REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - podatek od towarów i usług, Darowizna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wykonanie zastępcze a VAT

Wykonanie zastępcze a VAT. W przypadku realizacji inwestycji budowlanych nierzadko dochodzi do sytuacji, w których inwestor jest zmuszony korzystać z wykonawców zastępczych w miejsce generalnego wykonawcy inwestycji. Powstaje wówczas wątpliwość, jak rozliczać na gruncie podatku VAT ponoszone koszty w tak powstałym trójkącie i jak je dokumentować.

Jak rozliczyć faktury korygujące in minus po stronie sprzedawcy?

Faktury korygujące in minus - jak rozliczyć. Ustawa z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2419, dalej jako: ustawa zmieniająca) wprowadziła pakiet rozwiązań tzw. SLIM VAT, który od początku bieżącego roku określa zasady rozliczania faktur korygujących in minus.

Odliczenie VAT od inwestycji

Odliczenie VAT od inwestycji. Podczas realizacji inwestycji może zaistnieć sytuacja, w której podatnik korzysta z pełnego prawa do odliczenia podatku (VAT) naliczonego, częściowego odliczenia lub całkowicie traci tę możliwość. Jak wygląda ustalenie prawa do odliczenia VAT w zakresie inwestycji?

Wspólnoty mieszkaniowe a VAT - jak rozliczać prawidłowo

Wspólnoty mieszkaniowe a VAT. Wspólnota mieszkaniowa jako jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej jest odrębnym od jej członków podmiotem praw i obowiązków. Tak jak większość podatników wspólnoty mieszkaniowe mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Korzystanie z tego zwolnienia nasuwa jednak liczne wątpliwości. Wspólnoty nie wiedzą często, jakie czynności powinny wliczać do limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia z VAT.

REKLAMA

Paragon a faktura VAT

Paragon a faktura VAT. W przypadku transakcji między podatnikami VAT, zasadą ogólną jest dokumentowanie ich za pomocą faktur. Wyjątkiem jest wystawienie paragonu, który został uznany za fakturę uproszczoną. Kiedy sprzedawca ma prawo go wystawić? W jakich sytuacjach i jak będzie wyglądać faktura korygująca?

TSUE na straży patologii w podatku od towarów i usług

TSUE a VAT. Wiemy już aż nadto dobrze, że proces, który potocznie określa się jako „uszczelnianie” wspólnotowej wersji podatku od towarów i usług, jest bardzo trudny, nie zawsze jest prowadzony jest w dobrej wierze oraz napotyka zorganizowany opór ze strony potężnych i wpływowych obrońców status quo – pisze profesor Witold Modzelewski.

Darowizna od matki - skutki podatkowe

Darowizna od matki. Czy darowizna środków pieniężnych przekazanych na rachunek bankowy jest zwolniona od opodatkowania po jej zgłoszeniu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego?

Nowe wymagania techniczne dla kas fiskalnych - czy wejdą w życie 1 maja 2021 r.?

Wymagania techniczne dla kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów informuje, że 1 maja 2021 r. traci moc aktualne rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (tzw. kasy fiskalne). Trwają prace na nowym rozporządzeniem w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, zarówno w zakresie kas on-line, jak i kas z elektronicznym zapisem kopii. Nowe przepisy podlegają notyfikacji do Komisji Europejskiej i mogą nie zostać wydane przed 1 maja 2021 r. Ministerstwo Finansów podkreśla jednak, że brak od 1 maja 2021 r. przepisów określających wymagania techniczne dla kas rejestrujących nie wpływa na ważność dotychczas wydanych potwierdzeń o spełnianiu funkcji i wymagań (kryteriów i warunków) technicznych dla kas rejestrujących.

REKLAMA

Sprzedaż posiłków na wynos a VAT

Sprzedaż posiłków na wynos a VAT. Pojęcie „usług restauracyjnych i cateringowych” obejmuje (dla potrzeb opodatkowania VAT) dostarczanie żywności wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi, mającymi na celu umożliwienie natychmiastowego spożycia tej żywności przez klienta . Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 22 kwietnia 2021 r. (sygn. C‑703/19).

