REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka z o.o., Spadkobiercy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe zasady dziedziczenia długów spadkowych

Za blisko pół roku wejdą w życie nowe zasady dziedziczenia długów: tylko do wysokości odziedziczonego majątku, a nie - jak do tej pory - w całości. Bronisław Komorowski podpisał 1 kwietnia br. nowelizację prawa cywilnego, która wprowadza te przepisy.

IFK poleca: Kapitał zapasowy obowiązkowy w sp. z o.o.

Projekt nowelizacji ustawy Kodeks spółek handlowych przewiduje, że prowadzenie działalności w formie sp. z o.o. będzie łatwiejsze. Uelastyczniona zostanie jej struktura majątkowa, a wierzyciele tych spółek mają być lepiej chronieni. Spółki z o.o., które osiągają zysk będą zobowiązane tworzyć kapitał zapasowy na pokrycie przyszłych strat.

IFK poleca: Sp. z o.o. bez minimalnego kapitału

Kapitał zakładowy spółki z o.o. stanie się nieobowiązkowy. Zarządy tych spółek przed wypłatą świadczeń dla wspólników będą przeprowadzać tzw. test wypłacalności. Takie m.in. zmiany przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych i niektórych innych ustaw.

Powstanie centralna baza rachunków (CBR)

Wspólna propozycja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Finansów oraz Prokuratury Generalnej zakłada przygotowanie projektu ustawy o centralnej bazie rachunków (CBR). Centralna baza rachunków ma przede wszystkim ułatwić dostęp służb państwa do kont m.in. osób parających się tzw. przestępczością "białych kołnierzyków" oraz ułatwić sytuację spadkobierców.

REKLAMA

Rejestracja spółek jawnych i komandytowych przez internet

Nowelizacja ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw zakłada możliwość załatwiania spraw dotyczących spółek jawnych, komandytowych i z ograniczoną odpowiedzialnością za pośrednictwem internetu. Większość nowych regulacji weszła w życie 15 stycznia 2015 r.

Łatwiejszy dostęp do rachunków bankowych spadkodawców

Ułatwienie spadkobiercom dostępu do rachunków bankowych osób zmarłych - taki jest cel projektu nowelizacji Prawa bankowego, ustawy o SKOK i ustawy o ewidencji ludności, który przygotowali senatorowie PO.

Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową - skutki podatkowe

W przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową, w sytuacji podejmowania w poprzednich latach uchwał o podziale zysku i przeznaczenia na kapitał zapasowy/rezerwowy lub inny fundusz w spółce przekształcanej nie mamy do czynienia z zyskiem niepodzielonym, co skutkuje brakiem konsekwencji podatkowych.

Wynagrodzenie prezesa spółki przyznane uchwałą wspólników a składki ZUS

Spółka nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu z tytułu pełnienia funkcji na podstawie powołania uchwałą wspólników spółki z o.o., przyznanego uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników.

REKLAMA

Zwołanie zgromadzenia wspólników przez podmiot nieuprawniony

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z treścią art. 235 § 1 kodeksu spółek handlowych (dalej "KSH"), to zarząd spółki jest organem uprawnionym do zwoływania zarówno zwyczajnych, jak i nadzwyczajnych zgromadzeń wspólników. Inne podmioty wymienione w kodeksie mają w tym zakresie funkcję w pewnym sensie pomocniczą.

Jak zarejestrować spółkę od 1 grudnia 2014 r. – KRS, US, ZUS

Od 1 grudnia 2014 r. wchodzą w życie istotne zmiany w zakresie rejestrowania spółek w KRS, a także w urzędach skarbowych i ZUS.

Wykonanie zapisu testamentowego a obowiązek złożenia formularza SD-Z2

Zdaniem organów podatkowych dla zastosowania zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli wykonanie zapisu zostało dokonane przez zawarcie umowy przenoszącej własność nieruchomości w formie aktu notarialnego, nie jest wymagane złożenie formularza SD-Z2 do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Działalność gospodarcza w formie jednoosobowej spółki z o.o.

Z powodu pokrywania się w pewnej części trybu zakładania jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z przewidzianym przy zakładaniu tego rodzaju spółki przez większą ilość wspólników, jest on bardziej skomplikowany od przewidzianego w przypadku powstawania przedsiębiorcy indywidualnego. Ponadto wiąże się z większymi kosztami. Finalnie jednak może niejednokrotnie okazać się dla przedsiębiorcy zdecydowanie bardziej opłacalnym.

Składki na ubezpieczenia społeczne wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodny z konstytucją kwestionowany przepis ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w odniesieniu do wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Składki ZUS wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. - wyrok TK

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego zróżnicowanie statusu ubezpieczeniowego wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnika „typowej” spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest zgodne z zasadami konstytucyjnymi.

Odliczenie VAT w przypadku przekazania środków trwałych w zamian za udziały

Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych przez spółkę z o.o. na sprzęt (środki trwałe), zgodnie z aktem notarialnym?

Możliwość tworzenia udziałów beznominałowych w spółce z o.o.

Projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, nad którym trwają konsultacje, zakłada możliwość tworzenia w spółce z o.o. udziałów beznominałowych, jako alternatywy dla modelu opartego na kapitale zakładowym. Ta tradycyjna instytucja uzyska charakter fakultatywny, przy jednoczesnej redukcji minimum kapitału do wysokości 1 zł.

Roszczenia reprywatyzacyjne - nowe perspektywy po wyroku NSA

Naczelny Sąd Administracyjny, po skardze kasacyjnej wniesionej przez M. Szulikowski i Partnerzy Kancelarię Prawną, wydał precedensowy wyrok z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie dotyczącej postępowania przed Ministrem Gospodarki o stwierdzenie nieważności orzeczenia z 1949 r. o przejęciu na własność Państwa jednego z warszawskich, funkcjonujących przed II wojną światową renomowanych przedsiębiorstw.

Odpowiedzialność za długi spadkowe – zmiany od 2015 roku

12 sierpnia 2014 r. rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu cywilnego w zakresie odpowiedzialności za długi zmarłego (spadkodawcy). Wprowadzona ma zostać zasada odpowiedzialności za długi spadkowe z tzw. dobrodziejstwem inwentarza (tj. do wysokości wartości aktywów), w miejsce obowiązującej obecnie zasady odpowiedzialności nieograniczonej. Zasady te mają również decydujące znaczenie przy odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spadkodawcy.

Po co przekształcenie? Czyli o sprzedaży działalności i zapewnieniu sukcesji firmy rodzinnej

Wielu przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą bardzo często w rozmowie o tym, czy nie przekształcić się w spółkę pyta mnie „a po co?”. Faktycznie, pytanie to z punktu widzenia przedsiębiorcy zdaje się być bardzo istotne, o ile nie najistotniejsze.

Nowe regulacje Kodeksu spółek handlowych – czy ochronią wierzycieli?

Zabezpieczenie interesu wierzycieli poprzez wzmocnienie ich ochrony stało się najważniejszym argumentem przesądzającym o wprowadzeniu zmian do obecnie obowiązującego Kodeksu spółek handlowych. Projektowana nowelizacja od samego początku wzbudzała wzmożoną krytykę zarówno ze strony środowiska sędziowskiego, prawniczego, jak i samych przedsiębiorców, którzy wskazywali sceptycyzm co do rzeczywistej ochrony potencjalnych kontrahentów.

Moment zapłaty podatku przy płatności rozłożonej na raty

W wyroku z dnia 12 lutego 2014 r. (sygn. akt I SA/Kr 2187/13) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził, że brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przesądza, że przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży udziałów.

Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. a PCC

Wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Nieopodatkowane pcc jest natomiast wniesienie przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje.

Spadkobierca może odliczyć straty spadkodawcy

Spadkobierca dziedziczący firmę i kontynuujący jej działalność ma prawo do odliczenia od dochodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej strat z lat ubiegłych wykazanych w zeznaniach podatkowych spadkodawcy.

Jednoosobowy zarząd a reprezentacja w spółce z o.o.

W praktyce dość często powstają wątpliwości co do reprezentacji spółki, w sytuacji kiedy powołany jest tylko jeden członek zarządu, a w postanowieniu dotyczącym sposobu reprezentacji zapisana jest konieczność współdziałania dwóch osób. Czy w związku z tym istnieje konieczność uzupełniania składu zarządu lub powoływania prokurenta, które wymagają rejestracji w KRS oraz generują dodatkowe koszty?

Ułatwienia w zakładaniu i prowadzenie działalności w formie spółek

Testy wypłacalności oraz udziały beznominałowe w spółkach z o.o., jak również możliwość zakładania spółek jawnych i komandytowych przez Internet – takie rozwiązania zawiera przyjęty przez rząd projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych.

Kto może zaskarżyć uchwałę zgromadzenia wspólników w spółce z o.o.

Wspólnicy spółki z o.o. uprawnieni są do podejmowania uchwał dotyczących jej działalności. Stanowią one wyraz woli wspólników i mają najbardziej doniosły charakter w stosunku do czynności pozostałych organów spółki. Uchwała sprzeczna z prawami nadrzędnymi bądź podjęta z naruszeniem procedury może być zaskarżona do sądu w celu jej uchylenia bądź stwierdzenia nieważności. Kto zatem może zaskarżyć uchwałę wspólników?

Wypłata dywidendy rzeczowej w spółce z o.o.

Zysk spółki wynikający ze sprawozdania finansowego może zostać przeznaczony na wypłatę dywidendy dla uprawnionych wspólników spółki z o.o. Oprócz formy pieniężnej dywidenda może być wypłacana w formie rzeczowej. Jakie skutki wywołuje wypłacenie dywidendy w formie rzeczowej?

Działalność rolnicza - indywidualnie, czy w spółce

Większość przedsiębiorców przed założeniem działalności gospodarczej rozważa zalety i wady przewidzianych przez prawo polskie form prawnych, w ramach których taka działalność może być prowadzona. W polskiej rzeczywistości możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy form prowadzenia działalności gospodarczej tzn. osoby fizyczne, osoby cywilne oraz spółki prawa handlowego.

Zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Zgodnie z art. 255 Kodeksu spółek handlowych (dalej jako „k.s.h.”) zmiana umowy spółki z o.o. wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru. Zmiany w umowie przeprowadzane są wskutek uchwały wspólników, które powinny być umieszczone w protokole sporządzonym przez notariusza. Uchwały zapadają zazwyczaj większością 2/3 głosów, jednak umowa spółki może przewidywać surowszą większość.

Kapitał spółek - nowe rozwiązania przyjęte przez rząd

Rada Ministrów przyjęła 20 maja założenia projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.

Zatrudnienie jedynego wspólnika spółki z o.o. na podstawie umowy o pracę

Jedną z najczęściej podważanych przez Inspektorów Kontroli ZUS kwestii jest zatrudnianie przez spółkę z o.o. jej jedynego wspólnika na podstawie umowy o pracę. W znacznej części przypadków uwagi Inspektorów są uzasadnione merytorycznie, z uwagi na fakt, iż stosunek pomiędzy spółką, a pracującym w niej wspólnikiem nie spełnia cech charakterystycznych dla stosunku pracy. Nie jest to jednak regułą. Istnieją bowiem sytuacje, w których jedyny udziałowiec może wykonywać pracę na rzecz swojej spółki w ramach stosunku pracy.

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej

Obowiązujące przepisy przewidują możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w różnych formach prawnych. Wybór właściwej formy działalności dla naszego biznesu przynosi wiele skutków – determinuje sposób rozliczania podatków, prowadzenia księgowości, określa możliwości i ograniczenia firmy, ustala sposób kierowania przedsiębiorstwem.

Odpowiedzialność wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Sama nazwa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wskazuje na ograniczoną odpowiedzialność majątkową wspólników spółki. Warto przybliżyć więc jak owa odpowiedzialność wygląda i w jakim dokładnie zakresie wspólnicy odpowiadają za długi swojej spółki.

Dywidenda rzeczowa bez CIT dla spółki wypłacającej

W sytuacji, kiedy podjęta zostanie uchwała o wypłacie dywidendy w formie rzeczowej (niepieniężnej), wypłacająca spółka nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.

Zmiany w składzie osobowym wspólników spółki

Sąd rejestrowy w postępowaniu o wpis w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego danych wspólników spółki z o.o., posiadających samodzielnie lub łącznie z innymi co najmniej 10% kapitału zakładowego, może żądać przedstawienia umowy, na podstawie której nastąpiło przeniesienie w tej spółce udziałów lub ich części.

Wpłaty na certyfikaty inwestycyjne nie podlegają PIT

Wpłaty dokonywane na certyfikaty inwestycyjne papierami wartościowymi lub udziałami w spółkach z o.o. nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), gdyż uzyskanie z tytułu tych wpłat certyfikatów inwestycyjnych nie stanowi przychodu podatkowego.

Reprezentacja spółki z o.o. przez prokurenta

Jakie zasady obowiązują w zakresie reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Czy przepisy pozwalają na ograniczenie możliwości reprezentacji spółki z o.o. przez prokurenta?

