REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Transakcje wewnątrzwspólnotowe, Akcyza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów z magazynu konsygnacyjnego - rozliczenie VAT

Instytucja magazynu konsygnacyjnego wprowadzona została z myślą o ułatwieniu rozliczania VAT dostaw towarów pomiędzy podmiotami z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów importowanych z Chin - rozliczenie VAT

Spółka z o.o. kupuje towar handlowy w Chinach. Towar dociera drogą morską do Hamburga, gdzie agencja celna dokonuje odprawy. Po jakim kursie należy rozliczyć zakup w ewidencji VAT? W jakich deklaracjach należy wykazać tę transakcję?

Akcyza na gaz od 1 listopada 2013 r.

Od 1 listopada 2013 r. Polska musi implementować postanowienia Dyrektywy Energetycznej w zakresie opodatkowania akcyzą gazu ziemnego. Czy akcyza na wyroby gazowe sprawi więcej problemów niż ta dotycząca wyrobów węglowych?

Rozliczenie WNT polskiego przedsiębiorcy w innym kraju UE i w Polsce

Jak rozliczyć VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdy transport towarów nie kończy się na terytorium Polski, tylko w innym państwie członkowskim UE.

REKLAMA

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze - nowe zasady od 13 czerwca 2013 r.

Od 13 czerwca 2013 r. obowiązywały będą nowe zasady dotyczące zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego w produkcji rolnej.

Zgłoszenia INTRASTAT - progi statystyczne na 2014 r.

Jakie będą obowiązywały progi statystyczne (progi podstawowe i szczegółowe przewidziane dla przywozu i wywozu) zobowiązujące do zgłoszenia INTRASTAT w 2014 r.?

Nowe wzory informacji VAT-UE od 1 lipca 2013 r.

Nowe wzory informacji VAT-UE wraz z załącznikami oraz korekty VAT-UEK zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 r.. Zmiany mają związek z przystąpieniem Chorwacji do Unii Europejskiej.

Nowelizacja ustawy o zwrocie akcyzy za paliwo rolnicze

13 czerwca br. wejdzie w życie ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

REKLAMA

Ewidencja akcyzy na węgiel - jak zmienią się przepisy?

Ewidencja akcyzy na węgiel jest obecnie w fazie nowelizacji. Prezentujemy najważniejsze z punktu widzenia treści umów zmiany przepisów.

Wejście na zagraniczne rynki - warto pamiętać o języku

Unia Europejska stwarza warunki do ekspansji polskich firm na zagranicznych rynkach. Decyzja o poszerzeniu terytorium działania poza granicę kraju jest poważnym krokiem zmieniającym sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa, dlatego przedsiębiorcy, którzy podejmują ten wysiłek starają się, aby ten proces przebiegł profesjonalnie i efektywnie. Jednym z obszarów, o który należy szczególnie zadbać, a który bywa zaniedbywany są tłumaczenia.

Terminy zapłaty w transakcjach handlowych od 28 kwietnia 2013 r.

Od 28 kwietnia 2013 r. obowiązuje nowa ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, której głównym celem jest zwalczanie coraz powszechniejszego problemu tzw. zatorów płatniczych poprzez zdyscyplinowanie stron transakcji handlowych do stosowania krótkich terminów zapłaty.

Nowe terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Wchodzi w życie ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Nowe rozwiązania mają spowodować zmniejszenie zatorów płatniczych.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze - nowe przepisy

24 kwietnia prezydent podpisał nowelizację ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Terminy zapłaty w transakcjach handlowych 2013

28 kwietnia 2013 r. wejdzie w życie nowa ustawa z 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Na podstawie tej ustawy termin zapłaty w transakcjach między przedsiębiorcami nie powinien przekraczać 60 dni. Może on zostać wydłużony tylko po spełnieniu określonych warunków. W przeciwnym razie wierzyciel będzie mógł naliczyć odsetki za opóźnienie w wysokości odsetek od zaległości podatkowych (aktualnie 11,5 %). Do transakcji handlowych zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.

Nowe wzory deklaracji VAT-10 i VAT-11 od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. będzie obowiązywał nowy wzór deklaracji przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu (VAT-10) oraz nowy wzór deklaracji od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11).

Rozliczenie VAT nabywcy towaru z zagranicy - nowości od 1 kwietnia 2013 r.

