REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, PIT-12

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odszkodowanie z tytułu utraty pracy a zwolnienie z PIT

W przypadku gdy wypłacone świadczenie wynika z zawartego porozumienia zbiorowego, to nie można przyjąć, że miało ono charakter odszkodowania, korzystającego ze zwolnienia przedmiotowego z PIT. Otrzymanie takiego świadczenia, zdanie sądu, stanowiącego rekompensatę z tytułu utraty źródła zarobkowania i w konsekwencji utraty spodziewanych zysków, celu odszkodowawczego nie realizuje, a zatem jego nieopodatkowanie stanowiłoby dodatkową korzyść dla podatnika.

Kiedy darowizna żywności jest zwolniona z VAT

Zwolnienie z VAT darowizny produktów spożywczych ma zastosowanie pod warunkiem posiadania przez dokonującego darowizny (nieodpłatnej dostawy towarów) dokumentacji potwierdzającej dokonanie dostawy na rzecz organizacji pożytku publicznego. Darowana żywność musi zostać przeznaczona wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez organizację.

Raport końcowy komisji ds. VAT

Sejmowa komisja śledcza do spraw podatku VAT przyjęła raport końcowy ze swych prac. Wskazuje on na rozszczelnienie systemu podatkowego w latach 2007-2015.

Wyższe dochody budżetowe z podatku od gier

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że po nowelizacji ustawy o grach hazardowych z 2016 r. zwiększyła się skuteczność nadzoru Ministra Finansów i organów Krajowej Administracji Skarbowej nad tym rynkiem, zwiększyły się także dochody budżetowe z podatku od gier.

REKLAMA

Limit kosztów finansowania dłużnego

Od początku tego roku istotnej zmianie uległy przepisy dotyczące tzw. cienkiej kapitalizacji. Z jednej strony zmiana jest korzystna dla podatników, gdyż zwiększony został limit kosztów finansowania stanowiących koszty podatkowe, z drugiej strony regulacją zostały objęte także koszty finansowania od podmiotów zewnętrznych – niepowiązanych.

Prawo podatkowe główną barierą rozwojową Polski

Skomplikowane i nieprzewidywalne prawo podatkowe było najczęściej wymieniane jako główna przeszkoda rozwojowa dla polskiej gospodarki przez ekspertów, którzy wzięli udział w panelu nt. barier rozwoju na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Rozliczenia VAT w UE - zmiany od 1 stycznia 2020 r.

Komisja Europejska przyjęła pakiet zmian do Dyrektywy VAT. Nowelizacja ta jest kluczowa zwłaszcza dla podatników dokonujących obrotu towarowego z innymi krajami UE. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że wdroży unijne regulacje do krajowego porządku. Co do zasady zmiana Dyrektywy VAT zostanie wprowadzona, począwszy od 1 stycznia 2020 r.

Raport Komisji Europejskiej w sprawie luki w VAT

Z danych opublikowanych przez Komisję Europejską wynika, że w 2017 roku Malta, Polska i Cypr radziły sobie najlepiej w Unii Europejskiej w walce z luką VAT. W całej UE państwa członkowskie straciły łącznie 137 mld euro dochodów z tytułu tego podatku.

REKLAMA

Nie tylko finanse czyli księgowy w firmie

Zawód księgowego zmienia charakter, w przyszłości będzie to praca analityka, doradcy, osoby optymalizującej funkcjonowanie firmy. Dobry księgowy ma dostęp do większości danych i nierzadko to dostęp lepszy niż szefa firmy. Taki księgowy to skarbnica wiedzy w firmie – mówi Jerzy Koniecki, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, w wywiadzie dla Infor.pl.

Czy można dokonać korekty zgłoszenia SD-Z2

Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (SD-Z2) związane jest z całkowitym zwolnieniem od podatku przewidzianym w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Czy możliwe jest skorygowanie tego zgłoszenia, np. w sytuacji gdy spadkobierca dowiedział się o składniku majątkowym, który wchodzi w skład spadku już po terminie złożenia druku SD-Z2?

Kiedy darowizna od rodziców będzie opodatkowana

Otrzymanie darowizny od najbliższej osoby korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Jednak w przypadku niedopełnienia ustawowych formalności należy liczyć się z zapłatą tego podatku, a w skrajnych przypadkach nałożeniem sankcji na obdarowanego. Kiedy zatem darowizna od rodziców nie może korzystać ze zwolnienia?

