REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - podatek od towarów i usług, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

VAT od zaliczki. Wpłata zaliczki - rozliczenie VAT u sprzedawcy i nabywcy

Wpłata zaliczki wywołuje skutki zarówno u sprzedawcy, jak i u nabywcy. Aby wpłacający mógł odliczyć VAT, zaliczka musi być odpowiednio udokumentowana, co w wielu przypadkach budzi wątpliwości. Wystawiona przed terminem faktura zaliczkowa może być uznana za pustą, co oznacza negatywne konsekwencje dla sprzedawcy. Dlatego organy podatkowe wymagają, aby je korygować, gdy minie 60 dni od ich wystawienia, a zaliczka nadal nie wpłynie.

VAT od taksy notarialnej - RPO apeluje do posłów i senatorów o zmianę przepisów

Od 28 lat notariusze praktykują doliczanie podatku od towarów i usług do taksy notarialnej. Zdaniem Ministra Finansów jest to nieprawidłowe ale resort finansów nie podjął działań ani w celu zmiany przepisów ani w celu zmiany praktyki notariuszy. Także zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich obowiązujące prawo nie pozwala na podwyższenie wynagrodzenia notariusza o VAT. Po wyjaśnieniach Krajowej Rady Notarialnej, Ministra Finansów oraz Ministra Sprawiedliwości Marcin Wiącek zwrócił się do posłów i senatorów o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w celu doprecyzowania przepisów. Sprawę zainicjował portal infor.pl. 

Ulga na dziecko 2023/2024 - limit dochodów rodziców lub opiekunów prawnych

Rodzice odliczający ulgę na dziecko muszą wiedzieć, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy jedno z ich dzieci jest małoletnie a drugie np. ukończyło 25. rok życia. Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Opisane w artykule zasady dotyczą zarówno roku 2023 jak i 2024 r.

Podatek liniowy, PIT-36L – ulgi i odliczenia podatkowe

Z jakich ulg i odliczeń podatkowych może skorzystać przedsiębiorca opodatkowany podatkiem liniowym?

REKLAMA

Jak rozliczyć PIT od dochodów z kryptowalut w 2023 roku?

Rozpoczął się już “sezon PIT-owy”. Rok 2023 będzie pod tym względem wyjątkowy, ponieważ zmiany podatkowe wynikające z Polskiego Ładu mogą rodzić niepewność oraz pytania. Do kiedy należy się rozliczyć, z jakiego formularza skorzystać albo w jaki sposób uwzględnić zyski z inwestycji, np. z kryptowalut, które pochodzą z kilku giełd? Nieodzowna wydaje się w tych okolicznościach pomoc doradców finansowo-księgowych oraz… technologii.

Rozliczenie PIT za 2022 rok. Ulga na sport, kulturę, oświatę. Ulga sponsoringowa

Podatnicy PIT (przedsiębiorcy) opodatkowani według skali podatkowej lub podatkiem liniowym mają prawo pierwszy raz przy rozliczeniu dochodów za 2022 rok skorzystać z nowej ulgi na sport, kulturę i działalność oświatową (tzw. ulga sponsoringowa). Na czym polega ta ulga? Ile można odliczyć?
 

PIT 2023. Ulga na terminal płatniczy dla przedsiębiorców

Niektórzy przedsiębiorcy mają prawo po raz pierwszy w zeznaniu rocznym za 2022 rok odliczyć od dochodu lub przychodu wydatki na nabycie terminala płatniczego oraz wydatki związane z obsługą transakcji płatniczych przy użyciu terminala płatniczego. Kto i jak może skorzystać z tej ulgi podatkowej?

PIT 2023. Co to jest podatek hipotetyczny? Rekompensata za likwidację ulgi dla klasy średniej

Roczne zeznania podatkowe za 2022 rok udostępniane od 15 lutego 2023 r. w usłudze Twój e-PIT nie będą uwzględniały uchylonych w połowie zeszłego roku przepisów dotyczących tzw. ulgi dla klasy średniej. Ale Krajowa Administracja Skarbowa ma obowiązek obliczyć tzw. hipotetyczny podatek należny, czyli wskazać ile podatnik zapłaciłby, gdyby był rozliczany według zasad obowiązujących w pierwszej połowie 2022 r., z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej. Jeśli z wyliczenia zeznania podatkowego, dokonanego przez KAS według zasad z pierwszej połowy 2022 r., okaże się, że podatnik zapłaciłby mniej niż według przepisów obowiązujących po zmianie dokonanej 1 lipca 2022 r., podatnik zostanie o tym poinformowany i otrzyma zwrot tego podatku.

