REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa pracownika, Umowa na czas określony

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zleceniobiorcy z prawem wstępowania do związków zawodowych

Objęcie prawem tworzenia i wstępowania do związków zawodowych m.in. zleceniobiorców i usługodawców - zakłada nowelizacja ustawy o związkach zawodowych, którą opracowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Czy pracodawca na żądanie pracownicy musi wypłacić jej ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy po powrocie z urlopu macierzyńskiego?

Umowa o pracę na czas określony - cudzoziemców też dotyczy limit 33 miesięcy

W przypadku wykonywania przez cudzoziemca pracy na terenie państwa polskiego zastosowanie mają regulacje polskiego Kodeksu pracy, jeżeli nie zostały skutecznie wyłączone. Dotyczy to również pracy na podstawie umów na czas określony.

Praca kobiet w ciąży i karmiących piersią – zmiana przepisów

19 lipca 2016 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw ustawę z 22. czerwca 2016 r., która wprowadza zmiany w art. 176 Kodeksu pracy (już od 3 sierpnia 2016 r.) i w przepisach dotyczących zatrudnienia i pracy. Będą one dotyczyły wprowadzenia w życie zasady równości szans zatrudnienia oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn.

Zakup okularów dla pracownika

Czy pracodawca ma obowiązek zapewnienia okularów pracownikowi pracującemu przy komputerze? Obowiązek taki powstaje wtedy, gdy badania z zakresu medycyny pracy potwierdzą konieczność stosowania okularów podczas pracy przed monitorem ekranowym.

Okres przechowywania akt pracowniczych będzie skrócony od 2018 roku

Resort rozwoju opublikował projekt założeń projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Projekt zakłada skrócenie obowiązkowego okresu przechowywania dokumentacji kadrowo - płacowej z 50 do 10 lat przy założeniu, że ZUS będzie gromadził informacje wystarczające do ustalenia i przyznania świadczenia z ubezpieczenia społecznego w takim zakresie, aby ubezpieczony miał zagwarantowane bezpieczeństwo otrzymania wybranego świadczenia oraz prawidłowego ustalenia jego wysokości.

Pakiet ułatwień dla firm - zmiany w prawie pracy

Kilkaset tysięcy firm skorzysta na projekcie wprowadzającym ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, który trafił do konsultacji społecznych - przewiduje resort rozwoju. To element pakietu 100 ułatwień, zapowiadanych przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Termin 7 dni na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę jest zbyt krótki

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich 7-dniowy termin na odwołanie do sądu po zwolnieniu z pracy jest za krótki i niezgodny z konstytucją. Adam Bodnar powołuje się na sprawę mężczyzny, który z powodu szoku po stracie pracy nie mógł dotrzymać tego terminu.

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego

Rozpoczął się sezon urlopowy, w związku z tym wszyscy pracownicy niecierpliwie wyczekują dłuższej przerwy w pracy. Należy jednak mieć na uwadze, że pracodawca ma prawo zakłócić ten błogi stan, odwołując pracownika z urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracodawca może to zrobić i co należy się pracownikowi w zamian?

Pracownik może przerwać pracę podczas upałów

Upały negatywnie wpływają na wydajność pracy, zarówno pracowników fizycznych, jak i biurowych. Badania amerykańskiej firmy Captivate Network dowodzą, że podczas upałów aż o 20 proc. spada produktywność, a o 19 proc. zdolność koncentracji wśród pracowników biurowych.

Uprawnienia ojcowskie w prawie pracy

Urlopy tacierzyńskie, rodzicielskie i ojcowskie, możliwość opieki nad dzieckiem czy ochrona czasu pracy - polskie Prawo pracy przewiduje wiele uprawnień dla pracujących ojców. Z okazji obchodzonego 23 czerwca Dnia Ojca powstało zestawienie takich regulacji.

Powierzenie innych obowiązków pracownikowi w okresie wypowiedzenia

Pracownik, który otrzymał lub złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę, bardzo często zostaje zwolniony przez pracodawcę z obowiązku jej świadczenia do czasu rozwiązania umowy o pracę. Ta praktyka, nierzadko wygodna dla przedsiębiorców, którzy chcą odsunąć pracownika od pewnych obowiązków, bywa bardzo kosztowna. Alternatywą jest powierzenie pracownikowi wykonywania innych zadań w okresie wypowiedzenia. Przesłanki stosowania tej instytucji określa art. 42 § 4 Kodeksu Pracy.

Umowa na piśmie, przed podjęciem pracy

Obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy zakłada nowelizacja kodeksu pracy. Senat nie zaproponował do niej poprawek. Zmiana ma wejść w życie 1 września 2016 r.

