REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - rozliczenia, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatki przy zakupie nowego mieszkania - ile bierze fiskus

W sumie prawie 148 tysięcy złotych różnych podatków (PCC, VAT, PIT, CIT) inkasuje fiskus przy okazji zakupu nowego mieszkania wartego 400 tysięcy. Dodatkowo budownictwo mieszkaniowe jest ważnym kołem zamachowym gospodarki mającym wyraźne przełożenie na PKB i dochody budżetu państwa. Dlatego wsparcie finansowe z budżetu państwa tego sektora (np. w postaci taniego kredytu ze stałym oprocentowaniem) może się więc temu budżetowi po prostu opłacać.

Grupy VAT od 1 stycznia 2023 r. Jak się przygotować?

Grupa VAT. Od 1 stycznia 2023 r. do ustawy o VAT zostanie wprowadzona nowa kategoria podatników VAT. Grupa VAT oznacza grupę podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowana jako podatnik VAT.

Maraton podatkowy 2023 [szkolenie]

Podatki 2023. Zapraszamy Państwa do udziału w Maratonie podatkowym 2023. To już 4 edycja tego wyjątkowego wydarzenia online przeznaczonego do osób, które zajmują się rozliczeniami podatkowymi, tak w ramach biur rachunkowych, jak i księgowości wewnętrznej podatnika.

Jednoosobowa działalność gospodarcza a transakcje ze spółką w ujęciu podatkowym Cz. I

Przedmiotem poniższych rozważań będą skutki podatkowe sytuacji, gdy ta sama osoba fizyczna równocześnie jednoosobowo prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą a zarazem jest wspólnikiem spółki cywilnej lub jawnej albo udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i jako przedsiębiorca dokonuje z tą spółką transakcji, w szczególności świadczy na rzecz tej spółki usługi lud dokonuje dostawy (sprzedaży) towaru.

Sankcje VAT muszą być proporcjonalne do wagi naruszeń

Sankcje VAT. Nakładane na przedsiębiorców sankcje podatkowe VAT muszą być proporcjonalne do wagi naruszeń.

Zmiany podatkowe 2022/2023 [szkolenie]

Zmiany podatkowe 2022/2023. INFOR weźmie udział w szkoleniu “Zmiany podatkowe 2022/2023”. Szkolenie poprowadzi ceniony eksperta Samir Kayyali.

VAT 2023 [webinarium]

VAT 2023. Zapraszamy na praktyczne webinarium „VAT 2023” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 9 grudnia 2022 roku. Polecamy!

PIT i CIT 2023. Jak przygotować się do zmian? [webinarium]

PIT i CIT 2023. Jak przygotować się do zmian? Zapraszamy na praktyczne webinarium „PIT i CIT 2023. Jak przygotować się do zmian + Q&A” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 6 grudnia 2022 roku. Webinarium potrwa wyjątkowo 1,5 h! Polecamy!

PIT za 2022 rok - najważniejsze ulgi i odliczenia podatkowe dla: rodzica, pracownika i przedsiębiorcy

Jakie są najważniejsze ulgi i odliczenia podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) dla: rodzica, pracownika i przedsiębiorcy?

Rozliczenie PIT w 2023 roku - terminy, zasady, ulgi. Co można zrobić w 2022 roku by zapłacić mniejszy podatek?

Jeszcze tylko przez miesiąc (tj. do końca 2022 roku) możemy realnie wpłynąć na wysokość podatku w 2023 roku w rozliczeniu rocznym PIT. Grudzień to ostatni dzwonek na uruchomienie ulg i odliczeń, które znacząco mogą obniżyć podatek i zyskać dodatkowy zwrot do kieszeni podatnika. Zmiany podatkowe, które wprowadził Polski Ład, powinny zmobilizować każdego Polaka do sprawdzenia jeszcze w tym roku, jak będzie wyglądać jego roczne zeznanie podatkowe. Sprawdź jak to zrobić!

Wykup samochodu z leasingu - jakie podatki?

Wykup samochodu z leasingu. Jakie są obowiązki podatkowe (VAT, PIT, PCC) przy wykupie samochodu z leasingu?

PIT w 2022 roku, ulgi podatkowe, kwota wolna - najważniejsze zmiany w rozliczeniach rocznych

Polski Ład wprowadził chaos dla podatników i księgowych. W zamyśle rządu miała go uporządkować nowelizacja ustawy – projekt Nowy Ład 2.0. Rundę drugą podatkowej walki zwieńczy rozliczenie roczne PIT. Pomocna w tym starciu będzie lista najważniejszych zmian, którą przygotowaliśmy w celu uporządkowania wiedzy. Podatniku, nie możesz tego przegapić!

