REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, Amortyzacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy przychody z najmu mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym

Oświadczenie o płaceniu ryczałtu przez jednego z małżonków trzeba ponawiać

Od jakiej kwoty przychodów małżonek opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będzie opłacać ryczałt od najmu w wysokości 20%, w sytuacji gdy współmałżonek opłaca podatek dochodowy od połowy przychodów z tego samego najmu na zasadach ogólnych?

Jaka stawka ryczałtu przy wykonywaniu instalacji wodnych, kanalizacyjnych, cieplnych i gazowych

Chciałbym w 2010 zacząć działalność polegającą na wykonywaniu instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych. Czy mogę opodatkować tą działalność ryczałtem. Jeżeli tak, to jaką stawką będzie opodatkowany mój przychód.

Kiedy można opodatkować ryczałtem usługi transportowe

Świadczę usługi przewozu towarów samochodem powyżej dwóch ton powierzonym mi przez mojego jedynego zleceniodawcę. Czy można uznać, że moja działalność jest działalnością gospodarczą? Czy mogę więc płacić ryczałt i wg jakiej stawki ?

Wznowienie działalności a prawo do ryczałtu

Prowadziłem działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w latach 2006-2007. W roku 2007 przekroczyłem kwotę uprawniającą do rozliczania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Działalność zamknąłem w 2007 r.. Do chwili obecnej wnioskodawca nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.Obecnie zamierzam znów zarejestrować działalność i świadczyć usługi przygotowania i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU 55,52.1).Czy zakładając w 2009 r. działalność gospodarczą będę mógł rozliczać się w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

Kto może płacić ryczałt raz na kwartał

Jeżeli jesteś ryczałtowcem i nie masz zbyt dużych przychodów możesz ułatwić sobie życie i płacić ryczałt raz na kwartał zamiast raz w miesiącu.

Pisemna umowa najmu pozwala uniknąć ewidencji

Zasady opłacania ryczałtu w wypadku najmu mogą być o wiele prostsze niż ma to miejsce w wypadku opodatkowania w ten sam sposób pozarolniczej działalności gospodarczej. Warto w tym celu zadbać chociażby odpowiednio wcześnie o sporządzenie pisemnej umowy.

Rozliczenie roczne ryczałtowca

Podatnicy korzystający z opodatkowania na zasadzie ryczałtu są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika zeznanie PIT-28 o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Mają na to czas do dnia 31 stycznia następnego roku.

Jaką dokumentację musi prowadzić ryczałtowiec

Planuję rozpocząć działalność gospodarczą. Zastanawiam się nad wyborem ryczałtu ewidencjonowanego jako formy opodatkowania dochodów mojej firmy. Jaką ewidencję i dokumentację musi prowadzić ryczałtowiec?

Stawki ryczałtu

Stawki ryczałtu są różne, zależą od rodzaju działalności i są wymienione w art. 12 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Kto może płacić ryczałt - limity obrotów przedsiębiorców

Korzystać z tej formy opodatkowania mogą tylko osoby fizyczne uzyskujące przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie lub w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.Jednak podmioty te (oprócz warunku prowadzenia określonych rodzajów działalności) muszą też spełnić wymóg określonych obrotów.

Jaka stawka ryczałtu przy różnie opodatkowanych usługach

Planuję podjąć działalność gastronomiczną. Sama gastronomia i sprzedaż alkoholi do 1,5% jest opodatkowana stawką 3%, a przy sprzedaży mocniejszych trunków stawka ryczałtu rośnie do 8,5%. Co w sytuacji, gdy będę sprzedawał również alkohol powyżej 1,5%.?

Świadczenie jakich usług wyłącza możliwość płacenia ryczałtu

Nawet sporadyczne uzyskiwanie przychodów z niżej wymienionych usług w roku podatkowym nie pozwala świadczącym je przedsiębiorcom korzystać z dobrodziejstw opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jacy przedsiębiorcy nie mogą płacić ryczałtu ewidencjonowanego

Jest kilka kategorii przedsiębiorców, które nie mogą opodatkować swojej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Czy kartowicz może płacić ryczałt od najmu

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową. Chciałbym wynająć prywatny lokal. Czy mogę opodatkować przychody z najmu ryczałtem?

Jakie przychody są opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym

Ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych można opodatkować przychody z niektórych rodzajów działalności gospodarczej, a także z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych podobnych umów.

Wolne zawody opodatkowane ryczałtem

Jestem lekarzem, prowadzę prywatny gabinet i chciałbym wybrać ryczałt ewidencjonowany. Czy jest to możliwe?

Prawidłowa likwidacja zestawu komputerowego bez drukarki

Jesteśmy jednostką państwową. Komisja powołana do oceny przydatności składników majątkowych zaliczyła pewien zestaw komputerowy do likwidacji, ale z wyłączeniem drukarki, która należała do tego zestawu. Problem w tym, że cały zestaw był wprowadzony na konto 011 w jednej wartości. Na podstawie jakiego dokumentu dokonać likwidacji? Jaką wartość należy zdjąć z konta 011, skoro drukarka będzie wykorzystywana dalej? Czy drukarka ma zostać na koncie 011, czy może należy ją przenieść na konto 013 albo na ilościówkę? Nadmieniam, że sprzęt ten jest w 100% umorzony.

Opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Oprócz tzw. zasad ogólnych osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umów najmu lub dzierżawy, które nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - mogą wybrać jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ujęcie i wycena początkowa wartości niematerialnych i prawnych

W ostatnich latach w strukturze aktywów jednostek gospodarczych coraz bardziej znaczące miejsce zajmują wartości niematerialne i prawne. W rozumieniu ustawy o rachunkowości do tych składników aktywów należy zaliczyć nabyte prawa majątkowe, wartość firmy oraz koszty zakończonych prac rozwojowych. Często jednak pojawia się problem, które wydatki można aktywować jako składnik wartości niematerialnych i prawnych.

Jak ujmować w księgach rachunkowych ulepszenie środka trwałego

Czy dokonując modernizacji środka trwałego, należy przeksięgować go na konto „Środki trwałe w budowie” (wartość przeksięgowania: wartość początkowa - dotychczasowe umorzenie), czy też na koncie „Środki trwałe w budowie” księguje się tylko wartości poniesionych nakładów na modernizację, a na jej zakończenie przenosi się ją na konto „Środki trwałe”, zwiększając tym samym wartość istniejącego już środka, który podlegał modernizacji?

Jak ustalać odpisy amortyzacyjne od ulepszonych środków trwałych

Od kiedy i od jakiej wartości należy dokonywać odpisów umorzeniowych od ulepszonych środków trwałych amortyzowanych metodą liniową i degresywną?

Jak ustalić wartość początkową oraz limit odpisów amortyzacyjnych samochodu osobowego

Spółka sprowadziła z zagranicy (UE) samochód, który w Polsce został zarejestrowany jako samochód osobowy. Jak ustalić jego wartość początkową oraz według jakiego kursu obliczyć limit 20 000 euro ograniczający zaliczenie amortyzacji samochodu do kosztów uzyskania przychodu?

Ulepszenie środków trwałych i ich amortyzacja

Według ustawy o rachunkowości ulepszenie polega na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji środka trwałego. W myśl MSR nr 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” ulepszenie środków trwałych stanowi nakłady ponoszone na nie w terminie późniejszym, tj. po oddaniu do użytku.

Skutki różnic pomiędzy amortyzacją bilansową i podatkową

Przepisy regulujące amortyzację środków trwałych stanowią znaczną część ustawy o podatku dochodowym. Są one dość rygorystyczne i częściowo różnią się od postanowień uor.

Różnice między amortyzacją bilansową i podatkową

Różnice między prawem bilansowym i podatkowym dotyczą w szczególności: wartości początkowej majątku podlegającego amortyzacji, momentu rozpoczęcia amortyzacji, metody amortyzacji, zakresu składników majątku podlegających amortyzacji.

Amortyzacja podatkowa

Swoboda wyboru metod amortyzacji oraz stawek amortyzacyjnych, dopuszczalna przez prawo bilansowe, w praktyce ograniczona jest przez system podatkowy. Przepisy podatkowe wyznaczają obligatoryjne metody amortyzacji oraz narzucają wysokość stawek amortyzacyjnych, ograniczając tym samym okres i intensywność amortyzowania obiektów majątku trwałego.

Ryczałtowcy też mogą zadysponować 1% podatku - PIT 2009

Ryczałtowcy mogą już od kilku lat przekazać 1 % podatku na rzecz jednej wybranej organizacji pożytku publicznego.

Ryczałtowcy też mogą zadysponować 1% podatku

Ryczałtowcy mogą już od kilku lat przekazać 1 % podatku na rzecz jednej wybranej organizacji pożytku publicznego.

Czy prawo wieczystego użytkowania jest środkiem trwałym

Czy prawo wieczystego użytkowania gruntu, otrzymane na podstawie decyzji gminy, stanowi składnik aktywów trwałych i podlega amortyzacji? Jeśli tak, to jak prawidłowo zaksięgować koszty związane z jego amortyzacją oraz jaki przyjąć okres i jaką stawkę amortyzacji?

Odpisy aktualizujące zwiększające wartość środków trwałych - dozwolone tylko w MSR nr 16

Często okazuje się, że wartość bilansowa posiadanych, regularnie amortyzowanych środków trwałych jest dużo niższa niż ich aktualna wartość rynkowa. Dlatego szczególnie przy wycenie bilansowej spółki zastanawiają się, czy mogą dokonać aktualizacji wyceny tych środków, korzystając z przepisów art. 10 ust. 3.

Jak ustalić wartość firmy i jak ją amortyzować

Spółka nabyła w drodze kupna zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Jak ustalić wartość firmy? Czy podlega ona amortyzacji i na jakich zasadach?

Środek trwały używany sezonowo - amortyzacja bilansowa

Środek trwały używany sezonowo - amortyzacja bilansowa. Jesteśmy spółką z o.o., która w maju 2007 r. zakupiła nowy środek trwały. Jednakże z uwagi na specyfikę działalności będziemy go wykorzystywać wyłącznie w okresie letnim. Jak należy dokonywać jego amortyzacji bilansowej?

Prawidłowa amortyzacja kupionego znaku towarowego

Jesteśmy spółką, która od początku roku wchodzi w skład grupy międzynarodowej i w związku z tym raportuje zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej. Obecnie trwają rozmowy na temat zakupu przez naszą spółkę znaku towarowego. Jak należy zakwalifikować kupiony znak? Czy należy go amortyzować?

Jakie są zasady sporządzania planu amortyzacji?

Plan amortyzacji. Jednostki dokonujące odpisów amortyzacyjnych powinny sporządzić plan amortyzacji. Nie istnieje jednolity wzorzec planu amortyzacyjnego. Jednostka ma w tej kwestii pełną swobodę.

REKLAMA