Jak ponownie zatrudnić byłego pracownika

Kiedy rozważamy ponowne zatrudnienie pracownika interpretacja przepisów dotyczących limitów umów terminowych okazuje się być problematyczna. Jak prawidłowo w świetle nowych regulacji Kodeksu pracy ponownie zatrudnić pracownika?

Praca w niedzielę lub święto

W i niedzielę i święta, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy większość pracowników nie przychodzi do pracy. Jest też i taka grupa osób, dla których niedziela czy święto to zwyczajny dzień pracy, np. kierowca, lekarz czy restaurator. W tej grupie znajdują się też osoby współpracujące z zagranicznymi kontrahentami.

Wymiar urlopu wypoczynkowego dla nowego pracownika

Co do zasady pracownikom przysługuje albo 20 dni, albo 26 dni urlopu wypoczynkowego w trakcie roku. 20 dni urlopu mają pracownicy, których staż pracy wynosi mniej niż 10 lat, a 26 dni ci, którzy mają przynajmniej 10 lat stażu pracy. trzeba wiedzieć, że do stażu pracy, oprócz okresów zatrudnienia na umowie o pracę (także za granicą), zalicza się również i lata nauki.

Więcej czasu na odwołanie od wypowiedzenia

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy Kodeks pracy. Zakłada on wydłużenie do 30 dni terminu umożliwiającego pracownikowi odwołanie się do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę.

Kiedy napoje chłodzące dla pracowników biurowych

Napoje chłodzące przysługują wszystkim pracownikom, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, w tym pracownikom biurowym, gdy na stanowiskach pracy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C. Nie ma natomiast żadnych regulacji, które określają, jaka jest maksymalna dozwolona temperatura w pomieszczeniach pracy. Specjaliści bhp uznają, że temperatura w pomieszczeniach biurowych nie powinna przekraczać 30°C.

Większy wymiar płatnego zwolnienia z pracy dla rodziców z kilkorgiem dzieci

Rodzice, którzy mają kilkoro dzieci, powinni mieć zwiększony wymiar płatnego zwolnienia z pracy w związku z koniecznością opieki nad nimi - uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Obecnie, niezależnie od liczby dzieci, przysługują im rocznie 2 dni (albo16 godzin).

Uzupełnienie umów terminowych o pracę do 21 maja

W przypadku zawarcia umowy terminowej przed 22 lutego 2016 r., konieczne będzie jej uzupełnienie. Pracodawca ma obowiązek do 21 maja 2016 r. uzupełnić umowę poprzez zamieszczenie informacji o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie takiej umowy oraz okolicznościach przekroczenia limitów.

Od 1 września 2016 r. umowa na piśmie, przed podjęciem pracy

Obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy wprowadził do kodeksu pracy Sejm, przyjmując rządowy projekt nowelizacji. Zmiana ma wejść w życie 1 września 2016 r.

Dłuższe terminy na powództwo z zakresu prawa pracy

Do Sejmu trafił projekt zmian w Kodeksie pracy. Nowelizacja zakłada wydłużenie terminów składania przez pracowników powództw z zakresu prawa pracy.

Wielki Piątek i Wigilia z krótszym czasem pracy

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy. Projekt przewiduje skrócenie do 4 godzin czasu pracy w Wielki Piątek oraz w Wigilię. Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Swobodny przepływ pracowników

Sejm opowiedział się za ułatwieniami i pomocą w korzystaniu z prawa do swobodnego przepływu pracowników wewnątrz UE. Zmiany mają zapewnić m.in. wsparcie równego traktowania takich osób i przeciwdziałać ich dyskryminacji.

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Znowelizowane przepisy Kodeksu pracy, które obowiązują od 22 lutego 2016 r., wprowadziły ograniczenia w rodzajach umów o pracę. Obecnie mogą być zawierane trzy umowy o pracę - na okres próbny, na czas określony i na czas nieokreślony. W wyniku zmian zrezygnowano z wyodrębniania wśród rodzajów umów o pracę umowy na czas wykonywania określonej pracy oraz umowy na zastępstwo.

Wynagrodzenie w przypadku wadliwie wykonanej pracy

Co mówią przepisy prawa pracy o zasadach wynagradzania pracownika w przypadku wadliwego wykonania powierzonej mu pracy? Czy pracodawca może obniżyć lub w ogóle nie wypłacić wynagrodzenia?

Ciężkie prace fizyczne nie dla ciężarnych i karmiących piersią

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Kodeks pracy. Zmiana przepisów ma dotyczyć zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu i pracy. Jest ona podyktowana unijnymi przepisami.

