| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Aktualności

Nowelizacja prawa bankowego

Aktualizacja: 18.08.2010

Dnia 14 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. Nr 126, poz. 853), która określa zasady nabywania znacznych pakietów akcji banków krajowych. Celem nowelizacji jest dostosowanie obowiązujących w Polsce przepisów do przepisów unijnych. »

ZUS wysyła ubezpieczonym informacje o stanie ich konta

Aktualizacja: 18.08.2010

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę informacji o stanie kont ubezpieczonych za 2009 r. - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski. Informacje otrzyma 15 mln ubezpieczonych. »

Podatnicy będą mogli wysyłać faktury e-mailem

Aktualizacja: 19.08.2010

13 lipca 2010 r. Rada Europejska przyjęła dyrektywę zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE o podatku od wartości dodanej w odniesieniu do reguł fakturowania, mającą zmniejszyć wymagania stawiane przy wystawianiu faktur VAT, szczególnie faktur elektronicznych. Nowa dyrektywa ma zapewnić respektowanie faktur elektronicznych przez organy podatkowe na zasadach równych fakturom w formie papierowej, jak również wyeliminować bariery prawne napotykane obecnie w procesie obiegu i przechowywania faktur elektronicznych. Dla polskich podatników oznacza to, że będą respektowane również faktury przesyłane e-mailem. Nie będzie potrzeby ich drukowania. Państwa członkowskie muszą wprowadzić nowe regulacje dopiero od 2013 r., jednak z zapowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, że nowe przepisy zostaną opublikowane niezwłocznie po opublikowaniu dyrektywy w dzienniku urzędowym UE. »

Więcej podatników skorzysta z ulgi internetowej

Aktualizacja: 19.08.2010

Z ustawy o PIT ma zniknąć zapis mówiący, że odliczenie wydatków na Internet jest możliwe tylko wtedy, jeżeli z sieci korzysta się w miejscu zamieszkania. Oznacza to, że ulgę odliczą także ci, którzy korzystają z sieci za pośrednictwem telefonu komórkowego czy laptopa - pisze "Rzeczpospolita". »

Biura informacji gospodarczej po zmianach

Aktualizacja: 17.08.2010

Już we wrześniu w „Poradniku Gazety Prawnej” szczegółowo omawiamy nową ustawę o udostępnianiu i wymianie informacji gospodarczych. »

Ustawy powodziowe już obowiązują

Aktualizacja: 18.08.2010

Weszły w życie ustawy i rozporządzenia związane z pomocą tegorocznym powodzianom, nowe akty prawne dotyczą m.in. zasad odbudowy, remontów i rozbiórek domów oraz wspierania przedsiębiorców. »

Jesienią nowe projekty ustaw, w tym podatkowych

Aktualizacja: 18.08.2010

Kilkadziesiąt projektów ustaw - zdrowotnych, okołobudżetowych, deregulacyjnych, podatkowych, powodziowych i społecznych - trafi jesienią do Sejmu w ramach ofensywy legislacyjnej, jaką zapowiada PO. »

Wielka Brytania utworzy Biuro ds. Upraszczania Podatków

Aktualizacja: 16.08.2010

Brytyjski Kanclerz Skarbu George Osborn ujawnił rządowe plany utworzenia nowego urzędu – Biura ds. Upraszczania Podatków. Nowy, niezależny organ, jak wskazuje sama nazwa, będzie miał za zadanie uproszczenie brytyjskiego systemu podatkowego. »

Rejestracja spółki z o.o. będzie możliwa przez internet

Aktualizacja: 16.08.2010

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem nowelizacji kodeksu spółek handlowych, który umożliwi zakładanie spółki z o.o. przez internet. »

Stawka akcyzy na wyroby tytoniowe wzrośnie o 4 proc.

Aktualizacja: 17.08.2010

Stawka akcyzy na wyroby tytoniowe wzrośnie od przyszłego roku o 4 proc. - poinformował wiceminister finansów, Jacek Kapica. »

Zaległe alimenty zwolnione z podatku

Aktualizacja: 16.08.2010

Dochód uzyskany z tytułu otrzymanych zaległych alimentów, który przekracza miesięczny limit w wysokości 700 zł, korzysta ze zwolnienia w PIT. »

Umorzenia składek na ZUS dla matek prowadzących firmy

Aktualizacja: 16.08.2010

Tylko do 1 września kobiety, które prowadząc własną działalność, korzystały z zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego, mogą składać w ZUS wnioski o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. »

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

Aktualizacja: 13.08.2010

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Nowe przepisy zakładają m.in. uproszczenie oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego. »

Nie każda pożyczka podlega opodatkowaniu PCC

Aktualizacja: 12.08.2010

Pożyczka nie będzie opodatkowana PCC, jeżeli pożyczkodawca lub pożyczkobiorca podlega opodatkowaniu podatkiem VAT lub był od tego podatku zwolniony. »

Ekonomiści o pomyśle wprowadzenia nowych, unijnych podatków

Aktualizacja: 12.08.2010

Ekonomiści raczej krytycznie oceniają przedstawioną przez unijnego komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego propozycję wprowadzenia nowych podatków. Uważają, że budżet UE jest "rozdęty", a administracja brukselska powinna zacząć oszczędzać. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »