REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wzrost akcyzy na olej opałowy

Rządowy projekt ustawy o zwrocie części wydatków ponoszonych w latach 2006-2012 na ogrzewanie olejem opałowym powierzchni bytowych, nowelizujący ustawę o akcyzie, jest niekorzystny dla przedsiębiorców.

Uchwalomo podatek tonażowy

Sejm uchwalił przygotowaną przez rząd ustawę o podatku tonażowym. Wysokość nowego podatku będzie zależeć od pojemności netto statku oraz wieku jednostki.

Nieobecność kontrolowanego zawiesza postępowanie

Z powodu nieobecności osoby kontrolowanej możliwe jest zawieszenie kontroli podatkowej.

Ustawa dostosowana do wymogów Unii

Obowiązują już nowe przepisy dotyczące ustalenia miejsca świadczenia usług elektronicznych oraz sprzedaży wysyłkowej.

REKLAMA

Fiskus rzadko umarza zaległości podatkowe

Przepisy dają podatnikom możliwość wystąpienia o umorzenie zaległości podatkowych. Urzędnicy mają swobodę w uwzględnieniu wniosków podatników. W praktyce zaległości umarza się bardzo rzadko, mimo że często są do tego podstawy.

Mniej zezwoleń i kar, więcej swobody w transakcjach dewizowych

Z kodeksu karnego skarbowego znikną kary za wysyłanie lub wywóz za granicę środków płatniczych bez zezwolenia.

Zmiany w ustawie o kontroli skarbowej

Po otrzymaniu protokołu kontroli skarbowej przedsiębiorca będzie miał dwa tygodnie na skorygowanie deklaracji podatkowej.

Urzędy skarbowe wykrywają uszczuplenia podatkowe

Od stycznia do czerwca 2006 roku urzędy skarbowe województwa zachodniopomorskiego przeprowadziły łącznie 1674 kontrole podatkowe.

REKLAMA

Definicja budownictwa społecznego

Na przedłużenie stosowania 7-proc. stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym pozwoli definicja budownictwa społecznego, która zostanie zaproponowana przez rząd w październiku - poinformował wczoraj w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Na zorganizowanie loterii potrzebna zgoda fiskusa

Firmy, które chcą urządzić loterię promocyjną, muszą uzyskać zezwolenie ministra finansów. Powinny również powołać wewnętrzną komisję nadzoru nad prawidłowością przeprowadzenia loterii.

Przekazanie udziałów jest opodatkowane

Nabycie od małżonka w formie darowizny udziałów w spółce jawnej nie jest równoznaczne z nabyciem części zakładu. Stanowi nabycie praw majątkowych, które nie jest objęte zwolnieniem z podatku od spadków i darowizn.

Nowa definicja pomoże skorzystać z ulgi

Przepisy powinny jednoznacznie zwalniać z podatku dochodowego zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia. W tym celu należy dokonać zmian w ustawie o PIT - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Szybsze zwroty dla rolników

Samoobrona przygotowała projekt ustawy zakładający szybszą wypłatę zwrotu części akcyzy zawartej w paliwie rolniczym. Zmienić ma się także podstawa wypłaty.

Przedsiębiorcy będą zbierać faktury

Po likwidacji uproszczonych form opodatkowania część przedsiębiorców może zasilić szarą strefę - uważa Ministerstwo Gospodarki. Resort finansów jest odmiennego zdania.

Urząd może odmówić wydania wiążącej interpretacji

Interpretację można uzyskać tylko wtedy, gdy wobec podatnika nie toczy się postępowanie, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zmiana opodatkowania sprzedaży nieruchomości

Coraz więcej osób zgłasza swoje obawy dotyczące planowanych zmian w opodatkowaniu sprzedaży nieruchomości. Od 2007 roku z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych będzie trzeba zapłacić 19-proc. podatek od osiągniętego dochodu.

Lżej inwestorom i urzędom

Na pierwsze czytanie w Sejmie czeka rządowy projekt nowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Zmiany w prawie dewizowym

Pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w prawie dewizowym odbędzie się jutro na posiedzeniu Sejmu. Nowelizacja przewiduje także zmiany w kodeksie karnym skarbowym. Zniknie z niego wiele przepisów.

