REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kilka tysięcy złotych za dobry wniosek

Stosowanie zawiłych przepisów podatkowych stanowi nie lada wyzwanie dla większości podatników. Ci, którzy nie wiedzą, jakie rozwiązanie zastosować w konkretnej sytuacji, zwracają się o pomoc do profesjonalnych kancelarii doradztwa podatkowego.

Termin składania deklaracji

Dziś mija termin składania deklaracji miesięcznych dla potrzeb podatków dochodowych.

Egzamin na doradcę

Na 31 lipca został wyznaczony termin egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego.

Prokuratura chce kontroli w resorcie finansów

Ministerstwo Finansów ma skontrolować zasadność umorzeń podatków wobec 63 firm. Zwróciła się o to stołeczna prokuratura, badająca aferę korupcyjną w resorcie, w której aresztowani już urzędnicy mieli za łapówki umarzać należności wobec Skarbu Państwa.

34 uczelnie pozwolą uniknąć egzaminu

Zdobycie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie jest proste. Przekonują się o tym zarówno ci, którzy chcą zdobyć uprawnienia zdając egzamin, jak i ci, którzy uzyskują odpowiednie wykształcenie po to, by otrzymać certyfikat bez konieczności zdawania egzaminu.

Nowe zasady amortyzacji

Wprowadzenie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających prowadzenie działalności to propozycje Ministerstwa Finansów na przyszły rok. Jednorazowy odpis amortyzacyjny, który ma zastąpić amortyzację dla nowych środków trwałych nie jest jedyną zmianą. Nastąpi też modyfikacja zasad amortyzacji nabywanych budynków.

Termin egzaminu na doradcę

Na 31 lipca został wyznaczony termin egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego. Osoby ubiegające się o dopuszczenie do niego powinny do 1 lipca złożyć wniosek o dopuszczenie do egzaminu oraz wnieść opłatę egzaminacyjną (Ministerstwo Finansów Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego, ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa).

Częściowy zwrot za akcyzę

Podatnicy kupujący olej opałowy do ogrzewania mieszkań zapłacą więcej, niż dotychczas. Podwyżki zrekompensuje jednak zwrot części poniesionych wydatków.

Klauzula obejścia prawa zgodna z konstytucją

Przepis Ordynacji podatkowej dotyczący obchodzenia prawa jest zgodny z konstytucją - stwierdził wczoraj Trybunał Konstytucyjny. Rzecznik Praw Obywatelskich jednak ostrzega, że regulacja ta może być groźna dla podatników.

Akcyza na sprowadzane do Polski używane samochody przed unijnym trybunałem

Za kilka miesięcy Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu zadecyduje, czy nakładanie podatku akcyzowego na używane samochody sprowadzane do Polski z innych państw UE jest zgodne z unijnym prawem. W czwartek odbyła się rozprawa w tej sprawie.

Przekazując majątek rodzinie nie zapłacisz podatku

Od 2007 roku nieodpłatne przekazanie majątku między najbliższą rodziną nie będzie opodatkowane.

Mija termin zapłaty podatku

Dziś (ustawowy termin przypadał na 15 - dzień świąteczny) mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości i podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Opublikowano VIII Dyrektywę

Opublikowano dyrektywę 2006/43/WE (była VIII Dyrektywa) Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r., w sprawie ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

Będą zmiany w podatku spadkowym

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przedłożony przez ministra finansów.

Nowa ustawa o opłacie skarbowej

Rząd przyjął projekt ustawy nowej ustawy o opłacie skarbowej, który przewiduje, że nakładanie opłaty skarbowej będzie ograniczone wyłącznie do dokumentów wydawanych przez organy administracji publicznej.

Kiedy urząd skarbowy musi zwrócić pobrany podatek

Podatnicy od dokonywanych przez siebie czynności cywilnoprawnych powinni zapłacić należny podatek. Istnieją jednak sytuacje, kiedy urząd zwróci im wpłacone kwoty.

Termin egzaminu na doradcę

Na 31 lipca został wyznaczony termin egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego.

