrii po zmarłym mężu

Renta rodzinna po zmarłym mężu wypłacana z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych, którą otrzymuje mieszkająca w Polsce wdowa, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym tylko w Niemczech i nie trzeba wykazywać jej w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Zaś to samo świadczenie otrzymywane z Austrii, bez względu na to czy pochodzi z austriackiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych, podlega opodatkowaniu PIT wyłącznie w Polsce, a Bank jako płatnik zasadnie potrąca zaliczki na podatek dochodowy przy wypłacie tej renty.

Wstępnie wypełniony PIT (PFR) za 2017 rok

Ministerstwo Finansów przypomina o możliwości skorzystania ze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PIT (PFR). Jest to propozycja rozliczenia PIT-37 lub PIT-38 za rok 2017, przygotowana przez urząd skarbowy. PFR można uzupełnić o ulgi (np. na dzieci), odliczenia czy 1% podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 można wykorzystać także do wspólnego rozliczenia z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem.

Złóż PIT-WZ najpóźniej 16 kwietnia a PIT rozliczy za Ciebie urząd skarbowy

Polacy coraz częściej korzystają z pomocy urzędów skarbowych przy wypełnianiu rocznych zeznań podatkowych PIT. W 2017 roku z usługi wstępnie wypełnionego formularza (PFR) skorzystało kilkaset tysięcy osób. Od 15 marca 2018 r. urząd skarbowy na podstawie dostępnych danych sam dokona rozliczenia jeżeli otrzyma od podatnika wniosek PIT-WZ. Wnioski PIT-WZ można składać w tym roku tylko do 16 kwietnia.

Jawność rozliczeń podatkowych największych podatników CIT

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uchwalona przez Sejm 24 listopada 2017 r., wprowadza przepisy, zgodnie z którymi indywidualne dane niektórych podatników CIT będą podane do publicznej wiadomości. Ustawodawca wskazał, że jego intencją było zwiększenie transparentności podatkowej największych i osiągających najwyższe przychody podmiotów gospodarczych.

Korekta kosztów po zmianie wysokości zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości

Jeżeli korekta kosztów nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą pomyłką, to powinna być ona dokonywana na bieżąco. Dotyczy to także korekty wysokości zaliczonego do kosztów podatkowych podatku od nieruchomości wynikających z decyzji podwyższających podatek od nieruchomości za ubiegłe lata. Przy tym nie ma tu znaczenia, jakiego okresu dotyczą koszty, tylko kiedy podatnik otrzymał dotyczące ich decyzje.

Dochody ze sprzedaży mieszkania - rozliczenie PIT

W zeszłym roku sprzedałem mieszkanie i kupiłam inne mieszkanie. Czy w związku z tym powinienem powiadomić urząd skarbowy? Jeżeli tak, to do kiedy i na jakim formularzu?

Dochody z pracy z Wielkiej Brytanii i Niemiec – rozliczenie PIT

Emigracja zarobkowa oraz umiędzynarodowienie rynku pracy powoduje, że coraz więcej Polaków uzyskuje swoje dochody poza granicami Polski. Najpopularniejszymi rejonami zagranicznymi, gdzie realizują oni swoje plany zawodowe są Wielka Brytania oraz Niemcy. Część z osób wyjeżdżających, lub odbywających kontrakt w innym kraju nie planuje jednak wyjazdu na zawsze – łącząc nadal swoją przyszłość, życie, dom czy rodzinę z Polską. Takie sytuacje są dość częste, ale mogą nastręczać wątpliwości w zakresie podatkowo – prawnym. Czy zarabiając za granicą należy nadal pamiętać o krajowych organach podatkowych? I czy dochody uzyskiwane za granicą mogą kreować zobowiązania podatkowe w Polsce?

Ulga rehabilitacyjna - czy suplementy i opłata klimatyczna podlegają odliczeniu?