Odsetki bankowe - opodatkowanie i ujęcie w KPiR

Posiadanie firmowego rachunku bankowego wiąże się z koniecznością uiszczania opłat za jego obsługę oraz za dodatkowe możliwości, np. korzystanie z wydanej do konta karty płatniczej. Poza kosztami związanymi z posiadaniem rachunku, pojawiają się również przychody, generowane jako odsetki od środków pieniężnych. Jak potraktować podatkowo przychody w postaci odsetek, jak uwzględnić w KPiR?

Podatkowa grupa kapitałowa (PGK) – jeden podatnik, wiele korzyści

Utworzenie podatkowej grupy kapitałowe (PGK) jest skutecznym sposób na legalne zmniejszenie zobowiązań podatkowych oraz ograniczenie obowiązków natury formalnej dla podmiotów wchodzących w skład takiej grupy. Funkcjonowanie w ramach grup wiąże się jednak z dużym ryzykiem, które powoduje, że rozwiązanie to nie zawsze staje się korzystne.

Split payment - opłata za uwolnienie pieniędzy z rachunku VAT

Za uwolnienie pieniędzy zgromadzonych na rachunku VAT trzeba uiścić opłatę skarbową. W świetle obowiązujących przepisów fiskusowi należy się w takiej sytuacji opłata w wysokości 30 zł. Nowe regulacje w zakresie w split payment od 1 listopada 2019 r. mają to zmienić.

Zwolnienia z VAT – kto i kiedy może z nich korzystać?

Każdy przedsiębiorca bez względu na wybraną formę opodatkowania (ryczałt, KPiR, itp.) musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy poza rozliczeniem PIT bądź CIT będzie również musiał rozliczać się z Urzędem Skarbowym z tytułu podatku VAT.

Kontrola celno-skarbowa - wzór upoważnienia

Ministerstwo Finansów zmieniło wzór stałego upoważnienia do wykonywania kontroli celno-skarbowej. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie z dniem 2 września 2019 r. Dotychczas obowiązujący wzór upoważnienia może być stosowane do końca tego roku.

Odszkodowanie za niezastosowanie odwrotnego obciążenia

W przypadku naruszenia prawa podatkowego poprzez niezastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia przez wystawcę faktury (sprzedającego), skutkującego szkodą po stronie kontrahenta, ma on prawo do odszkodowania na gruncie prawa cywilnego.

Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów od 1 stycznia 2020 r.

Faktura do paragonu fiskalnego będzie wystawiana tylko w przypadku, gdy na tym paragonie będzie znajdować się numer identyfikujący nabywcę (NIP). Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Obniżka stawki PIT do 17 proc. od 1 października 2019 r.

Najnowsza nowelizacja ustawy o PIT zakłada obniżenie stawki podatku PIT z 18 do 17 proc. oraz kosztów pracy, przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Nowe rozwiązania mają zacząć obowiązywać od 1 października 2019 r.

Decyzja podatkowa nie jest ostateczna – jak i do kogo można się odwołać

Nieświadomy swoich praw podatnik, który otrzymuje decyzję w postępowaniu podatkowym traktuje ją jak wyrok. A zgodnie z przepisami ma możliwość odwołania się od decyzji krzywdzącej lub niezgodnej z prawem.

Objaśnienia podatkowe MF w sprawie daniny solidarnościowej

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w sprawie daniny solidarnościowej (z datą 28 sierpnia 2019 r.). Zawierają one informacje dotyczące podmiotu i przedmiotu opodatkowania daniną solidarnościową, a także wysokości oraz terminu zapłaty tej daniny.

Fizjoterapeuci nie mogą korzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Fizjoterapeuci nadal nie mogą korzystać z opłacania podatku w formie 20-proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie pozwalają na to obowiązujące przepisy podatkowe, chociaż od kwietnia 2019 r. zawód fizjoterapeuty jest już wolnym zawodem.

Sprzedaż nieruchomości po śmierci małżonka - skutki podatkowe

Zbycie nieruchomości przed upływem 5 lat od jej zakupu obciążone jest obowiązkiem zapłaty 19% podatku. Obecnie obowiązują jednak nowe przepisy ustawy o PIT, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r., pozwalające na korzystniejszy sposób liczenia tego terminu w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytych przez małżonków do majątku wspólnego.

Umowy o współdziałanie od 1 lipca 2020 r. - tylko dla wybranych firm

Od lipca 2020 r. największe firmy będą mogły podpisać z fiskusem umowy o współdziałanie. Ich rozliczenia będą pod ścisłą kontrolą szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W zamian czekają korzyści.

Przychody minus koszty, czyli jest zysk

Zyskiem zamyka się pierwszy rozdział historii firmy. Z moich doświadczeń oraz licznych rozmów z przedsiębiorcami wynika, że pierwszy stabilny zysk pojawia się mniej więcej po dwóch latach działania. Oczywiście zależy to od branży.