Sprawozdanie finansowe w trakcie likwidacji spółki

Przygotowywanie sprawozdania finansowego spółki z o.o. w likwidacji wiąże się z zastosowaniem nieco odmiennych zasad niż w przypadku sprawozdań spółki, która kontynuuje działalność. Różnice dotyczą m.in. metody wyceny aktywów i pasywów, prezentacji kapitałów, polityki dotyczącej rezerw.

Ulga podatkowa przy opiece nad spadkodawcą

Na posiedzeniu 22 listopada 2013 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która przywraca ulgę podatkową dla osób z III grupy podatkowej, które do 31 grudnia 2006 r. sprawowały opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej przed organem gminy, a po tym dniu odziedziczyły po takiej osobie dom lub mieszkanie.

Ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu spółki z o.o.

Rząd planuje zmiany w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. Jakie to zmiany i czy dzięki temu zakładanie i prowadzenie spółki z o.o. będzie łatwiejsze?

Przebaczenie w prawie spadkowym – niegodność dziedziczenia i wydziedziczenie

Instytucja przebaczenia w prawie spadkowym, określona w art. 930 i art. 1010 Kodeksu cywilnego, odnosi się do niegodności dziedziczenia (o którym mowa w art. 928 Kodeksu cywilnego) oraz wydziedziczenia (o którym mowa w art. 1008 Kodeksu cywilnego). Zatem ma ona zastosowanie do wszystkich sytuacji, w których ustawa uznaje, iż względy natury moralnej lub etycznej przemawiają za pozbawieniem korzyści ze spadku pewnych spadkobierców.

Minimalny kapitał zakładowy w spółkach z o.o. w 2014 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje duże zmiany w zakresie funkcjonowania spółek z o.o. Najważniejsza zakłada zmniejszenie obowiązkowego minimalnego kapitału zakładowego do symbolicznej złotówki (obecnie minimalny kapitał zakładowy w spółkach z o.o. wynosi 5 tys. zł). Zmiany miałyby wejść w życie w 2014 r.

Jak zarejestrować spółkę z o.o.

Rejestracji spółki z o.o. można dokonać za pośrednictwem Internetu. Procedura rejestracji spółki z o.o. odywa się za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości i trwa zaledwie 24 godziny.

Kodeks spółek handlowych - nowelizacja

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Zasadniczym celem zmian jest wprowadzenie ułatwień w podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Zmiany będą miały również swoje konsekwencje w zakresie podatków i rachunkowości. Proponowane regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Zapłacony podatek od spadków można odzyskać

Do 18 lipca 2013 r. można się starać o odzyskanie niesłusznie zapłaconego podatku od spadku nabytego w latach 2007-2008 przez najbliższą rodzinę – zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

Czy spłatę długu spadkowego można uwzględnić w kosztach

Spłaty długu spadkowego nie można uwzględnić w kosztach podatkowych odpłatnego zbycia odziedziczonej nieruchomości - takie stanowisko potwierdziło Ministerstwo Finansów.

Zwrot nadpłaty w podatku od spadków do 18 lipca

Ministerstwo Finansów poinformowało, że podatnikom, którym w latach 2007-2008 nie udało się w ciągu miesiąca powiadomić urzędu skarbowego o otrzymanym spadku i z tego powodu zapłacili podatek, przysługuje prawo złożenia wniosku o zwrot nadpłaty w podatku od spadków. Wniosek można złożyć do 18 lipca 2013 r.

Podatek od spadków i darowizn - pobór i odprowadzenie podatku

Zapłata podatku od spadku i darowizn leży po stronie nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Za pobór i odprowadzenie podatku od spadków i darowizn do urzędu skarbowego czasem jednak odpowiada notariusz.

Zasady reprezentacji spółki z o.o. w organizacji

Zagadnienia dotyczące reprezentacji spółki z o.o. (i spółek kapitałowych w ogólności) są od dawna przedmiotem zainteresowania zarówno doktryny prawniczej jak i bardzo bogatego orzecznictwa. Z pewnością jednak warto zwrócić uwagę na nieco zaniedbywany aspekt dotyczący reprezentacji spółki z o.o. w fazie organizacji.

Jak wykazać w księgach wniesienie wkładu niepieniężnego

W zawiązanej przez dwóch wspólników spółce komandytowej jeden z nich jest osobą prawną, tj. spółką z o.o., drugi zaś osobą fizyczną. Komplementariuszem w zawiązanej spółce komandytowej jest spółka z o.o., natomiast komandytariuszem – osoba fizyczna. Wspólnicy wnoszą do spółki wkłady niepieniężne. Jak zaksięgować wniesienie wkładów?

REKLAMA