Lepsza ochrona pracowników delegowanych

Rząd przyjął projekt ustawy wdrażającej unijną dyrektywę o delegowaniu pracowników. Projekt reguluje zasady zatrudniania pracowników delegowanych do pracy w Polsce i z Polski za granicę. Przewiduje m.in. kary od 1 do 30 tys. zł za naruszenie tych zasad.

Jakie są zasady podpisywania umów o pracę

Od 22 lutego 2016 r. obowiązuje większość przepisów nowelizacji Kodeksu pracy z dnia 25 czerwca 2015 r. Wprowadzone zmiany mają na celu ograniczenie nadużywania umów o pracę na czas określony. Jak wyglądają obecnie zasady dotyczące podpisywania umów o pracę?

22 marca 2016 r. - ostatni dzień na zmianę informacji o warunkach zatrudnienia

Dokładnie miesiąc temu zmieniły się zasady zatrudniania na podstawie umów terminowych, a dziś, czyli dokładnie miesiąc później, mija ostateczny termin na zmianę informacji o warunkach zatrudnienia pracowników, których zatrudniliśmy na czas określony, jeśli w informacji takiej bezpośrednio odwołaliśmy się do Kodeksu pracy.

Zatrudniasz na etat - możesz liczyć na zamówienia publiczne

Pracodawcy, którzy zatrudniają na umowy o pracę i szanują prawa pracowników mogą być już w obecnym stanie prawnym preferowaniu przy udzielaniu zamówień publicznych. "Prospołeczna" nowelizacja ustawy a o zamówieniach publicznych mogła pomóc Poczcie Polskiej wygrać przetarg na dostawę przesyłek sądowych - mówi mec. Magdalena Maksimiuk z Kancelarii Czublun Trębicki.

Umowy zlecenia – kontrole PIP

W całym 2016 roku Państwowa Inspekcja Pracy zamierza przeprowadzić łącznie 80 tys. kontroli. PIP będzie kontrolował szczególnie umowy zlecenia. Kontrolerzy mają sprawdzać umowy zlecenia pod kątem tego, czy nie są one zawierane w warunkach właściwych dla stosunku pracy. Na co jeszcze będą zwracać uwagę inspektorzy PIP?

Coraz więcej pracowników tymczasowych

Rośnie liczba pracowników tymczasowych. W trzecim kwartale 2015 roku ich liczba wyniosła ponad 360 tys. Poszukiwani są przede wszystkim pracownicy produkcyjni, coraz więcej firm decyduje się jednak na zatrudnienie tymczasowych pracowników na wysokich, wyspecjalizowanych stanowiskach.

Posiłki profilaktyczne tylko do końca marca

Tylko do końca marca pracodawca musi zapewniać posiłki profilaktyczne pracownikom, którzy wykonują prace związane z wysiłkiem fizycznym na otwartej przestrzeni w okresie zimowym. Za okres zimowy uważa się bowiem tylko czas od 1 listopada do 31 marca.

Do kiedy aktualizacja informacji o warunkach zatrudnienia

22 lutego 2016 r. zmieniły się zasady rozwiązywania umów o pracę zawartych na czas określony. W związku z tym pracodawcy zatrudniający pracowników na podstawie umów na czas określony zawartych przed zmianą przepisów powinni zaktualizować informacje o warunkach zatrudniania tych pracowników.

Uprawnienia pracujących kobiet

Poszanowanie prywatności, zakaz dyskryminacji, urlopy, dodatkowe przerwy w pracy i dni wolne - polskie prawo pracy przewiduje wiele uprawnień dla pracujących kobiet. Ekspertki przygotowały zestawienie takich regulacji z okazji Dnia Kobiet.

Zmiany w Kodeksie pracy korzystne dla zatrudnionych na czas określony

Zmiany w Kodeksie pracy, które weszły w życie 22 lutego 2016 r. mają przede wszystkim zmniejszyć liczbę umów o pracę na czas określony, które dotąd miały krótsze terminy wypowiedzeń. Teraz okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony zostały zrównane z okresami wypowiedzeń umów o pracę na czas nieokreślony.

Pisemne potwierdzenie warunków umowy o pracę – zmiany w Kodeksie pracy

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy, który zakłada, że umowa o pracę będzie miała formę pisemną, a jeśli nie została tak zawarta pracownik przed podjęciem pracy musi otrzymać na piśmie potwierdzenie jej warunków.

Jak wystawić skierowanie na badania lekarskie dla pracownika pracującego przy komputerze

Chcę wystawić, zgodnie z nowym wzorem, skierowanie na badania lekarskie dla pracownika pracującego przy komputerze przez 8 godzin na dobę. Jakim czynnikiem jest praca z monitorami ekranowymi – innym, w tym niebezpiecznym, czy czynnikiem fizycznym?

