REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

E-podatki od 2007 roku

Od początku 2007 roku polscy podatnicy będą mieć możliwość składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Duże firmy obsługiwane przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe będą mogły składać elektroniczne deklaracje już od 16 sierpnia 2006 r.

Unijny VAT poczeka

Posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych poświęcone rządowemu projektowi nowelizacji ustawy o VAT przełożono na 5 lipca.

Żeby nie stracić ulgi, z budową domu trzeba się pospieszyć

Jeżeli podatnik sam buduje dom na kredyt, powinien się pospieszyć. Żeby skorzystać z ulgi odsetkowej, na zrealizowanie inwestycji ma tylko trzy lata.

Ewidencja dopłat do wczasów

O sposobie zaewidencjonowania dopłat do wczasów pracowniczych w księgach rachunkowych decyduje źródło ich finansowania.

REKLAMA

Sami obliczamy zwrot

Osoby, które chcą odzyskać część VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, muszą samodzielnie obliczyć kwotę zwrotu.

Termin składania VAT-11

Do 30 czerwca należy złożyć deklaracje dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-1).

Dzierżawca zwykle nie musi płacić podatku

Podatnikiem podatku od nieruchomości jest tzw. posiadacz samoistny, jednak dzierżawca zwykle nie musi płacić podatku.

Trudno się odwołać

Postanowienia w sprawie interpretacji prawa podatkowego mają dla podatników rozstrzygające znaczenie. Jednak mogą one być uchylone.

REKLAMA

Ostatnie dni na zgłoszenie

Kandydaci na biegłych rewidentów mają dwa dni, a kandydaci na doradców podatkowych trzy dni - na złożenie dokumentów umożliwiających przystąpienie do egzaminów zawodowych.

Fiskus niegotowy do e-deklaracji

Istnieje ryzyko, że przed 16 sierpnia nie uda się uchwalić zmian w Ordynacji podatkowej znoszących obowiązek rozliczania się z fiskusem drogą elektroniczną.

Koszty w spółkach jednoosobowych

Umowa o pracę zawarta przez jednoosobową spółkę z członkiem jej jednoosobowego zarządu (udziałowcem) narusza przepisy kodeksu pracy i nie jest prawnie skuteczna.

Unijny VAT w sejmie

Dziś sejmowa Komisja Finansów Publicznych zajmie się rządowym projektem nowelizacji ustawy o VAT.

Do wniosku trzeba dołączyć faktury

Podatnicy składający wniosek o zwrot VAT powinni pamiętać, by dołączyć do niego potrzebne załączniki. Będą to przede wszystkim faktury VAT.

Jak ewidencjonować rabat

Otrzymany od kontrahenta rabat w księgach rachunkowych ewidencjonuje się na podstawie faktury korygującej. Rabat jest obniżką umówionej ceny towaru - oznaczoną procentowo lub kwotowo. Sprzedawcy udzielają go najczęściej nabywcom, którzy kupują duże ilości towaru lub płacą w krótkim terminie.

Nie zawsze jest potrzebne zaświadczenie

Nie wszyscy starający się o świadczenia rodzinne muszą przedstawiać zaświadczenia z urzędu skarbowego. Obowiązku takiego nie mają podatnicy ryczałtu. W ich przypadku wystarczy oświadczenie.

Trzeba się pospieszyć z kredytem

Zaakceptowany przez rząd projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada likwidację ulgi odsetkowej, która miała być rekompensatą za pozbawienie podatników starych ulg mieszkaniowych.

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie zwrotu akcyzy na olej

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie stawki zwrotu akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego w produkcji rolnej, na który rząd przeznaczy 650 mln zł - podano w komunikacie.

Potrzebna jest ewidencja

Przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów muszą dodatkowo prowadzić ewidencję wyposażenia. Zakupione wyposażenie wpisuje się do ewidencji w dniu przyjęcia go do używania.

Czy pozostaną 50-proc. koszty

Do końca tygodnia rząd ma przedstawić decyzję dotyczącą losów proponowanej likwidacji 50-proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców.

Długi większe, szara strefa mniejsza

Wzrost zaległości w płaceniu akcyzy spowodowany jest głównie przeniesieniem egzekucji tego podatku z urzędów skarbowych do izb celnych - uważa Ministerstwo Finansów. Jednocześnie resort tłumaczy, że 40 proc. zaległości celnych to odsetki.

Za rodzinne ogrody nie płacimy podatku

Rodzinne ogrody działkowe są zwolnione z podatku rolnego. Działkowcy nie muszą też płacić podatku od nieruchomości za altany i obiekty budowlane położone na terenie ogrodów.

Instytucja sprawdzonego podatnika

Projektodawcy wykazali się przewrotnością. Za cenę drobnych ustępstw, ciężar i koszty kontroli prawidłowości rozliczeń przeniesiony został na podatnika. Wprowadzenie nowej instytucji nie jest w pełni korzystne dla podatników.

Wycena aktywów trwałych

Jednostki, które przechodzą na sprawozdawczość zgodną z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, mogą wycenić aktywa trwałe w wartości godziwej lub przeszacowanej.

E-deklaracje nieobowiązkowe

Rządowym projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej przewidującym zmiany dotyczące kontaktów podatników z fiskusem drogą elektroniczną zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Koszty uzyskania przychodu dla twórców - czy koniec burzy w szklance wody?

Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów nie są jakimkolwiek przywilejem. Wokół proponowanego przez rząd projektu radykalnego obniżenia zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów pojawiło się dużo zamieszania i emocji.

Zaliczka z konta

Trudno zaakceptować sytuację, gdy fiskus bezprawnie, bo bez uprzedniego upomnienia, zajmuje nam konto bankowe. Tu również powinny obowiązywać pewne procedury.

