REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Formularze VAT-27, VAT-UE, VAT-UEK bez kwalifikowanego podpisy elektronicznego

Przybędzie deklaracji podatkowych, które można będzie wysyłać bez kwalifikowanego podpisy elektronicznego. Ministerstwo Finansów chce, żeby bez konieczności weryfikowania dokumentów kwalifikowanym podpisem elektronicznym można było przesyłać przez sieć m.in. formularze VAT-27 , VAT-UE , VAT-UEK.

Kwoty zasądzone z tytułu nieuzasadnionej zwłoki w postępowaniu sądowym bez PIT

Kwoty wypłacone ze względu na nieuzasadnioną zwłokę w postępowaniu sądowym nie podlegają opodatkowaniu – wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez łódzką izbę skarbową. Wprawdzie do uzyskania takiej wykładni konieczna była wygrana przez sądem administracyjnym, jednak fiskus wreszcie przyznał rację podatniczce, która nie chciała płacić podatku od środków przyznanych przez sąd.

Jak ująć na fakturze koszty transportu sprzedawanego towaru

Firmy działające w branży sprzedaży wysyłkowej, niejednokrotnie obciążają nabywcę kosztami transportu. To na nich spoczywa obowiązek odprowadzenia podatku i wystawienia dokumentu, który dokumentuje sprzedaż oraz koszty wysyłki. Jednak ujęcie na fakturze kosztów wysyłki sprzedanego towaru nie jest oczywistą kwestią.

Jak rozliczyć zakup i sprzedaż towarów dokonane w innym kraju UE

Jak należy rozliczyć zakup i sprzedaż towarów na terenie Czech przez spółkę z o.o., gdy zakupiony towar nie jest przywożony na teren Polski. Jak powinno wyglądać opodatkowanie, udokumentowanie i księgowanie takich transakcji?

REKLAMA

Wydatki na utworzenie strony internetowej firmy w kosztach

Przedsiębiorcy, na początku lub już w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, decydują się, że na założenie strony internetowej dla swojej firmy. Wydatki takie jak zakup adresu www reklamującego własną działalność można rozliczyć w kosztach firmowych, zmniejszając należny fiskusowi podatek dochodowy.

Świadczenie usług doradczych opodatkowane podatkiem liniowy

Były pracownik spółki, który teraz jest jej prezesem w przypadku gdy będzie świadczył na jej rzecz usługi doradcze może skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym.

Kiedy agroturystyka nie musi być zarejestrowana jako działalność gospodarcza

Prowadzenie działalności agroturystycznej nie zawsze będzie działalnością gospodarczą, która wymaga rejestracji. Przyjmować turystów na zasadach gospodarstwa agroturystycznego może zarówno rolnik, przedsiębiorca, jak i osoba prywatna. Nie każdy jednak zapłaci podatek dochodowy z tego tytułu i nie każdy będzie musiał zarejestrować działalność w CEIDG.

Kaucję gwarancyjną należy podwyższyć do 30 września

Do 30 września 2015 r. dostawcy paliw silnikowych, olejów napędowych, gazu do napędu pojazdów samochodowych oraz olejów opałowych i smarowych muszą podwyższyć kaucję gwarancyjną do 10 000 000 zł, gdy nie chcą „wypaść” z wykazu podmiotów, które złożyły kaucję, prowadzonego przez MF.

REKLAMA

Podział spółki kapitałowej przez wydzielenie - rozpoznanie obowiązku podatkowego

W przypadku planowanego podziału spółki kapitałowej dokonywanego przez przeniesienie części przedsiębiorstwa stanowiącej zorganizowany zespół składników majątkowych, materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań – zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP) w trybie art. 529 § 1 k.s.h., ważnym zagadnieniem wpływającym na prawidłowość przebiegu podziału będzie określenie miejsca rozliczenia sprzedaży opodatkowanej – podatku należnego, realizowanej przez spółkę dzieloną w trakcie dokonywania podziału. Duże znaczenie posiada to, czy podatek należny od danej sprzedaży realizowanej przez ZCP rozliczany jest jeszcze przez spółkę dzieloną, czy też przez spółkę przejmującą.

Amortyzacja podatkowa znaków towarowych - jak to zrobić?