VAT od usług reklamowych - jak rozliczać?

VAT od reklamy. Usługi reklamowe świadczone na terytorium Polski podlegają opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej. Niezbędne jest także wykazywanie ich w części ewidencyjnej i deklaracyjnej nowego JPK_VAT. Wątpliwości podatników budzą m.in. kwestia kiedy należy stosować kody GTU i EE oraz oznaczać faktury symbolem MPP, jeśli usługa reklamowa obejmuje także usługę budowlaną.

Pożyczka przedsiębiorcy - VAT czy PCC?

Pożyczka przedsiębiorcy - VAT czy PCC? Przedsiębiorca (podatnik VAT), który raz na jakiś czas udzieli pożyczki innemu przedsiębiorcy (np. podmiotowi powiązanemu), nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), mimo że nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 29 stycznia 2021 r.

Jak odliczyć darowiznę na kościół?

Darowizna na kościół (darowizna na cele kultu religijnego). Co można odliczyć? Jak rozliczyć w rocznym PIT? Jak udokumentować przekazanie darowizny?

Czy darowizna od rodziny zastępczej jest wolna od podatku?

Darowizna od rodziny zastępczej. Czy darowizna tego rodzaju podlega zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn?

Sankcje w VAT - polskie przepisy niezgodne z prawem UE

Sankcje w VAT. 15 kwietnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok, w którym uznał, że polskie przepisy ustawy o VAT dotyczące sankcyjnego dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości 20% są (w pewnym zakresie) niezgodne z dyrektywą VAT.

Mniejsza luka w VAT w 2020 roku?

Luka w VAT. Prognozy Komisji Europejskiej i Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych pokazują, że mimo pandemii w zeszłym roku w Polsce nastąpił spadek luki VAT - powiedział w środę 14 kwietnia 2021 r. w Sejmie wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Co stanowi podstawę opodatkowania w podatku od spadków i darowizn?

Podstawa opodatkowania w podatku od spadków i darowizn. W przypadku nabycia przez osoby fizyczne rzeczy oraz praw majątkowych w związku z dokonanym dziedziczeniem, zapisem windykacyjnym, poleceniem testamentowym, zapisem zwykłym, dalszym zapisem czy darowizną, poleceniem darczyńcy, zasiedzeniem, nieodpłatnym zniesieniem współwłasności, zachowkiem, nieodpłatną rentą, użytkowaniem oraz służebnością powstaje konieczność rozliczenia podatku od spadków i darowizn. Niezmiernie istotne jest prawidłowe określenie podstawy opodatkowania, co z uwagi na skomplikowanie przepisów nie w każdym przypadku jest proste.

Procedura unijna i nieunijna (OSS) i procedura importu (IOSS) - zgłoszenia i rejestracja

Ministerstwo Finansów poinformowało 1 kwietnia 2021 roku, że można już składać zgłoszenia rejestracyjne do procedury unijnej oraz nieunijnej OSS i procedury importu IOSS. Zgłoszenie można złożyć wyłącznie elektronicznie na podatki.gov.pl. Obecnie trwa proces legislacyjny związany z wprowadzeniem do polskiego systemu VAT przepisów prawa unijnego (tzw. pakietu VAT e-commerce). Dopiero po zakończeniu tego procesu legislacyjnego i wejściu w życie nowelizacji, zgłoszenia będą mogły być przetworzone, proces rejestracyjny będzie mógł być zakończony i będzie możliwe nadanie numeru identyfikacyjnego (w przypadku procedury nieunijnej i procedury importu).

Czy podatnik nie może anulować dokumentu, który nazwał pod wpływem błędu „fakturą” podczas kontroli, czy to zakaz urojony?

Anulowanie dokumentu błędnie nazwanego fakturą. Problem, o którym mowa w tytule powstał w związku z niedawnym wyrokiem TSUE (z 18 marca 2021 r. - sygn. C 48/20), w którym stwierdza się, że jakoby prawo wspólnotowe sprzeciwia się przepisom podatkowym, które uniemożliwią skorygowanie w czasie kontroli faktur wystawionych w dobrej wierze pod wpływem błędu.