Jakie wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne można odliczać od dochodu w zeznaniu rocznym PIT? Czy opłata klimatyczna oraz suplementy zalecane przez lekarza specjalistę stanowią wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Przedłużenie terminu na złożenie formularza CIT-TP/PIT-TP

Przedsiębiorcy uznają za uzasadnione stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące konieczności wydłużenia terminów na złożenie formularza CIT-TP/PIT-TP, zwłaszcza w świetle możliwości wystąpienia niezawinionych przez podatników opóźnień w realizacji obowiązków ustawowych w zakresie cen transferowych.

Ulga rehabilitacyjna po zmianach

Wiele zmian do przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wprowadziła ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zmiany objęły także regulacje dotyczące ulgi rehabilitacyjnej.

Wydłużenie terminów dla podatników w zakresie cen transferowych

Wydłużenie o ok. pół roku terminów na sporządzenie dokumentacji lokalnej i grupowej, a także na złożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji oraz sprawozdania CIT-TP/PIT-TP – dotyczących transakcji za 2017 i 2018 r. – przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów, który trafił do konsultacji wewnątrzresortowych.

Czy podatek od wartości dodanej zawarty w cenie zakupu jest kosztem?

Wydatki na zakup towarów i usług opodatkowanych za granicą podatkiem od wartości dodanej, które nie stanowią wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo importu usług, należy zakwalifikować jako koszt podatkowy w wartości brutto. Tym samym podatnik może uwzględnić w kosztach podatkowych kwotę podatku od wartości dodanej wykazanej w fakturze zakupowej.

PIT 2019/2020 - jak sprawdzić kiedy nastąpi zwrot nadpłaconego podatku

W 2018 roku na Portalu Podatkowym została uruchomiona usługa umożliwiająca sprawdzenie stanu realizacji zwrotu nadpłat z rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) za rok 2017. W 2019 roku ta usługa nie jest jeszcze dostępna ale jak poinformował 5 marca 2019 r. naszą redakcję Wydział do Spraw Komunikacji Krajowej Administracji Skarbowej "usługa umożliwiająca sprawdzenie stanu realizacji zwrotu nadpłaty PIT jest w fazie testów i w najbliższych dniach zostanie udostępniona podatnikom". W 2020 roku nowością w usłudze Twój e-PIT jest możliwość sprawdzenia, na jakim etapie jest zwrot nadpłaty podatku przez urząd skarbowy.

Upublicznienie danych największych podatników CIT

W wyniku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która obowiązuje od początku tego roku, minister finansów uzyskał możliwość upubliczniania danych podatkowych niektórych podatników CIT. Ujawniane będą dane podmiotów działających w formie podatkowej grupy kapitałowej oraz podatników, których przychody przekraczają równowartość 50 mln euro. Podanie tych danych nastąpi po raz pierwszy do 30 września 2018 r.

Kara umowna jako koszt uzyskania przychodu

W przypadku gdy zapłata kary umownej ogranicza konieczność ponoszenia innych wydatków przez podatnika i ma wpływ na racjonalność alokacji wydatków w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to wydatek taki należy uznać za koszt uzyskania przychodu. Ustawodawca definicję kosztów uzyskania przychodu wiąże bowiem z zabezpieczeniem bądź zachowaniem źródła przychodu.

Moment nabycia nieruchomości należącej do majątku wspólnego małżonków – interpretacja ogólna MF

Zdaniem Ministra Finansów jeżeli zbycie nieruchomości nastąpiło po śmierci jednego z małżonków, a nieruchomość nabyta została do majątku objętego wspólnością majątkową, to pięcioletni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości do majątku wspólnego małżonków. Innymi słowy w momencie śmierci jednego z małżonków nie następuje nabycie nieruchomości, o którym mowa w ww. przepisie przez drugiego małżonka, jeżeli nieruchomość objęta była wspólnością majątkową.

Rozliczenie podatku dochodowego w Austrii a zaświadczenie EU/EEA

W wielu przypadkach podczas rozliczenia podatku dochodowego w Austrii urząd wymaga zaświadczenia EU/EEA. Warto więc wiedzieć, czym dokładnie jest ten dokument i w jaki sposób go uzyskać.