Znak towarowy, zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo własności przemysłowej, to każdy symbol, który można przedstawić w sposób graficzny, który nadaje się do oznaczania towarów lub usług danego przedsiębiorstwa. To dość szeroki zakres: mieszczą się w nim wyrazy, litery, liczby, kolory, forma przestrzenna, ornamenty, a także połączenia tych elementów. Co ciekawe, znakiem towarowym może być także melodia, sygnał dźwiękowy, a nawet zapach. Znak towarowy stanowi część majątku firmy i według art. 22b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod pewnymi warunkami może podlegać amortyzacji.

23-proc. stawka VAT na e-booki sprzyja patologiom

Stawka podatku VAT dla książek papierowych wynosi 5 proc., natomiast książki elektroniczne obłożone są już stawką 23 proc., co sprzyja patologiom. W efekcie rynek e-booków rośnie wolniej ze względu na wysokie ceny produktów, rozwija się także szara strefa i nielegalne ściąganie książek z internetu. Problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale także w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, bo wynika z przepisów unijnych. Zmiana stawki VAT na e-booki byłaby łatwa do przeprowadzenia, ale wymaga woli politycznej wszystkich państw.

Ewidencja księgowa zakupu paliwa do pojazdów służących działalności mieszanej

Jak po 1 lipca 2015 r. ująć w księgach rachunkowych zakup paliwa do pojazdów wykorzystywanych w działalności mieszanej? Czy nieodliczony VAT od zakupu paliwa do firmowych samochodów osobowych można zliczyć do kosztów uzyskania przychodów? W jaki sposób wykazać kwotę netto oraz odliczony VAT w deklaracji VAT?

Wnoszenie skarg na czynności komornika - nowe regulacje

Uchwalona przez Sejm nowelizacja Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, przewiduje zmiany w przepisach dotyczących wnoszenia skarg na czynności komornika. W myśl zmienionych przepisów, skarga nie będzie przysługiwała na zarządzenie komornika o wezwaniu do usunięcia braków pisma, na zawiadomienie o terminie czynności oraz na uiszczenie przez komornika podatku VAT.

Zwolnienia podatkowe dla sportowców i obiektów sportowych

Wprowadzenie zwolnienia od podatku od nieruchomości obiektów sportowych o szczególnym znaczeniu oraz zwolnienie z podatku dochodowego dla wartości otrzymanego ubioru reprezentacyjnego i sportowego członka polskiej reprezentacji na igrzyska głuchych, nagród wypłacanych za uzyskanie wyników na igrzyskach głuchych - zakłada ustawa o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

IFK poleca: Zalegasz fiskusowi - kiedy unikniesz odsetek

W czasie urlopów nie zapominajmy o terminach podatkowych. Spóźniona deklaracja VAT-7, niezapłacone w terminie zaliczki na PIT lub też korekta deklaracji – wszystko to naraża podatnika na obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę. Odsetek unikną ci dłużnicy, którzy uregulują zaległość podatkową w miarę szybko.

Zasady powstawania przychodów z działalności gospodarczej

Poprawne rozpoznanie, co jest przychodem z działalności gospodarczej i kiedy on powstaje, ma podstawowe znaczenie dla prawidłowych rozrachunków z urzędem skarbowym na gruncie podatku dochodowego. Przedsiębiorca, który zna i prawidłowo stosuje zasady, może spać spokojnie.

Zasady dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Prawo do zastosowania przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0% uzależnione jest od posiadania określonych dokumentów potwierdzających jednoznacznie, że doszło do wywozu towaru poza terytorium Polski i dostarczenia ich do nabywcy w innym kraju Unii Europejskiej. Jaki zakres dokumentów uprawnia do zastosowania stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

Umowa zlecenia z małżonkiem lub innym członkiem rodziny a składki ZUS

Umowa zlecenia podpisana z członkiem rodziny przedsiębiorcy nie daje możliwości zaoszczędzenia na składkach ZUS. Na potrzeby ZUS-u rodzinę rozlicza się według zasad określonych dla „zwykłych” zleceniobiorców.

Ulgi podatkowe na żłobki i przedszkola od 1 stycznia 2016 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która rozszerza zwolnienia podatkowe związane m.in. z dofinansowaniem przez pracodawcę pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym, przedszkolu czy pod opieką opiekuna dziennego. Nowe regulacje wchodzą w życie 1 stycznia 2016 r.

