REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT, Tarcza Antykryzysowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w przepisach dotyczących kas fiskalnych i paragonów

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami co do stosowania nowych przepisów w zakresie kas fiskalnych, Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że zmiany w przepisach rozporządzenia, które weszły w życie 1 kwietnia 2013 r., nie wymagają wymiany używanych do tej pory kas, które pozwalają obecnie na prawidłowe ewidencjonowanie obrotów. Mogą one nadal być wykorzystywane aż do czasu ich zużycia.

Rozliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing

Do 31 grudnia 2013 r. przedłużono dotychczasowe zasady odliczania VAT od nabycia i leasingu samochodów oraz od zakupu paliwa do ich napędu. Nie oznacza to, że zasady odliczania VAT przez leasingobiorców się nie zmieniają.

Najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

W dniu 1 kwietnia 2013 r. weszła w życie część przepisów ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 35). Nowelizacja wprowadziła wiele zmian porządkujących (dostosowujących przepisy krajowe do regulacji unijnych), mających znaczenie dla wszystkich podatników podatku VAT.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r. – transakcje zagraniczne

Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje pakiet nowych regulacji. Istotnie zmienione zostały przepisy ustawy o VAT w kwestii transakcji zagranicznych.

REKLAMA

5 lat przechowywania dokumentów kasowych

Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, w odpowiedzi na interpelację poselską nr 13881 wyjaśnił problem wydłużonego okresu przechowywania dokumentów kasowych.

Premie pieniężne - rozliczanie VAT

Premia lojalnościowa jest rabatem. Natomiast premia jakościowa stanowi zapłatę za świadczenie usług przez nabywcę towarów na rzecz sprzedawcy. Rodzaj przyznanych premii decyduje więc o sposobie rozliczania VAT. Potwierdził to NSA w orzeczeniach wydanych w 2012 r. Z tym stanowiskiem zgadzają się organy podatkowe.

Stawki VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie od 1 kwietnia 2013 r., spowodowała zmianę stawek VAT na niektóre wyroby i usługi. Większość zmian będzie polegała na podwyższeniu stawki VAT do 23%.

Czy przekazanie towarów do utylizacji podlega VAT

W niektórych sytuacjach zachodzi konieczność pozbycia się towarów w drodze utylizacji. Czy przedsiębiorca, który przekazuje towary do utylizacji jest zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku VAT?

REKLAMA

Obniżenie podatku VAT mało prawdopodobne

Premier uznał za mało prawdopodobne obniżenie podatku VAT. Donald Tusk powiedział, że byłoby to możliwe, gdyby w drugiej połowie roku zdecydowanie poprawiła się sytuacja gospodarcza.

Kasy rejestrujące od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia ma wejść w życie nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Pomimo że w większości powiela ono dotychczasowe regulacje, zawiera również przepisy nakładające na podatników nowe obowiązki lub normujące kwestie dotychczas nieregulowane, a spotykane w praktyce.

VAT na usługi pocztowe po 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. zmienia się przepis, który reguluje zasady korzystania ze zwolnienia z VAT dla usług pocztowych. Ze zwolnienia będą korzystać usługi pocztowe, które można zaliczyć do powszechnych. Jeśli więc ustalimy z pocztą indywidualne warunki świadczenia dla nas usług, będziemy płacić 23% VAT. Ryzyko zastosowania stawki 23% zamiast zwolnienia obciąża również nabywcę, gdyż traci on prawo do odliczenia VAT z takiej faktury, mimo że został naliczony VAT.

Nowe wzory deklaracji VAT-12 i VAT-13 od 1 kwietnia 2013 r.

Z dniem 1 kwietnia 2013 r. będą obowiązywały nowe wzory deklaracji VAT-12 i VAT-13.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów - zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r., wyniku zmian w ustawie o VAT, nastąpi zmiana niektórych warunków związanych z przemieszczeniem towarów w wewnątrzwspólnotowym nabyciu i dostawie towarów.

Czy mali podatnicy poniosą solidarną odpowiedzialność w VAT?

Odpowiedzialność solidarna nabywcy za podatek, którego nie zapłacił sprzedający, ma nie dotknąć małych przedsiębiorców. Nie zmienia to jednak faktu, że pomysł przerzucenia ściągania należności podatkowych na firmy to wyraźny sygnał, że państwo nie radzi sobie w tym zakresie.

Solidarna odpowiedzialność nabywcy za rozliczenia VAT sprzedawcy

Od 1 października 2013 r. w przepisach podatkowych (ustawa o VAT i ordynacja podatkowa) pojawi się zasada solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu VAT. Jeżeli dostawca towarów lub usług nie zapłaci podatku należnego fiskus może się domagać się zapłaty zaległości podatkowych także od nabywcy. Ta solidarna odpowiedzialność dotyczyć hurtowego handlu paliwami, stalą i złotem.

