Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Praca zdalna - prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika
Aktualizacja: 07.04.2020
W specustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 znalazły się zapisy o możliwości polecenia pracownikowi wykonywania tzw. pracy zdalnej. Eksperci wyjaśniają, na czym polegają nowe zmiany oraz jakie prawa i obowiązki mają pracownik i pracodawca. »
Ustanie stosunku pracy związane z upadłością lub likwidacją miejsca pracy
Aktualizacja: 01.04.2020
Upadłość lub likwidacja firmy oznacza koniec działalności podmiotu zatrudniającego pracowników, czyli pracodawcy. Nie oznacza to jednak automatycznego rozwiązania stosunków pracy podmiotów zatrudnianych, ani braku konieczności rozliczenia się z nimi. Rozwiązanie stosunku pracy musi być zgodne z Kodeksem pracy. Wynika z nich wiele praw i obowiązków pracodawcy, jak i uprawnień pracowników zlikwidowanego pracodawcy. »
Pakiet ułatwień dla firm - zmiany w prawie pracy
Aktualizacja: 07.07.2016
Kilkaset tysięcy firm skorzysta na projekcie wprowadzającym ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, który trafił do konsultacji społecznych - przewiduje resort rozwoju. To element pakietu 100 ułatwień, zapowiadanych przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. »
Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 30.06.2016
Rozpoczął się sezon urlopowy, w związku z tym wszyscy pracownicy niecierpliwie wyczekują dłuższej przerwy w pracy. Należy jednak mieć na uwadze, że pracodawca ma prawo zakłócić ten błogi stan, odwołując pracownika z urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracodawca może to zrobić i co należy się pracownikowi w zamian? »
Od 1 września 2016 r. umowa na piśmie, przed podjęciem pracy
Aktualizacja: 16.05.2016
Obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy wprowadził do kodeksu pracy Sejm, przyjmując rządowy projekt nowelizacji. Zmiana ma wejść w życie 1 września 2016 r. »
Wynagrodzenie w przypadku wadliwie wykonanej pracy
Aktualizacja: 13.04.2016
Co mówią przepisy prawa pracy o zasadach wynagradzania pracownika w przypadku wadliwego wykonania powierzonej mu pracy? Czy pracodawca może obniżyć lub w ogóle nie wypłacić wynagrodzenia? »
Terminowe umowy o pracę od 22 lutego 2016 r.
Aktualizacja: 05.01.2016
Nowe przepisy prawa pracy, które wejdą w życie 22 lutego 2016 r. będą dotyczyć m.in. umów o pracę zawieranych na czas określony. Nowe regulacje w znacznym stopniu zmienią dotychczasową praktykę zatrudniania pracowników na podstawie tych umów. »
Przekazanie obowiązków pracowniczych w czasie wakacyjnych urlopów
Aktualizacja: 04.07.2014
W okresie urlopów wakacyjnych pracodawcy muszą zapewnić normalne funkcjonowanie swoich zakładów. Mogą to zrobić poprzez przekazanie obowiązków pracowniczych innemu pracownikowi. »
Okulary dla pracownika - obowiązki pracodawcy
Aktualizacja: 30.04.2014
Na pracodawcy spoczywa obowiązek refundacji zakupu okularów korekcyjnych dla pracownika, u którego w wyniku badań okulistycznych wykryto wadę wzroku. Dotyczy to jednak tylko pracowników użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. »
Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika
Aktualizacja: 23.04.2014
Nie tylko pracownicy, ale również pracodawcy mają określone obowiązku wynikające ze stosunku pracy. Zakres tych obowiązków regulują odpowiedzenie przepisy Kodeksu pracy. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z zatrudnieniem pracownika? »
Pracodawcy chcą zmian w umowach terminowych
Aktualizacja: 16.04.2014
Pracodawcy przedstawili swoje stanowisko w sprawie umów terminowych. Ich zdaniem maksymalny czas trwania zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony powinien wynosić 48 miesięcy. Chcą także określenia wyjątków od tej zasady dotyczących np. umów wykonywanych w związku z realizacją danego projektu. »
Kiedy następuje wygaśnięcie umowy o pracę
Aktualizacja: 15.04.2014
Przepisy prawa pracy określają procedurę wypowiedzenia umowy o pracę, jak również określają przypadki, w których umowa o pracę podlega wygaśnięciu. W jakich sytuacjach mamy do czynienia z wygaśnięcie umowy o pracę? »
Firmy wprowadzają elastyczny czas pracy
Aktualizacja: 10.04.2014
Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że już ponad 700 firm wprowadziło elastyczny czas pracy. Najczęściej po nowe rozwiązania w zakresie czasu pracy sięgają przedsiębiorcy z Katowic, Rzeszowa, Krakowa i Olsztyna. »
Porozumienie o wydłużeniu okresu rozliczeniowego
Aktualizacja: 04.04.2014
Po zmianach obowiązujących od 23 sierpnia 2013 r. w każdym systemie czasu pracy można stosować okresy rozliczeniowe wydłużone nawet do 12 miesięcy. Jednym z warunków wprowadzenia wydłużonego okresu rozliczeniowego jest zawarcie porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. »
Praca w niedziele i święta na rzecz zagranicznych pracodawców
Aktualizacja: 05.03.2014
Nowelizacja ustawy Kodeks pracy, która weszła w życie 4 marca 2014 r. rozszerzyła katalog przypadków, w których praca w niedzielę i święta jest dozwolona. W te dni dozwolona będzie również praca polegająca na świadczeniu usług odbieranych poza Polską, jeśli dla odbiorcy tych usług niedziela i polskie dni świąteczne są dniami pracy. Chodzi o pracę wykonywaną przy użyciu środków komunikacji elektronicznej lub urządzeń telekomunikacyjnych. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?