Od przyszłego roku nie będzie ryczałtu przy najmie

Od 2007 roku nie będzie możliwości opodatkowania najmu ryczałtem. Podatnicy zyskają natomiast możliwość uwzględniania 30 proc. ryczałtowych kosztów uzyskania przychodów przy najmie uzyskiwanym poza działalnością gospodarczą.

Ograniczenie jest zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ograniczenie możliwości przekazywania 1 proc. podatku na cele organizacji pożytku publicznego, które dotyczy podatników płacących 19-proc. podatek liniowy jest zgodne z konstytucją.

Nowa umowa z Anglią

Jeszcze w tym miesiącu zostanie podpisana nowa umowa z Wielką Brytanią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania - zapowiedziała minister Zyta Gilowska.

Długów podatkowych stale przybywa

Na każde 10 złotych ściągniętego podatku przypada złotówka zaległości podatkowej - wynika z ostatnich danych Ministerstwa Finansów.

OECD krytykuje podwójne karanie

W raporcie o wymianie informacji podatkowej, opublikowanym przez OECD, organizacja skrytykowała państwa, które stosują zasadę podwójnej karalności.

Odpowiedzialność za sprawozdanie

Za sprawozdanie finansowe jednostki i jego zgodność z danymi w ewidencji księgowej odpowiada kierownik jednostki - uznała Główna Komisja Orzekająca.

Cudzoziemiec nie może unikać podatku

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mają na celu zapobieganie konieczności dwukrotnego płacenia podatku. Celem tych umów nie jest natomiast ułatwianie podatnikom unikania opodatkowania.

Wyższy PIT od zlecenia

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT przewiduje od 2009 roku likwidację 20-proc. zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów dla umów zlecenia i o dzieło oraz 50-proc. dla umów autorskich.

Konto dla dużych firm

Oferta banków jest coraz bogatsza. Jednak wiele osób nadal narzeka na wysokość opłat za usługi bankowe. Dotyczy to zwłaszcza osób fizycznych, które prowadzą działalność w małym zakresie. Dla nich opłaty za tzw. konta firmowe są za wysokie, tak jak dla podatniczki, która jako emerytowana nauczycielka udziela korepetycji.

Rząd zapewnia, że rozszerzy 1 proc.

Bez względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego rząd nie wycofa się z propozycji rozszerzenia możliwości przekazania 1 proc. podatku o przedsiębiorców rozliczających się 19 proc. liniową stawką PIT - zapewnił w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Zalety budżetu zadaniowego

Przy planowaniu budżetu zadaniowego ważne jest rozeznanie, na co wydajemy środki publiczne i na co chcemy je wydawać.

Gwarancje podatkowe dla euro 2012

Wiceminister finansów Jarosław Neneman potwierdził w Sejmie, że rząd gwarantuje między innymi zwolnienia celne i podatkowe w zakresie importu i eksportu przez uczestników i organizatorów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 niezbędnych do udziału w turnieju i jego przeprowadzenia.

1 procent: w 2007 wszyscy odliczą

Od 2007 roku podatnicy wybierający 19-proc. PIT zyskają nowe preferencje. Będą mogli przekazywać 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Plan kont trzeba dostosować do działalności firmy

Firma powinna dostosować plan kont księgowych do swojej działalności. Pozwoli to na szybkie uzyskanie informacji koniecznych do kierowania jednostką.

Funkcjonariusze celni jak policjanci

Służba Celna ma stać się formacją uzbrojoną o uprawnieniach policyjnych. Tak wynika z proponowanych przez Ministerstwo Finansów zmian w ustawie o Służbie Celnej.

Różnice zdań ws. reformy podatków

Prezydent Lech Kaczyński przyznał na piątkowej konferencji po posiedzeniu Rady Gabinetowej, że istnieją różnice między nim a wicepremier, minister finansów Zytą Gilowska w sprawie reformy podatków.

Senatorowie przeciw cięciom

Senatorowie PO zaapelowali do premiera, by rząd wycofał się z planu dotyczącego likwidacji 50-proc. kosztów uzyskania przychodu dla twórców i naukowców i zastąpienie ich 20-proc. kosztami.