REKLAMA

Można zapłacić podatek w e-Urzędzie Skarbowym BLIK-iem

Ministerstwo Finansów poinformowało, że podatnicy składający roczne zeznania podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39 mogą zapłacić roczny podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą systemu płatności BLIK. 

Ulga na dziecko - limit dochodów dziecka w 2023 roku

Roczny limit zarobków brutto pełnoletniego (przed ukończeniem 25. roku życia), uczącego się dziecka ustalany dla celów ulgi na dziecko wynosi w 2023 roku 19 061,28 zł. Jest to dwunastokrotność renty socjalnej obowiązującej w grudniu rozliczanego roku podatkowego. Jeżeli dochody dziecka przekroczyły w 2023 roku ww. kwotę, to jego rodzice nie będą mogli za ten rok skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Zmiany w VAT 2023. SLIM VAT w trzeciej odsłonie – znamy najnowszą wersję projektu ustawy

W Sejmie toczą się prace legislacyjne nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten zwany jest potocznie SLIM VAT 3, a zmiany jakie wprowadza mają w większości wejść w życie 1 kwietnia 2023 r. Co nowego w VAT wprowadzi ta nowelizacja?

SLIM VAT 3 – jakie zmiany w VAT i innych ustawach w 2023 roku

Od 8 lutego 2023 r. trwają prace legislacyjne w Sejmie nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten w przekazach rządowych jest nazywany SLIM VAT 3. Jakie zmiany przewiduje ta nowelizacja? Nowe przepisy w większości mają wejść w życie w pierwszej połowie 2023 roku. Kiedy dokładnie zaczną obowiązywać?

Podatnicy masowo rozliczają PIT. Są utrudnienia w e-Urzędzie Skarbowym

W środę rozpoczął się okres rozliczeń PIT za 2022 rok; podatnicy złożyli już ponad 104 tys. dokumentów przez Twój e-PIT - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodało, że występują czasowe utrudnienia w e-Urzędzie Skarbowym ze względu na olbrzymie zainteresowanie.

Rozliczenie PIT 2023 - kto otrzyma zwrot podatku a kto musi dopłacić

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie tego, kto w ramach rocznego rozliczenia PIT za 2022 rok otrzyma w 2023 roku zwrot podatku, a kto będzie musiał dopłacić podatek dochodowy.

PIT-37, PIT-36 – ulgi i odliczenia. Rozliczenie PIT w 2023 roku dochodów z 2022 roku

Jakie ulgi i odliczenia są dostępne dla podatników rozliczających się w 2023 roku (za 2022 rok) wg tzw. zasad ogólnych PIT (czyli wg skali podatkowej)? Co można odliczyć w PIT-37 i PIT-36? Które ulgi można odliczyć od podatku a które od dochodu?

Rozliczenie PIT od 15 lutego do 2 maja 2023 r. Twój e-PIT, ulgi, odliczenia, zwrot nadpłaty, 1,5% podatku dla OPP

Ministerstwo Finansów przypomina, że 15 lutego 2023 r. rozpocznie się kolejny tzw. sezon PIT-owy, czyli czas na dokonanie rozliczenia PIT (złożenia rocznego zeznania podatkowego) za ubiegły rok. Potrwa do 2 maja br. W usłudze Twój e-PIT (na podatki.gov.pl) na podatników będą czekać zeznania przygotowane przez administrację skarbową. Przedsiębiorcy będą mogli wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje.
Ministerstwo Finansów zapewnia, że wprowadzone w 2022 r. zmiany podatkowe nie będą wpływały na sposób składania zeznań rocznych. Rozliczając swój PIT podatnik będzie składał PIT-36 albo PIT-37 w jednej wersji i rozliczał się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Składka zdrowotna - brak możliwości odliczenia od podatku. Czy to zgodne z Konstytucją? RPO pisze do Ministra Zdrowia

Czy obciążenie obywateli obowiązkiem finansowana składki zdrowotnej w całości właściwie wpisuje się w ciążący na władzy publicznej konstytucyjny nakaz zapewnienia ochrony zdrowia? Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek pisze w tej sprawie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w kontekście likwidacji możliwości odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Rozliczenie PIT już od 15 lutego 2023 r. Jakie ulgi dla rodzica? Nawet 24 tysiące zł do zwrotu

Od 15 lutego, dzięki usłudze Twój e-PIT, można już składać roczne zeznanie podatkowe. W 2023 roku po raz pierwszy, za sprawą Polskiego Ładu, rozliczenie może okazać się skomplikowane i trudniejsze niż w ubiegłych latach. Warto jednak pamiętać, że nowe przepisy w wielu przypadkach pozwolą podatnikom także sporo zyskać. Szczególnie uprzywilejowaną grupą są rodziny, które mogą skorzystać z szeregu ulg i odliczeń. 