Moment powstania przychodu z tytułu świadczonych usług szkoleniowych

Moment powstania przychodu przy świadczoniu usług szkoleniowych zależy od tego, na jakich zasadach pobierane jest wynagrodzenie. I tak, jeśli kwota wynagrodzenia opłacona jest z góry, przychód powstaje w dniu uregulowania należności. W przypadku płatności dokonywanych po wykonaniu usługi przychód powinien powstać w dniu wykonania usługi. W obu przypadkach założono, że faktura została wystawiona po wykonaniu usługi lub otrzymaniu płatności.

Opodatkowanie dochodów zagranicznych – będzie tylko jedna metoda unikania podwójnego opodatkowania

Ministerstwo Finansów planuje sukcesywne ujednolicać przepisy dotyczące unikania podwójnego opodatkowania poprzez wprowadzenie metody zaliczenia proporcjonalnego w stosunku do każdego rodzaju dochodu, w każdej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, w której dotychczas stosowano metodę wyłączenia z progresją. Dotyczyć to będzie m.in. umowy z Wielką Brytanią.

Koszty finansowania dłużnego jako koszty podatkowe

W wyniku zmian w ustawie o CIT, które obowiązują od początku 2018 roku, nadwyżka kosztów finansowania dłużnego może stanowić koszty podatkowe w całości, jeśli nie przekracza w roku podatkowym kwoty 3 mln zł lub kwota przekroczenia nadwyżki kosztów finansowania ponad 3 mln zł nie jest większa niż 30% wyniku finansowego. Nowe przepis nie dotyczą już tylko odsetek, ale wszelkiego rodzaju kosztów związanych z uzyskaniem środków finansowych.

Rozliczenie PIT 2017/2018 - ulga na IKZE

Wpłaty na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego dokonane w danym roku podatkowym można odliczyć od podstawy opodatkowania. Dzięki temu obniży się kwota należnego do zapłacenia podatku. W rozliczeniach za 2017 rok przy maksymalnych wpłatach wynoszących ponad 5,1 tys. zł ulga sięgnie 900–1,6 tys. zł w zależności od progu podatkowego. Posiadacze IKZE muszą pamiętać, żeby do końca kwietnia dołączyć do swojego zeznania podatkowego odpowiedni formularz PIT-0.

Firmowy samochód używany prywatnie przez wspólnika spółki osobowej - rozliczenie PIT

Wspólnicy spółek osobowych, którzy wykorzystują samochody będące własnością spółki do celów prywatnych, uzyskują w ten sposób nieodpłatne świadczenie, skutkujące powstaniem po stronie wspólnika przychodu. W sytuacji, gdy wspólnik nie jest jednocześnie pracownikiem spółki, powstały przychód należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł.

Zakres pojęcia „wysokość wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę” w PIT

“Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę” to także inne składniki takiego wynagrodzenia związanego z umową o pracę i w tym zakresie niewątpliwie mieści się m.in. wynagrodzenie chorobowe. Natomiast osobną kwestią jest kwestia zasiłku chorobowego. Zasiłek ten jest wypłacany zupełnie z innego tytułu (przepisów o ubezpieczeniu społecznym) i w tym zakresie nie wchodzi w skład wynagrodzenia.

ZUS rozliczy PIT-y emerytów i rencistów którzy nie dorabiali

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozliczy podatki emerytów i rencistów, którzy w 2017 roku pobierali świadczenia z ZUS i nie dorabiali. Ci emeryci i renciści, którzy pracowali, pobierając jednocześnie świadczenia z ZUS, sami muszą wypełnić PIT-a i złożyć go w urzędzie skarbowym.

Limit wydatków na nabycie usług niematerialnych od podmiotów powiązanych

Od roku 2018 obowiązują nowe przepisy w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którymi podatnicy podatku CIT mogą się spodziewać wprowadzenia ograniczeń w zakresie możliwości uznania pewnych kategorii wydatków za koszty podatkowe. Głównym ograniczeniem jest wprowadzenie limitu wydatków na nabycie usług niematerialnych od podmiotów powiązanych, które będą mogły zostać rozpoznane jako koszt uzyskania przychodu.

REKLAMA