Mija termin złożenia INTRASTAT

12 czerwca (ustawowy termin przypada 10 czerwca w sobotę) mija termin składania zgłoszeń INTRASTAT. Jednym ze sposobów ich dokonywania jest użycie systemu teleinformatycznego, tj. za pomocą systemu CELINA.

Sprzedaż kwoty mlecznej z podatkiem

Sprzedaż przez rolnika niewykorzystanej kwoty mlecznej oraz prawa do uprawy i dostawy buraków cukrowych podlega 22-proc. stawce VAT - wyjaśnia resort finansów w odpowiedzi na interpelacje poselskie.

Czeka nas likwidacja karty podatkowej

Likwidacja z początkiem 2009 roku karty podatkowej może spowodować, że część drobnych przedsiębiorców korzystających z tej formy rozliczeń zacznie działać w szarej strefie.

Łatwiej będzie przekazać jeden procent podatku

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskich projektów zmian w ustawie o PIT przewidujących uproszczenie procedury przekazania 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Ryzykowne obniżenie kosztów

Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że obniżenie w latach 2007-2008 kosztów uzyskania przychodów dla twórców i naukowców z 50 proc. do 20 proc. i z 20 proc. do 10 proc. jest rozwiązaniem wysoce ryzykownym.

Błędy wpływają na wynik

Ponad 21 tysięcy jednostek podlega co roku audytowi. Przy tej okazji wychodzą na jaw liczne nieprawidłowości i zniekształcenia informacji zawartych w księgach rachunkowych.

Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe członka zarządu

Jeśli wniosek o upadłość złożony przez członka zarządu został oddalony, nie wywiera żądnego skutku prawnego. Nie może więc decydować o zwolnieniu z odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Będą kolejne umorzenia

1 lipca musi wejść w życie nowe rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych w sektorze budżetowym i samorządowym.

Kapitałowe opodatkowanie

Zwolnienie z podatku sprzedaży maklerskich instrumentów finansowych firmom inwestycyjnym oraz sprzedaży maklerskich instrumentów finansowych dokonywanej za pośrednictwem firm inwestycyjnych zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych złożony w Sejmie przez PO.

SLD przeciw zmianom

Sojusz Lewicy Demokratycznej skrytykował na wczorajszej konferencji przyjęty przez rząd projekt zmian w podatkach.

Platforma krytycznie o podatkach

Według Platformy Obywatelskiej realizacja rządowego projektu zmian w podatkach spowoduje roczny wzrost wydatków przeciętnej rodziny o 2516 zł.

Ekologiczny w nowej wersji

Ministerstwo Finansów w nowej wersji podatku ekologicznego od samochodów wprowadziło wyższe wartości norm euro, które stanowią podstawę do wyliczenia tego podatku. Ma to przynieść budżetowi 1,2 mld zł, zamiast zakładanych 890 mln zł.

Stawka wzrośnie, ale będą rekompensaty

Przyjęty przez rząd projekt zakłada zrównanie stawek akcyzy na olej opałowy i napędowy. Osoby, które kupią olej opałowy do ogrzewania mieszkań, otrzymają jednak zwrot części poniesionych wydatków.

Nie będzie 30-procentowej sankcji VAT

Zniesienie obowiązku składania kaucji gwarancyjnej w wysokości 250 000 zł, likwidację 30-proc. sankcji VAT oraz wprowadzenie 70-dniowego okresu na zwrot podatku przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Rodzina nie zapłaci podatku

Resort finansów chce obniżyć obciążenia podatkowe dla podatników nabywających nieodpłatnie majątek od najbliższej rodziny. Zmiany będą dotyczyły też opodatkowania stron dokonujących czynności cywilnoprawnych.Podatnicy mają szansę sporo zyskać.

Opłaty za interpretacje będą wyższe

Od przyszłego roku wydawaniem wiążących interpretacji podatkowych będzie zajmował się minister finansów. Od wniosku za wydanie wyjaśnienia będzie trzeba zapłacić 75 zł. Dziś opłata wynosi tylko 5 zł.

REKLAMA