Zmiana definicji importu i eksportu towarów od 1 kwietnia 2013 r.

Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT, która wchodzi w życie od 1 kwietnia 2013 r., zakłada zmianę definicji importu i eksportu towarów.

Czy będzie obniżka stawek podatku VAT

Czy będzie miała miejsce zapowiada przez rząd obniżka stawek podatku VAT od 2014 r.? Rząd podniósł VAT w 2011 roku zapewniając, że po trzech latach podatek wróci do wcześniejszych poziomów. Jednak wielu ekonomistów wątpi w obniżkę podatku VAT wobec trudnej sytuacji budżetowej.

Instytucja odpowiedzialności solidarnej w podatku VAT

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, projektowane zmiany w podatku VAT, dotyczące wprowadzenia instytucji odpowiedzialności solidarnej, będą obejmowały tylko i wyłącznie hurtowy oraz prowadzony na szeroką skalę handel towarami wrażliwymi takimi jak paliwo, stal czy złoto.

Zmiany w VAT 2013 r. - odpowiedzi MF na najczęściej zadawane pytania

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zmian w podatku VAT od 1 stycznia 2013 r., których udzieliło Ministerstwo Finansów.

Jak posługiwać się PKWiU przy określaniu stawki VAT

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) jest klasyfikacją produktów tzn. obejmującą zarówno usługi, jak i wyroby. Została wprowadzona do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji, podatkach oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.

Nieodpłatne przekazanie towarów z logo opodatkowane VAT po 1 kwietnia 2013 r.

Spółka nieodpłatnie przekazuje koszulki i kufle z nadrukowanym swoim logo. Przy nabyciu koszulek i kufli spółka odlicza podatek naliczony. Czy przekazanie takich towarów może być traktowane jako niepodlegające opodatkowaniu VAT przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych?

Sprzedaż powypadkowego pojazdu przez ubezpieczyciela

Czy ubezpieczyciel ma obowiązek zwrotu kwoty podatku VAT w przypadku zbycia pozostałości pojazdu wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej?

Czy ubezpieczyciel może odliczyć VAT od gadżetów reklamowych

Czy ubezpieczyciel, przekazujący nieodpłatnie klientom upominki reklamowe, ma prawo do odliczenia od VAT należnego kwoty VAT naliczonego przy nabyciu tych przedmiotów?

Jak skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej

Przedsiębiorcy zobowiązani do ewidencjonowania obrotu w kasie fiskalnej, mogą skorzystać z tzw. ulgi na zakup kasy fiskalnej. Jakie warunki muszą spełniać, aby skorzystać z tej preferencji podatkowej?

Metoda kasowa w VAT - zmiany 2013

Od 1 stycznia 2013 roku zniesiono 90-dniowy termin, po upływie którego mały podatnik, pomimo nieuregulowania należności przez jego kontrahenta, obowiązany był do rozliczenia podatku VAT z tytułu dokonanych dostaw towarów i świadczonych usług.

Regulamin wystawiania faktur - czy jest konieczny

Nowe, obowiązujące od 2013 roku przepisy dot. VAT pozwalają na interpretację, że podatnicy powinni określić zasady i wdrożyć regulamin, na podstawie których wystawia faktury. Okazuje się, że nie jest to obowiązkowe.

Błędy na fakturze - termin płatności i wyrażona słownie kwota należności

Co zrobić w sytuacji, gdy moja faktura sprzedażowa ma nieprawidłowo określony termin płatności? Handlowiec wystawił fakturę z terminem płatności 14 dni, natomiast pieniądze od klienta już dotarły i faktura powinna mieć adnotację „zapłacona”. Czy trzeba korygować taką pomyłkę?

Konsekwencje podatkowe opóźnień w płatnościach

Nieopłacona w terminie faktura oznacza problem z fiskusem. Maksymalne opóźnienie w płatnościach może wynieść 30 dni na gruncie podatku dochodowego i 150 dni na gruncie VAT.

Kasy fiskalne 2013 - nie masz kasy nie możesz sprzedawać

Od 1 marca 2013 r. powinni stosować kasy fiskalne podatnicy VAT, których obrót przekroczył w 2012 roku 20 tys. zł, a nie są zwolnieni z tego obowiązku. Okazuje się, że brakuje w sprzedaży najtańszych urządzeń, a i droższe modele kas nie są w ciągłej sprzedaży. A przecież kto nie ma kasy fiskalnej, a mieć powinien - nie może prowadzić sprzedaży towarów i usług.