Zasadniczo podatek VAT należny płaci i rozlicza sprzedawca. Są jednak sytuacje, że obowiązek ten spoczywa na nabywcy. Chodzi to w szczególności o import usług, a także m.in. o dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Od 1 kwietnia 2013 r. zmienią się przepisy ustawy o VAT w zakresie takich dostaw.

Kiedy nabywca towaru od zagranicznego dostawcy musi sam rozliczyć VAT?

W przypadku niektórych transakcji ustawa o VAT nakłada obowiązek rozliczenia podatku na nabywcę. Jest to odstępstwo od zasady ogólnej, zgodnie z którą podatek należny rozlicza sprzedawca. Klasycznym przykładem transakcji, w ramach której VAT zostaje rozliczony przez nabywcę jest import usług, jednakże do czynności takich należy zaliczyć również dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Od 1 kwietnia 2013 r. zacznie obowiązywać nowelizacja przepisów w tym zakresie.

Ewidencja wyrobów akcyzowych i składy podatkowe

Wpisów do ewidencji informacji dotyczących wyrobów akcyzowych o kodach CN 3811 11 10, 3811 11 90, 3811 19 00 i 3811 90 00 zużywanych do wyprodukowania w składzie podatkowym innych wyrobów akcyzowych należy dokonywać nie rzadziej niż raz dziennie. Dotychczas nie było takiego obowiązku.

Program e-Cło ma ruszyć w 2014 r.

Program e-Cło na półmetku realizacji - ma ruszyć do końca 2014 roku. Nowe rozwiązania mają na celu ułatwić przedsiębiorcom wszelkie procedury związane z pobieraniem cła i akcyzy.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w WDT

Od początku 2013 r. obowiązek podatkowy dla podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) powstaje w momencie wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż. Jeżeli przedsiębiorca nie wystawi faktury w tym terminie obowiązek rozliczenia się z fiskusem powstanie 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym dokonano WDT.

Zwrot akcyzy od paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej

Limit zwrotu akcyzy zawartej w cenie paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej za 2013 r.

Będzie akcyza na gaz ziemny do celów opałowych

Od 1 listopada 2013 r. gaz ziemny do celów opałowych będzie objęty akcyzą. Resort finansów planuje jednak szereg zwolnień z obowiązku płacenia akcyzy.

Akcyza od energii elektrycznej produkowanej z biogazu

Podmiot prowadzi oczyszczalnię ścieków i jednym z produktów ubocznych procesów oczyszczania ścieków są osady ściekowe. W wyniku procesu fermentacji osadów ściekowych powstaje biogaz (kod CN 2711 29 00), który służy do produkcji energii elektrycznej w elektrowni biogazowej.

Które aromaty spożywcze są zwolnione z akcyzy?

Zwolniony z podatku akcyzowego jest alkohol etylowy zawarty w olejkach eterycznych lub mieszaninach substancji zapachowych, stosowanych do wytwarzania artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości.

Akcyza od ambulansów

Sprzedaż samochodów sanitarnych (karetki, ambulanse) klasyfikowanych do kodu CN 8703, uzyskanych wskutek dokonania przeróbki samochodów klasyfikowanych wcześniej do kodu CN 8704, przed ich pierwszą rejestracją na terytorium kraju podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Wolne od akcyzy są natomiast pojazdy mechaniczne specjalnego przeznaczenia (specjalistyczne) objęte poz. 8705 nomenklatury.

Usługa obróbki materiału zlecona przez firmę z UE - gdzie opodatkować VAT

Przedmiotem działalności spółki jest obróbka materiałów ze stali. Spółka otrzymała propozycję współpracy od francuskiej firmy, która posiada nadany we Francji numer NIP dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Współpraca miałaby wyglądać w ten sposób, że towary będące własnością francuskiej firmy byłyby dostarczane do innej polskiej spółki i w Polsce podlegałyby pierwszej fazie obróbki. Następnie spółka odbierałaby je z siedziby tej pierwszej spółki w Polsce, dowoziła do swojej siedziby na terenie Polski i tam dokonywała drugiej fazy obróbki. Później towary byłyby odwożone przez spółkę do polskiej firmy (spółki, która wykonywała pierwszą fazę obróbki). Zleceniodawcą wykonania tej usługi byłaby francuska firma. Na nią wystawiane byłyby faktury. Czy transakcja ta powinna być opodatkowana VAT w Polsce?