Kwalifikacja czynności przerobu na gruncie ustawy o VAT

Czynność przerobu a VAT. Dokonując czynności polegających na przetworzeniu otrzymanego od kontrahenta materiału z jednoczesnym wykorzystaniem materiału własnego niejednokrotnie powstają wątpliwości w zakresie kwalifikacji i opodatkowania takiego świadczenia na gruncie ustawy o VAT. Poniżej odpowiemy na pytanie, kiedy czynność przerobu należy traktować jako świadczenie usługi, a kiedy jako dostawę towaru.

Czy podatnik świadczący usługi budowlane może rozliczać VAT kwartalnie?

Usługi budowlane a kwartalne rozliczanie VAT. Podatnik prowadzący firmę budowlaną uzyskuje przychody przekraczające 50 000 zł miesięcznie. Czy w 2021 r. może on wybrać składanie deklaracji VAT za okresy kwartalne?

Przedwczesne wystawienie faktury zaliczkowej a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Odliczenie VAT a faktura zaliczkowa. Faktura zaliczkowa wystawiana jest w związku z rozliczeniem otrzymanych zaliczek dotyczących dostawy towarów lub świadczenia usług mających nastąpić w przyszłości. W przypadku gdy zaliczka nie obejmuje całości zapłaty konieczne jest wystawienie dodatkowej faktury końcowej.

Czy wysoką kwotę wolną od podatku w PIT zrekompensuje likwidacja luk podatkowych?

Czy likwidacja luk podatkowych może zrównoważyć ubytek dochodów budżetowych w wyniku wprowadzenia wysokiej kwoty wolnej od podatku w PIT? Wyjaśnia profesor Witold Modzelewski, wskazując jednocześnie najważniejsze zmiany w podatku od towarów i usług, które w perspektywie kilku lat mogą zwiększyć dochody budżetowe o co najmniej 18-21 mld zł rocznie.

MF zaproponuje zmiany w WNT

Zmiany w WNT. W związku z wydanym w zeszłym tygodniu przez Trybunał Sprawiedliwości UE wyrokiem dotyczącym VAT w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (WNT), resort finansów zaproponuje zmianę przepisów w tym zakresie - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.

Kary umowne i rekompensaty - opodatkowanie VAT

Kary umowne i rekompensaty a VAT. Kwalifikacja kar umownych i rekompensat budzi problemy interpretacyjne. Opłaty te, stosowane z reguły w przypadku niewłaściwego wykonania zobowiązań, mają bowiem bardzo różny charakter. Dla ustalenia, czy dana czynność podlega opodatkowaniu, konieczne jest rozstrzygnięcie kwestii ekwiwalentności realizowanego świadczenia. Zawsze trzeba ustalić, czy płacący karę otrzymał coś w zamian. Nie wystarczy nazwanie płatności karą, aby nie trzeba było naliczać VAT. Stwierdzenie, czy zapłata kary umownej lub rekompensaty podlega opodatkowaniu VAT, wymaga przede wszystkim zbadania, czy ta konkretna zapłata może być uznana za płatność za dostawę towarów bądź świadczenie usług w rozumieniu ustawowym.

Kody GTU w JPK_VAT - co się zmieni?

Kody GTU w JPK_VAT. Ustawodawca przygotował szereg modyfikacji w zakresie wykazywania oznaczeń GTU w JPK_VAT. Proponowane zmiany mają uprościć wywiązywanie się z obowiązków ewidencyjnych. Jakie to zmiany?

Trójstronne transakcje z wykorzystaniem kart paliwowych a VAT

Karty paliwowe a VAT. Po najnowszej interpretacji ogólnej Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, zmienia się klasyfikacja przedmiotowa trójstronnej transakcji z użyciem kart paliwowych dla celów podatku VAT.