Czy umowa zawarta na piśmie może być uznana za fakturę VAT? Wyrok TSUE

29 września 2022 roku zapadł przełomowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE zinterpretował przepisy Dyrektywy UE w sprawie VAT odnośnie warunków, jakie muszą być spełnione, aby można było uznać za fakturę - umowę zawartą na piśmie.

Faktury ustrukturyzowane (jak wystawiać) i KSeF (jak korzystać) w 2023 roku

Aktualnie obowiązujące przepisy dot. VAT przewidują możliwość wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych. Są to faktury wystawiane przy wykorzystaniu udostępnionego wzoru za pośrednictwem tzw. Krajowego Systemu e-Faktur (dalej KSeF). Wystawianie faktur ustrukturyzowanych jest w 2023 r. nadal dobrowolne. Przepisy określające obowiązek wystawiania takich faktur mają zostać wprowadzone dopiero od 1 lipca 2024 r. Od tego terminu wystawianie większości faktur ustrukturyzowanych będzie obowiązkowe. Dlatego warto poznać nowy system fakturowania i przygotować się do zmian.

Zmiana formy opodatkowania na zasady ogólne (skala podatkowa) - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów przypomina, że podatnicy (w tym także przedsiębiorcy ale nie tylko), którzy w 2022 r. opodatkowywali swoje dochody tzw. podatkiem liniowym lub opłacali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mogą po zakończeniu roku wybrać tzw. zasady ogólne (czyli opodatkowanie wg skali podatkowej z art. 27 ust. 1 ustawy o PIT). Jak to zrobić? Jaki druk PIT trzeba złożyć? Do kiedy? O czym trzeba pamiętać?

Rozliczenie PIT za 2022 rok. Zmiana formy opodatkowania przedsiębiorców. O czym trzeba wiedzieć?

Na podstawie przepisów nowelizacji przepisów podatkowych obowiązującej od 1 lipca 2022 r. (tzw. Polski Ładu 2.0), można w rozliczeniu za 2022 rok (do 2 maja 2023 r.) dokonać zmiany formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej osiągniętych w 2022 roku. To wyjątkowa możliwość zmiany formy opodatkowania po zakończeniu roku podatkowego. Zatem przedsiębiorcy mają szansę wyboru najodpowiedniejszej formy rozliczenia podatkowego za 2022 rok. Jakie ryzyka wiążą się z tym wyborem? O czym koniecznie trzeba wiedzieć? Wyjaśniają eksperci z PwC Polska.

Odliczenie VAT a nierzetelne faktury podwykonawcy. Urząd skarbowy musi zbadać dobrą wiarę podatnika

Faktury wystawione wykonawcy przez podwykonawcę nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Czy wykonawca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturach wystawionych przez podwykonawcę, jeżeli te faktury są nierzetelne? Czy urząd skarbowy powinien wziąć pod uwagę dobrą wiarę podatnika? Na te pytania odpowiedział Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 11 października 2022 r. 

Kto będzie musiał w 2023 roku dopłacić podatek (PIT) za 2022 rok?

Według szacunków Ministerstwa Finansów do uiszczenia dopłaty podatku w rozliczeniu rocznym PIT za 2022 rok będzie zobowiązanych ok. 1,2 mln podatników, mniej niż w latach poprzednich – taką informację przekazał wiceminister finansów Artur Soboń w dniu 9 lutego 2023 r. na konferencji prasowej.

Którzy przedsiębiorcy muszą płacić VAT?

Ustawa o podatku VAT daje możliwość zwolnienia z tego podatku niektórych podatników, ze względu na charakter działalności lub wartość sprzedaży. Jest jednak pewna grupa podatników, których pozbawiono na gruncie VAT prawa do jakiegokolwiek zwolnienia. W skrócie – musimy być podatnikiem VAT.