Akcyza na cydr 2013

Stawka akcyzy na cydr spadła od początku 2013 roku do 97 złotych od 1 hektolitra (do końca 2012 r. wynosiła 158 złotych), czyli do poziomu opodatkowania akcyzą piwa. Dotąd, głównie z uwagi na opodatkowania, produkcja tego trunku w Polsce praktycznie nie istniała. Branża szacuje, że w ciągu pięciu lat sprzedaż cydru może osiągnąć wartość około dwóch procent rynku piwa.

Zwrot akcyzy od samochodu osobowego

Uprawnionym do żądania zwrotu akcyzy od samochodu osobowego przy dostawie wewnątrzwspółnotowej jest podmiot, który nabył prawo rozporządzania samochodem jak właściciel, dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej i wykazał, że akcyza od samochodu została zapłacona w kraju.

Zakup towarów od dostawcy z UE z polskim NIP - rozliczenie VAT

Polski podatnik VAT nabył towary od handlowe od belgijskiego kontrahenta, który legitymuje się polskim NIP? Jak w tej sytuacji nabywca ma rozliczyć VAT?

Procedura zawieszenia poboru akcyzy a powstanie zobowiązania podatkowego

Funkcjonująca w podatku akcyzowym procedura zawieszenia poboru akcyzy umożliwia oddalenie w czasie momentu zapłaty akcyzy, pomimo zaistnienia czynności stanowiących przedmiot opodatkowania akcyzą i powstania obowiązku podatkowego.

Jak założyć i prowadzić ewidencję wyrobów węglowych?

Większość podmiotów zużywających wyroby węglowe może korzystać ze zwolnienia od akcyzy pod warunkiem, prowadzenia odpowiedniej ewidencji zużycia wyrobów węglowych. W niniejszym artykule przedstawione zostaną zasady tworzenia i prowadzenia tego rodzaju ewidencji.

Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego w 2013 r.

Poznaj limit zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej w 2013 r., a także praktyczne informacje dotyczące zasad ubiegania się o zwrot akcyzy.

Zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy

Minister Finansów przedłużył do końca 2014 r. stosowanie zwolnień z obowiązku oznaczania znakami akcyzy wyrobów akcyzowych.

Co przynosi ustawa okołobudżetowa?

Zmiany wprowadzane ustawą dotyczą m.in. świadczeń finansowanych z PFRON, podatku akcyzowego, zasad odliczenia podatku VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz paliw do tych samochodów.

Energia z własnego generatora – czy trzeba płacić akcyzę?

Z uwagi na wysokie ceny coraz więcej firm decyduje się na produkcję energii elektrycznej na własne potrzeby. Jednakże należy pamiętać, że polska ustawa o podatku akcyzowym zalicza energię elektryczną do wyrobów akcyzowych. Warto więc omówić zasady opodatkowania akcyzą energii elektrycznej produkowanej właśnie na własne potrzeby.

Stawka 0% VAT dla WDT – warunki zastosowania

Aby wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów była opodatkowana stawką 0% VAT trzeba spełnić pewne warunki. Kontrahenci muszą mieć numery identyfikacyjne do transakcji wewnatrzwspólnotowych i muszą je wskazać na fakturze potwierdzającej dokonanie sprzedaży. Ponadto podatnik musi (przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej) dysponować dowodami dostarczenia towarów do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego UE.

Korekta faktury VAT bez wpływu na rozliczenie akcyzy od samochodów

Otrzymanie faktur korygujących sprzedaż samochodów osobowych pozostaje bez wpływu na sposób obniżenia kwoty należnej akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu samochodów osobowych przed pierwszą rejestracją. Dlatego dealer nie jest zobowiązany do rozliczenia podatku akcyzowego wynikającego z faktur korygujących.

Akcyza na węgiel 2012 – 10 miesięcy doświadczeń, setki interpretacji, kilkaset milionów złotych kosztów

Urzędy i Izby Celne uczą się akcyzy na węgiel razem z podatnikami! A sami podatnicy przechodzą w trakcie rozliczania tego podatku prawdziwą drogę przez mękę, przede wszystkim wskutek źle napisanych przepisów. Podatnikom nie pomagają też rozbieżne interpretacje organów podatkowych i nieliczne jeszcze orzecznictwo sądów.

Akcyza na samochody 2013 / 2014

Sprowadzane z zagranicy samochody osobowe klasyfikowane do kodu CN 8703 (nowe i używane) obciążone są m.in. akcyzą (3,1% od aut o pojemności silnika do 2 litrów, 18,6% powyżej 2 litrów). Minister Finansów udzielił obszernych wyjaśnień jak kwalifikować samochód jako osobowy. Wyjaśnienia te pozostają aktualne również w 2014 roku.