Rozliczenie PIT za 2022 rok - czy Polacy wiedzą, co zmienił Nowy Polski Ład?

Jedynie niecała połowa z nas zdaje sobie sprawę ze zmian w tegorocznych rozliczeniach PIT wynikających z wprowadzenia Polskiego Ładu. Badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie e-pity wyraźnie wskazuje, że Polacy są zdezorientowani i nie poruszają się sprawnie po nowej, podatkowej rzeczywistości. A przynajmniej część z nich powinna – ponad ¼ badanych (25,4%) deklaruje, że będzie rozliczać się samodzielnie. Stawką jest zwrot lub zapłata podatku, a pomimo wielu zmian wprowadzonych przez rząd, nadal są sposoby na to, by kwotę tego podatku realnie obniżyć.

KSeF. Rewolucja w fakturach już niebawem [kompendium]

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur ma zapewnić bezpieczeństwo i ułatwić rozliczenia. Zmiana jest rewolucyjna, przedsiębiorcy muszą się przygotować.

Fundacja rodzinna, a zmiany w podatkach

Przedstawiony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii i skierowany już do Sejmu projekt (z 28 października 2022 r.) ustawy wprowadzającej do polskiego porządku prawnego instytucję fundacji rodzinnej niesie za sobą duże zmiany w obrębie wielu już funkcjonujących przepisów. Także przepisów podatkowych. Chodzi w szczególności o podatek od spadków i darowizn, podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych i ordynację podatkową.

Rozliczenie PIT za 2022 rok - urząd skarbowy poinformuje o nadpłacie podatku

Podatnicy w usłudze Twój e-PIT będą mieli do wglądu rozliczenie podatkowe według przepisów obowiązujących obecnie. Urząd skarbowy poinformuje o ewentualnej nadpłacie, gdyby wynikała z zastosowania przepisów obowiązujących przed 1 lipca 2022 r. - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.

Rozliczenie PIT za 2022 rok - 1,2 mln podatników dopłaci podatek

„Szacowana liczba dopłat w rozliczeniu rocznym za 2022 r. (na przykładzie zeznania PIT-37), gdyby został utrzymany mechanizm +rolowania+ zaliczek również w drugim półroczu 2022 r., dotyczyłaby 2,6 mln podatników, natomiast po uchyleniu tego mechanizmu – 1,2 mln podatników” – poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania PAP.

Rezydencja podatkowa – czy można zmienić kraj pobytu i płacenia podatków?

Jak nie płacić podatków w Polsce? Ta kwestia jest zależna od rezydencji podatkowej

Ewolucja kas fiskalnych - co nas czeka?

Kasy fiskalne przechodzą w ostatnich latach prawdziwą rewolucję, która zmierza do raportowania transakcji do urzędu skarbowego w czasie rzeczywistym. Jednocześnie rynek odchodzi już od kas w postaci dużego sprzętu, obsługiwanego przez kasjera. Coraz bardziej popularne są kasy samoobsługowe, w różnych postaciach i o różnych funkcjonalnościach. Ostatnio przedsiębiorcy coraz większą uwagę przykładają do kas wirtualnych, które mają postać oprogramowania instalowanego na dowolnym urządzeniu. Niestety nie wszystkie branże mogą korzystać z tego rozwiązania.

Budowa elektrowni atomowych w Polsce. Czy będzie specjalny podatek "atomowy"?

„Nie jest planowana żadna danina atomowa, żaden podatek atomowy” – oświadczył 9 listopada 2022 r. Tomasz Nowacki, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska podczas debaty „Kierunki rozwoju polskiego programu energetyki atomowej”. Dyskusję przeprowadzono w Centrum Prasowym PAP w ramach konferencji „Transformacja energetyczna dla przyszłości Polski”.

Odpowiedzialność podatkowa w małżeństwie

Czy można odpowiadać za zobowiązania podatkowe małżonka?

Czy duchowni płacą podatek dochodowy?

Niektórzy uważają, że księża podatków nie płacą. Czy na pewno?

Nadpłata małżonków w PIT zajęta na poczet długu jednego z nich. Interwencja RPO

Fiskus prowadzi egzekucję z wierzytelności będącej nadpłatą podatku dochodowego od osób fizycznych nawet wtedy, gdy dochodzona należność dotyczy tylko jednego ze współmałżonków. Według skarżących państwo nie powinno zastawiać pułapek na podatników, którzy mają prawo oczekiwać, że nie będzie się rozszerzająco traktować instytucji solidarnej wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku

Jak rozliczać się z fiskusem po Polskim Ładzie?