Czy nabywca może „zmusić” sprzedawcę do wystawienia faktury?

Nabywca, który zwróci się do sprzedawcy z prośbą o wprowadzenie zmian na fakturze, która jest w pełni zgodna z prawem, może spotkać się z jego odmową. W takim przypadku „zmuszenie” przedsiębiorcy do podjęcia jakichkolwiek działań nie jest możliwe. Ale zdarzają się sytuacje, kiedy do wystawienia faktury albo jej poprawy obligują przepisy.

Refundacja zakupu okularów przez pracodawcę zwolniona z PIT

Dokonywana przez pracodawcę refundacja wydatków na zakup okularów do pracy przy komputerze stanowi przychód pracownika. Jest to jednak przychód podlegający zwolnieniu z opodatkowania, a zatem pracodawca nie ma obowiązku naliczania zaliczek na podatek dochodowy i wystawiania PIT-11.

Tax Free – kiedy podróżnym należy się zwrot VAT?

Podróżni spoza Unii Europejskiej, którzy zakupili w polskim sklepie pamiątkę z wakacji mają prawo do zwrotu podatku VAT po spełnieniu kilku warunków. Jakie to warunki? Kto może dokonać zwrotu?

Składanie deklaracji VAT-7 mimo zawieszenia działalności

W przypadku zawieszenia wykonywania działalności przedsiębiorca, zgodnie z przepisami ustawy o VAT, nie ma obowiązku składania deklaracji za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Mimo to przedsiębiorca może i niejednokrotnie musi deklarować VAT mimo zawieszenia. W jakich sytuacjach jest to konieczne?

Podatek bankowy ma przynieść do budżetu 5 mld zł

Na konwencji programowej PiS w Katowicach Beata Szydło przedstawiła zasadnicze założenia programowe. Głównymi propozycjami są prorodzinne dopłaty, podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz obniżenie wieku emerytalnego. Źródeł ich finansowania jest kilka, w tym podatek bankowy, który miałby zapewnić około 5 mld zł wpływów do budżetu.

Zasady opodatkowania najmu prywatnego

Najem prywatny to wynajem lokalu, mieszkania lub pokoju, który nie jest związany z działalnością gospodarczą, czyli po prostu prywatne i odpłatne udostępnianie prywatnego pomieszczenia. Uzyskiwanie przychodów w ramach najmu prywatnego podlega opodatkowaniu obniżoną, 8,5-proc. stawką PIT. Zaliczkę na podatek właściciele wynajmowanych nieruchomości obliczają od kwoty czynszu.

Karuzele podatkowe - duży problem dla budżetu i firm

Karuzelę podatkową można określić jako sieć kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu podmiotów, które tworzą pozory legalnych transakcji handlowych. Wykorzystując w tym celu luki w przepisach, wyłudzają z budżetu państwa zwroty podatku VAT, który nigdy nie zostanie do budżetu wpłacony. Jak wynika z danych resortu finansów, w ubiegłym roku wyłudzono w ten sposób z budżetu państwa około 20 mld zł.

Wspieranie aktywności fizycznej pracowników bez podatku

Ubiegłoroczna decyzja Trybunału Konstytucyjnego oraz zmiany interpretacji podatkowych, dokonywane w ostatnim czasie przez Ministerstwo Finansów, powodują, że pracodawcy mogą śmielej inwestować zarówno w zdrowie zatrudnionych, jak i w ich integrację. Do niedawna wiele firm rezygnowało z takich działań, obawiając się z konieczności mozolnego szacowania uzyskanego przez pracowników przychodu z tego tytułu.

Czy sprzedaż bezpośrednia przetworzonych produktów rolnych obejmuje cydr

Czy napój alkoholowy typu cydr może być sprzedawany w ramach sprzedaży bezpośredniej od 1 stycznia 2016 r., jeżeli jest wyprodukowany z owoców pochodzących z własnej uprawy, przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy?

Zwrot VAT z faktur od nieuczciwego kontrahenta

Sytuacja przedsiębiorców nieświadomie uczestniczących w transakcjach z nieuczciwymi kontrahentami, z prawnego punktu widzenia, nie jest aż tak zła, jak mogłyby na to wskazywać, wydawane często na wyrost, decyzje organów podatkowych. Nawet w przypadku, gdyby okazało się, że kontrahent okazał się oszustem podatkowym, możliwe jest otrzymanie zwrotu VAT.