Kasa fiskalna po przekroczeniu limitu zwolnienia (20 tys. zł) - termin instalacji

Kasa fiskalna (rejestrująca). Podatnik korzystał ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej ze względu na sprzedaż nieprzekraczającą 20 000 zł. W grudniu 2020 r. limit ten jednak został przekroczony. Kiedy podatnik musi zainstalować kasę rejestrującą? Czy musi to nastąpić przed 1 marca 2021 r., czy później, jeżeli na początku lutego nie wykona żadnej sprzedaży dla osoby prywatnej?

TSUE: polskie przepisy dot. odliczenia VAT przy WNT niezgodne z dyrektywą VAT

Odliczenia VAT przy WNT. Polskie przepisy o VAT dotyczące odliczenia podatku związanego z nabyciem wewnątrzwspólnotowym są niezgodne z dyrektywami UE - wynika z wydanego 18 marca 2021 r. wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Według Macieja Dybasia z Crido to przełomowy wyrok, podatnicy będą mogli dochodzić zwrotu nadpłaconego podatku.

Usługi między centralą firmy a oddziałem - czy TSUE stworzył schemat podatkowy w VAT?

Najnowszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-812/10 (Danske Bank) po raz kolejny potwierdza, że orzecznictwo tego Trybunału jest jedną z istotnych przyczyn niskiej efektywności fiskalnej oraz nadmiernego wzrostu kwot zwrotów tego podatku – pisze prof. Witold Modzelewski.

Wystawianie faktur VAT - zmiany

Wystawianie faktur VAT. Od 1 października 2021 r. [AKTUALIZACJA: Od 1 stycznia 2022 r.] podatnicy będą mogli nadal wystawiać papierowe oraz elektroniczne faktury - w dowolnym formacie lub ustrukturyzowanym. Faktury wystawiane w ustrukturyzowanym formacie będą trafiały do Krajowego Systemu e-Faktur (tzw. KSeF). Korzystanie z niego do końca 2022 r. będzie dobrowolne.

Wzrost dochodów z VAT - przyczyny

Wzrost dochodów z VAT. Ubiegłoroczny wzrost dochodów z VAT o 2 proc. w warunkach recesji wynikał ze zmian bazy podatkowej - wyższego spożycia publicznego oraz inwestycji publicznych - uważają ekonomiści Credit Agricole.

Czy usługi dietetyczne są zwolnione z VAT?

Usługi dietetyczne a VAT. Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 4 marca 2021 r. uznał, że coaching żywieniowy nie jest zwolniony z VAT jeżeli nie jest świadczony w celu terapeutycznym. Jednak w Polsce Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydawanych interpretacjach konsekwentnie prezentuje stanowisko, że usługi dietetyczne wykonywane przez dietetyka, obejmujące analizę żywieniową oraz tworzenie zindywidualizowanych planów żywieniowych i suplementacyjnych (także w przypadku świadczenia ich przez internet), świadczone osobom borykającym się z problemami zdrowotnymi oraz w celu profilaktyki, zapobiegania oraz zachowania dobrego stanu zdrowia, a także zapobiegania konsekwencjom choroby, przywracaniu oraz poprawie stanu zdrowia – korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT.

VAT przy usługach budowlanych wykonywanych poza UE

VAT przy usługach budowlanych. W myśl art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Darowizna dla szkoły - rozliczenie PIT

Darowizna na rzecz szkoły, która podlega odliczeniu w PIT, musi zostać przeznaczona na cele kształcenia zawodowego określonym placówkom i centrom edukacyjnym. Kto może odliczyć darowiznę dla szkoły i jaki jest limit odliczenia?

Kiedy prezenty dla pracowników od pracodawcy nie są opodatkowane PIT?

Prezenty dla pracowników a PIT. Obdarowywanie pracowników przez pracodawcę prezentami stanowiącymi formę gratulacji, uhonorowania ważnych okazji w ich życiu, które nie mają związku z wykonywaną pracą czy jej rezultatami, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Dlatego też na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, wartość wręczanych pracownikom przez pracodawcę prezentów z okazji ważnego zdarzenia w życiu pracowników (np. z okazji ślubu lub narodzin dziecka), nie stanowi dla pracowników przychodu ze stosunku pracy opodatkowanego PIT. Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z 2 marca 2021 r.