Głosowania w piątek

Posłowie nie zgłosili poprawek do rządowego projektu nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej oraz do projektu nowej ustawy o podatku tonażowym.

Podatek ekologiczny

Połączone sejmowe komisje Finansów Publicznych, Gospodarki oraz Rozwoju Przedsiębiorczości powołały wczoraj 16-osobową podkomisję, która ma zająć się rządowym projektem ustawy o podatku od samochodów.

Od września kasy fiskalne dla nowych podatników

Od 1 września utracą zwolnienie i będą musiały zainstalować kasy kolejne grupy podatników. Do tej pory obowiązkowo muszą posiadać kasy fiskalne (bez względu na kwotę obrotów) podatnicy sprzedający gaz płynny, taksówkarze (przewozy osobowe i towarowe) oraz podatnicy, którzy świadczą usługi przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w komunikacji samochodowej.

Podatek rolny w komisji

Dziś połączone sejmowe komisje; Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Finansów Publicznych przystąpią do pracy nad poselskim projektem zmian w ustawie o podatku rolnym.

Terminy składania deklaracji

25 sierpnia, czyli już jutro, mija termin składania deklaracji VAT-7, VAT-8, VAT-12, AKC-3.

Nowy adres nie chroni przed kontrolą

Podatnicy prowadzący działalność w niewielkich miejscowościach coraz częściej wynajmują lokale na siedzibę swoich firm w dużych miastach. Chodzi o to, żeby zmienić adres i rozliczać się w innym niż do tej pory urzędzie skarbowym.

Czas pomyśleć o banderolach

Podmioty zobowiązane do oznaczania wyrobów znakami akcyzy powinny złożyć do Ministerstwa Finansów wstępne zapotrzebowanie na banderole na rok 2007. Termin mija 30 października.

Albo odpis, albo zaliczenie do kosztów

Ocieplenie zewnętrznych ścian budynków można zakwalifikować jako ulepszenie. Wówczas wydatków tych nie zaliczy się jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów.

Uprawnienia organów podatkowych

Kontrolowany podatnik musi zapewnić organom podatkowym nie tylko dostęp do swojej siedziby czy lokalu, w którym prowadzi działalność, ale także innych miejsc, w których znajdują się jego księgi.

Nowy adres internetowy dla e-deklaracji

Nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadziła możliwość składania e-deklaracji. Aby z niej skorzystać, trzeba wejść na stronę e-poltax.mf.gov.pl.

CIT. Likwidacja ulgi dla spółek wodnych

Jeżeli posłowie nie zmienią ustawy o CIT, od nowego roku spółki wodne będą musiały opodatkować składki przekazywane im przez rolników. Może zabraknąć pieniędzy na meliorację pól.

Fiskus pomaga podatnikom

Z Krajowej Informacji Podatkowej, która funkcjonuje od początku lipca, skorzysta nawet milion podatników - wynika z prognoz Ministerstwa Finansów.

Niezrozumiałe zasady zdobywania uprawnień

Jedynie ukończenie uczelni mogącej nadawać stopnie doktora nauk ekonomicznych daje księgowym prawo do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez zdawania dodatkowego egzaminu. Problem w tym, że prawo nadawania takich stopni mają tylko 34 podmioty, w tym zaledwie 3 uczelnie prywatne.

Uprawnienia kontroli skarbowej

Wczoraj na posiedzeniu Sejm przyjął sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych z prac nad rządowym projektem ustawy o kontroli skarbowej.

Podatek tonażowy. Sejm - pierwsze czytanie

Podatek tonażowy będzie płacony przez armatora bez względu na to, czy eksploatacja statku przynosi zyski czy straty. Projekt ustawy o podatku tonażowym przedstawił rząd. Armatorzy uważają, że wprowadzenie podatku tonażowego może spowodować, że polskie statki handlowe znowu będą rejestrowane w kraju.

Znika wiele przepisów dotyczących kar za przestępstwa dewizowe

Z kodeksu karnego skarbowego zniknie wiele przepisów odnoszących się do prawa dewizowego. Związane to jest z proponowanym przez rząd dostosowaniem tej ustawy do przepisów UE.