Odliczenie VAT od opłat za przejazd autostradą

Firma, która deleguje pracownika w podróż samochodem wykorzystywanym do celów mieszanych, odliczy tylko 50 proc. VAT od opłat za przejazd autostradą i za parking – tak orzekł WSA w Warszawie.

Podatek za reklamy na blogu

Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnego bloga. Przeważnie ma to wymiar hobbystyczny, choć są i tacy, którzy zakładają bloga z myślą o zarobku. Warto pamiętać, że z chwilą kiedy reklama zaczyna przynosić przychody, należy pomyśleć o tym jak rozliczyć je z fiskusem.

Dofinansowanie przez pracodawcę wyprawki szkolnej dla dzieci pracowników

Jednym z najbardziej cenionych sposobów pomocy, który mogą zapewnić pracodawcy, jest zatroszczenie się o dzieci osób zatrudnionych w firmie poprzez dofinansowanie wyprawki szkolnej. W tym celu pracodawca może wykorzystać Zakładowy Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) lub środki obrotowe firmy. Taka forma pomocy musi być jednak w odpowiedni sposób rozliczona.

Jaką stawkę VAT zastosować do usług agroturystyki

Usługi polegające na świadczeniu zakwaterowania na polach namiotowych, kempingach czy w domach letniskowych są opodatkowane preferencyjną, 8-proc. stawką podatku VAT. Niższa stawka VAT nie jest jednak odpowiednia dla każdej usługi agroturystycznej.

Wydatki na zakup owoców dla pracowników i kontrahentów w kosztach

Wydatki, jakie ponosi przedsiębiorca na zakup owoców z przeznaczeniem dla pracowników stanowią przejaw jego dbałości o ich stan zdrowia, kondycję fizyczną i samopoczucie, co w dłuższej perspektywie czasu może przełożyć się na poprawę atmosfery pracy, zwiększoną wydajność pracy i w konsekwencji większe dochody firmy. Takie wydatki mogą więc stanowić koszt uzyskania przychodu. To samo dotyczy korzystnego rozliczenia owoców zakupionych z myślą o kontrahentach.

Pracodawca finansuje okulistę i okulary – pracownik nie płaci PIT

W sytuacji, gdy pracownik zwróci się z prośbą do pracodawcy o skierowanie na badania przed upływem terminu badania okresowego wskazanego przez lekarza w związku z pogorszeniem się wzroku, a lekarz potwierdzi pogorszenie się wzroku i konieczność wymiany dotychczas stosowanych okularów na inne, wówczas refundacja kosztów zakupu nowych okularów będzie stanowiła przychód pracownika ze stosunku pracy, objęty zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT. Co więcej, nie będzie w tej sytuacji przychodem pracownika wartość usługi medycznej (badań okulistycznych) sfinansowanej przez pracodawcę.

Optymalny wybór zaliczki na podatek dochodowy i inne korzyści podatkowe

Optymalny wybór formy opodatkowania, to nie jedyna metoda na obniżenie zobowiązania podatkowego. Pewne elementy planowania podatkowego wystąpić powinny w ciągu roku.

Zakaz odliczania 50% VAT od paliwa zniesiony!

Przez ponad rok spore grono przedsiębiorców wykorzystujących samochód osobowy zarówno w firmie, jak i prywatnie, czekało na możliwość odliczenia 50% VAT od paliwa. Taka opcja stała się już dostępna! Przypominamy, że 1 lipca 2015 r. w życie weszły nowe zasady odliczania VAT. Przełoży się to bezpośrednio na oszczędności w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Sprzedaży przetworzonych produktów rolnych z własnej uprawy lub hodowli od 1 stycznia 2016 r.

Na początku 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy, które dadzą możliwość prowadzenia działalności polegającej na przetwarzaniu (w sposób inny niż przemysłowy) i sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli. Do produktów tego rodzaju będą zaliczane m.in. pieczywa, wędliny, dżemy, kompoty, sery, a także mąka wytworzona ze zboża pochodzącego z własnej uprawy. Jako sposób opodatkowania będzie można zastosować ryczałt w wysokości 2% uzyskanych przychodów.