Zasady rozliczania umów leasingu podpisanych przed 1 stycznia 2019 r.

W przypadku umów leasingu zawartych przed dniem 1 stycznia 2019 r. podatnik może rozliczać leasing na zasadach obowiązujących do końca 2018 r., chyba że umowa taka została zmieniona lub odnowiona po 31 grudnia 2018 r. Takie stanowisko potwierdza Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej.

I Ogólnopolska Konferencja Przedsiębiorców i Księgowych „Poznajmy się”

Mamy przyjemność zaprosić na I Ogólnopolską Konferencję Przedsiębiorców i Księgowych „Poznajmy się”, która odbędzie się w Warszawie w dniach 1-2 października br. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Infor.

Rejestracja uproszczona w podatku akcyzowym - wzory dokumentów

Ministerstwo Finansów określiło wzory dokumentów dotyczących zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego w zakresie podatku akcyzowego. Chodzi o wzory formularzy AKC-RU/AKC-ZU, AKC-RU/A oraz AKC-PR/U.

Wielokrotne przedłużanie terminu zwrotu VAT

Organy podatkowe podejmują niejednokrotnie, wbrew wyrokom sądów, kolejne postanowienia o wydłużeniu terminu zwrotu VAT. Czynią to w przekonaniu, że w trakcie kontroli podatnika zawsze „coś się na niego znajdzie”. A nawet jeśli nie, to zawsze jest szansa, że podatnik zwrotu nie doczeka.

Dochody budżetu z VAT w 2020 r. zaplanowano na 200 mld zł

Projekt budżetu państwa na 2020 r. nie zakłada deficytu - dochody i wydatki mają wynieść po 429,5 mld zł. Dochody z VAT zostały zaplanowane na 200,2 mld zł, natomiast z CIT - na 41,1 mld zł.

Nowa wersja aplikacji Klient JPK 2.0

Ministerstw Finansów poinformowało o udostępnieniu nowej wersji aplikacji Klient JPK 2.0, która automatycznie wykonuje aktualizację certyfikatu klucza publicznego.

Jak weryfikować za pomocą białej listy VAT

Elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT (tzw. biała lista) ruszy już od 1 września 2019 r. Przedsiębiorca, który będzie chciał sprawdzić status swojego kontrahenta, będzie mógł to zrobić na dwa sposoby. Oba będą dalekie od doskonałości.

Wierzytelności nieściągalne - skutki w PIT, CIT i VAT

Zdarzają się przypadki, że kontrahent nie zapłaci faktury, a wyegzekwowanie od niego tego zobowiązania staje się niemożliwe. Na gruncie ustawy o PIT oraz ustawy o CIT istnieje możliwość zaliczenia takich wierzytelności nieściągalnych do kosztów uzyskania przychodu. Natomiast w podatku VAT możliwe jest skorzystanie z ulgi złe długi.

JPK_VAT za lipiec złożone po terminie bez konsekwencji

Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie będziemy wyciągać konsekwencji, jeśli JPK_VAT za lipiec wpłynie po terminie, jeżeli złożenie pliku nastąpi do 2 września 2019 r.

Zmiany w CIT dotyczące agresywnej optymalizacji podatkowej przyniosą 1,6 mld zł

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w CIT, które mają przeciwdziałać agresywnej optymalizacji podatkowej. Ocenia się, że dadzą finansom publicznym około 1,6 mld zł rocznie.

Raport komisji ds. VAT: nie walczono efektywnie z przestępczością podatkową

W latach 2007-2015 r. nie prowadzono efektywnej walki z przestępczością podatkową - napisano w projekcie raportu sejmowej komisji śledczej ds. VAT. Natomiast w latach 2008-2011 doszło do rozszczelnienia systemu podatkowego, co w istotnym stopniu przyczyniło się do znacznego powiększenia się luki podatkowej.

Sprzedaż obciążonej nieruchomości a koszty

Do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży obciążonej nieruchomości można zaliczyć tylko opłatę notarialną, bowiem pozostałe koszty nie zwiększają jej wartości, a więc nie spełniają przesłanek art. 22 ust. 6d ustawy o PIT.

Spadła liczba kontroli podatkowych

Fiskus przeprowadza coraz mniej kontroli podatkowych. W tym roku liczba kontroli zrealizowanych przez urzędy celno-skarbowe spadła o ponad 22%, natomiast urzędy skarbowe podjęły takich działań o blisko 14% mniej. Krajowa Administracja Skarbowa twierdzi, że przyczyniły się do tego zmiany organizacyjne i legislacyjne.