Szefowie jednostek rzadko pytają audytora o radę

Szefowie instytucji publicznych rzadko korzystają z doradztwa audytorów wewnętrznych - wynika ze sprawozdania Ministerstwa Finansów.

Korekta po otrzymaniu protokołu

Podatnik będzie mógł skorygować deklarację po otrzymaniu protokołu kontroli. Przewiduje to rządowy projekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej.

Umowy zlecenia i o dzieło nie zawsze będą z VAT

Projekt zmiany art. 15 ustawy o VAT dotyczącego opodatkowania m.in. dochodów z umów o dzieło i zlecenia wywołuje wiele emocji. Wszystko z powodu wyrażanych opinii, że po nowelizacji wszystkie tego typu umowy będą podlegać VAT. Nie jest to jednak prawdą.

Bez podwyżki akcyzy

Akcyza na olej opałowy i gaz używany do napędu samochodów wzrośnie w późniejszym terminie niż planowany wcześniej 1 września 2006 r. - poinformowało wczoraj Ministerstwo Finansów

Jak załatać dziurę budżetową

Druga połowa sierpnia - czyli okres jeszcze trwających wakacji letnich - nie jest najlepszym momentem na dokonywanie głębszej analizy kwestii gospodarczych, w tym perspektyw podatkowych. Trudno jednak przejść do porządku dziennego nad pojawiającą się groźbą podniesienia obciążeń podatkowych.

Zmiany w prawie dewizowym

Z kodeksu karnego skarbowego zniknie wiele przepisów odnoszących się do prawa dewizowego. Związane to jest z proponowanym przez rząd dostosowaniem tej ustawy do przepisów UE.

Podatek od tonażu

Na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu posłowie mogą się zająć wprowadzeniem podatku tonażowego. Nowy podatek może zachęcić krajowych armatorów do powrotu pod polską banderę.

Trudno uchylać się od VAT

Ostatnie zmiany w unijnej Szóstej Dyrektywie dają państwom UE większą swobodę we wprowadzaniu przepisów zapobiegających uchylaniu się od płacenia VAT.

Nowości w kontroli skarbowej

W tym tygodniu Sejm ma się zająć sprawozdaniem sejmowej Komisji Finansów Publicznych z prac nad rządowym projektem ustawy o kontroli skarbowej.

Nowe obowiązki notariuszy

Notariusze muszą założyć i prowadzić w każdym roku podatkowym osobny rejestr podatku od czynności cywilnoprawnych.

Winę za błędy ponoszą doradcy i podatnicy

Nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych, błędne wypełnianie deklaracji podatkowych i nieterminowość - to najczęstsze zarzuty podatników kierowane pod adresem biur rachunkowych oraz doradców podatkowych.

Zmiana formuły egzaminu

Egzamin na audytora wewnętrznego według nowej formuły odbędzie się 5 września. Oznacza to m.in., że zainteresowane osoby powinny same sprawdzić, czy zostały do niego dopuszczone.

Kontrolerzy wykrywają zaległe podatki

Ministerstwo Finansów opublikowało raport z kontroli podatników, jakie przeprowadzono w 2005 roku. Z danych wynika, że urzędy kontroli skarbowej zakończyły w ubiegłym roku łącznie 18 739 kontroli. Ich liczba wzrosła o 12 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Najbliżsi nie zapłacą

Od 1 stycznia 2007 roku nie trzeba będzie płacić podatku od spadków i darowizn pochodzących od najbliższej rodziny. Takie zmiany przewiduje znajdujący się w Sejmie rządowy projekt nowelizacji ustawy.

Opublikowano nowe przepisy dotyczące rozliczeń z fiskusem w formie elektronicznej

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia niezbędne do tego, żeby uprawnieni podatnicy mogli przesyłać deklaracje podatkowe w formie elektronicznej.

Spółdzielnie europejskie

Dziś zaczynają obowiązywać przepisy dotyczące spółdzielni europejskich. Dotyczą rozszerzenia zakresu podmiotowego zastosowania uregulowań dotyczących zaliczania podatku zagranicznego od dochodów przewidzianych

REKLAMA