Centralny rejestr faktur ograniczy oszustwa w VAT

Receptą na oszustwa w podatku VAT może być stworzenie centralnego rejestru faktur VAT, jak również podzielona płatność, zmiany w rejestracji firm, utworzenie bazy kont firm czy ograniczenie płatności gotówkowych. Takiego zdania są eksperci Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy ministrze finansów.

Aktualizacja informacji VAT-26 po sprzedaży samochodu

W przypadku sprzedaży firmowego samochodu, od którego przysługiwało pełne odliczenie podatku VAT, konieczna jest aktualizacja informacji VAT-26.

IFK poleca: Kaucję gwarancyjną należy podwyższyć do 30 września

Do 30 września 2015 r. dostawcy paliw silnikowych, olejów napędowych, gazu do napędu pojazdów samochodowych oraz olejów opałowych i smarowych muszą podwyższyć kaucję gwarancyjną do 10 000 000 zł, gdy nie chcą „wypaść” z wykazu podmiotów, które złożyły kaucję, prowadzonego przez MF.

IFK poleca: Dochód z opcji menadżerskich będzie podlegał PIT

Dochód pracownika uzyskany z opcji menadżerskich będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego z 15 kwietnia 2015 r. o sygnaturze nr IBPB-2-2/4511-5/15/MM.

Jakie warunki należy spełnić w celu szybszego otrzymania nadwyżki VAT

Przepisy podatkowe dają możliwość otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w skróconym terminie, czyli w ciągu 25 dni od dnia złożenia deklaracji. Jakie warunki muszą zostać spełnione by skorzystać z szybszego zwrotu nadwyżki VAT?

Od 2016 r. podmioty powiązane nie unikną podatku od dywidend

Będą ograniczenia w zakresie zwolnień dla wypłat dywidend między podmiotami powiązanymi. Od 2016 r. dywidendy wypłacane przez powiązane spółki kapitałowe nie będą mogły być zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, jeżeli są transferowane w związku z transakcjami, które zostały przeprowadzone głównie z zamiarem osiągnięcia korzyści podatkowej.

Jakie konsekwencje wiążą się z niezapłaceniem niedopłaty w PIT

Jeżeli podatnik rozliczający PIT doliczył się niedopłaty podatku, różnicę powinien zwrócić fiskusowi – nawet jeśli różnica jest niewielka. Od niezapłaconej w terminie nadpłaty liczą się odsetki. Najbardziej upartym w niereagowaniu zapłaty grozi wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Sprzedaż odziedziczonej po małżonku nieruchomości a kwestie podatkowe

Kiedy należy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości odziedziczonej po zmarłym małżonku? Czy odziedziczenie w każdej sytuacji traktowane jest jako nabycie nieruchomości?

Premie pieniężne wypłacane przez banki (tzw. cashback) to sprzedaż premiowa

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok rozstrzygający spór o opodatkowanie nagród wypłacanych użytkownikom kart płatniczych (tzw. cashback). NSA potwierdził, że wypłaty były związane ze sprzedażą premiową.

IFK poleca: Nieuregulowanie niedopłaty z PIT grozi zajęciem majątku

O zaległość podatkową fiskus będzie się upominać – przez telefon, mail lub śląc wezwania na piśmie. Do zaległości podatkowych należy też kwota nieuregulowanego rocznego PIT-a za 2014 r. Dłużnym podatnikom od maja liczy się odsetki. Najbardziej upartym w niereagowaniu na wezwania do zapłaty grozi wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Usługi menedżerskie nie podlegają opodatkowaniu VAT

Jeżeli podatnik nie wykonuje swojej działalności w swoim imieniu i na własny rachunek, ale w imieniu zarządzanej spółki, to czynności świadczone przez niego na podstawie kontraktu menedżerskiego nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Odliczenie VAT od cateringu zakupionego dla pracowników

Firma, która jest czynnym podatnikiem VAT, nabywa na potrzeby prowadzonej działalności usługi cateringowe (posiłki profilaktyczne dla uprawnionych pracowników zajmujących się wyłącznie działalnością opodatkowaną). Czy firma prawidłowo odlicza VAT od tych usług, uważając, że odliczeniu VAT nie sprzeciwia się art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT?

REKLAMA