Ewidencja płatności transgranicznych - zmiany w VAT od 2024 roku

7 lutego 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw przygotowany w Ministerstwie Finansów. Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie zwalczania oszustw VAT. Nowe przepisy są związane z regulacjami, które objęły podatkiem od towarów i usług przesyłki transgraniczne o niewielkiej wartości i ma na celu wprowadzenie unijnych przepisów nakładających na dostawców usług płatniczych obowiązku prowadzenia kwartalnej ewidencji odbiorców płatności i płatności transgranicznych.

Import towarów 2023. Wdrożenie modułu AIS/VAT

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że 1 stycznia 2023 roku został wdrożony moduł AIS/VAT. Zastąpił on dotychczasowe funkcjonalności AIS/IMPORT w zakresie dotyczącym:

  • potwierdzania rozliczenia podatku VAT w trybie art. 33a ustawy o VAT (import towarów),
  • rozliczania procedury 42 i 63 oraz listy podmiotów naruszających warunki procedury 42 i 63 – „Nierozliczony VAT proc 42 i 63”.

PIT-11 za 2022 rok - do kiedy wysłać w 2023 roku

PIT-11, czyli informacja o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w 2022 roku jest składana do urzędu skarbowego w 2023 roku wyłącznie elektronicznie. W jakiej formie trzeba dostarczyć PIT-11 pracownikowi lub zleceniodawcy? Do kiedy trzeba przekazać PIT-11?

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą sporo oszczędzić dzięki Polskiemu Ładowi

Samotnie wychowujący dziecko rodzic może zaoszczędzić. Zbliża się czas rozliczeń podatku dochodowego za 2022 rok. Osoby samotnie wychowujące dzieci powinny pamiętać, że mogą skorzystać z podwójnej kwoty wolnej od podatku i zapłacić wyższą stawkę PIT dopiero po przekroczeniu 240 tys. zł dochodu. Wspólne rozliczenie z dzieckiem może przynieść im spore oszczędności.

Ulga termomodernizacyjna 2023/2024 - małżonkowie mogą odliczyć w sumie 106 tys. zł. Czy faktury muszą być wystawione na oboje małżonków?

Małżonkowie, którzy są współwłaścicielami domu jednorodzinnego mogą w ramach ulgi termomodernizacyjnej (o ile spełnią jej wszystkie warunki) odliczyć w sumie 106 000,- zł. Każdemu z nich bowiem przysługuje cały limit ulgi (53 tys. zł). Czy faktury dokumentujące poniesienie wydatków termomodernizacyjnych muszą być wystawione na oboje małżonków? Zasady ulgi termomodernizacyjnej obowiązujące w 2023 roku nie zmienią się od początku 2024 roku.

PIT za 2022 rok - jak przygotować się do złożenia zeznania podatkowego?

Niedługo rozpocznie się "sezon PIT-owy", czyli czas składania rocznych zeznań podatkowych PIT. W 2023 roku będzie to jednak trudniejsze, niż kiedykolwiek. Po raz pierwszy podatnicy będą musieli odnaleźć się w gąszczu zmian wprowadzonych przez Polski Ład. Przedstawiamy największe z nich, podpowiadamy, w jaki sposób można jeszcze wpłynąć na wysokość podatku oraz sprawdzamy, jak otrzymać najszybszy możliwy zwrot podatku.

Ulga termomodernizacyjna 2023/2024 dla właścicieli domów jednorodzinnych – jak odliczyć 53 tys. zł w rocznym zeznaniu podatkowym PIT

W ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć od dochodu (w podatku dochodowym od osób fizycznych - PIT) lub przychodu (w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych) do 53 000 zł. Do takiego odliczenia mają prawo podatnicy PIT i osoby płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którzy są właścicielami domów jednorodzinnych. Co ciekawe małżonkowie, którzy są współwłaścicielami domu jednorodzinnego mogą w sumie odliczyć 106 000 zł, bowiem każdemu z nich przysługuje odliczenie w maksymalnej wysokości 53 000 zł. Odliczyć można wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w domu jednorodzinnym. Jakie konkretnie wydatki można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej? Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną? Zasady ulgi termomodernizacyjnej obowiązujące w 2023 roku nie zmienią się od początku 2024 roku.