Odliczenie VAT od inwestycji w obiekty sportowe

Gminy zrealizowała inwestycję, tj. budowę hali sportowej a następnie oddała ją szkole w trwały zarząd. Zdaniem fiskusa, okoliczność ta wystarczyła, aby pozbawić gminę zupełnie prawa do odliczenia podatku VAT.

Ministerstwo Finansów chce, by powstańcy warszawscy nie płacili podatku od nagrody

Resort finansów chce, by powstańcy warszawscy nie płacili podatku od nagrody przyznaj im przez miasto Warszawa - zakłada projekt rozporządzenia w tej sprawie, który opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Obniżki w podatku PIT zrekompensują składki na PPK

Obniżka stawki podatku PIT z 18 do 17 proc. oraz "zerowy PIT" dla młodych czy zwiększenie kosztów uzyskania przychodów zrekompensuje wielu pracownikom składki na Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).

Odliczenie VAT od transakcji z podmiotem nieaktywnym

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że podmiot nieznajdujący się w rejestrze VAT, a więc także podmiot uznany za nieaktywny i wykreślony z tego rejestru, jest dla organów podmiotem nieistniejącym. W związku z tym odliczenie VAT od transakcji z takim podmiotem nie przysługuje.

Ryczałt czy KPiR – co wybrać dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

Pytanie, które stawia sobie wiele osób przed rozpoczęciem własnej jednoosobowej działalności gospodarczej często dotyczy podatków. Aby móc optymalnie nimi zarządzać należy się zastanowić jaką formę opodatkowania wybrać - ryczałt ewidencjonowany czy KPiR?

Kontrole fiskalne w firmie - co warto wiedzieć?

Czynności kontrolne związane z opłacaniem podatków i składaniem deklaracji prowadzą urzędy skarbowe. Kontrole celno-skarbowe i urzędowe sprawdzenie to zadanie urzędu celno-skarbowego. Natomiast audyt i czynności audytowe (z wyjątkiem gospodarowania środkami pochodzącymi z budżetu UE) wykonuje izba administracji skarbowej. Co składa się na kontrole, kto, kiedy i gdzie przeprowadza kontrole fiskalne?

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) – wnioski od 1 listopada 2019 r.

Już od 1 listopada 2019 r. podatnicy VAT będą mogli korzystać z nowej instytucji, tj. wiążącej informacji stawkowej (WIS). Będzie to urzędowe potwierdzenie prawidłowości stosowanej stawki VAT. Opłata za wniosek o wydanie WIS wyniesie 40 zł.

Czy wydatki na karty podarunkowe dla pracowników są kosztem

Wydatki pracodawcy na karty podarunkowe dla pracowników, uprawniające do zakupów w określonych punktach handlowych, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Przepisy podatkowe wyłączają bowiem z kosztów m.in. darowizny poniesione na rzecz osób fizycznych.

Konsekwencje zawyżenia kosztów uzyskania przychodu

Organy podatkowe mają obowiązek kontrolować m.in. czy podatnicy nie zawyżają kosztów uzyskania przychodu, a tym samym, czy celowo nie zmniejszają podstawy opodatkowania. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości podatnik ma prawo do złożenia korekty (deklaracji, zeznania podatkowego), a jeżeli korekta nie zostanie złożona, organ wyda decyzję wymiarową w postępowaniu podatkowym.

Fiskus ani razu nie użył klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania

Okazuje się, że przez trzy lata skarbówka ani razu nie użyła tzw. klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania, czyli nie stwierdziła agresywnej optymalizacji podatkowej. Ministerstwo finansów cieszy się z efektu prewencji.

Numery rachunków rozliczeniowych na białej liście podatników VAT

Jeden wykaz podatników VAT (tzw. biała lista) zostanie udostępniony już od 1 września 2019 r. Oprócz szeregu danych dotyczących podatników VAT, znajdą się w nim również aktualizowane na bieżąco numery rachunków rozliczeniowych. Dokonanie przelewu na rachunek inny niż umieszczony w wykazie będzie wiązało się z sankcjami.

Straty z transakcji kryptowalutowych - problem z rozliczeniem PIT

Rozliczając podatek PIT za 2019 r., trudno będzie potrącić ujemny wynik z transakcji kryptowalutowych sprzed 1 stycznia br. Stratę sprzed 2018 r. będzie można rozliczyć, ale tylko gdy podatnik uzyska w 2019 r. lub w kolejnych czterech latach dochody z praw majątkowych lub z działalności gospodarczej - w zależności od tego, do jakiego źródła były kwalifikowane przychody z transakcji na kryptowalutach.

REKLAMA