„Zerowe” informacje podsumowujące – czy trzeba je składać?

Podatnicy VAT UE realizujący transakcje wewnątrzwspólnotowe powinni składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące. Dotyczy to jednak tylko transakcji, które powodują powstanie obowiązku podatkowego. Nie trzeba składać informacji podsumowujących, jeżeli do wykazania jest „0”.

Sprawdź banderolę przez internet

Każdy może sprawdzić przez internet, czy banderola na zakupionym wyrobie akcyzowym jest autentyczna (legalna). Taka informacja może bardzo pomóc w identyfikacji np. nielegalnie rozlewanego alkoholu.

Zezwolenie wyprowadzenia – czyli jak wyprowadzać swoje wyroby akcyzowe z cudzego składu podatkowego

W obecnych realiach gospodarczych, coraz częściej możemy spotkać się z usługą magazynowania wyrobów akcyzowych w składach podatkowych wykonywaną na rzecz podmiotów, które nie mogą lub z przyczyn ekonomicznych nie chcą prowadzić składu podatkowego. W przypadku, gdy podmiot zdecyduje się na przechowywanie swoich wyrobów akcyzowych w cudzym składzie podatkowym, musi być świadomy warunków, jakie wiążą się z wyprowadzaniem wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Samochody kolekcjonerskie – bez akcyzy i cła, z niższym VAT

Sprowadzając samochód kolekcjonerski lub zabytkowy spoza Unii Europejskiej nie zapłacimy cła ani akcyzy, a VAT wyniesie tylko 8%. Gdy importujemy (spoza UE) samochód niebędący przedmiotem kolekcjonerskim – trzeba zapłacić VAT wg stawki 23%, a ponadto cło i akcyzę. Problemem jest to, że nie ma dokładnej definicji samochodu kolekcjonerskiego.

Akcyza na papierosy i inne wyroby tytoniowe 2013

Od początku 2013 r. czeka nas kolejna podwyżka akcyzy na papierosy i inne wyroby tytoniowe. Tym razem o ok. 5%, co może się przełożyć na dodatkowe 60 gr na paczce papierosów. Akcyza i VAT stanowić będą już ponad 81% ceny papierosów.

Akcyza 2013 – droższe papierosy i inne zmiany

W 2013 r. o 5% zwiększy się akcyza na papierosy i inne wyroby tytoniowe. Akcyzą zostanie objęty susz tytoniowy. Określone zostaną stawki akcyzy na cydr i perry. Rozszerzony ma zostać katalog wyrobów akcyzowych, do których ma zastosowanie procedura zawieszenia poboru akcyzy.

Informacja podsumowująca VAT-UE - usługa remontowa za granicą

Polski podatnik podatku od towarów i usług zarejestrowany do transakcji wewnątrzwspólnotowych, świadczy usługę remontową na nieruchomości położonej w Niemczech na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, również zarejestrowanego do transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Jaka stawka akcyzy dla izodekanu

Podatnik będzie dokonywał wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobu akcyzowego oznaczonego kodem CN 2710 11 25 (Izododekan), a następnie nabyte wyroby będzie odsprzedawał na terenie Rzeczypospolitej Polskiej firmom kosmetycznym zajmującym się produkcją wyrobów kosmetycznych. Jednocześnie przedmiotowe wyroby nie będą stosowane jako paliwa opałowe, paliwa do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych.

Czy cydr jest opodatkowany akcyzą w Polsce?

Cydr wyprowadzany ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy (wprowadzany do konsumpcji) powinien być prawidłowo oznaczony znakami akcyzy.

Eksport usług – zasady ogólne rozliczania VAT

„Eksport usług” to potoczne określenie odnoszące się do świadczenia usług przez polskich podatników VAT, które podlegają opodatkowaniu w innym niż Polska kraju. W takiej sytuacji na podatniku, pomimo braku obowiązku opodatkowania usługi podatkiem VAT ciążą jednak pewne obowiązki natury formalnej.

Nowe formularze VAT od lipca 2012

Nowy druk formularza VAT-22 trzeba stosować od 21 lipca 2012 r. Natomiast zmienione formularze VAT-23, VAT-24 i VAT-25 trzeba stosować od 25 lipca 2012 r.

REKLAMA