Wyższe wynagrodzenie "na rękę" po złożeniu PIT-2 w 2023 roku

Ministerstwo Finansów zachęca do składania PIT-2, co dać może m.in. ten skutek, że płatnik będzie płacił mniejsze zaliczki podatek (PIT) o 300 zł miesięcznie od wypłacanych wynagrodzeń. W ten sposób pracownicy, zleceniobiorcy, zarobkujący na podstawie umowy o dzieło lub na kontraktach managerskich mogą otrzymać co miesiąc wyższe wynagrodzenie netto. Zdaniem resortu finansów jest to najbardziej opłacalne dla osób na umowach zlecenia i dla pracowników "wieloetatowców". Najczęściej druk PIT-2 składa się tylko raz. Można złożyć PIT-2 nawet trzem płatnikom i wtedy każdy z nich musi uwzględnić kwotę wolną od podatku licząc nasze wynagrodzenie i zaliczki na podatek.

SLIM VAT 3 od 1 kwietnia 2023 r.

24 stycznia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła i skierowała do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o VAT i kilku innych ustaw określany jako pakiet zmian SLIM VAT 3. Jakie zmiany czekają podatników i kiedy wejdą w życie? SLIM VAT 3 ma co do zasady ułatwić rozliczanie VAT. Pakiet ten ma wdrożyć wiele postulatów zgłaszanych Ministerstwu Finansów przez przedsiębiorców - podatników VAT. Uproszczone ma być np. wystawianie faktur.

Slim VAT 3 - Rada Ministrów rozpatrzy projekt

24 stycznia 2023 r. Rada Ministrów rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy o VAT (i kilku innych ustaw), wprowadzających pakiet zmian w podatku od towarów i usług zwany potocznie SLIM VAT 3. Tak wynika z opublikowanego w poniedziałek 23 stycznia porządku obrad Rady Ministrów.

KSeF przechowa faktury przez 10 lat

W Krajowym Systemie e-Faktur faktury są przechowywane 10 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione. Podatnicy korzystający z KSeF nie muszą archiwizować i przechowywać faktur samodzielnie na własny koszt. Korzystanie z KSeF stanie się obowiązkiem podatników VAT od 2024 roku.

Pusta faktura - jak uniknąć jej przyjęcia

Wystawianie i wprowadzanie do obrotu gospodarczego tzw. pustych faktur jest dość częstym zjawiskiem, dotyczy to m.in. branży budowlanej. Stosowanie fikcyjnego fakturowania może przybierać różne formy i nieść za sobą konsekwencje podatkowe i karne-skarbowe. Wbrew opinii publicznej, ofiarami tych nadużyć są często niewinni przedsiębiorcy, którzy działając w dobrej wierze stają się przedmiotem postępowań. Kto zatem stoi za nakręcaniem karuzel podatkowych? Czy jest sposób by im zapobiec?

Faktura korygująca zachowująca cenę brutto, obniżająca cenę netto i podwyższająca stawkę VAT - kiedy i jak rozliczyć

Spółka zorientowała się, że w lipcu 2022 r. nieprawidłowo zastosowała stawkę 8% zamiast stawki 23% na sprzedany kontrahentowi towar. Cena wynosiła 462,96 zł netto + 37,04 zł VAT (500 zł brutto). Ponieważ cenę umowną traktuje się zasadniczo już jako cenę brutto, spółka porozumiała się z kontrahentem, że udzieli mu obniżki ceny netto produktu, bo zwiększyła się kwota podatku (406,50 zł netto + 93,50 zł VAT = 500 zł brutto). Tym samym zrodził się problem, czy jest to "obniżenie podstawy opodatkowania" (korekta "in minus") czy jednak korekta "in plus"? Kiedy należy rozliczyć fakturę korygującą?

Korekta roczna VAT w 2023 roku. Podatnicy, którzy zrezygnowali ze zwolnienia z VAT lub do niego powrócili

W dniu 27 lutego 2023 r. (25 lutego 2023 r. przypada w sobotę) mija termin korekty rocznej VAT za 2022 r. Wbrew obiegowym opiniom obowiązek korekty nie dotyczy wyłącznie podatników, którzy dokonują tzw. sprzedaży mieszanej. Obowiązek rozliczenia korekty rocznej może dotyczyć podatników, którzy powrócili do zwolnienia z VAT. Natomiast prawo do zwolnienia mają podatnicy, którzy zrezygnowali ze zwolnienia lub utracili do niego prawo.

