REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki 2013

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kasy rejestrujące od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia ma wejść w życie nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Pomimo że w większości powiela ono dotychczasowe regulacje, zawiera również przepisy nakładające na podatników nowe obowiązki lub normujące kwestie dotychczas nieregulowane, a spotykane w praktyce.

Wyższe podatki dla najbogatszych - projekt ustawy

Prawo i Sprawiedliwość chce, aby najbogatsi płacili wyższe podatki. Ma to być najważniejszy element projektu nowej ordynacji podatkowej, nad którym pracuje PiS.

Prezydent zapowiada uproszczenie systemu podatkowego

Podczas debaty o "Konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw" prezydent Bronisław Komorowski przekonywał, że nadszedł czas na zasadnicze reformy i wprowadzenie nowego ładu gospodarczego. Jednym z elementów tego ładu miałby być prostszy system podatkowy.

Rozliczenie VAT nabywcy towaru z zagranicy - nowości od 1 kwietnia 2013 r.

Zasadniczo podatek VAT należny płaci i rozlicza sprzedawca. Są jednak sytuacje, że obowiązek ten spoczywa na nabywcy. Chodzi to w szczególności o import usług, a także m.in. o dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Od 1 kwietnia 2013 r. zmienią się przepisy ustawy o VAT w zakresie takich dostaw.

Nowe deklaracje VAT od kwietnia 2013 - VAT-10, VAT-11, VAT-12 i VAT-13

Minister Finansów przygotował nowe wzory deklaracji VAT. Chodzi o VAT-10, VAT-11, VAT-12 i VAT-13. Nowe wzory zaczynają obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r.

Opodatkowanie transakcji finansowych

W sumie 11 państw członkowskich UE, w ramach tzw. wzmocnionej współpracy, wprowadzi nowy podatek od transakcji finansowych. Kraje, które opodatkują transakcje finansowe to Austria, Belgia, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Włochy.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów - zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r., wyniku zmian w ustawie o VAT, nastąpi zmiana niektórych warunków związanych z przemieszczeniem towarów w wewnątrzwspólnotowym nabyciu i dostawie towarów.

Definicja terenów budowlanych w ustawie o VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Do ustawy o VAT od 1 kwietnia 2013 r. zostanie wprowadzona definicja terenów budowlanych.

Zmiany w VAT 2013 r. - odpowiedzi MF na najczęściej zadawane pytania

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zmian w podatku VAT od 1 stycznia 2013 r., których udzieliło Ministerstwo Finansów.

Wzory deklaracji na podatek od nieruchomości, podatek leśny i podatek rolny w 2013 roku

Ministerstwo Finansów określa projekty wzorów formularzy podatkowych na podatek od nieruchomości, podatek leśny i podatek rolny. Również w 2013 roku opublikowało na swojej stronie finanse.gov.pl kilka wzorów, ale ... te wzory nie różnią się od określonych poprzednio.

Zmiany VAT w zakresie przedstawiciela podatkowego - od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące instytucji przedstawiciela podatkowego do celów VAT. Zmiany zakładają m.in. możliwość ustanawiania przez podmioty zagraniczne przedstawiciela podatkowego bez konieczności rejestrowania się jako czynny podatnik VAT.

Nieodpłatne przekazanie towarów z logo opodatkowane VAT po 1 kwietnia 2013 r.

Spółka nieodpłatnie przekazuje koszulki i kufle z nadrukowanym swoim logo. Przy nabyciu koszulek i kufli spółka odlicza podatek naliczony. Czy przekazanie takich towarów może być traktowane jako niepodlegające opodatkowaniu VAT przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych?

Prawo do faktur wewnętrznych przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych

Od 1 stycznia 2013 r. podatnik może zrezygnować z dokumentowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów fakturami wewnętrznymi. Wystarczającą do rozliczenia takiego nabycia może być faktura wystawiana przez sprzedawcę.

Nowe terminy wystawiania faktur od 2013 roku

1 stycznia 2013 r. zmianie uległy przepisy dotyczące zasad wystawiania faktur. Wprowadzone zmiany dotyczą głównie wyglądu faktury. Warto jednak zauważyć, że ustawodawca przewidział trzy nowe regulacje odnoszące się do terminów wystawiania faktur.