Polski Ład. Podatnicy rozliczający się na skali podatkowej mają obecnie prawo zastanawiać się, jak rozliczyć się z fiskusem za bieżący rok. Szybkie zmiany wprowadzone w przepisach Polskiego Ładu, a następnie kolejne nowelizacje w trakcie roku podatkowego, spowodowały chaos. Pojawia się więc pytanie, jaki właściwie mamy system podatkowy w 2022 roku?

Zmiany w VAT roku 2022 i planowane zmiany na 2023 r. - szkolenie

Zmiany w VAT 2023 i 2022. Zapraszamy na szkolenie online "Zmiany w VAT roku 2022 i planowane zmiany na 2023 r." - 27 października.

Zbiór dat do rozliczeń dla przedsiębiorcy

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest składanie comiesięcznych oraz corocznych deklaracji. Składanie ich w terminie jest ważne a nawet bardzo ważne ponieważ przesyłanie ich z opóźnieniem skutkować może mandatami ze strony urzędu skarbowego. Jakie terminy obowiązują obecnie?

Polski Ład. Więcej wniosków o indywidualną interpretację podatkową!

Polski Ład nakręca składanie wniosków o indywidualną interpretację podatkową. W osiem miesięcy podatnicy złożyli ponad 21 tys. wniosków!

Zmiany w VAT 2022/2023 - Polski Ład 2.0. Bezpłatne spotkanie online

Zmiany w VAT 2022/2023 - Polski Ład 2.0. Zapraszamy na wyjątkowe bezpłatne spotkanie online18 października br.

PIT po Polskim Ładzie – o czym warto wiedzieć?

PIT a Polski Ład. Obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w pierwszym przedziale skali podatkowej z 17% do 12%, zmiany w zasadach odliczania składki zdrowotnej, możliwość zmiany formy opodatkowania po zakończeniu 2022 roku (w odniesieniu do tego roku). To tylko niektóre zmiany w PIT jakie zaszły w bieżącym roku. Jak wygląda PIT po Polskim Ładzie?

Ulga rehabilitacyjna 2023 ograniczona przez Polski Ład

Ulga rehabilitacyjna 2023. Ulga umożliwia podatkowe oszczędności ze względu na zakup produktów i usług medycznych oraz rehabilitacyjnych. W 2023 r. faktyczny zakres zastosowania ulgi rehabilitacyjnej zostanie ograniczony z powodu podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

Czy fotowoltaika podlega podatkowi od nieruchomości?

Fotowoltaika - podatek od nieruchomości. Kiedy pojawia się opodatkowanie paneli fotowoltaicznych podatkiem od nieruchomości?

Blockchain narzędziem organów podatkowych w UE

Parlament Europejski chce, aby technologia blockchain służyła państwom UE do zautomatyzowania poboru podatków oraz do większej koordynacji przy opodatkowaniu kryptowalut. „To kolejny krok w skutecznej walce z uchylaniem się od opodatkowania w UE” – powiedziała PAP europosłanka Andżelika Możdżanowska (PiS).

Podatki związane z alkoholem – czym jest podatek piwny

Jak już wiemy, alkohol jest jednym z najwyżej opodatkowanych dóbr. Najwyższa stawka VAT, akcyza i podatek dochodowy. Ustawodawca przewidział również opłatę za to, że reklamujemy napoje alkoholowe – tzw. podatek piwny.

Progi podatkowe 2023 - co warto wiedzieć?

Progi podatkowe 2023. Jaka wysokość progów będzie obowiązywała w rozliczeniu rocznym PIT w 2023 roku? Jaka będzie kwota wolna od podatku? Co się zmieniło?

Najwięksi podatnicy CIT w Polsce

Ministerstwo Finansów opublikowało 30 września 2022 r. listę dużych podatników podatku CIT za 2021 r. Dane dotyczą zeznań indywidualnych firm, których przychód przekroczył 50 mln euro oraz podatników będących podatkowymi grupami kapitałowymi (PGK). Wśród indywidualnych firm liderami są firmy z sektora bankowego, energetycznego i paliwowego. Podobnie jest wśród podatkowych grup kapitałowych.

Akademia podatków 2022/2023

Zapraszamy do udziału w kolejnej już edycji Akademii podatków online. Jest to wyjątkowe wydarzenie w trakcie którego w przystępny sposób omówione zostaną zmiany w podatkach dochodowych oraz w VAT wprowadzone w trakcie 2022 r. i od 2023 r. czyli w ramach Polskiego Ładu 2.0, Polskiego Ładu 2.1 oraz Slim VAT 3.