Najem prywatny a VAT. Rozliczenia po likwidacji działalności gospodarczej

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W 2022 r. obrót przekroczył 200 000 zł. Dysponuję m.in. trzema nieruchomościami. W związku z planowaną od kwietnia 2023 r. likwidacją działalności gospodarczej zamierzam wynajmować te nieruchomości (byłby to najem prywatny). Planowany obrót to 5000 zł na miesiąc z jednego lokalu użytkowego oraz łącznie 5000 zł z dwóch mieszkań. Dodam, że obroty w okresie styczeń - marzec 2023 r. będą też po ok. 10 000 zł na miesiąc. Jakie skutki w VAT ma opisywany przypadek? Czy jako wynajmujący muszę być czynnym podatnikiem VAT? Czy należy naliczyć VAT w związku z planowanym, jeszcze przed zakończeniem działalności, wycofaniem nieruchomości ze środków trwałych? Odliczono VAT od zakupu, ale nieruchomości były wykorzystywane w działalności ponad 10 lat i nie dokonywano ulepszeń. Czy jeśli wystąpi zwolnienie przy przekazaniu, to zaistnieje obowiązek korekty VAT naliczonego?

VAT od taksy notarialnej - wyjaśnienia Ministerstwa Sprawiedliwości

Od 28 lat notariusze doliczają VAT do taksy notarialnej. Zdaniem Ministerstwa Finansów VAT nie powinien być doliczany do wynagrodzenia notariuszy, a zmiana tej praktyki zależy od resortu sprawiedliwości. W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich istnieją uzasadnione są wątpliwości, czy ta praktyka jest zgodna z prawem i czy nie narusza praw obywateli. W odpowiedzi na pismo RPO, Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiedziało, że wątpliwości dotyczące sposobu obliczania wynagrodzenia przez notariuszy są wynikiem zmian systemu podatkowego i jako takie powinny stanowić ewentualny przedmiot prac legislacyjnych lub interpretacji ogólnej Ministra Finansów.

Zaliczki na podatek 2023 a dwóch lub trzech płatników

Miesięczna kwota zmniejszająca podatek jest relatywnie tak niska, że warto przemyśleć, czy naprawdę opłaca się ją dzielić na trzech płatników. Roboty wiele, zamieszania nie mniej, a o nierozwagę lub zapomnienie nietrudno.

PIT 2023. Koszty uzyskania przychodów - pracownicze (umowa o pracę) - kwoty, limity, oświadczenia, zasady odliczania

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2023 roku? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie pozwala (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Koszty pracownika 2023 w PIT

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2023 roku? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie pozwala (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

PIT-11 w 2023 roku – do kiedy, jaki wzór, treść, jak wypełnić

PIT-11 jest informacją o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w roku. PIT-11 to również nazwa formularza służącego do złożenia powyższej informacji. Jakie informacje zawiera PIT-11, kiedy jest składany, przez kogo i jakie konsekwencje grożą za jego brak?

Rozliczenie PIT za 2022 rok - podatek hipotetyczny

Rozliczając PIT za 2022 rok trzeba wiedzieć czym jest hipotetyczny podatek należny. Nazwa może konsternować lub budzić obawy, jest to jednak rozwiązanie korzystne dla podatników. Na czym polega korzyść z podatku hipotetycznego?

SLIM VAT 3 od 1 kwietnia 2023. Najważniejsze założenia

SLIM VAT 3. Zgodnie z uzasadnieniem MF, celem proponowanych rozwiązań jest dalsze uproszczenie rozliczania przez podatników, podatku od towarów i usług.

PIT: Wspólne rozliczenie małżonków

Jednym z najczęstszych sposobów na obniżenie podatku dochodowego jest wspólne rozliczenie małżonków. Wspólne rozliczenie się z małżonkiem może przynieść wymierne korzyści finansowe i jest też korzystne ze względu na ograniczoną liczbę formalności. Kto może z niego skorzystać?

PIT-11 2023 - aktualny formularz i prawidłowy numer PESEL/NIP podatnika

Jak przypomina Ministerstwo Finansów, płatnicy mają obowiązek wpisywać prawidłowy numer PESEL/NIP podatnika w przesyłanych do urzędów skarbowych formularzach PIT-11 i PIT-40A/11A za 2022 r. Dokumenty należy wysyłać drogą elektroniczną na aktualnych wersjach formularzy.

Rozliczenie podatkowe zagranicznych emerytur wypłacanych w Polsce

Wielu Polaków, pracujących w ciągu swojego życia za granicą, może pobierać zagraniczne emerytury. Świadczenia takie są oczywiście należne, jeśli spełniliśmy warunki uprawniającego do tego w każdym z krajów, w których pracowaliśmy. W takim przypadku wielu osobom nasuwa się pytanie, jak powinno wyglądać podatkowe rozliczenie zagranicznej emerytury w Polsce.

REKLAMA