Oczywista pomyłka na paragonie a korekta VAT

Oczywista pomyłka na paragonie a korekta VAT. Skoro wnioskodawca dokonał zaewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej sprzedaży, która faktycznie nie miała miejsca, to ma prawo do korekty wykazanych w deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec 2017 r. kwot dotyczących podstawy opodatkowania oraz podatku należnego. Takie stanowisko wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 stycznia 2021 r.

Korekta faktury uproszczonej

Jak skorygować fakturę uproszczoną? Przy wystawianiu paragonów do 450 zł będących fakturami uproszczonymi dochodzi do pomyłek przy podawaniu przez klienta numeru NIP. Co może zrobić sprzedawca, gdy klient zgłasza się z paragonem fiskalnym będącym fakturą uproszczoną, żądając skorygowania otrzymanego dokumentu poprzez zmianę błędnie podanego NIP na NIP prawidłowy?

Anulowanie faktury zwróconej przez odbiorcę

Anulowanie faktury. W praktyce gospodarczej nierzadko zdarzają się sytuacje, w których po wystawieniu faktury przez podatnika i przekazaniu jej odbiorcy, odbiorca fakturę odrzuca i zwraca wystawcy. Podatnicy w takiej sytuacji mają wątpliwości, jak z taką zwróconą fakturą postąpić. Czy taka faktura może zostać anulowana?

Kary za błędy w JPK VAT, czyli jakie konsekwencje grożą podatnikom

Kary za błędy w JPK VAT. Z uwagi na pandemię koronawirusa, termin wejścia w życie nowego JPK był odkładany w czasie dwukrotnie. W lutym 2021r. wszyscy podatnicy, którzy do tej pory składali deklaracje VAT-7 lub VAT-7K już po raz czwarty składają JPK_V7 zamiast deklaracji VAT. Niestety z uwagi na niedostosowanie systemów księgowych pod nową strukturę JPK, jak też z powodu niejasnych wytycznych co do znakowania transakcji kodami VAT, wielu przedsiębiorców nadal ma z tym problem.

Jaki czas musi upłynąć pomiędzy darowiznami, by nie zapłacić podatku?

Jaki czas musi upłynąć pomiędzy darowiznami? Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie określają jaki musi upłynąć okres czasu pomiędzy darowiznami, w sytuacji, gdy osoba obdarowana nabywa tytułem darowizny prawo majątkowe w postaci udziału w nieruchomości od osoby darującej (darczyńcy), która ten przedmiot darowizny nabyła uprzednio również tytułem darowizny.

Zakup usługi od zagranicznego podatnika zwolnionego z VAT - jak rozliczyć?

Zakup usługi od zagranicznego podatnika zwolnionego z VAT. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą często wyjeżdżam za granicę. Będąc w Niemczech, zepsuł mi się samochód. Musiałem go naprawić. Usługę wykonał 12 grudnia 2020 r. podmiot zwolniony z podatku od wartości dodanej. Czy mam obowiązek rozliczyć import usług, jeżeli usługodawca jest podatnikiem zwolnionym z VAT?

SLIM VAT 2 - prekonsultacje rozpoczęte

SLIM VAT 2 to kolejny pakiet uproszczeń w podatku od towarów i usług. Ministerstwo Finansów przygotowało tym razem 15 nowych rozwiązań, które mają na celu ułatwienie rozliczania podatku VAT. Pakiet realizuje wiele postulatów zgłaszanych Ministerstwu Finansów przez przedsiębiorców. Przynosi im m. in. prostsze fakturowanie, zmniejszenie formalności oraz poprawę płynności finansowej firm. 18 lutego 2021 r. rozpoczęły się prekonsultacje tego projektu. Do 1 marca 2021 r. wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać uwagi i opinie na adres: sekretariat.pt@mf.gov.pl. Część proponowanych zmian ma wejść w życie 1 października 2021 r. a reszta od 1 stycznia 2022 r.