Nowa definicja importu towarów w ustawie o VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. ulega zmianie definicja importu towarów w ustawie o VAT. W wyniku zmian przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej.

Upominki z okazji Dnia Kobiet a składki i podatek

Wartość pieniężną przyznanych ze środków obrotowych upominków z okazji Dnia Kobiet należy oskładkować i opodatkować na ogólnych zasadach stosowanych do przychodów pracowniczych.

Odsetki od zaległości podatkowych maleją do 11,5 proc.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,50 pkt proc. W związku z tym od 7 marca 2013 r. stopa kredytu lombardowego wynosi 4,75 proc. To oznacza, że stopa procentowa odsetek od zaległości podatkowych maleje do 11,5 proc. a obniżona stawka odsetek - do 8,63 proc.

„Podatek śmieciowy”- co warto wiedzieć

Nowelizacja ustawy „o utrzymaniu czystości i porządku w gminach” wprowadza wiele zamieszania. Rady gmin podejmują uchwały dotyczące „podatku śmieciowego”, który będzie nas obowiązywał najpóźniej od 1 lipca 2013 r. - opłaty za wywóz śmieci będziemy uiszczać gminie, a nie tak jak dotychczas firmom.

Czy sąsiad może odebrać pismo z urzędu skarbowego?

Okazuje się, że w niektórych sytuacjach, pod nieobecność podatnika pismo urzędowe wysłane przez organ podatkowy może odebrać domownik, a nawet sąsiad. Podczas dłuższych wyjazdów lepiej ustanowić pełnomocnika do odbioru takich pism.

Deklarację DT-1 można też złożyć przez ePUAP

Deklaracje na podatek od środków transportowych (DT-1) można złożyć przez internet poprzez Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Jednak do składania tych deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezbędna jest stosowna uchwała rady gminy. Trzeba więc upewnić się przed wysłaniem deklaracji przez ePUAP, czy dana gmina taką uchwałę podjęła.

Na co idą nasze podatki - Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Ministerstwa Finansów, pod hasłem "Z naszych podatków – dla nas", rozpoczęło kampanię informacyjno-edukacyjną na temat wykorzystywania dochodów podatkowych przez państwo.

Najważniejsze zmiany w ustawie o VAT 2013

Mimo że od 1 stycznia 2013 r., kiedy to weszło w życie szereg zmian w ustawie o VAT, minęło już trochę czasu, jeszcze raz przybliżamy najważniejsze zmiany w tej ustawie.

Podatek "śmieciowy" 2013 - Prezydent podpisał nowelizację ustawy

13 lutego Prezydent RP podpisał ustawę z 25 stycznia 2013 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawa ta zawiera nowe rozwiązania w przepisach o ustalaniu opłat za odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i gospodarowanie tymi odpadami. Została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw z 19 lutego 2013 r. (poz. 228) i wejdzie w życie 5 marca 2013 r.

Korekta kosztów podatkowych - nowe zasady w 2013 r.

Jedną z istotnych zmian w ustawach o podatkach dochodowych jest rozwiązanie polegające na obowiązku dokonywania korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu w ciągu 30 dni od daty upływu terminu płatności ustalonego przez strony, a gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni – w przypadku nieuregulowania jej w ciągu 90 dni od dnia zaliczenia kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu do kosztów uzyskania przychodów.

Pakt (traktat) fiskalny w UE 2013

20 lutego 2013 r. Sejm upoważnił ustawą Prezydenta RP do ratyfikacji tzw. paktu fiskalnego. Polska najprawdopodobniej ratyfikuje traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w unii gospodarczej i walutowej (zwany potocznie paktem fiskalnym), który wszedł w życie 1 stycznia 2013 r. w następstwie ratyfikowania go przez 12 kraj UE - Finlandię. Celem traktatu jest wzmocnienie dyscypliny fiskalnej w strefie euro dzięki zasadzie zrównoważonego budżetu i automatycznemu mechanizmowi korygującemu.