Będzie sankcja za niezapłacony podatek

Będą sankcje za fikcyjne darowizny. Jeśli podatnik powoła się na darowiznę, od której nie zapłacił podatku, fiskus zażąda od niego 20 proc. jej wartości.

Wolnośc podatkowa od 24 czerwca

W tym roku tzw. dzień wolności podatkowej ogłaszany od 13 lat przez Centrum im. Adama Smitha przypadł w sobotę 24 czerwca.

Firmy powiązane: sankcje za brak dokumentów

Coraz więcej transakcji zawieranych jest między firmami powiązanymi kapitałowo lub personalnie. Transakcje te muszą zostać odpowiednio udokumentowane.

Dom w Portugalii bez odliczenia

Prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej przysługuje tylko w przypadku zakupu mieszkań lub domów na rynku pierwotnym. Odliczenie dotyczy wyłącznie inwestycji krajowych.

Zwrot VAT nie dla każdego

Tylko do końca czerwca wnioski o zwrot VAT mogą złożyć podatnicy, którzy zakończyli inwestycje budowlane przed 1 stycznia 2006 r.

Tylko przez pół roku pracujemy dla siebie

W tym roku około sześciu miesięcy musimy pracować po to, żeby zapłacić wszystkie podatki i składki. Dla siebie zarabiamy więc tylko przez pół roku. Podobnie było w latach ubiegłych.

Terminy skladania deklaracji

W poniedziałek 26 czerwca (ustawowy termin przypada 25 - niedziela) mija termin składania deklaracji VAT-7,VAT-8,VAT-12, AKC-3.

Bez krajowego standardu

20 czerwca odbyło się posiedzenie Komitetu Standardów Rachunkowości. W czasie jego trwania nie zapadły żadne decydujące rozstrzygnięcia.

VAT można było odliczyć

Sąd nie naruszył przepisów poprzedniej ustawy o VAT, uznając prawo podatnika do odliczenia podatku, w sytuacji gdy nie miał on oryginału faktury.

Inwestycję trzeba określić w umowie

Z umowy kredytowej musi jasno wynikać, na jaki cel mieszkaniowy zostaną wydane pieniądze.

Mniej ulg, wyższe czynsze

Wprowadzenie proponowanych przez Ministerstwo Finansów zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych może pociągnąć za sobą podwyżkę czynszów w ponad 3,5 mln mieszkań spółdzielczych.

Sprawozdania cenowe na nowych formularzach

Wzory sprawozdań dotyczących ustalania cen transakcyjnych między firmami powiązanymi dla celów podatku dochodowego zaczną obowiązywać od 24 czerwca 2006 r.

Zagraniczni turyści kupią taniej

Turyści mieszkający poza Unią Europejską mogą korzystać ze zwrotu VAT od towarów kupionych w Polsce i wywożonych za granicę. Wartość jednorazowych zakupów w jednym sklepie musi wynieść co najmniej 200 złotych.

Jak księgować pożyczki dla pracowników

Pracodawca może udzielić pracownikom zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Udzielenie pracownikowi pożyczki przez zakład pracy wymaga sporządzenia odpowiedniej umowy. Powinna ona zawierać między innymi sposób spłaty oraz wysokość oprocentowania.

Podatek od stypendium z funduszy unijnych

Starostwa i gminy wypłacają stypendia dla uczniów i studentów, których źródłem finansowania są w 68,5 proc. środki pochodzące z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej a w 31,95 proc. środki pochodzące z budżetu państwa.

Korzystne rozliczenia pozostaną

Korzystne dla twórców i naukowców zryczałtowane koszty uzyskania przychodów nie zostaną zlikwidowane.Jak zapewnił wczoraj prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, korzystne dla środowisk twórczych i naukowych rozwiązania podatkowe nie zostaną zlikwidowane.

Podatek od przeniesienia prawa

Opłata w księdze wieczystej za zmianę właściciela nieruchomości zaliczana jest do podatku od przeniesienia prawa - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Nabycie udziałów jest opodatkowane

Nabycie w drodze darowizny udziałów w spółce jawnej to nie to samo co nabycie części zakładu. Nie jest zatem zwolnione z podatku od spadków i darowizn - wyjaśnia minister finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie.

Ruszył podatkowy lobbing

Pierwsze zgłoszenie lobbingowe, dotyczące podatków, a dokładnie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, złożyła Polska Izba Ubezpieczeń. Przedstawiciele izby domagają się zmian, które pozwolą ujednolicić praktykę stosowania prawa podatkowego w stosunku do podmiotów z branży ubezpieczeniowej.

J.Kaczyński: za utrzymaniem korzystnego opodatkowania twórców

Prezes PiS Jarosław Kaczyński opowiedział się we wtorek za pozostawieniem korzystnych dla środowisk twórczych i naukowych rozwiązań podatkowych.

Jak księgować kradzież auta

Skradziony samochód nie może być dłużej traktowany jak środek trwały. Należy go zatem usunąć z ewidencji księgowej firmy. Ponieważ skradziony samochód nie powinien figurować w księgach rachunkowych, należy również zaprzestać jego amortyzacji.

Podatnik odpowiada tylko za siebie

Skoro istniały wszystkie niezbędne dokumenty do zastosowania zerowej stawki VAT, to nie można obarczyć podatnika konsekwencjami związanymi z działaniem innych osób, za które podatnik nie odpowiada - stwierdził białostocki WSA.

Posiedzenie Komitetu Standardów Rachunkowości

Dziś odbędzie się drugie posiedzenie trzeciej kadencji Komitetu Standardów Rachunkowości.

Termin składania deklaracji

Dziś mija termin składania deklaracji miesięcznych dla potrzeb podatków dochodowych.

REKLAMA