Czy sprzedaż akcji i udziałów w spółkach jest opodatkowana VAT?

Sprzedaż akcji i udziałów a VAT. Po niedawnych intensywnych wydarzeniach na amerykańskiej giełdzie i rekordowych spekulacjach na akcjach GameStop wielu przedsiębiorców zaczęło myśleć o obrocie instrumentami finansowymi. Warto przy tym wiedzieć czy i kiedy podatnik będzie obciążony kosztami podatku VAT.

Transakcje dot. bonów w JPK_VAT

Bony w JPK_VAT. Podatnicy mają obowiązek oznaczać niektóre transakcje w ewidencji VAT oraz w części ewidencyjnej nowego pliku JPK_VAT. Trzy ze stosowanych do oznaczania transakcji kodów są związane z bonami. Przy czym duże znaczenie ma tutaj rodzaj bonu, który jest przedmiotem transferu. Do każdego rodzaju bonu przypisano inny kod.

Faktura VAT przy płatności w ratach - jak wystawić?

Faktura VAT przy płatności w ratach. Dostawa licencji miała miejsce w dniu podpisaniu protokołu odbioru, tj. 31 grudnia 2020 r. Natomiast płatność rozłożono na dwie raty: pierwszą płatną w dniu sprzedaży, czyli 31 grudnia 2020 r., na 50% wartości licencji, oraz drugą na pozostałe 50% wartości licencji, płatną w terminie do 30 czerwca 2021 r. Jak w tej sytuacji prawidłowo wystawić fakturę VAT?

Rozliczanie VAT transakcji kartami paliwowymi - interpretacja ogólna MF

Rozliczanie VAT kart paliwowych. Ministerstwo Finansów przygotowało interpretację ogólną wyjaśniającą jak prawidłowo kwalifikować dla celów VAT transakcje z wykorzystaniem kart paliwowych, realizowane w modelu trójstronnym. Dzięki niej ustalenie charakteru transakcji dla celów VAT stanie się prostsze. W zależności od okoliczności transakcji możemy mieć czynienia albo z dostawą towarów albo ze świadczeniem usług. Zastosowanie się przez podatnika do interpretacji ogólnej umożliwi ochronę jego rozliczeń podatkowych.

Zwolnienie z VAT (podmiotowe) do 200 tys. zł obrotu - kiedy można stracić?

Zwolnienie z VAT do 200 tys. zł obrotu. Kwestie zwolnienia podmiotowego z VAT (ze względu na wysokość obrotu) co jakiś czas wywołują spory między podatnikami a organami podatkowymi. Warto zatem zwrócić uwagę na pewne problemy. Podatnicy, nieświadomi swych obowiązków (bądź praw), mogą łatwo utracić to zwolnienie.

Odliczenie VAT - parkowanie samochodów przy miejscu zamieszkania pracowników

Odliczenie VAT od samochodów. 20 stycznia 2021 zapadł wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie korzystny dla podatników. Sprawa rozpatrywana przez Sąd dotyczyła możliwości pełnego odliczania podatku VAT, w sytuacji, kiedy samochody osobowe są parkowane nie tylko na terenie firmy ale również obok miejsca zamieszkania pracowników korzystających z tych aut.

Jak rozliczać VAT od zaliczek w eksporcie towarów - zmiany od 2021 roku

VAT od zaliczek w eksporcie towarów. Nowelizacja ustawy o VAT, która obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku (tzw. pakiet SLIM VAT) zmieniła m.in. zasady rozliczania VAT od zaliczek na poczet eksportu towarów.

Zakup kluczy (kodów) licencyjnych do oprogramowania z zagranicy a podatek VAT

Zakup oprogramowania a VAT. Nabywanie przez Internet kluczy (kodów) licencyjnych do oprogramowania od zagranicznego kontrahenta jest częstym zdarzeniem rynkowym. Podatnicy powinni znać skutki takiej transakcji na gruncie podatku od towarów i usług (VAT). Oprogramowanie – towar, czy usługa? Jak określić miejsce świadczenia usługi? Import usług – opodatkowanie VAT.

REKLAMA