11 krajów UE wprowadzi podatek od transakcji finansowych

Podatek od transakcji finansowych chce wprowadzić 11 krajów Unii Europejskiej. Podatek ma obowiązywać od roku 2014. Kwota, jaką zasiliłby budżet wspólnoty to ponad 30 mld euro rocznie. Pieniądze te miałyby być przeznaczone na ratowanie banków.

W jakich przypadkach podatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodu

Podatki i opłaty to spore obciążenie dla większości firm, ale warto brać pod uwagę fakt, że niekiedy takie wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, a tym samym obniżać podatek dochodowy. Które podatki i opłaty oraz w jakich sytuacjach dają taką możliwość?

Fakturowanie 2013 – odpowiedzi Ministerstwa Finansów

Eksperci Ministerstwa Finansów udzielili odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w 2013 roku pytania dotyczące faktur i fakturowania.

Ulga na złe długi 2013

Czy podatnik (wierzyciel) ma prawo skorzystać w 2013 r. z tzw. ulgi na złe długi wyłącznie w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od terminu płatności wierzytelności? Czy może jednak dokonać korekty w rozliczeniu za następne okresy? Odpowiedzi udzielili eksperci Ministerstwa Finansów.

Kasy fiskalne 2013 – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Eksperci Ministerstwa Finansów udzielili odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w 2013 roku pytania dotyczące kas rejestrujących (fiskalnych).

Fakturowanie w 2013 roku – komentarz do wyjaśnień Ministerstwa Finansów

Istotne, a wręcz rewolucyjne zmiany w zakresie wystawiania faktur VAT, jakie obowiązują od początku 2013 roku doczekały się obszernych wyjaśnień Ministerstwa Finansów. Okazuje się, że również te wyjaśnienia MF są w niektórych aspektach mocno kontrowersyjne. Dzięki uprzejmości Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy publikujemy poniżej w całości komentarz Instytutu do tych wyjaśnień Ministerstwa.

50% koszty uzyskania przychodów dla twórców – zmiany w PIT od 2013 r.

Z dniem 1 stycznia 2013 r. weszły w życie zmiany wprowadzone ustawą z 24 października 2012 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 1278). Dotyczą one preferencji podatkowych, w tym m.in. uprawnienia do korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów przez twórców.

Odliczanie VAT przy WNT po 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. zmienione zostaną zasady odliczania lub zwrotu VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Podatek naliczony w deklaracjach VAT składanych w 2013 roku

Faktem jest, że większość podatników nawet nie zauważyło „reformy fakturowej” obowiązującej od dnia 1 stycznia 2013 r. i w dalszym ciągu wystawia faktury VAT z tytułu czynności, które wykonano już po tej dacie.

Data wykonania usługi na fakturze VAT w 2013 roku

Co należy rozumieć przez pojęcie „data wykonania usługi”, którą trzeba teraz zamieszczać na fakturze? Jaka jest to zmiana w stosunku do podawanej do tej pory daty sprzedaży?

Od 6 czerwca 2013 r. odsetki od zaległości podatkowych spadają do 10,50%

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej z 5 czerwca 2013 r., od 6 czerwca 2013 r. stopa oprocentowania kredytu lombardowego NBP spada do poziomu 4,25%, w związku z czym stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosić będzie od tego dnia 10,50% (od 9 maja 2013 r. było to 11%). Obniżone odsetki wynoszą od 6 czerwca 7,88%. To siódma z kolei obniżka stóp NBP i jednocześnie stawki odsetek podatkowych w ostatnich ośmiu miesiącach.

Od 4 lipca 2013 r. odsetki od zaległości podatkowych spadają do 10%

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej z 3 lipca 2013 r., od 4 lipca 2013 r. stopa oprocentowania kredytu lombardowego NBP spada do poziomu 4,00%, w związku z czym stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosić będzie od tego dnia 10,00% (od 6 czerwca 2013 r. było to 10,5%). Obniżone odsetki wynoszą od 4 lipca 7,50%. To ósma z kolei obniżka stóp NBP i jednocześnie stawki odsetek podatkowych w ostatnich dziewięciu miesiącach.

Przechowywanie paragonów (rolek kasowych) w 2013 r.