Zawieszenie działalności a prawo do odliczenia VAT

Czy możliwe jest odliczenie VAT w czasie zawieszenia działalności gospodarczej? Jakie warunki należy spełnić?

Czy wkład w postaci know-how do spółki komandytowej podlega VAT

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że wniesienie know-how aportem do spółki komandytowej przez komandytariusza, który nie jest podatnikiem VAT i nie prowadzi działalności gospodarczej, jest czynnością opodatkowaną.

Nieodpłatne przekazywanie towarów - zmiany VAT od 1 kwietnia 2013

Od 1 kwietnia 2013 r. przedsiębiorców czeka ważna zmiana w zakresie opodatkowania VAT nieodpłatnego przekazywania towarów.

Raporty fiskalne dobowe i miesięczne - kiedy trzeba je drukować

Nie wydrukowałam raportu dobowego z 31 stycznia, mimo że w tym dniu była sprzedaż i wydawałam paragony. Następnego dnia wydrukowałam raport dobowy, ale już z data nie 31 stycznia, lecz 1 lutego 2013 r. Wydrukowałam też raport miesięczny. Kiedy powinnam je rozliczyć?

Czy przedsiębiorca, który korzystał z faktoringu i windykacji ma prawo korekty VAT

Próba odzyskania wierzytelności przez przedsiębiorcę nie przekreśla prawa do korekty VAT. Przedsiębiorca, który chcąc uzyskać zapłatę za wystawione faktury, korzystał z usług faktoringu i windykacji, nie traci prawa do skorygowania rozliczonego VAT-u jeśli działania te okazałyby się nieskuteczne.

Czy usługi związane z badaniami klinicznymi są zwolnione z VAT

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że usługi świadczone przez szpitale na rzecz sponsora badań klinicznych nie podlegają zwolnieniu od podatku VAT, gdyż nie są usługami podlegającymi zwolnieniu zgodnie z (sygn. akt I FSK 406/12, wyrok z dnia 20 czerwca 2012 r.).

Kolejne uproszczenia w podatkach dla firm są konieczne

Ułatwienia w płaceniu zaliczek podatkowych w ciągu roku czy wprowadzenie metody kasowej dla osób fizycznych – to niektóre propozycje zmian, których domagaja się przedsiębiorcy. Mają one uprościć zakładanie nowych firm i ułatwić rozwój już istniejącym.

Odliczenie VAT od zakupu paliwa do samochodów

Przed dokonaniem zakupu samochodu na cele działalności gospodarczej, warto zastanowić się, jakie konsekwencje dla przyszłych zobowiązań z fiskusem będzie rodził wybór konkretnego pojazdu. Wysokość VAT-owskich rozrachunków z tytułu eksploatacji używanego na potrzeby działalności gospodarczej samochodu zdeterminowana jest bowiem jego rodzajem.

Fakturowanie w 2013 roku – komentarz do wyjaśnień Ministerstwa Finansów

Istotne, a wręcz rewolucyjne zmiany w zakresie wystawiania faktur VAT, jakie obowiązują od początku 2013 roku doczekały się obszernych wyjaśnień Ministerstwa Finansów. Okazuje się, że również te wyjaśnienia MF są w niektórych aspektach mocno kontrowersyjne. Dzięki uprzejmości Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy publikujemy poniżej w całości komentarz Instytutu do tych wyjaśnień Ministerstwa.

Zwrot podatku VAT po zbyciu uszkodzonego pojazdu

Czy ubezpieczyciel ma obowiązek zwrotu kwoty podatku VAT w przypadku zbycia pozostałości pojazdu wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej?

Przekazywanie klientom prezentów od ubezpieczyciela a odliczanie VAT

Czy ubezpieczyciel, przekazujący nieodpłatnie klientom prezenty reklamowe, ma prawo do odliczenia z podatku należnego kwoty podatku naliczonego przy nabyciu tych przedmiotów?

Data wykonania usługi na fakturze VAT w 2013 roku

Co należy rozumieć przez pojęcie „data wykonania usługi”, którą trzeba teraz zamieszczać na fakturze? Jaka jest to zmiana w stosunku do podawanej do tej pory daty sprzedaży?

Deklaracja VAT-7 - kto musi rozliczyć się na nowym formularzu

W 2013 r. obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7(13), VAT-7K(7) i VAT-7D(4). Przepisy przejściowe pozwalają do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy 2013 r. stosować poprzednie wzory. Nie wszyscy jednak podatnicy mogą stosować stare wzory.

Kiedy odliczyć VAT z duplikatu faktury i czy musi być on podpisany przez wystawcę

Otrzymaliśmy duplikat faktury VAT wystawiony 4 lutego 2013 r. Dotyczy dostawy towarów z 18 grudnia 2012 r. Kiedy możemyodliczyć VAT z tej faktury? Czy duplikat powinien zostać podpisany przez jego wystawcę?