Podatek od spadków i darowizn - wyższa kwota wolna

Kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn już niedługo mogą znacząco wzrosnąć. Tak wynika z poselskiego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

Polski Ład 3.0 - jakie zmiany?

Polski Ład 3.0, czyli kolejne zmiany w podatkach, które mają wejść w życie w trakcie roku podatkowego. Taki tryb zmian w przepisach rodzi spore ryzyko dla podatników. Jakie są główne założenia Polskiego Ładu 3.0?

Podatek od podatku - czy to możliwe?

W pewnych przypadkach organy podatkowe żądają zapłaty dodatkowego podatku od już wcześniej opodatkowanych pieniędzy. Należność, którą musimy dopłacić może być nazwana podatkiem. Danina może również być nazwana opłatą. Różnica między podatkiem, a opłatą jest bardzo cienka.

Ulga na dziecko a PIT-0 dla dużych rodzin

Ministerstwo Finansów wyjaśniło na stronie podatki.gov.pl, że korzystanie z ulgi dla rodzin 4+ (tzw. PIT-0 dla dużych rodzin) nie wyklucza możliwości skorzystania z ulgi na dziecko. Rodzice (także opiekunowie prawni) wychowujący czworo i więcej dzieci mają też prawo do dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dziecko, jeżeli brakuje im podatku do odliczenia tej ulgi prorodzinnej. Jednakże kwota tego zwrotu nie może przekroczyć kwoty zapłaconych przez rodziców składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Przewalutowanie kredytu frankowego na złotówki a podatek dochodowy

Zwrócona kredytobiorcy przez bank kwota, powstała w efekcie przewalutowania kredytu mieszkaniowego, nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 13 września 2022 r.

Załącznik nr 8 do ustawy VAT

Ustawa o VAT zawiera „treść zasadniczą” oraz szereg załączników grupujących określone towary. Załącznik nr 8 do ustawy o VAT zawiera wykaz towarów, których dostawa jest opodatkowana stawką 0% VAT na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT.

Załącznik nr 7 do ustawy VAT

Ustawa o VAT zawiera „treść zasadniczą” oraz szereg załączników grupujących określone towary. Załącznik nr 7 do ustawy o VAT zawiera wykaz towarów zwolnionych z podatku na podstawie art. 74 ust. 1 pkt 17 ustawy.

Wynajęcie mieszkania pracownikowi - skutki podatkowe

Wynajem mieszkania dla pracownika. Jakie konsekwencje podatkowe (CIT, VAT, PIT) rodzi wynajęcie pracownikowi mieszkania?

Estoński CIT - co się zmieni od 2023 r.?

Estoński CIT 2023. Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o CIT. Od 2023 roku podatnikom będzie łatwiej skorzystać z estońskiego CIT.

Jak zaksięgować opóźnioną fakturę z Chin

Księgowanie faktury z Chin. Kiedy należy zaksięgować spóźnioną fakturę z Chin? Kiedy dokonać korekty VAT?

Wygrana w zakładach bukmacherskich a rozliczenie podatku

Każdy gracz, który korzysta z oferty bukmacherów online, marzy o wysokich wygranych. Często, gdy uda się osiągnąć cel, a kwota trafionego kuponu zachwyca, pojawia się pytanie — co z podatkami. Poniższy artykuł wyjaśnia kwestie fiskalne związane z rozliczaniem wygranych zakładów.

Czy fiskus może wydać decyzję na niekorzyść odwołującego się podatnika?

Określenie podatnikowi zobowiązania podatkowego w wysokości wyższej niż organ I instancji stanowi złamanie fundamentalnego w demokratycznym państwie prawa zakazu orzekania na niekorzyść wnoszącego odwołanie – stwierdził Wojewódzki Sąd w Olsztynie w wyroku z 29 czerwca 2022 r., sygn. akt I SA/Ol 222/22).

Zmiany w PIT po Polskim Ładzie 2.0 - szkolenie online

Szkolenie ma na celu przedstawienie problematyki zmian w Polskim Ładzie od lipca 2022 r. Skierowane jest szczególnie do biur rachunkowych, przedsiębiorców.

Kupowanie i sprzedaż monet – jakie podatki?

Kolekcjonowanie monet niebędących środkiem płatniczym może być w pewnych przypadkach związane z obowiązkiem podatkowym. Zainteresowanie numizmatyką może przybrać formę aktywną – nie tylko nabywanie, ale również sprzedawanie. W jakich okolicznościach należy zapłacić podatek?

REKLAMA