Nowe zasady zawierania umowy na okres próbny w 2016 roku

Od 22 lutego 2016 r. zmieniły się zasady zawierania umowy o pracę na okres próbny. Nowe przepisy dopuszczają ponowne zatrudnienie tego samego pracownika na okres próbny. Jest to możliwe, gdy kolejna umowa będzie dotyczyła pracy innego rodzaju niż poprzednia.

Plan urlopów - kiedy nie trzeba go sporządzać, czy zawsze jest wiążący

Zgodnie z art. 163 § 1 kodeksu pracy urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy – jest to rozwiązanie zalecane, ale nie obligatoryjne. Pracodawca może odstąpić od ustalania planu urlopów - gdy zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę, jak również wtedy, gdy u danego pracodawcy taka organizacja nie funkcjonuje.

Inspekcja pracy sprawdza przestrzeganie praw pracowników w Sejmie

Inspektorzy pracy rozpoczęli 23 lutego 2016 r. kontrolę przestrzegania prawa pracy w Sejmie - poinformowała Maria Kacprzak-Rawa - rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie. Zbadają, czy przestrzegane są prawa pracowników obsługujących przedłużające się do nocy posiedzenia.

Od 22 lutego 2016 r. rewolucyjne zmiany w umowach terminowych

Od 22 lutego obowiązują zmiany w Kodeksie pracy dotyczące terminowych umów o pracę. Maksymalny okres, na jaki będzie można je zawierać z pracownikiem to 33 miesiące, plus do 3 miesięcy okresu próbnego.

Umowy terminowe od 22 lutego 2016 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy, która zaczyna obowiązywać od 22 lutego 2016 roku, wprowadza daleko idące zmiany w zakresie umów terminowych. Nowe przepisy wprowadzają limit ilościowy – pracodawca będzie mógł zawrzeć jedną umowę na okres próbny oraz trzy umowy na czas określony, ponadto będzie obowiązywał także limit terminowy, czyli zawarte umowy nie będą mogły przekroczyć łącznie 33 miesięcy.

Ochrona pracowników delegowanych - problemy

Trwają prace nad ustawą o delegowaniu pracowników. Z założenia nowe prawo ma lepiej chronić pracowników delegowanych do pracy za granicą, ale zarówno dyrektywa, jak i przedstawiony przez resort pracy projekt budzą wątpliwości pracodawców.

2/3 pracowników w Polsce ma wynagrodzenie niższe od przeciętnego

Profesor Ewa Leś z Instytutu Polityki Społecznej UW ocenia "Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" przygotowany przez ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Jej zdaniem pozytywne elementy Planu to położenie nacisku na zrównoważony rozwój społeczny i regionalny Polski, właściwa diagnoza pułapki średniego dochodu i zamiar podniesienia bezpieczeństwa pracowników poprzez m.in. ograniczenie umów terminowych. Natomiast błędem Planu jest brak dostrzeżenia problemów i znaczenia polskiej spółdzielczości.

Nowe zasady zawierania umów terminowych o pracę

Od 22 lutego 2016 r. wchodzą w życie nowe zasady zawierania umów terminowych o pracę - możliwość przedłużania ich została ograniczona do 33 miesięcy. Ogłoszona pół roku temu nowelizacja Kodeksu pracy zmieniła też długość okresu wypowiedzenia dla umów na czas określony – ujednoliciła je z umowami stałymi.

Zmiany w zakresie umów o pracę od 22 lutego 2016 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy, która wchodzi w życie 22 lutego 2016 roku, wprowadza istotne zmiany w zakresie zawierania umów o pracę. Jakie dokładnie zmiany wprowadzają nowe regulacje?

Zmiany w Kodeksie pracy od 22 lutego 2016 r. – jak stosować przepisy przejściowe?

W związku z wejściem w życie zmian w Kodeksie pracy od 22 lutego 2016 r. pracodawców i pracowników będą obowiązywać nowe zasady dotyczące zawierania i rozwiązywania umów o pracę. Bez znajomości przepisów przejściowych ciężko będzie prawidłowo wdrożyć nowe regulacje. Co stanie się z umowami o pracę zawartymi do 22 lutego i jakie przepisy należy do nich stosować?

Wypowiedzenia umów o pracę - zmiany 2016

W dniu 22 lutego 2016 roku wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy przynosząca zmiany w okresach wypowiedzenia umów o pracę. Okresy te nie będą jak dotąd uzależnione od rodzaju umowy, ale od czasu trwania danej umowy. Zatem okresy wypowiedzenia będą takie same dla umów na czas określony i nieokreślony: dwa tygodnie, miesiąc lub trzy miesiące w zależności od długości stażu pracy u danego pracodawcy. Podwyższone zostały ponadto kwoty odszkodowań za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę.

REKLAMA