Ulga na złe długi w 2013 r.

W wyniku zmian wprowadzonych do ustawy o VAT od 1 stycznia 2013 r., obowiązują nowe zasady stosowania tzw. ulgi na złe długi, które pozwalają na korzystanie z tej instytucji w uproszczony sposób.

Niezapłacone faktury a obowiązek dokonywania korekty

Z początkiem 2013 r. weszły w życie regulacje, które mogą stanowić swoiste wybawienie dla przedsiębiorców, zmagających się z problemem nieterminowo regulowanych faktur. Niezapłacone faktury oznaczają bowiem obowiązek dokonywania korekty kosztów.

Przechowywanie paragonów (rolek kasowych) w 2013 r.

W 2013 r. należy przechowywać rolki z kas fiskalnych z papierowymi kopiami paragonów fiskalnych za 2011 i 2012 rok. Za wcześniejsze lata rolki mogą zostać trwale zniszczone. Rolki dotyczące sprzedaży wykonanej w 2013 r. należy przechowywać do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego z tego tytułu (czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku).

Opłaty za udostępnianie informacji publicznej bez VAT

Gmina zobowiązana jest do udostępnienia informacji publicznej. Czynności tej dokonuje się na wniosek zainteresowanego, pod warunkiem że udostępnienie informacji nie podlega ograniczeniu. Za czynność tę gmina pobiera opłatę, która stanowi zwrot kosztów związanych z udostępnieniem dokumentów. Czy odpłatne udostępnienie informacji publicznej podlega opodatkowaniu VAT?

Usługa obróbki materiału zlecona przez firmę z UE - gdzie opodatkować VAT

Przedmiotem działalności spółki jest obróbka materiałów ze stali. Spółka otrzymała propozycję współpracy od francuskiej firmy, która posiada nadany we Francji numer NIP dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Współpraca miałaby wyglądać w ten sposób, że towary będące własnością francuskiej firmy byłyby dostarczane do innej polskiej spółki i w Polsce podlegałyby pierwszej fazie obróbki. Następnie spółka odbierałaby je z siedziby tej pierwszej spółki w Polsce, dowoziła do swojej siedziby na terenie Polski i tam dokonywała drugiej fazy obróbki. Później towary byłyby odwożone przez spółkę do polskiej firmy (spółki, która wykonywała pierwszą fazę obróbki). Zleceniodawcą wykonania tej usługi byłaby francuska firma. Na nią wystawiane byłyby faktury. Czy transakcja ta powinna być opodatkowana VAT w Polsce?

Kiedy przekazanie firmy mężowi nie jest opodatkowane VAT

Podatniczka była osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Była czynnym podatnikiem VAT. W grudniu 2012 r. przekazała nieodpłatnie całe prowadzone przedsiębiorstwo mężowi. Przekazaniu podlegały wszystkie składniki wchodzące w skład firmy, takie jak: nieruchomości, środki trwałe, wyposażenie, materiały, a także kredyt bankowy, który został zaciągnięty w związku z rozbudową nieruchomości. Przed przekazaniem firmy mąż założył swoją indywidualną działalność gospodarczą. W związku z nieodpłatnym przekazaniem przedsiębiorstwa sporządzony został protokół przekazania przedsiębiorstwa do dalszego prowadzenia. Po dokonaniu czynności przekazania podatniczka zlikwidowała prowadzoną działalność gospodarczą. Czy nieodpłatne przekazanie całego przedsiębiorstwa mężowi, a następnie zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej spowoduje konieczność zapłaty VAT?

Rekompensaty wypłacane za zmianę warunków prenumeraty nie są objęte VAT

Spółka zajmuje się kolportażem prasy w prenumeracie. Na podstawie „cennika prasy w prenumeracie”, przygotowanego w oparciu o zgłoszone przez wydawców informacje, przyjmuje od prenumeratorów zamówienia oraz przedpłaty na dostawę prasy. Umowy z prenumeratorami na dostawę prasy spółka zawiera we własnym imieniu. W przypadku zaprzestania wydawania czasopisma lub obniżenia ceny w trakcie realizacji prenumeraty, na które zostały przyjęte przedpłaty, spółka zwraca prenumeratorom nadpłacone kwoty. Wydawcy w przypadku wystąpienia wskazanych okoliczności są zobowiązani do pokrycia poniesionych przez spółkę kosztów zwrotu nadpłat prenumeratorom. Czy zwracane przez wydawców koszty podlegają opodatkowaniu VAT?

REKLAMA