W 2013 r. należy przechowywać rolki z kas fiskalnych z papierowymi kopiami paragonów fiskalnych za 2011 i 2012 rok. Za wcześniejsze lata rolki mogą zostać trwale zniszczone. Rolki dotyczące sprzedaży wykonanej w 2013 r. należy przechowywać do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego z tego tytułu (czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku).

Kiedy zamiana nieruchomości jest zwolniona z PCC?

W sytuacji, gdy zamiana nieruchomości zostanie dokonana na podstawie art. 98b ustawy o gospodarce nieruchomościami, to czynność ta będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Kto powinien mieć kasę fiskalną po 1 marca 2013 r.

W 2011 r. rozpocząłem sprzedaż detaliczną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W 2011 r. nie miałem obowiązku zainstalowania kasy. Mój obrót w 2012 r. z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wyniósł niewiele ponad 20 000 zł. Również w tym roku nie miałem obowiązku instalowania kasy. Czy mam obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej w 2013 r.?

Miliardy z podatku na ratowanie banków

Podatek od transakcji finansowych ma obowiązywać od roku 2014 i objąć 11 państw UE. Kwota, jaką zasiliłby budżet wspólnoty to ponad 50 mld euro rocznie. Pieniądze te miałyby być przeznaczone na ratowanie banków.

Jak księgowi oceniają polski system podatkowy

Z badania przeprowadzonego wśród m.in. kadry zarządzającej, głównych księgowych oraz szefów sprawozdawczości finansowej wynika, że polski system podatkowy jest daleki od ideału.

Czy dochody z loterii fantowej są opodatkowane

Małe loterie fantowe nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od gier. Konieczne jest jednak dokonanie zgłoszenia loterii do urzędu celnego.

Budynki nie wykorzystywane w działalności ze względów technicznych bez wyższego podatku

Jeżeli budynki i budowle są w tak złym stanie technicznym, że nie można ich wykorzystywać do działalności gospodarczej – nie obciążają ich wyższe stawki podatku od nieruchomości. Wątpliwości budzi kwestia, jak udowodnić taki stan techniczny.

Zakup na raty maszyny – rozliczenie VAT

Czynny podatnik podatku od towarów i usług w październiku 2012 r. kupił maszynę stolarską. W tym samym miesiącu otrzymał fakturę VAT dokumentującą zakup tej maszyny. Płatność za towar rozłożona jest na cztery równe raty, płatne sprzedawcy w okresach miesięcznych, tj. od października 2012 r. do stycznia 2013 r.

Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.

Do końca marca tego roku sprzedaż kawy latte czy cappuccino „na wynos” może korzystać z opodatkowania obniżoną stawką VAT 5%. Sytuacja ta ulegnie zmianie od 1 kwietnia 2013 r.

Opodatkowanie leasingu 2013 - nowości w podatkach dochodowych

Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady opodatkowania umów leasingu podatkiem dochodowym (analogiczne zmiany w CIT i PIT). Zmiany te są korzystne dla podatników. Znoszą kilka uciążliwych utrudnień oraz umożliwiają objęcie umową leasingu nowego przedmiotu – prawa użytkowania wieczystego gruntów.

Podatki i opłaty lokalne w 2013 roku, Rzeszów i Podkarpacie

Większość miast na Podkarpaciu ustaliło na 2013 rok wyższe o ok. 5 % stawki podatku od nieruchomości i od środków transportu.

Podatki i opłaty lokalne w Kielcach w 2013 roku

W odróżnieniu od prawie wszystkich większych miast w Polsce większość podatków i opłat lokalnych w Kielcach pozostaje w 2013 roku bez zmian w porównaniu do stawek z 2012 roku. Jednak od marca znacząco zdrożeją bilety komunikacji miejskiej.

Podatek od nieruchomości i inne podatki i opłaty lokalne w Opolu w 2013 roku

Od stycznia 2013 roku mieszkańcy Opola płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości. Wzrosły opłaty za wodę, ścieki i parkowanie. Nadal nie będzie opłaty od posiadania psów. Podobne wzrosty podatków i opłat miały miejsce w Nysie i Kędzierzynie-Koźlu.

REKLAMA